Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Doradztwo Zawodowe

Doradztwo Zawodowe



W niepewnych czasach, kiedy ludzie konsultują większość życiowych wyborów ze specjalistami w przeróżnych dziedzinach, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu… zostać jednym z takich specjalistów. Studia podyplomowe z doradztwa zawodowego mogą w tym bardzo pomóc.

Specyfika kierunku

Studia w zakresie doradztwa zawodowego mają na celu wykształcić wszechstronnych ekspertów w dziedzinie rynku pracy. Studenci poznają tu zatem na początku teoretyczne podstawy pracy w tym zawodzie – style pracy doradczej, metodykę, budowanie ścieżek kariery czy prawo pracy. To kierunek będący wypadkową najbardziej potrzebnych w zawodzie elementów psychologii, zarządzania i socjologii, stąd sporo tu także przedmiotów dotyczących trudnej sztuki kształtowania ludzkiej psychiki, na przykład zarządzanie zmianą ścieżki kariery czy rozwiązywanie problemów dotyczących wypalenia zawodowego.Równolegle do niezbędnych zajęć teoretycznych pojawiają się też niezwykle interesujące bloki zajęć praktycznych. Wykorzystuje się podczas nich nowoczesne technologie, tworzy pomocne wykresy, testy, tabele i inne istotne atrybuty profesjonalnego doradcy zawodowego. Najważniejsza jest jednak możliwość odbycia praktyk zawodowych – najczęściej w przyuczelnianych biurach karier bądź jednostkach władzy samorządowej.

Dla kogo?

Oferta studiów na kierunku doradztwo zawodowe skierowana jest do absolwentów szkół wyższych. Sporą grupę stanowią studenci kierunków takich jak psychologia czy socjologia, nie jest to jednak reguła – dobrym doradcą zawodową może zostać każdy, kto czuje, że to jego powołanie. Program studiów jest bowiem skonstruowany tak, że nawet osoba nieposiadająca solidnych podstaw wiedzy psychologicznej zdobywa tutaj gruntowne przygotowanie do pracy w zawodzie. Co więcej, duża liczba godzin zajęć praktycznych sprawia, że nawet absolwenci świeżo po studiach mają już spore doświadczenie.

Gdzie studiować doradztwo zawodowe?

Na krajowego lidera, jeśli chodzi o podyplomowe studia na tym kierunku wyrasta Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Studenci mają tu okazję słuchać wykładów uznanych specjalistów w dziedzinie zawodoznawstwa i doradztwa, poza tym dużą uwagę przykłada się tutaj do wykorzystania nowoczesnych technologii w procesie doradczym. Zajęcia praktyczne zaś pozwalają na kreatywne i twórcze podejście do kwestii zawodu doradcy.Inne miejsca, gdzie studenci chwalą sobie studia z doradztwa zawodowego, to między innymi Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Warszawski czy Uniwersytet Jagielloński. Programy studiów często znacząco się różnią, warto zatem zapoznać się z nimi przed podjęciem studiów i wybrać profil najbardziej odpowiedni dla nas i zgodny z naszymi planami na przyszłość. W zawodzie tym naprawdę ważne jest bowiem, aby lubić to, co się robi i mieć co do tego pełne przekonanie.

Możliwości zawodowe

Na absolwentów tego kierunku czeka całkiem sporo atrakcyjnych stanowisk pracy. Największe zapotrzebowanie przejawiają uniwersyteckie bądź samorządowe poradnie zawodowe. Na rynku pojawia się też coraz więcej prywatnych placówek tego typu, więc jeśli jesteśmy odważni i nie boimy się nowych wyzwań, czemu by po ukończeniu studiów nie otworzyć własnej poradni zawodowej? Powodzenia!

Data publikacji: 15.07.2019