Budownictwo
Ekonomia
Elektrotechnika
Filologia
Fizjoterapia
Kosmetologia
Mechanika i budowa maszyn
Pielęgniarstwo
Praca socjalna
Praca socjalna
Ratownictwo medyczne
Transport

Program studiów

Zgodnie z Ustawą o zawodzie fizjoterapeuty, od roku 2017 studia stacjonarne i niestacjonarne na kierunku fizjoterapia, prowadzone są jako jednolite, pięcioletnie studia magisterskie (Dz.U. 2016 poz. 1596).

Zawód fizjoterapeuty jest zaliczany do zawodów medycznych (Dz.U. 2015 poz.1994). Absolwent kierunku uzyskuje przygotowanie zawodowe do pracy z osobami chorującymi na schorzenia wszystkich układów ciała człowieka, a przede wszystkim z osobami niepełnosprawnymi.

Absolwent studiów kierunku fizjoterapia jest przygotowany do pracy jako fizjoterapeuta oraz masażysta w placówkach o różnym profilu świadczeń, do których można zaliczyć m.in.: publiczne, samorządowe i niepubliczne placówki służby zdrowia (szpitale, specjalistyczne przychodnie, poradnie i gabinety rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne, ośrodki i sanatoria), ośrodki dla osób niepełnosprawnych, kluby sportowe, zakłady pracy chronionej i warsztaty terapii zajęciowej, jednostki gospodarcze prowadzące działalność prozdrowotną i ośrodki sportowo-rekreacyjne, a także uzdrowiska, gabinety odnowy biologicznej, hotele, fitness-kluby, ale również domy opieki społecznej.

Fizjoterapeuta powinien posiadać predyspozycje psychofizyczne do pracy z osobami chorymi i niepełnosprawnymi. Winien być sprawny fizycznie, by móc przeprowadzać zaplanowaną terapię wykorzystując metody specjalne stosowane w fizjoterapii, demonstrować i przeprowadzać ćwiczenia fizyczne. Wykształcenie i przygotowanie zawodowe fizjoterapeuty musi spełniać wymagania obowiązując w ochronie zdrowia człowieka.


Na kierunku fizjoterapia realizowane są zajęcia dydaktyczne (wykłady, ćwiczenia, seminaria, zajęcia praktyczne) i praktyki zawodowe. Po ukończeniu kształcenia w zakresie studiów absolwent otrzymuje tytuł magistra i zobowiązany jest przystąpić do Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego (Dz.U. 2015 poz.1994).

Studia niestacjonarne realizowane są w formie trzydniowych zjazdów – dwa lub trzy razy w miesiącu. Możliwy jest jeden zblokowany zjazd tygodniowy.

PRAKTYKI ZAWODOWE
• praktyka wstępna kliniczna,
• praktyka w pracowni fizykoterapii,
• praktyka w pracowni kinezyterapii,
• praktyka w zakresie fizjoterapii klinicznej.

 

Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile Fizjoterapia - Aktualności