Kierunki Studiów - Europeistyka

Kierunki Studiów - Europeistyka

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Europeistyka

Europeistyka

fot. European Parliament/Foter.com/CC BY-NC-ND

Interdyscyplinarny i ciekawy program studiów, możliwość praktyk oraz staży w strukturach Unii Europejskiej – europeistyka przygotowuje do interesującej pracy zarówno w kraju, jak i za granicą. Kogo? – Otwarte na świat, zainteresowane europejską polityką, gospodarką i kulturą osoby.

Europeistyka, jako kierunek, wzięła swój początek w dziedzinie nazwanej „studia europejskie” (ang. European Studies), która ex cathedra pojawiła się jako odpowiedź na potrzeby rynku. Nowo powstające, prężnie rozwijające się struktury europejskie potrzebowały bowiem wykwalifikowanych specjalistów – reprezentantów kadry zarządzającej i administracyjnej. Europeistyka, oprócz tego, że jest kierunkiem nowoczesnym, jest równocześnie kierunkiem interdyscyplinarnym, a przez to jednocześnie wymagającym szerokich horyzontów i ciekawym. W Polsce, w kraju najpierw kandydującym, a teraz członkowskim Unii Europejskiej, europeistyka szybko stała się popularnym kierunkiem.

Czy to studia dla mnie?Czy jednak każdy przejawia predyspozycje do studiów na tym kierunku? Student europeistyki powinien wykazywać żywe zainteresowanie życiem społecznym, politycznym i kulturowym Europy (nie tylko państw Unii Europejskiej, ale też państw znajdujących się poza jej terytorium, szczególnie kandydujących), a także procesami integracyjnymi w ramach tej rozbudowanej i ciągle rozbudowującej się organizacji międzynarodowej, jaką jest Unia Europejska. Nie bez znaczenia okaże się także otwartość na inne kultury oraz znajomość języków obcych (co najmniej dwóch języków urzędowych, najlepiej – oprócz angielskiego – francuskiego lub niemieckiego).

Organizacja studiów, specjalizacjeEuropeistykę można studiować zarówno stacjonarnie (dziennie), jak i niestacjonarnie (zaocznie lub wieczorowo); na studiach I i II stopnia; na uczelniach państwowych i prywatnych. Studenci tego kierunku mają do wyboru – najczęściej już po I roku studiów – wiele interesujących specjalności, między innymi:

- polityka i instytucje UE;
- społeczeństwo i kultura UE;
- administracja europejska;
- projekty i fundusze europejskie;
- dyplomacja i negocjacje międzynarodowe;
- media i komunikowanie społeczne w UE;
- marketing terytorialny;
- ekologia i ochrona środowiska w Europie;
- federalizm i polityka regionalna;
- integracja gospodarcza;
- sektor publiczny w Europie.

Program studiów, praktykiProgram studiów na kierunku europeistyka obejmuje między innymi przedmioty podstawowe (m.in. społeczeństwo i kultura Europy, nauka o polityce, prawo europejskie, ekonomia); przedmioty pomocnicze (m.in. filozofia, socjologia, administracja, geografia polityczna i gospodarcza Europy, problematyka narodowościowa w Europie, statystyka i demografia, gospodarka światowa, historia myśli politycznej, system polityczny RP, partie i systemy partyjne); przedmioty kierunkowe (m.in. historia społeczna Europy, systemy polityczne państw europejskich, integracja gospodarcza w Europie, instytucje i procesy decyzyjne w Unii Europejskiej, polityki wspólnotowe) oraz przedmioty fakultatywne.

Szczególnie ciekawym doświadczeniem dla studenta lub absolwenta europeistyki może być staż lub praktyki w instytucjach Unii Europejskiej w Brukseli, Luxemburgu lub Strasburgu. Możliwość praktyk i płatnych staży daje bowiem Komisja Europejska i Parlament Europejski. Ale to nie wszystko – praktykantów przyjmuje także Komitet Regionów i Komitet Ekonomiczno-Społeczny.

Perspektywy zatrudnieniaAbsolwent europeistyki może podjąć zatrudnienie zarówno na krajowym, jak i zagranicznym rynku pracy (pod warunkiem, że posługuje się biegle dwoma językami). W kraju znajdzie pracę między innymi w instytucjach i organizacjach gospodarczych i publicznych oraz na stanowiskach związanych z współpracą europejską, a także w stowarzyszeniach, fundacjach i instytucjach zajmujących się integracją europejską. Wielu absolwentów europeistyki zajmuje się także pozyskiwaniem środków unijnych i pisaniem projektów.

Są też i tacy absolwenci, którzy decydują się na wyjazd za granicę i na pracę jako polscy przedstawiciele w komórkach administracyjnych UE lub jako dyplomaci. Ogólnie rzecz biorąc, europeistyka przygotowuje do pracy w instytucjach rządowych, urzędach, organizacjach kulturalnych oraz społecznych, a także w mediach.

RekrutacjaNa Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie rekrutacja na europeistykę przebiega w oparciu o listę rankingową. Podstawą utworzenia tej listy są wyniki z dwóch przedmiotów. Pierwszym z nich może być język polski lub matematyka, drugim – geografia, historia, WOS lub język obcy nowożytny. Na Uniwersytecie Warszawskim brane są pod uwagę wyniki z języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego oraz przedmiotu dodatkowego (do wyboru: historia, geografia, wos, filozofia, historia muzyki, historia sztuki, język łaciński i kultura antyczna, język grecki i kultura antyczna, język obcy nowożytny, informatyka). Uniwersytet Adama Mickiewicza w Toruniu rekrutuje z kolei na podstawie wyników z trzech przedmiotów – języka polskiego, języka angielskiego i języka niemieckiego lub francuskiego.


Data publikacji: 25.04.2016

Studia kierunki

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Rozważasz studia na kierunku nawigacja? Sprawdź, które uczelnie w Szczecinie oferują taki kierunek kandydatom i dowiedz się, jak przebiega rekrutacja! Takie i inne informacje znajdziesz w naszym artykule!

więcej

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Jeśli rozważasz studia teologiczne, sprawdź koniecznie, które uczelnie w Poznaniu prowadzą taki kierunek. Przygotowaliśmy dla Ciebie tę informację, ale nie tylko - także zasady rekrutacji na studia teologiczne!

więcej

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Jeśli wybierasz się na studia astronomiczne, wybierz miasto Kopernika! Już dziś sprawdź, które uczelnie w Toruniu prowadzą taki kierunek i w jaki sposób pomyślnie przejść rekrutację!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Europeistyka i kierunki pokrewne

Politechnika Koszalińska

Sopocka Szkoła Wyższa

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Uniwersytet Zielonogórski

Uniwersytet Łódzki

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla ...

Teologia

Teologia

Rozważasz podjęcie studiów na „teologii”? Dowiedz się jak przebiega nauka na tym kierunku i co Cię czeka po studiach – czy tylko posada katechety?

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska to kierunek interdyscyplinarny – na pograniczu nauk technicznych i przyrodniczych. Jest to również, ze względu na aktualność omawianej podczas studiów tematyki, kierunek przyszłościowy. Dlaczego? Przeczytaj! ...

Handel zagraniczny

Handel zagraniczny

Marzysz o tym, by pracować w handlu zagranicznym? – Chcesz pewnie podjąć studia, które przygotują Cię do realizacji tego marzenia. Doskonałą decyzją okaże się wybór odpowiedniej, perspektywicznej specjalności.

Rolnictwo

Rolnictwo

Modernizacja rolnictwa i jego stały rozwój wymagają, aby osoby, które chcą się nim zawodowo trudnić, posiadały rozbudowane kompetencje i interdyscyplinarną wiedzę. Właśnie dlatego wiele z nich wybiera studia rolnicze I i II stop ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Turystyka i rekreacja

Turystyka i rekreacja

Studia podyplomowe z zakresu turystki i rekreacji to doskonały punkt wyjścia do zdobycia wąskiej specjalizacji zawodowej. Pracujesz w branży turystycznej lub nosisz się z zamiarem podjęcia takiej pracy? Przeczytaj, w jaki sposób podnieść swoje kwalifikacje.

więcej

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Chcesz podnieść swoje zawodowe kompetencje? Zdobyć aktualną wiedzę z zakresu rachunkowości ...

więcej

Menedżer jakości

Menedżer jakości

Swoją przyszłość zawodową wiążesz z zarządzaniem jakością? Obecne stanowisko pracy ...

więcej

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Studia podyplomowe z zakresu dyplomacji i stosunków międzynarodowych to ciekawa ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Polska należy do grupy najbardziej zapracowanych krajów na świecie. Mł ...

więcej

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Organizowany corocznie ranking najlepszych uczelni na świecie opublikował l ...

więcej

Język francuski - DALF (C2)

Język francuski - DALF (C2)

DALF C2 otwiera drzwi do nauki i pracy po francusku. Ten międzynarodowy ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy