Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Gra miejska Sekretna Gdynia Cegielskiej - WSAiB


WSAiB Gdynia zaprasza na grę miejską z pogranicza zabawy detektywistycznej i historycznej. Gracze odkrywać będą kolejne tajemnice związane z wybitną gdyńską postacią, jaką niewątpliwie była prezydent Franciszka Cegielska. Gra odbędzie się 12 września 2021 roku (niedziela). Honorowym patronatem grę objęli Prezydent Miasta Gdyni dr Wojciech Szczurek oraz Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska.
- Franciszka Cegielska może być dziś wielką inspiracją dla młodego pokolenia, które nie pamięta jej rządów. Łączyła serdeczne podejście do mieszkańców oraz wielką otwartość z niezłomną pracą, wykonała tytaniczną pracę u podstaw, aby rozwinąć Gdynię w prawdziwe „Miasto z morza i marzeń”. Warto pamiętać o tym, jak zmieniła Gdynię! - mówi Adam Labuhn, organizator gry z ramienia WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni. - Celem gry jest m.in. przybliżenie osoby prezydent Franciszki Cegielskiej młodemu pokoleniu - dodaje.

Już 12 września WSAiB wraz z mieszkańcami Gdyni w niezwykły sposób upamiętnią Franciszkę Cegielska, prezydent Gdyni w latach 1990-1998. Z okazji 75. rocznicy jej urodzin odbędzie się gra miejska „Sekretna Gdynia Cegielskiej”.
- Gry miejskie organizujemy najczęściej w okolicach urodzin patrona zabawy albo okrągłych rocznic ważnych wydarzeń w ich życiu. W sposób radosny, kładąc nacisk na naukę przez zabawę, chcemy uczcić koleją ważną dla naszego miasta osobę. Franciszka Cegielska w tym roku świętowałaby swoje 75. urodziny. Potraktowaliśmy to jako pretekst do przypomnienia tej bardzo ważnej postaci w historii Gdyni mówi Lechosław Dzierżak, radny miasta Gdyni. - Liczymy na to, że na starcie pojawią się zarówno osoby , które pamiętają Franciszkę, jak i młodsze pokolenia. Wiele sekretów Pani Prezydent, które będzie można odkryć podczas gry nie były powszechnie znane. Każdy znajdzie u nas coś dla siebie dodaje.

Franciszka Cegielska była wizjonerką a zarazem osobą niezwykle bliską gdynianom. Dzięki grze prześledzimy zmiany, które zaszły w mieście za jej prezydentury, poznamy miejsca szczególnie dla niej ważne, wreszcie przeniesiemy się w czasie do szalonych lat ’90 ubiegłego wieku. Uczestnicy „Sekretnej Gdyni Cegielskiej” rozwiążą zagadki związane z historią miasta, ale i poznają inspirujący życiorys Franciszki Cegielskiej, jej drogę ku gdyńskiemu samorządowi aż po jej działania w ministerstwie zdrowia. To kolejna postać której poświęcone jest edukacyjne przedsięwzięcie WSAiB. W tym roku poznaliśmy miasto z perspektywy Tadeusza Wendy, a we wcześniejszych latach byli to m.in. Julian Rummel, Antoni Abraham, Danuta Baduszkowa i oczywiście Eugeniusz Kwiatkowski, patron uczelni.

- „Sekretna Gdynia Cegielskiej” to pierwsza gra miejska poświęcona Pani Prezydent, zarazem trafiająca do wszystkich grup wiekowych. Poznamy jej ścieżki kariery, ulubione miejsca, ale i wielką metamorfozę Gdyni – przemianę portowego miasta w nowoczesny ośrodek kultury, uśpionych przedmieść w tętniące rodzinnym życiem dzielnice. Nie zabraknie podchwytliwych pytań, zagadek na spostrzegawczość. Trzeba będzie wykazać się nie tylko wiedzą o bohaterce gry, ale i współczesnej Gdyni -mówi Michał Miegoń, przewodnik miejski i autor zadań do gry.

            Gra ma charakter nielinearny i punkty mogą być zaliczane niechronologicznie. Wszystkie zadania znajdą się na obszarze Gdyni-Śródmieścia. Start w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni (ul. Kielecka 7), zakończenie na dziedzińcu wewnętrznym Urzędu Miasta Gdyni (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54, wejście od strony ul. Bema). Termin zabawy: 12 września 2021 roku (niedziela).

            Udział w zabawie jest bezpłatny, nie ma ograniczeń wiekowych. Można zgłosić się indywidualnie lub rodzinne, szczegóły w Regulaminie. Pamiętać jednak trzeba o ograniczeniach epidemicznych COVID-19.

            Liczba miejsc ograniczona: 150 osób. Nad grupą będzie czuwał prowadzący grę przewodnik miejski Michał Miegoń (Muzeum Miasta Gdyni, Open House Gdynia, Inne Szlaki).

            Wydarzenie odbędzie się zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami sanitarno-epidemiologicznymi.
 
Szczegóły:
Data i nazwa: 12.09.2021 r. (niedziela) - gra miejska „Sekretna Gdynia Cegielskiej”.
Start: Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, ul. Kielecka 7 (pakiety startowe wydawane będą w godz. 10.00 - 10:30 z uwagi na obostrzenia pandemiczne).
Zakończenie: Dziedziniec wewnętrzny Urzędu Miasta Gdyni, al. Marsz. Piłsudskiego 52/54, wejście od strony ul. Bema, godz. 14.00 (maksymalny czas przybycia uczestnika gry).
Zapisy e-mail (imię i nazwisko + liczba osób w grupie): kwiatkowski@wsaib.pl
Informacja na stronie internetowej WSAiB: https://wsaib.pl/dla-mediow/gra-miejska.
Link do wydarzenia na Facebooku:https://www.facebook.com/events/553853892464751
Współorganizator: Inne Szlaki.
Partnerzy: IX Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdyni, Muzeum Miasta Gdyni, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 im. Franciszki Cegielskiej w Gdyni.
 
Kontakt z organizatorami:
Adam Labuhn, organizator gry z ramienia WSAiB Gdynia
tel. 505 919 414, kwiatkowski@wsaib.pl
Lechosław Dzierżak, radny miasta Gdyni
tel. 507 155 385, l.dzierzak@gdynia.pl

Data publikacji: 07.09.2021