Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Czy taniec to sport? Najpopularniejsze style tańca

Czy taniec to sport? Najpopularniejsze style tańcaRozważania nad tym, czy taniec to sport, czy sztuka trwają praktycznie od zawsze. Wiele osób nie uważa tańca za sport z powodu aspektów artystycznych, jednak według definicji „sport to aktywność wymagająca umiejętności lub sprawności fizycznej, często o charakterze rywalizacyjnym”. Sprawdźmy zatem, czy ta definicja faktycznie ma tutaj swoje odzwierciedlenie i czy taniec nowoczesny to sport.

 

Czy taniec to sport?

 

Taniec towarzyski, nowoczesny oraz pozostałe odmiany zaliczają się do kategorii sportu, ponieważ wymagają wysokiego poziomu koordynacji ruchowej i wysiłku fizycznego. Taniec, jak każdy inny sport, nagradza tych, którzy chcą poświęcić czas na doskonalenie swojego rzemiosła. Warto dodać, że sport ten jest także intensywny psychicznie, co często jest pomijane. Najpopularniejsze rodzaje tańca uznawanego za sport to:

  • Balet,
  • Taniec współczesny,
  • Hip-Hop,
  • Taniec towarzyski,
  • Jazz,
  • Taniec ludowy,
  • Swing,
  • Taniec irlandzki,
  • Salsa,
  • Zumba.

W kolejnej części artykułu podamy kilka najważniejszych czynników, które determinują taniec jako pełnoprawny sport.


Taniec wymaga wielu umiejętności

 

Podobnie jak w przypadku większości sportów, taniec domaga się od uczestników określonego poziomu umiejętności. Wymaga to czasu i wysiłku i nie można tego zrobić z dnia na dzień. Często tancerze osiągają sukcesy dopiero po latach i setkach godzin pracy. Różnica między doświadczonym tancerzem a kimś, kto dopiero zaczyna, jest oszałamiająca. Nie każdy może po prostu wejść na scenę i zatańczyć bezbłędnie za pierwszym razem. Budowanie umiejętności potrzebnych do zapamiętywania kroków i pozostałych ruchów zajmuje niezliczoną ilość czasu.

 

Tancerze muszą regularnie ćwiczyć

 

Żaden wielki sportowiec nie odniósł sukcesu z dnia na dzień. Często zawodnicy musieli spędzać dużo czasu na ćwiczeniach, konsekwentnie dążąc do celu. Zasada regularnej praktyki dotyczy również tańca. W zależności od tego, jaki rodzaj tańca wykonujesz i w jakim celu, czasami musisz ćwiczyć sześć lub siedem dni w tygodniu. Te praktyki nie są łatwe, a niektóre z nich trwają wiele godzin i potrafią być bardzo intensywne. Jak w każdym sporcie, jeśli przestaniesz trenować taniec na jakiś czas, stracisz część nabytych umiejętności i będziesz zmuszony zaczynać poniżej miejsca, w którym byłeś wcześniej.

 

Czy taniec nowoczesny to sport pod względem trudności fizycznej?

 

Jedną z głównych rzeczy wymienianych w definicji sportu jest to, że sport wymaga wysiłku fizycznego. W związku z tym kwestia czy taniec nowoczesny to sport nie powinna być trudna do rozwiązania. Cały regularny trening, praktyka i występy, przez które muszą przejść tancerze, są bardzo trudne fizycznie. Poza koniecznością regularnego tańca przez długi czas, większość wymaganych kroków i technik jest bardzo trudna do wykonania. Utrzymanie określonych pozycji i wykonanie większości niezbędnych ruchów tanecznych wymaga dużego wysiłku fizycznego. Wielu tancerzy robi to w taki sposób, że wygląda to na bezwysiłkowe. Chociaż osobom bez konkretnej wiedzy na temat tańca może się tak wydawać, ilość wysiłku fizycznego, aby wykonać trudne ruchy, jest niewyobrażalna.

 

Tancerze muszą być wytrzymali

 

Większość powodów, dla których taniec to sport została omówiona wyżej, ale nie wspomnieliśmy jeszcze o wytrzymałości. Piłkarze muszą grać na boisku przez dłuższy czas i często biegać kilka kilometrów w ciągu 90 minut. Podczas meczów tenisowych gracze muszą dużo się poruszać i wielokrotnie odbijać piłkę za pomocą rąk. Taniec natomiast wymaga od uczestników regularnego trenowania i wykonywania trudnych ruchów w praktyce, aby dobrze radzić sobie na profesjonalnej scenie. Wytrzymałość to jeden z podstawowych czynników, który odróżnia doskonałych tancerzy od tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tą dyscypliną sportu.

 

Elastyczność w tańcu

 

Elastyczność i atletyzm są kluczowe w wielu sportach. Nie inaczej jest w tańcu, ponieważ wymaga on dużo ruchu i wysiłku fizycznego. Jeśli nie jesteś zbyt elastyczny i gibki, sport może być dużym wyzwaniem dla Twojego ciała. Dla tancerzy elastyczność jest niezbędną cechą. Wiele stylów tanecznych zawiera ruchy, które są bardzo trudne do wykonania. Jednym z takich popularnych ruchów jest szpagat. Znaczną częścią tańca jest próba sprawienia, by widzom wydawało się, że jest to obarczone znikomym wysiłkiem. Wykonywanie rutyny tanecznej, aby wydawało się, że jest to tak łatwe, należy do istotnych aspektów tańca, który ludzie często pomijają.

 

Taniec a konkurencja

 

Z pewnością na pytanie, czy taniec towarzyszki jest sportem, bez zawahania się potrafią twierdząco odpowiedzieć osoby, które spędzają na parkiecie mnóstwo godzin. Nie każdy jednak wie, że taniec jak prawie każdy sport ma w sobie element współzawodnictwa. Jasne, nie wszystkie formy tańca nadają się na zawody, w których tancerze zdobywają nagrody, jednak nawet ci, którzy nie robią tego, tylko i wyłącznie dla trofeów nadal konkurują ze sobą, aby stać się jeszcze lepszymi. Jak w przypadku większości sportów fizycznych, zawsze istnieje chęć bycia najlepszym, a taniec nie jest wyjątkiem.

Wiele stylów tanecznych, takich jak balet i step, organizuje konkurencyjne zawody taneczne, w których tancerze rywalizują przed grupą sędziów, aby zdobyć nagrody i medale. Atmosfera na tego typu imprezach często nakłada sporą presję na tancerzach, którzy pragną wypaść jak najlepiej. Inne formy tańca, takie jak taniec nowoczesny, który jest sportem, są bardziej skoncentrowane na dążeniu do doskonałości w danych zestawach ruchów, a mniej na rywalizacji podczas zawodów.
 


Data publikacji: 31.05.2022