Kierunki Studiów - Europeistyka

Kierunki Studiów - Europeistyka

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Europeistyka

Europeistyka

fot. European Parliament/Foter.com/CC BY-NC-ND

Interdyscyplinarny i ciekawy program studiów, możliwość praktyk oraz staży w strukturach Unii Europejskiej – europeistyka przygotowuje do interesującej pracy zarówno w kraju, jak i za granicą. Kogo? – Otwarte na świat, zainteresowane europejską polityką, gospodarką i kulturą osoby.

Europeistyka, jako kierunek, wzięła swój początek w dziedzinie nazwanej „studia europejskie” (ang. European Studies), która ex cathedra pojawiła się jako odpowiedź na potrzeby rynku. Nowo powstające, prężnie rozwijające się struktury europejskie potrzebowały bowiem wykwalifikowanych specjalistów – reprezentantów kadry zarządzającej i administracyjnej. Europeistyka, oprócz tego, że jest kierunkiem nowoczesnym, jest równocześnie kierunkiem interdyscyplinarnym, a przez to jednocześnie wymagającym szerokich horyzontów i ciekawym. W Polsce, w kraju najpierw kandydującym, a teraz członkowskim Unii Europejskiej, europeistyka szybko stała się popularnym kierunkiem.

Czy to studia dla mnie?Czy jednak każdy przejawia predyspozycje do studiów na tym kierunku? Student europeistyki powinien wykazywać żywe zainteresowanie życiem społecznym, politycznym i kulturowym Europy (nie tylko państw Unii Europejskiej, ale też państw znajdujących się poza jej terytorium, szczególnie kandydujących), a także procesami integracyjnymi w ramach tej rozbudowanej i ciągle rozbudowującej się organizacji międzynarodowej, jaką jest Unia Europejska. Nie bez znaczenia okaże się także otwartość na inne kultury oraz znajomość języków obcych (co najmniej dwóch języków urzędowych, najlepiej – oprócz angielskiego – francuskiego lub niemieckiego).

Organizacja studiów, specjalizacjeEuropeistykę można studiować zarówno stacjonarnie (dziennie), jak i niestacjonarnie (zaocznie lub wieczorowo); na studiach I i II stopnia; na uczelniach państwowych i prywatnych. Studenci tego kierunku mają do wyboru – najczęściej już po I roku studiów – wiele interesujących specjalności, między innymi:

- polityka i instytucje UE;
- społeczeństwo i kultura UE;
- administracja europejska;
- projekty i fundusze europejskie;
- dyplomacja i negocjacje międzynarodowe;
- media i komunikowanie społeczne w UE;
- marketing terytorialny;
- ekologia i ochrona środowiska w Europie;
- federalizm i polityka regionalna;
- integracja gospodarcza;
- sektor publiczny w Europie.

Program studiów, praktykiProgram studiów na kierunku europeistyka obejmuje między innymi przedmioty podstawowe (m.in. społeczeństwo i kultura Europy, nauka o polityce, prawo europejskie, ekonomia); przedmioty pomocnicze (m.in. filozofia, socjologia, administracja, geografia polityczna i gospodarcza Europy, problematyka narodowościowa w Europie, statystyka i demografia, gospodarka światowa, historia myśli politycznej, system polityczny RP, partie i systemy partyjne); przedmioty kierunkowe (m.in. historia społeczna Europy, systemy polityczne państw europejskich, integracja gospodarcza w Europie, instytucje i procesy decyzyjne w Unii Europejskiej, polityki wspólnotowe) oraz przedmioty fakultatywne.

Szczególnie ciekawym doświadczeniem dla studenta lub absolwenta europeistyki może być staż lub praktyki w instytucjach Unii Europejskiej w Brukseli, Luxemburgu lub Strasburgu. Możliwość praktyk i płatnych staży daje bowiem Komisja Europejska i Parlament Europejski. Ale to nie wszystko – praktykantów przyjmuje także Komitet Regionów i Komitet Ekonomiczno-Społeczny.

Perspektywy zatrudnieniaAbsolwent europeistyki może podjąć zatrudnienie zarówno na krajowym, jak i zagranicznym rynku pracy (pod warunkiem, że posługuje się biegle dwoma językami). W kraju znajdzie pracę między innymi w instytucjach i organizacjach gospodarczych i publicznych oraz na stanowiskach związanych z współpracą europejską, a także w stowarzyszeniach, fundacjach i instytucjach zajmujących się integracją europejską. Wielu absolwentów europeistyki zajmuje się także pozyskiwaniem środków unijnych i pisaniem projektów.

Są też i tacy absolwenci, którzy decydują się na wyjazd za granicę i na pracę jako polscy przedstawiciele w komórkach administracyjnych UE lub jako dyplomaci. Ogólnie rzecz biorąc, europeistyka przygotowuje do pracy w instytucjach rządowych, urzędach, organizacjach kulturalnych oraz społecznych, a także w mediach.

RekrutacjaNa Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie rekrutacja na europeistykę przebiega w oparciu o listę rankingową. Podstawą utworzenia tej listy są wyniki z dwóch przedmiotów. Pierwszym z nich może być język polski lub matematyka, drugim – geografia, historia, WOS lub język obcy nowożytny. Na Uniwersytecie Warszawskim brane są pod uwagę wyniki z języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego oraz przedmiotu dodatkowego (do wyboru: historia, geografia, wos, filozofia, historia muzyki, historia sztuki, język łaciński i kultura antyczna, język grecki i kultura antyczna, język obcy nowożytny, informatyka). Uniwersytet Adama Mickiewicza w Toruniu rekrutuje z kolei na podstawie wyników z trzech przedmiotów – języka polskiego, języka angielskiego i języka niemieckiego lub francuskiego.


Data publikacji: 25.04.2016

Studia kierunki

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Planujesz studia wojskowe na elitarnym kierunku dowodzenie? Czy wiesz, które uczelnie we Wrocławiu oferują taką ścieżkę edukacji? Mamy dla Ciebie tę informację!

więcej

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Jeśli myślisz o studiach edytorskich, już dzisiaj sprawdź, które uczelnie w Lublinie mają ten kierunek w swojej ofercie i jak przebiega rekrutacja! Te i inne informacje przygotowała dla Ciebie nasza redakcja!

więcej

Uczelnie z kierunkiem Business Management w Łodzi

Uczelnie z kierunkiem Business Management w Łodzi

Jeśli widzisz swoją przyszłość na menadżerskim stanowisku w międzynarodowej korporacji, studia Business Management świetnie Cię do tego przygotują. Dowiedz się, które uczelnie w Łodzi oferują taki kierunek i wystartuj z impetem w życie zawodowe!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Europeistyka i kierunki pokrewne

Politechnika Koszalińska

Sopocka Szkoła Wyższa

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Uniwersytet Zielonogórski

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Iberystyka

Iberystyka

Przyszli studenci wybierają ten kierunek z wielu powodów. Jednych urzeka gorący temperament mieszkańców Półwyspu, inni pragną poznać kulturę ojczyzny Pablo Picasso, Pedro Almodovara, Penelope Cruz czy Fernando Torresa, jeszcze i ...

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza to kierunek stworzony w odpowiedzi na realne potrzeby rynku pracy. Jesteś zainteresowany innowacyjnym programem studiów i pewnymi perspektywami zawodowymi? Dowiedz się więcej!

Biofizyka

Biofizyka

Szukasz kierunku studiów z pogranicza fizyki i biologii, który „jest skazany” na intensywny rozwój? Interesujesz się nowinkami ze świata nauki? Studiuj biofizykę!

Psychologia w biznesie

Psychologia w biznesie

„Psychologia w biznesie” to interdyscyplinarny kierunek studiów, którego punktem wyjściowym jest przekonanie, że wiedza psychologiczna znajduje zastosowanie w biznesie – i to jako najważniejszy składnik sukcesu przedsiębio ...

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Design Managment - zarządznie designem

Design Managment - zarządznie designem

Marketing, zarządzanie to dziś jedne z najbardziej obleganych kierunków. Strategia każdej firmy opiera się na tych dwóch dziedzinach. Stworzenie odpowiedniego produktu, wykreowanie go i sprzedaż to nie lada sztuka. Oto studia, które pokazują, jak to zrobić najlepiej.

więcej

Administracja samorządowa

Administracja samorządowa

Kariera w polityce to marzenie wielu młodych, zaangażowanych społecznie ludzi. ...

więcej

Grafika  komputerowa

Grafika komputerowa

Już od jakiegoś czasu mówi się, że światem rządzi reklama i internet. Dopóki będzie ...

więcej

Aranżacja wnętrz

Aranżacja wnętrz

Kierunek równie przyjemny co wymagający. Uczy praktycznych umiejętności i uzupełnia ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czy ukończenie studiów jest gwarantem zdobycia dobrej pracy?

Czy ukończenie studiów jest gwarantem zdobycia dobrej pracy?

Obserwując sytuację na rynku pracy trudno jest jednoznacznie stwierdzić cz ...

więcej

Studia we Francji

Studia we Francji

Studia we Francji wiążą się z mnóstwem... atrakcji! Nie bez powododu prze ...

więcej

Język francuski - TCF ( B2)

Język francuski - TCF ( B2)

Uczysz się francuskiego od pewnego czasu i nie wiesz, na jakim poziomie ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy