Architektura
Architektura krajobrazu
Architektura wnętrz
Automatyka i robotyka
BIM – modelowanie i zarządzanie informacją o budynku
Biotechnologia
Budownictwo
Cyfryzacja przemysłu
Ekoenergetyka
Elektronika i telekomunikacja
Elektrotechnika
Elektrotechnika – studia dualne
Energetyka cieplna
Gospodarka przestrzenna
Grafika
Informatyka
Informatyka i ekonometria
Inżynieria biomedyczna
Inżynieria rolno-spożywcza
Inżynieria rolno-spożywcza i leśna
Inżynieria środowiska
Leśnictwo
Logistyka
Matematyka stosowana
Mechanika i budowa maszyn
Mechatronika
Turystyka i rekreacja
Zarządzanie
Zarządzanie finansami i rachunkowość
Zarządzanie i inżynieria produkcji
Zarządzanie i inżynieria usług

Budownictwo - studia II stopnia

Studia umożliwiają zdobycie umiejętności i wiedzy przygotowującej do rozwiązywania złożonych problemów projektowych, organizacyjnych i technologicznych z zakresu budownictwa oraz uczestniczenia w badaniach związanych z przemysłem budowlanym i produkcją budowlaną. Absolwent może podjąć pracę w biurach konstrukcyjno-projektowych, jednostkach inwestorskich i wykonawczych, instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych oraz instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu budownictwa. Jest przygotowany do podejmowania przedsięwzięć o zasięgu międzynarodowym. Może podjąć studia III stopnia (doktoranckie).

Specjalność– konstrukcje budowlane i inżynierskie (studia stacjonarne i niestacjonarne)

Absolwent zdobywa umiejętności w zakresie projektowania i wykonawstwa konstrukcji metalowych, żelbetowych i sprężonych, drewnianych i będących ustrojami nośnymi budynków mieszkalnych, obiektów przemysłowych, użyteczności publicznej, infrastruktury komunalnej i innych obiektów inżynierskich takich jak: kominy, zbiorniki, silosy, mosty, budowle podziemne itp. Posiada niezbędną wiedzę z zakresu teorii konstrukcji, komputerowego wspomagania projektowania, organizacji i zarządzania procesami budowlanymi oraz realizacji przedsięwzięć budowlanych. Ma wiedzę w zakresie oceny stanu technicznego konstrukcji, technologii napraw i wzmocnień obiektów budowlanych, a także oceny trwałości konstrukcji. Jest przygotowany do pracy w zespołach projektujących, realizujących i nadzorujących obiekty budowlane i konstrukcje inżynierskie. Może pełnić funkcje kierownicze w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją budowlaną.

Specjalność– budownictwo komunikacyjne (studia stacjonarne i niestacjonarne)

Absolwent zdobywa wiedzę z zakresu nowoczesnego projektowania dróg, ulic i skrzyżowań oraz obiektów mostowych, ich eksploatacji i utrzymania. Jest przygotowany do nadzorowania robót budowlanych, kierowania nimi, atakże rozwiązywania problemów technicznych i technologicznych w zakresie budownictwa drogowego i ogólnego. Absolwent ma wiedzę w zakresie inżynierii i bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz w zakresie materiałów i technologii do budowy i utrzymania obiektów drogowych. Zna techniki badania i monitorowania stanu technicznego dróg, autostrad i obiektów mostowych. Jest przygotowany do współpracy ze specjalistami z pokrewnych dziedzin w zakresie planowania układów komunikacyjnych, bezpieczeństwa ruchu, ochronyśrodowiska, projektowania mostów, budowli podziemnych i linii kolejowych. Absolwent tej specjalności może znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach robót drogowych i mostowych, budownictwa ogólnego, produkujących materiały budowlane, biurach projektowych, zarządach dróg i ulic.

Specjalność– realizacja i użytkowanie obiektów budowlanych (studia stacjonarne i niestacjonarne)

Absolwent uzyskuje kompetencje z zakresu projektowania złożonych konstrukcji betonowych i metalowych oraz zaawansowanych procesów technologicznych. Jest przygotowany do nadzorowania izarządzania procesami budowlanymi. Zna metody oceny efektywności inwestycji modernizacyjnych i analiz ekonomicznych inwestycji oraz zagadnienia związane z realizacją, utrzymaniem i eksploatacją obiektów budowlanych. Zna zasady projektowania obiektów o niskim zapotrzebowaniu na energię, również z wykorzystaniem niekonwencjonalnychźródeł energii. Absolwent przygotowany jest do prowadzenia inwestycji, organizowania produkcji elementów budowlanych, współudziału w projektowaniu obiektów budowlanych, kierowania działalnością produkcyjną, usługową i handlową w branży budowlanej oraz nadzoru wykonawstwa budowlanego. Absolwent tej specjalności może znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach wykonawczych, zakładach produkujących materiały budowlane i elementy prefabrykowane, przedsiębiorstwach budownictwa ogólnego, biurach projektowych, instytucjach administrujących obiekty budowlane oraz w jednostkach administracji państwowej i samorządowej związanych z budownictwem i architekturą.

 

Ekoinżynieria - studia I stopnia

Absolwent tego kierunku posiada wiedzę niezbędną do opracowania systemów ochrony naturalnych zasobów środowiska i ich zrównoważone wykorzystania, a także systemów zarządzania jakością i ochroną środowiska w przedsiębiorstwach. Absolwent zna podstawowe zagadnienia prawne i ekonomiczne w ochronie i gospodarowaniu środowiskiem a ponadto posługuje się rachunkiem ekonomicznym oraz potrafi pozyskiwać i zarządzać funduszami strukturalnymi i celowymi z zakresu ochrony środowiska.

 

Gospodarka przestrzenna - studia I stopnia

Student uzyskuje interdyscyplinarną wiedzę z zakresu przestrzennej organizacji rozwoju społeczno-gospodarczego oraz wiedzy ekonomicznej, przyrodniczej, społecznej i technicznej niezbędnej do kształtowania środowiska przestrzennego ludzi zgodnie z ich potrzebami, wymogami cywilizacyjnymi, możliwościami technicznymi, a także z zasadami ładu przestrzennego i rozwoju zrównoważonego.

Absolwent kierunku jest przygotowany do pracy w pracowniach projektowych, zespołach przygotowujących opracowania i dokumenty planistyczne na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym, w jednostkach administracji samorządowej i rządowej, agencjach rozwoju, agencjach nieruchomości, firmach konsultingowych i doradczych oraz innych firmach otoczenia biznesu.

 

Gospodarka przestrzenna - studia II stopnia

Studia II stopnia, 2-letnie, stacjonarne i niestacjonarne są przeznaczone dla absolwentów studiów licencjackich kierunku gospodarka przestrzenna oraz studiów I i II stopnia lub studiów jednolitych magisterskich kierunków pokrewnych, których braki kompetencyjne wynikające z różnic programowych nie przekraczają 30 punktów ECTS.

Absolwent posiada niezbędną wiedzę i umiejętności z zakresu konceptualizacji i planowania zrównoważonego rozwoju, a także kształtowania środowiska przestrzennego ludzi zgodnie z ich potrzebami, wymogami cywilizacyjnymi, możliwościami technicznymi oraz zasadami ładu przestrzennego.

Absolwent posiada kwalifikacje do opracowywania dokumentów planistycznych, konstruowania wizji rozwoju i strategii przekształcania jednostek przestrzennych, sporządzania programów podwyższania konkurencyjności jednostek administracyjnych oraz ochronę i kształtowanie środowiska przyrodniczego. Jest przygotowany do pracy w jednostkach samorządowych, pracowniach projektowych, instytucjach, agencjach i firmach związanych z gospodarką przestrzenną itp.

Specjalność – gospodarowanie przestrzenią i nieruchomościami

Absolwent tej specjalności dodatkowo otrzymuje niezbędną wiedzę z zakresu znajomości rynków nieruchomości, zarządzania nieruchomościami, katastru i powszechnej taksacji nieruchomości oraz korzystania z funduszy pomocowych i dopłat UE.

Specjalność – planowanie terenów otwartych

Absolwent dodatkowo otrzymuje niezbędną wiedzę z zakresu ruralistyki, tzn. projektowania, kształtowania i zagospodarowania krajobrazu otwartego, czyli zarówno krajobrazu wiejskiego, jak też przedmieść i otwartych terenów wypoczynkowych.

 

Inżynieria rolno-spożywcza i leśna - studia I stopnia

Absolwent kierunku inżynieria rolno-spożywcza i leśna jest przygotowany do wykonywania zadań inżynierskich ukierunkowanych na potrzeby rolnictwa oraz gospodarki żywnościowej i leśnej. Posiada umiejętności w zakresie eksploatacji obiektów technicznych, a także nadzorowania procesów oraz systemów produkcyjnych występujących w rolnictwie, przemyśle rolno-spożywczym i leśnictwie. Interdyscyplinarny charakter wykształcenia umożliwia pracę w różnych gałęziach produkcji, a szczególnie w tych, które realizują zadania związane z sektorem gospodarki żywnościowej.

 

Inżynieria środowiska - studia I stopnia

Specjalność – urządzenia i instalacje sanitarne

Absolwent uzyskuje wiedzę i kompetencje związane z systemami zaopatrzenia w wodę, oczyszczania i odprowadzania ścieków, usuwania i unieszkodliwiania odpadów oraz instalacji wodociągowo-kanalizacyjnych, sieci i instalacji gazowych, a także systemów centralnego ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, urządzeń do oczyszczania powietrza i ciepłownictwa, w tym sieci cieplnych. Zasadniczym celem kształcenia jest przygotowanie absolwenta do planowania, projektowania i realizacji inwestycji oraz eksploatacji instalacji inżynierii i ochrony środowiska. Absolwenci są przygotowani do rozwiązywania problemów teoretycznych i praktycznych, pracy indywidualnej i zespołowej. Absolwent powinien posiadać umiejętności językowe na poziomie B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiadać umiejętność posługiwania się językiem specjalistycznym z zakresu inżynierii środowiska. Jest przygotowany do podjęcia studiów II stopnia.

Absolwent posiada wiedzę z zakresu podstaw nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych oraz umiejętności korzystania z niej w pracy zawodowej i życiu z zachowaniem norm prawnych i etycznych. W szczególności posiada wiedzę z zakresu inżynierii środowiska wewnętrznego i zewnętrznego; posiada umiejętności rozwiązywania problemów o charakterze projektowym, inwestycyjnym i eksploatacyjnym dotyczących urządzeń, instalacji oraz obiektów służących kształtowaniu i ochronie środowiska. Absolwent studiów jest przygotowany do projektowania, wykonawstwa i eksploatacji urządzeń i obiektów technicznych, w tym do badań eksploatacyjnych, pomiarów diagnostycznych oraz kontroli jakości stosowanych technologii i urządzeń.

 

Inżynieria środowiska - studia II stopnia

Absolwent uzyskuje wiedzę i umiejętności związane z systemami zaopatrzenia w wodę, oczyszczania i odprowadzania ścieków, usuwania i unieszkodliwiania odpadów oraz instalacji wodociągowo-kanalizacyjnych, sieci i instalacji gazowych, a także systemów centralnego ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, urządzeń do oczyszczania powietrza i ciepłownictwa, w tym sieci cieplnych. Zasadniczym celem kształcenia jest przygotowanie absolwenta do planowania, projektowania i realizacji inwestycji oraz eksploatacji instalacji ochrony środowiska. Absolwenci są przygotowani do rozwiązywania problemów teoretycznych i praktycznych, pracy indywidualnej i zespołowej.

Absolwent po ukończeniu II stopnia inżynierii środowiska może ubiegać się o:

Uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych bez ograniczeń, uprawniające do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi związanymi z obiektami budowlanymi takim jak.: sieci i instalacje cieplne, wentylacyjne, gazowe, wodociągowe i kanalizacyjne, z doborem właściwych urządzeń w projekcie budowlanym oraz ich instalowaniem w procesie budowy lub remontu.

Uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej w ograniczonym zakresie, uprawniające do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym, przy czym ograniczenia uprawnień budowlanych, w odniesieniu do osób legitymujących się wykształceniem uzyskanym na kierunku inżynieria środowiska nie dotyczą obiektów budowlanych gospodarki wodnej i melioracji wodnych. Absolwent może ubiegać się o przyjęcie na studia III stopnia.

Specjalność – wodociągi i kanalizacje (studia stacjonarne)

Program studiów umożliwia zdobycie wiedzy dającej podstawy do rozwiązywania problemów techniczno-technologicznych i organizacyjnych oraz prowadzenia prac naukowo-badawczych związanych z gospodarką wodno-ściekową, technologiami i urządzeniami wody, ścieków i odpadów, planowaniem, projektowaniem i gospodarowaniem zasobami wodnymi środowiska przyrodniczego.

Specjalność – sieci i systemy sanitarne (studia niestacjonarne)

Program studiów umożliwia zdobycie wiedzy z zakresu ogrzewnictwa, ciepłownictwa, wentylacji, wodociągów i kanalizacji. Daje również podstawowe przygotowanie w zakresie sieci i systemów sanitarnych stosowanych w budownictwie i gospodarce przestrzennej.

Specjalność – ogrzewnictwo i wentylacja (studia stacjonarne)

Program studiów umożliwia zdobycie wiedzy dającej podstawy do rozwiązywania problemów techniczno-technologicznych, organizacyjnych i naukowych związanych z klimatem wewnętrznym w budynkach i innych obiektach, ochroną powietrza atmosferycznego przed zanieczyszczeniami cywilizacyjnymi, ogrzewnictwem i ciepłownictwem, wentylacją i klimatyzacją.

Specjalność – advanced technologies in environmental engineering (studia stacjonarne)

Studia prowadzone w języku angielskim.


Program studiów umożliwia zdobycie wiedzy dającej podstawy do rozwiązywania problemów techniczno-technologicznych i organizacyjnych oraz prowadzenia prac naukowo-badawczych związanych z gospodarką wodno-ściekową, technologiami i urządzeniami wody, ścieków i odpadów, planowaniem, projektowaniem i gospodarowaniem zasobami wodnymi środowiska przyrodniczego, problemów techniczno-technologicznych, organizacyjnych i naukowych związanych z klimatem wewnętrznym w budynkach i innych obiektach, ochroną powietrza atmosferycznego przed zanieczyszczeniami cywilizacyjnymi, ogrzewnictwem i ciepłownictwem, wentylacją i klimatyzacją.

Absolwent inżynierii środowiska jest przygotowany do pracy w jednostkach administracji państwowej, jednostkach ochrony środowiska, w firmach projektowych, wykonawczych i eksperckich, w instytucjach naukowo-badawczych w szkolnictwie średnim i wyższym, jest przygotowany również do prowadzenia prac studialnych, projektowych oraz wykonawstwa z w/w zakresu. Jest przygotowany do pracy w pracowniach instalatorskich biur projektów oraz w przedsiębiorstwach wykonawczych z branży inżynierii środowiska.

 

Architektura krajobrazu - studia I stopnia

Specjalność – kształtowanie terenów zieleni

Absolwentposiada podstawową wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, rolniczych, technicznych i sztuk pięknych oraz umiejętności wykorzystania jej w pracy zawodowej z zachowaniem zasad prawnych i etycznych. Posiada umiejętności kształtowania obiektów architektury krajobrazu zgodnie z potrzebami użytkowymi, psychicznymi i biologicznymi człowieka.Absolwent jest przygotowany do wykonywania prac inwentaryzacyjnych obiektów architektury krajobrazu, wykonywania ocen szaty roślinnej obiektów architektury krajobrazu, wykonywania projektów zagospodarowania obiektów architektury krajobrazu, łącznie z obiektami zabytkowymi, budowy i pielęgnowania obiektów architektury krajobrazu, kierowania i nadzoru nad robotami realizacyjnymi i pielęgnacyjnymi w obiektach architektury krajobrazu, zarządzania jednostkami zajmującymi się projektowaniem, budową i pielęgnowaniem obiektów architektury krajobrazu.Absolwent jest przygotowany do współpracy z innymi specjalistami uczestniczącymi w projektowaniu, budowie i pielęgnowaniu obiektów architektury krajobrazu. Absolwent powinien być przygotowany do pracy w jednostkach opracowujących projekty zagospodarowania obiektów architektury krajobrazu, jednostkach realizujących i pielęgnujących obiekty architektury krajobrazu, jednostkach administracji rządowej i samorządowej, w szkolnictwie – po ukończeniu specjalności nauczycielskiej. Absolwent powinien posiadać umiejętności językowe na poziomie B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiadać umiejętność posługiwania się językiem specjalistycznym z zakresu architektury krajobrazu. Jest przygotowany do podjęcia studiów II stopnia.

 

Ochrona środowiska - studia II stopnia

Absolwent posiada wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych i nauk o środowisku, a także nauk technicznych, rolniczych i leśnych, planowania przestrzennego i metodyki badań środowiskowych. Absolwent posiada wiedzę pozwalającą na samodzielne rozwiązywanie problemów z zakresu ochrony środowiska w ujęciu lokalnym, regionalnym, krajowym i globalnym – również w niestandardowych sytuacjach. Umie wydawać opinie na podstawie niekompletnych lub ograniczonych informacji z zachowaniem zasad prawnych, ekonomicznych i etycznych. Umie porozumiewać się w sprawach ochrony środowiska zarówno ze specjalistami jak i niespecjalistami, a także organizować pracę grupową i kierować pracą zespołów. Absolwent posiada umiejętności umożliwiające podjęcie pracy w instytutach badawczych, instytucjach zintegrowanego zarządzania oraz ochrony środowiska, przemyśle, rolnictwie, administracji państwowej i samorządowej.

Specjalność – ekoinżynieria

Specjalność ta przygotowuje absolwenta do wykonywania inżynierskich, interdyscyplinarnych zadań, zorientowanych na zagadnienia środowiskowe o wyraźnych aspektach ekologicznych z obszaru: tworzenia ekoproduktów, wtórnego wykorzystania obiektów technicznych, budownictwa proekologicznego i infrastruktury proekologicznej, materiałów przyjaznych środowisku, itd. Absolwent posiada szeroką wiedzę i umiejętności w kształtowaniu i użytkowaniu przyjaznych dla środowiska rozwiązań technicznych i kierowania procesami ich wdrażania. Przygotowany jest do pracy w działach rozwoju, konstrukcji, technologii, a także w konkretnych działach produkcji.

Specjalność – kształtowanie środowiska

Specjalność ta zapewnia zdobycie wiedzy o środowisku przyrodniczym, jego zagrożeniach i negatywnych przekształceniach oraz o sposobach eliminowania niekorzystnych zmian. Wiedza ta umożliwia zachowanie środowiska i krajobrazu w miarę niezmienionym stanie, planowanie i projektowanie zmian w środowisku, doprowadzających do zharmonizowania warunków życia człowieka z wymogami przyrody. Dotyczy to zmian w układzie przestrzennym użytków ekologicznych, uproduktywnienia gruntów zdegradowanych, poziomego i pionowego formowania szaty roślinnej i rzeźby terenu.

 

Architektura krajobrazu - studia II stopnia

Specjalność – projektowanie i urządzanie krajobrazu

Absolwent posiada wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, rolniczych, technicznych, społecznych i sztuk pięknych. Powinien integrować wiedzę z tych obszarów oraz stosować podejście systemowe w projektowaniu i urządzaniu obiektów architektury krajobrazu. Potrafi, zgodnie z zadaną specyfikacją, uwzględniającą aspekty przyrodnicze, historyczne, artystyczne, społeczne i ekonomiczne, projektować złożone obiekty architektury krajobrazu oraz realizować tego typu projekty używając odpowiednich metod, technik i narzędzi. Posiada umiejętności wykonywania zadań badawczych, projektowych i realizacyjnych w zakresie:

  • kształtowania krajobrazu w skali regionu, w tym parków narodowych, parków krajobrazowych i innych obszarów prawnie chronionych;
  • kształtowania krajobrazu w skali miejscowej, w tym w zakresie ochrony i rewitalizacji historycznych układów urbanistycznych i ruralistycznych oraz
  • kształtowania krajobrazu miejskiego i otwartego, w tym w otoczeniu budowli inżynierskich.

  • Absolwent tego kierunku powinien być przygotowany do pracy w: jednostkach opracowujących projekty zagospodarowania obiektów architektury krajobrazu, jednostkach realizujących i pielęgnujących obiekty architektury krajobrazu, jednostkach administracji rządowej i samorządowej, jednostkach opracowujących strategie, studia i projekty planów zagospodarowania przestrzennego, projekty urbanistyczne i ruralistyczne, zarządach parków narodowych i krajobrazowych, instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych, instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu ochrony i kształtowania krajobrazu.

     

    Biotechnologia - studia I stopnia

    Absolwent posiada ogólną wiedzę teoretyczną oraz specjalistyczną z zakresu nauk przyrodniczych, chemicznych i technicznych, współczesnych metod biologii eksperymentalnej oraz chemicznych procesów technologicznych i biotechnologicznych oraz umiejętności wykorzystania jej w pracy zawodowej i życiu z zachowaniem zasad prawnych i etycznych. Zna podstawowe zagadnienia biotechnologiczne, istotne dla ochrony środowiska oraz przemysłu. Potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę w celu projektowania i prowadzenia procesów biotechnologicznych z zastosowaniem biochemicznych i biofizycznych zjawisk. Posiada umiejętności aktywnego uczestniczenia w pracy grupowej we współpracy ze specjalistami z różnych dziedzin, kierowania zespołami ludzkimi oraz firmą, jak również do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej. Absolwent jest dobrze przygotowany do podjęcia pracy w tych dziedzinach przemysłu, które wykorzystują bioprocesy, np. przemysł chemiczny, spożywczy i pokrewnych, w nowoczesnych laboratoriach kontrolnych, diagnostycznych i badawczych wykorzystujących metody biotechnologiczne i biochemiczne oraz w przedsiębiorstwach zajmujących się ochroną środowiska, biurach projektowych oraz w firmach konsultingowych.

    Specjalność – biotechnologia środowiska

    Program studiów zapewnia gruntowną wiedzę dotyczącą projektowania oraz sterowania zintegrowanymi procesami biotechnologicznymi, biochemicznymi i biofizycznymi na potrzeby unieszkodliwiania zanieczyszczeń środowiska, szczególnie z wykorzystaniem mikroorganizmów i ich komponentów komórkowych. Absolwent tej specjalności jest przygotowany do podjęcia zatrudnienia w instytutach naukowo-badawczych, w przemyśle i instytucjach związanych z ochroną środowiska zajmujących się nadzorem i kontrolą jakości środowiska, a także planowaniem, administracją i zarządzaniem w tej dziedzinie.

    Specjalność – biotechnologia przemysłowa

    Program studiów zapewnia przygotowanie do projektowania i prowadzenia procesów biotechnologicznych wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu oraz w nowoczesnych laboratoriach stanowiących zaplecze badawcze biotechnologii. Absolwent jest przygotowany do prac badawczych z użyciem materiału biologicznego oraz nowoczesnej aparatury.

     

    Budownictwo - studia I stopnia

    Studia umożliwiają zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu: realizowania obiektów budownictwa mieszkaniowego, komunalnego, przemysłowego i komunikacyjnego; projektowania podstawowych obiektów i elementów budowlanych; technologii i organizacji budownictwa; kierowania zespołami i firmą budowlaną; wytwarzania, właściwości oraz doboru i stosowania materiałów budowlanych; doboru i stosowania technik komputerowych i nowoczesnych technologii w praktyce inżynierskiej.

    Absolwent jest przygotowany do samodzielnego realizowania zadań inżynierskich związanych z wykonawstwem obiektów budowlanych, kierowania i nadzorowania robotami budowlanymi oraz projektowania obiektów budowlanych o małej kubaturze. Ponadto jest przygotowany do wspólnego działania przy projektowaniu obiektów użyteczności publicznej, przemysłowych i komunikacyjnych oraz przy organizowaniu, kierowaniu i nadzorowaniu procesu realizacji wszystkich budynków i obiektów budowlanych.

    Absolwent może podejmować pracę w przedsiębiorstwach wykonawczych, nadzorze budowlanym, wytwórniach betonu i elementów budowlanych, przemyśle materiałów budowlanych oraz jednostkach administracji związanej z budownictwem, transportem i architekturą. Zna podstawy biznesu i zarządzania przydatne przy zakładaniu i kierowaniu własną firmą. Ma fachową wiedzę niezbędną do prowadzenia działalność w zakresie rzemiosł budowlanych.

    Absolwent ma podstawę do ubiegania się o uprawnienia budowlane (w ograniczonym zakresie) do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie po spełnieniu wymagań ustawowych. Włada językiem obcym na poziomie biegłości B2 oraz posługuje się językiem specjalistycznym z zakresu budownictwa. Jest przygotowany do podjęcia studiów II stopnia.

    Studenci mają możliwość zdobycia wiedzy specjalistycznej w ramach wybranej ścieżki dyplomowania realizując oryginalny moduł przedmiotów dyplomowania wraz z pracą dyplomową inżynierską w trakcie VI i VII semestru studiów. Oferta obejmuje ścieżki dyplomowania na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych:

  • konstrukcje budowlane (studia stacjonarne i niestacjonarne),
  • mechanika konstrukcji (studia stacjonarne),
  • geotechniczna (studia stacjonarne),
  • budownictwo drogowe (studia stacjonarne),
  • podstawy budownictwa i ochrony budowli (studia stacjonarne),
  • inżynieria procesów budowlanych (studia stacjonarne),
  • mechanika konstrukcji (studia stacjonarne),
  • budownictwo ogólne (studia niestacjonarne).
  •  

    Najpopularniejsze kierunki studiów na uczelni

    1. Kierunek Zarządzanie - 4.65 kandydatów na jedno miejsce

    Na Politechnice Białostockiej należy do Wydziału Inżynierii Zarządzania i jest realizowany zarówno w trybie stacjonarnym jak i niestacjonarnym. Dostępne specjalizacje to Marketing Internetowy w Biznesie oraz Narzędzia Analityczne w Zarządzaniu. Studenci z pomocą wykwalifikowanej kadry z dużym doświadczeniem zdobywają aktualną wiedzę w zakresie zarządzania i ekonomii ze szczególnym naciskiem na działanie przedsiębiorstw, zarządzanie strategicznym i zasobami ludzkimi oraz finansami.

    Dodatkowy rozwój zapewniają liczne koła naukowe jak np. Studenckie Koło Naukowe Organizacji i Zarządzania FORMACJA, które współpracuje z lokalnymi przedsiębiorstwami przygotowując badania, raporty oraz realizując inne projekty w zakresie zarządzania. Studia otwierają drogę do kariery księgowego, menedżera średniego szczebla czy przedsiębiorcy zarządzającego rozważnie swoją działalnością, który dzięki swojej wiedzy znacząco zwiększa szansę na sukces przedsięwzięcia.

    Program studiów na kierunku zarządzanie











    2. Informatyka i Ekonometria - 3.23 kandydatów na jedno miejsce

    Informatyka i Ekonometria na Politechnice Białostockiej należy do Wydziału Informatyki. Studia realizowane są w trybie stacjonarnym i pozwalają zdobyć wiedzę z zakresu systemów informatycznych, podstawową wiedzę w zakresie algorytmów i struktur danych, sztucznej inteligencji, systemów mobilnych, internetowych i rozproszonych oraz zarządzania projektami informatycznymi.

    Dodatkowe kompetencje w zakresie ekonometrii umożliwiają na pracę jako analityk finansowy, projektanta oprogramowania na potrzeby biznesu czy twórcy systemów informatycznych dla biznesów.

    Wszystkie zdobywane na kierunku umiejętności są niezwykle pożądane na rynku pracy oraz odpowiadają obecnym trendom. Poza sferą zatrudnienia ułatwiają życie w coraz bardziej kształtowanym przez technologię świecie z coraz bardziej skomplikowaną i nieprzewidywalną sytuacją ekonomiczną.

    Program studiów na kierunku informatyka i ekonometria











    3. Zarządzanie i Inżynieria Usług- 3.4 kandydatów na jedno miejsce

    To kierunek studiów inżynierskich na Wydziale Inżynierii Zarządzania. Realizowane są one w trybie stacjonarnym i kształcą w zakresie umiejętności w zakresie finansów, marketingu, organizacji oraz stosowania narzędzi informatycznych w działalności usługowej.

    Pozwalają one na pracę z powodzeniem na wielu stanowiskach związanych z zarządzaniem m.in. dotyczących kierowania operacji w przedsiębiorstwach sieciowych, realizowania marketingu z zastosowaniem nowoczesnych narzędzi technologicznych np. mediów społecznościowych oraz konfiguracji i wdrażania rozwiązań informatycznych z dziedzin mających zastosowanie w działalności usługowej.

    Ponadto zdobyte kompetencje ułatwiają kierowanie własnym przedsiębiorstwem szczególnie działającym w sferze usług informatycznych. Wiedza przekazywana jest przez doświadczonych pracowników naukowych oraz uzupełniana na kołach naukowych takich jak Studenckie Koło Naukowe Analizy Danych w Biznesie AdaBiz.

    Program studiów na kierunku zarządzanie i inżynieria Usług









    ikonka kierunki studiów

    Zasady rekrutacji na wybrane wydziały na - Politechnika Białostocka (PB)

    video_libraryFilmy o uczelniach prowadzących podobne kierunki

    Politechnika Gdańska – nowoczesny ośrodek badawczy
    Sesja?… nie taka straszna!
    Jak się dostać na PW? Wskazówki dla kandydatów