Kierunki Studiów - Europeistyka

Kierunki Studiów - Europeistyka

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

Europeistyka

Europeistyka

fot. European Parliament/Foter.com/CC BY-NC-ND

Interdyscyplinarny i ciekawy program studiów, możliwość praktyk oraz staży w strukturach Unii Europejskiej – europeistyka przygotowuje do interesującej pracy zarówno w kraju, jak i za granicą. Kogo? – Otwarte na świat, zainteresowane europejską polityką, gospodarką i kulturą osoby.

Europeistyka, jako kierunek, wzięła swój początek w dziedzinie nazwanej „studia europejskie” (ang. European Studies), która ex cathedra pojawiła się jako odpowiedź na potrzeby rynku. Nowo powstające, prężnie rozwijające się struktury europejskie potrzebowały bowiem wykwalifikowanych specjalistów – reprezentantów kadry zarządzającej i administracyjnej. Europeistyka, oprócz tego, że jest kierunkiem nowoczesnym, jest równocześnie kierunkiem interdyscyplinarnym, a przez to jednocześnie wymagającym szerokich horyzontów i ciekawym. W Polsce, w kraju najpierw kandydującym, a teraz członkowskim Unii Europejskiej, europeistyka szybko stała się popularnym kierunkiem.

Czy to studia dla mnie?Czy jednak każdy przejawia predyspozycje do studiów na tym kierunku? Student europeistyki powinien wykazywać żywe zainteresowanie życiem społecznym, politycznym i kulturowym Europy (nie tylko państw Unii Europejskiej, ale też państw znajdujących się poza jej terytorium, szczególnie kandydujących), a także procesami integracyjnymi w ramach tej rozbudowanej i ciągle rozbudowującej się organizacji międzynarodowej, jaką jest Unia Europejska. Nie bez znaczenia okaże się także otwartość na inne kultury oraz znajomość języków obcych (co najmniej dwóch języków urzędowych, najlepiej – oprócz angielskiego – francuskiego lub niemieckiego).

Organizacja studiów, specjalizacjeEuropeistykę można studiować zarówno stacjonarnie (dziennie), jak i niestacjonarnie (zaocznie lub wieczorowo); na studiach I i II stopnia; na uczelniach państwowych i prywatnych. Studenci tego kierunku mają do wyboru – najczęściej już po I roku studiów – wiele interesujących specjalności, między innymi:

- polityka i instytucje UE;
- społeczeństwo i kultura UE;
- administracja europejska;
- projekty i fundusze europejskie;
- dyplomacja i negocjacje międzynarodowe;
- media i komunikowanie społeczne w UE;
- marketing terytorialny;
- ekologia i ochrona środowiska w Europie;
- federalizm i polityka regionalna;
- integracja gospodarcza;
- sektor publiczny w Europie.

Program studiów, praktykiProgram studiów na kierunku europeistyka obejmuje między innymi przedmioty podstawowe (m.in. społeczeństwo i kultura Europy, nauka o polityce, prawo europejskie, ekonomia); przedmioty pomocnicze (m.in. filozofia, socjologia, administracja, geografia polityczna i gospodarcza Europy, problematyka narodowościowa w Europie, statystyka i demografia, gospodarka światowa, historia myśli politycznej, system polityczny RP, partie i systemy partyjne); przedmioty kierunkowe (m.in. historia społeczna Europy, systemy polityczne państw europejskich, integracja gospodarcza w Europie, instytucje i procesy decyzyjne w Unii Europejskiej, polityki wspólnotowe) oraz przedmioty fakultatywne.

Szczególnie ciekawym doświadczeniem dla studenta lub absolwenta europeistyki może być staż lub praktyki w instytucjach Unii Europejskiej w Brukseli, Luxemburgu lub Strasburgu. Możliwość praktyk i płatnych staży daje bowiem Komisja Europejska i Parlament Europejski. Ale to nie wszystko – praktykantów przyjmuje także Komitet Regionów i Komitet Ekonomiczno-Społeczny.

Perspektywy zatrudnieniaAbsolwent europeistyki może podjąć zatrudnienie zarówno na krajowym, jak i zagranicznym rynku pracy (pod warunkiem, że posługuje się biegle dwoma językami). W kraju znajdzie pracę między innymi w instytucjach i organizacjach gospodarczych i publicznych oraz na stanowiskach związanych z współpracą europejską, a także w stowarzyszeniach, fundacjach i instytucjach zajmujących się integracją europejską. Wielu absolwentów europeistyki zajmuje się także pozyskiwaniem środków unijnych i pisaniem projektów.

Są też i tacy absolwenci, którzy decydują się na wyjazd za granicę i na pracę jako polscy przedstawiciele w komórkach administracyjnych UE lub jako dyplomaci. Ogólnie rzecz biorąc, europeistyka przygotowuje do pracy w instytucjach rządowych, urzędach, organizacjach kulturalnych oraz społecznych, a także w mediach.

RekrutacjaNa Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie rekrutacja na europeistykę przebiega w oparciu o listę rankingową. Podstawą utworzenia tej listy są wyniki z dwóch przedmiotów. Pierwszym z nich może być język polski lub matematyka, drugim – geografia, historia, WOS lub język obcy nowożytny. Na Uniwersytecie Warszawskim brane są pod uwagę wyniki z języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego oraz przedmiotu dodatkowego (do wyboru: historia, geografia, wos, filozofia, historia muzyki, historia sztuki, język łaciński i kultura antyczna, język grecki i kultura antyczna, język obcy nowożytny, informatyka). Uniwersytet Adama Mickiewicza w Toruniu rekrutuje z kolei na podstawie wyników z trzech przedmiotów – języka polskiego, języka angielskiego i języka niemieckiego lub francuskiego.


Data publikacji: 25.04.2016

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Europeistyka i kierunki pokrewne

Ateneum-Szkoła Wyższa w Gdańsku

Politechnika Koszalińska

Sopocka Szkoła Wyższa

Społeczna Akademia Nauk Łódź

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Uniwersytet Zielonogórski

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Praca socjalna

Praca socjalna

Propozycja dla tych, którzy czują, że chcieliby dać światu coś od siebie. A nawet jeżeli nie cały świat skorzysta na wiedzy przyszłego przedstawiciela pomocy społecznej, to na pewno lokalne środowisko, które z pewnością ...

Sinologia (filologia chińska)

Sinologia (filologia chińska)

Chiny to w tej chwili zdecydowanie najpotężniejsza gospodarka świata. Liczne firmy i przedsiębiorstwa z Państwa Środka coraz agresywniej inwestują w Azji, Europie i obu Amerykach, a ekspansja gospodarcza pociąga za sobą za ...

Biotechnologia

Biotechnologia

Młodość, świeży i zdrowy wygląd, świetna kondycja. Oto, do czego dąży dziś większość z nas. W dobie daleko rozwiniętej medycyny oraz zaawansowanych technologii, łatwiej jest ten cel osiągnąć. Dlatego specjalista w tej dziedzinie ...

Ochrona środowiska

Ochrona środowiska

Obecnie tematem numer 1 na świecie jest środowisko naturalne i jego ochrona. Tym, którzy nadal zastanawiają się nad wyborem studiów, przedstawiamy, jeden z najbardziej obiecujących kierunków. Ochrona środowiska.

Doradztwo personalne

Doradztwo personalne

Zastanawiasz się nad Tym jaką ścieżkę kariery wybrać? W czym sprawdzisz się najlepiej? Co przyniesie Ci najwięcej satysfakcji, a przy okazji pozwoli na godny zarobek? Z pewnością. W końcu, nie bez powodu czytasz ten artyku ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Doradztwo Zawodowe

Doradztwo Zawodowe

W niepewnych czasach, kiedy ludzie konsultują większość życiowych wyborów ze specjalistami w przeróżnych dziedzinach, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu… zostać jednym z takich specjalistów. Studia podyplomowe z doradztwa zawodowego mogą w tym bardzo pomóc.

więcej

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Aby poszerzyć swoje kwalifikacje i możliwości uzyskania dobrze płatnej pracy, warto ...

więcej

Fundusze Unijne

Fundusze Unijne

Studia podyplomowe z zakresu funduszy unijnych podnoszą kwalifikacje osób aplikujących ...

więcej

Prawo pracy

Prawo pracy

Prawo pracy to dziedzina szczególnie przydatna tym, którzy na co dzień trudnią ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr
Dla pierwszych 20 osób, które chcą zapisać się na studia Informatyka w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach przygotowaliśmy specjalną promocję - tylko 1300 zł za pierwszy semestr. Szczegóły w regulaminie "Bądź szybszy zyskaj więcej".

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czego boimy się w pracy?

Czego boimy się w pracy?

Praca na każdym stanowisku, niezależnie od tego czy ją lubimy, wi ...

więcej

Studia w Niemczech

Studia w Niemczech

Studia w Niemczech to szansa na solidne wykształcenie, cenione na ...

więcej

Jezyk holenderski - CNaVT

Jezyk holenderski - CNaVT

Certyfikat z języka holenderskiego to przysłowiowy As w rękawie. Zn ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy