Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Czy studia magisterskie są przepustką do dobrej pracy?

Czy studia magisterskie są przepustką do dobrej pracy?



Współczesny rynek pracy stawia przed pracownikiem inne wyzwania, niż jeszcze kilka lat temu. Oprócz wiedzy i doświadczenia liczy się często zaradność, umiejętność pracy w grupie i zarządzania czasem. Wyższe wykształcenie nie zawsze jest obligatoryjnym warunkiem do podjęcia dobrze płatnej pracy. Statystyki pokazują jednak, że spośród dwojga kandydatów o podobnych kwalifikacjach pracodawcy chętniej wybierają osoby z wyższym wykształceniem. Zatem czy warto ukończyć studia magisterskie?

Coraz więcej magistrów

Według statystyk GUS, w dniu 30 listopada 2017 r. w polskich szkołach wyższych studiowało 1 291,9 tys. osób, w tym 75,1 proc. w szkołach publicznych. Dyplom ukończenia szkoły wyższej w roku akademickim 2016/2017 otrzymało 387,5 tys. absolwentów, tj. o 6,3% więcej niż rok wcześniej. Mimo, że coraz częściej mówi się o braku wymiernych korzyści z ukończenia studiów wyższych, chętnych do uzyskania tytułu magistra wciąż nie brakuje.

Dla kogo studia magisterskie?

Studia II stopnia to propozycja dla osób, które zdobyły już tytuł licencjata i chcą kontynuować dalszą naukę. Co ważne, system boloński umożliwia studentom zmianę kwalifikacji zawodowych już po ukończeniu I stopnia studiów. Oznacza to, że student, który uzyskał tytuł licencjata z historii, może zmienić swoje kwalifikacje i ukończyć studia magisterskie z zarządzania. Ważne, że tytułów magistra można uzyskać kilka. Daje to o wiele więcej możliwości rozwoju osobom, od których wymaga się elastyczności zawodowej i rzetelnej wiedzy, którą można zdobyć na studiach magisterskich chociażby w Grupie Uczelni Vistula (https://www.vistula.edu.pl).

Konkurencyjność na rynku pracy

W dzisiejszych realiach kolejne dziedziny nauki podlegają nieustannemu rozwojowi. Powstają też zupełnie nowe, niespotykane wcześniej stanowiska pracy. Z tego powodu rynek wymaga od pracowników przede wszystkim umiejętności dostosowywania się do jego potrzeb. Wystarczy wspomnieć, że wiedza nabyta 10 lat temu, w wielu dziedzinach jest już nieaktualna. Ponadto, w wielu dziedzinach zmieniają się również przepisy, a nawet mentalność społeczeństwa. Wszystkie te czynniki mają duży wpływ na konieczność ciągłego aktualizowania informacji.

Wyróżnić się z tłumu

W dzisiejszych czasach tytuł magistra nie jest dla pracodawcy już niczym nadzwyczajnym. Mimo tego, spośród kandydatów walczących o jedno stanowisko, bardziej wiarygodna będzie osoba o udokumentowanych kwalifikacjach. Mogą to być ukończone studia bądź certyfikaty potwierdzające udział w rozmaitych kursach. Dlaczego? Ponieważ świadczy to o istnieniu pożądanych cech u kandydata. Pracownik, który stawia na rozwój, pogłębia swoją wiedzę lub rozszerza ją o zagadnienia pokrewne, nosi znamiona osoby otwartej, dobrze odnajdującej się w nowych realiach.

Wymagania zawodowe

Mimo że ukończenie studiów II stopnia i uzyskanie tytułu magistra nie gwarantuje zdobycia rzetelnej wiedzy, bardzo często umożliwia aplikowanie na wymarzone stanowiska pracy. Zdarza się bowiem, że choć kandydat wykazał się dużym doświadczeniem i potwierdził nabyte kompetencje, to z uwagi na brak świadectwa ukończenia studiów zostaje odrzucony. Dzieje się tak dlatego, że dla wielu pracodawców zdobycie tytułu magistra to wciąż niezbędne minimum i wyznacznik kwalifikacji zawodowych.


Data publikacji: 24.01.2019