Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Co należy zrobić, aby móc pracować jako lektor angielskiego?

Co należy zrobić, aby móc pracować jako lektor angielskiego?Sprawdź, jak zostać nauczycielem języka angielskiego. Jakie kompetencje i umiejętności trzeba posiadać oraz gdzie szukać pracy?

Lektor języka angielskiego - zawód z przyszłością

Nauczanie języka obcego wymaga posiadania odpowiedniego zasobu wiedzy, a także cech i zdolności, które pomogą Ci się odnaleźć w pracy z uczniami. Lektor języka angielskiego jest zawodem z ogromnym potencjałem. Dziś angielski wdrażany jest już przez przedszkola, a nawet żłobki. Otaczamy się nim na co dzień, jest przydatny w bardzo wielu zawodach, a pracodawcy coraz częściej stawiają go wśród warunków koniecznych do podjęcia zatrudnienia.

Lektor angielskiego to zawód, który ma przyszłość oraz daje wiele możliwości. Jedni działają jednostkowo na własny rachunek, udzielają korepetycji, współpracują z placówkami oświatowymi, inni otwierają własne szkoły językowe.

Jakie wykształcenie powinien mieć nauczyciel angielskiego?

Praca dla lektora języka angielskiego często wiąże się z koniecznością uzyskania dyplomu uczelni wyższej na kierunku filologii angielskiej lub lingwistyki stosowanej. Znajomość języka nie stanowi jednak jedynego wymogu. W niektórych przypadkach potrzebne może być ukończenie dodatkowych kursów, które pomoże Ci skutecznie nauczać.

W pracy z dziećmi dobrze jest posiadać kurs pedagogiczny, w pracy z fachowcami kurs języka specjalistycznego itp. Dobrze też, by nauczyciel branżowy miał jakąś wiedzę z zakresu danej dziedziny. Niektóre uczelnie wyższe umożliwiają wybór specjalizacji na kierunku filologicznym i warto z tego skorzystać zgodnie z wizją swojej dalszej kariery.

Korzystnym jest również ukończenie kilku kursów przygotowujących do nauczania konkretną metodą. W przypadku języka obcego metod jest wiele i każdy lektor ma swoją ulubioną. Warto jednak pamiętać o tym, że żadna  nie jest idealna. Dobry nauczyciel ma ich w zanadrzu kilka, by móc dopasowywać je do preferencji swoich uczniów.

Niezbędne kompetencje w zawodzie lektora języka obcego

Poza wiedzą merytoryczną, doskonałą umiejętnością porozumiewania się w języku angielskim w mowie i piśmie, bogatym zasobem słownictwa, nauczyciel powinien umieć dotrzeć do swoich uczniów. Lekcje zawsze muszą być dostosowane do wieku i poziomu kursantów.

Niezależnie od stosowanej metodyki, najlepsze efekty zyskuje ten lektor, który potrafi zarazić swoją pasją do języka. Zajęcia prowadzone w przyjaznej atmosferze są znacznie lepszą motywacją, niż te zamknięte w sztywnych ramach. Wkuwane na pamięć słówka i dialogi ćwiczą zaledwie umiejętność zapamiętywania. Dobry lektor uczy myślenia oraz samodzielnego stosowania języka. Takie podejście przynosi znacznie lepsze, a przede wszystkim długotrwałe efekty. Nauczyciel powinien pracować cierpliwie, stosować odpowiednio dobrane metody, motywować, wymagać i wzbudzać ciekawość. Jego uczniowie będą wówczas chętnie przychodzić na zajęcia, a także samodzielnie poprawiać swoje umiejętności między kolejnymi spotkaniami.

Warto pamiętać także o tym, że praca z ludźmi jest wymagająca i nauczyciel powinien ją po prostu lubić. W przypadku gdy grupą docelową są dzieci oraz młodzież, dobry kontakt z osobami w tym wieku jest niezbędny.

Praca dla nauczyciela angielskiego - gdzie szukać?

Chcesz zostać lektorem? Koniecznie sprawdź ofertę szkoły Early Stage. Możesz tu podnieść swoje kwalifikacje, przejść szkolenia, a także zyskać wsparcie i zatrudnienie. Early Stage regularnie poszerza swoją działalność, zatrudnia nowych nauczycieli oraz chętnie podejmuje współpracę na warunkach franczyzy. Chcesz zostać lektorem, pracować na licencji Early Stage lub otworzyć własną szkołę? Aktualne oferty pracy znajdziesz na stronie: universe.earlystage.pl/praca/praca-u-nas. Skorzystaj z materiałów i porad fachowców, którzy od lat powiększają grono zadowolonych kursantów.


Data publikacji: 19.07.2021