Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Jak dbać o skórę atopową?

Jak dbać o skórę atopową?Atopowe zapalenie skóry to jedna z najczęściej występujących chorób skóry. Ma ona charakter przewlekły i jej pierwsze objawy mogą pojawiać się już w wieku niemowlęcym. AZS może poważnie obniżać jakość życia pacjenta, co wiąże się z charakterystycznymi dla tego schorzenia suchością, podrażnieniami, a także zaczerwienieniem skóry. Można je jednak skutecznie łagodzić dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Jak na co dzień dbać o skórę atopową? Podpowiadamy.


Skóra atopowa - czyli jaka?


Atopowe zapalenie skóry to choroba o podłożu autoimmunologicznym. Komórki odpowiadające za zwalczanie czynników chorobotwórczych atakują komórki w naszym organizmie, najczęściej pod wpływem działania alergenów w postaci m.in. silnych detergentów, uczulających składników pokarmowych, odzieży wykonanej z szorstkich materiałów czy kurzu i roztoczy.

Skóra atopowa posiada skłonności do występowania ostrych reakcji alergicznych. W większości przypadków przybierają one postać niewielkich rumieni, grudek oraz suchych placków na całym ciele. AZS bardzo często powoduje uporczywy świąd, który powoduje ogromny dyskomfort. Pacjenci zmagający się z atopowym zapaleniem skóry często nie potrafią powstrzymać się przed drapaniem, co prowadzi do powstawania bolesnych ran. Z uwagi na uszkodzenie bariery wodno-lipidowej skóry goją się one znacznie wolniej niż u zdrowych osób.


Jak pielęgnować skórę z AZS? Najważniejsze zasady


Wyleczenie AZS, podobnie jak w przypadku takiej choroby jak łojotokowe zapalenie skóry, to proces długi i żmudny, który nie gwarantuje sukcesu. Warto jednak podejmować próby łagodzenia jego objawów poprzez odpowiednią pielęgnację. Atopowa skóra wymaga szczególnej uwagi i nie wybacza błędów. Jednym z najbardziej podstawowych jest kąpiel w gorącej wodzie. Powoduje ona dodatkowe podrażnienia naskórka, a co za tym idzie, nasilenie się choroby. Znacznie lepszą alternatywą okazują się szybkie prysznice w letniej wodzie.

Nie bez znaczenia okazuje się również dobór środków do prania. Należy unikać produktów na bazie silnych detergentów i sztucznych substancji zapachowych, które tylko zaostrzą stany zapalne skóry. Dobrym rozwiązaniem są proszki do prania i płyny do płukania dedykowane skórze alergicznej, które oparte są na naturalnych składnikach.

Osoby ze skórą atopową powinny zwracać również szczególną uwagę na zawartość swojej szafy. Ubrania wykonane z wełny lub innych, szorstkich tkanin to prosty przepis na podrażnienie skóry i nasilenie objawów AZS. Na co dzień warto zakładać lekkie i zwiewne ubrania, które pozwolą skórze oddychać i jednocześnie ochronią ją przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.


Pielęgnacja skóry atopowej - odpowiednie kosmetyki


Skóra atopowa to duże wyzwanie pielęgnacyjne, jednak dobór odpowiednich kosmetyków to szansa na złagodzenie objawów choroby. Pierwszym krokiem w codziennej rutynie powinno być delikatne oczyszczanie skóry. Do tego celu najlepiej użyć żeli lub balsamów o właściwościach intensywnie nawilżających i natłuszczających. Należy unikać zwykłego mydła oraz produktów, które mają tendencję do przesuszania skóry.

Skóra z AZS wymaga wsparcia w postaci kremów i balsamów, które przyspieszają odbudowę jej naturalnej warstwy ochronnej. Należy aplikować je po każdym prysznicu na wilgotną skórę - dzięki temu składniki aktywne w dermokosmetykach mają szansę zadziałać jeszcze skuteczniej.


Data publikacji: 29.06.2022