Architektura
Architektura krajobrazu
Architektura wnętrz
Automatyka i robotyka
BIM – modelowanie i zarządzanie informacją o budynku
Biotechnologia
Budownictwo
Cyfryzacja przemysłu
Ekoenergetyka
Elektronika i telekomunikacja
Elektrotechnika
Elektrotechnika – studia dualne
Energetyka cieplna
Gospodarka przestrzenna
Grafika
Informatyka
Informatyka i ekonometria
Inżynieria biomedyczna
Inżynieria rolno-spożywcza
Inżynieria rolno-spożywcza i leśna
Inżynieria środowiska
Leśnictwo
Logistyka
Matematyka stosowana
Mechanika i budowa maszyn
Mechatronika
Turystyka i rekreacja
Zarządzanie
Zarządzanie finansami i rachunkowość
Zarządzanie i inżynieria produkcji
Zarządzanie i inżynieria usług

Zarządzanie - studia I stopnia

Absolwent posiada wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu nauk o zarządzaniu i ekonomii. Zna prawne i ekonomiczne zagadnienia funkcjonowania przedsiębiorstw, zarządzania strategicznego i analizy ekonomicznej. Program studiów pozwala na wykształcenie umiejętności rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów gospodarowania zasobami ludzkimi, rzeczowymi, finansowymi i informacyjnymi. Absolwent przygotowany jest do realizacji podstawowych funkcji zarządzania procesami w organizacjach, a także do pracy na stanowiskach specjalistycznych w systemie zarządzania, menedżerów średniego i wyższego szczebla, doradców i konsultantów w organizacjach o charakterze gospodarczym lub publicznym, a także do prowadzenia własnej działalności.

 

Zarządzanie - studia II stopnia

Studia II stopnia, 2-letnie, stacjonarne i niestacjonarne przeznaczone są dla absolwentów studiów I stopnia lub studiów II stopnia (lub w tym jednolitych magisterskich) kierunków: zarządzanie, zarządzanie i marketing, ekonomia oraz absolwentów innych kierunków posiadających kwalifikacje I studia oraz kompetencje niezbędne do kontynuowania kształcenia na studiach II stopnia tego kierunku.

Specialization – Management of innovation and business development (specjalność w języku angielskim)

In circumstances of crisis in global economy and shrinking of the labour market, business creation may be a proper option to choose. this programme students will learn how to develop ideas of new business, start-up a company and develop it. The main focus of the programme is on entrepreneurship, innovation management, developing interpersonal skills needed in cooperation interactions as well as in company leadership, managing company with creativity and systematic learning from the best. Learning how to use IT tools to support business compliment the programme.Students will learn to prepare business plans, make budgets, manage innovation and organise business development projects. The programme will be run with the active participation of the representatives of the entrepreneurs of the region.

Specjalność – Zarządzanie produktem i sprzedażą Nowość!

Absolwent tej specjalności powinien wypełniać lukę między działem badań i rozwoju a klientem. Wyposażony w interdyscyplinarną wiedzę będzie aktywnie i skutecznie poszukiwać i weryfikować pomysły na produkty, będzie kreować nowe potrzeby klienta i je urzeczywistniać, będzie zarządzać rynkowym cyklem życia produktu oraz podejmować decyzje o jego wycofaniu. W szczególności absolwent tej specjalności nabędzie praktyczne umiejętności: zbierania i analizowania informacji o potrzebach klientów,generowania pomysłów na nowe produkty,przygotowywania analiz o sytuacji i trendach rynkowych,opracowywania, rozwijania i wdrażania strategii produktu,planowania kampanii reklamowych i innych działań promocyjnych,technik sprzedaży,przygotowywania planów sprzedaży,merchandisingu.

Absolwenci specjalności będą cenionymi i poszukiwanymi specjalistami w różnych działach gospodarki. Znajdą zatrudnienie zarówno w przedsiębiorstwach wytwórczych, usługowych, jak i handlowych. Interdyscyplinarność kształcenia predysponuje ich w szczególności do pracy w działach rozwoju produktu, marketingu, działach kształtowania jakości, obsługi klienta, dystrybucji i promocji. Nabyte umiejętności mają istotne znaczenie we wszystkich typach przedsiębiorstw, nie tylko w dużych korporacjach, w których występuje wąska specjalizacja i zadaniowość, ale także w mniejszych firmach, w szczególności własnych.

Specjalność – Informatyka gospodarcza i logistyka

Program studiów, dzięki połączeniu wiedzy ekonomicznej z informatyczną, zapewnia wszechstronne i praktyczne przygotowanie do wykonywania zawodu informatyka gospodarczego, analityka biznesowego. Znaczną uwagę zwraca się tu na wirtualizację działalności gospodarczej i Internet jako rynek elektroniczny.

Absolwent posiada wiedzę z zakresu zastosowania informatyki i dziedzin pokrewnych w przedsiębiorstwach przemysłowych, handlowych, usługowych, bankach, giełdach i firmach ubezpieczeniowych oraz administracji rządowej i samorządowej.

Specjalność – Zarządzanie usługami turystycznymi

Program studiów zapewnia teoretyczne i praktyczne przygotowanie w zakresie organizacji i zarządzania przedsiębiorstwami turystycznymi, planowania i zarządzania usługami turystycznymi oraz organizacji imprez turystycznych.

Absolwent specjalności Zarządzanie Usługami Turystycznymi posiada pogłębioną wiedzę oraz umiejętności z zakresu nauk ekonomicznych i nauk o zarządzaniu, pozwalającą na podjęcie pracy w biurach podróży, obiektach hotelarskich, ośrodkach sportowo-rekreacyjnych, organach administracji publicznej oraz prowadzenie własnej działalności gospodarczej w sferze turystyki. Posiada umiejętności krytycznej analizy oraz interpretacji zjawisk i procesów w gospodarce turystycznej. Jest przygotowany do podejmowania strategicznych decyzji, kreatywnego rozwiązywania problemów związanych z działalnością w sferze turystyki. Wyposażony jest w kompetencje do kierowania zespołem i zarządzania zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwach sektora prywatnego i publicznego. Jednocześnie posiada umiejętności skutecznego komunikowania się, negocjowania i przekonywania.

Absolwent jest przygotowany do pracy w charakterze: eksperta, w zakresie projektowania i wdrażania nowych produktów turystycznych; doradcy, w zakresie przygotowania i realizacji projektów turystycznych; konsultanta, przy poszukiwaniu innowacji w działalności turystycznej; menedżera, przygotowanego do organizowania pracy i zarządzania zespołami ludzi w instytucjach publicznych i przedsiębiorstwach turystycznych; przedsiębiorcy, zarówno początkującego jak i kontynuującego rozwój własnej firmy.

Specjalność – Rachunkowość i zarządzanie finansami ACCA

Absolwenci specjalności Rachunkowość i Zarządzanie Finansami ACCA otrzymują kompleksową i praktyczną wiedzę z zakresu nowoczesnego zarządzania przedsiębiorstwem, audytu, rachunkowości zarządczej, rachunkowości finansowej, zarządzania ryzykiem, planowania strategicznego, prawa i podatków. To najlepszy wybór dla tych, którzy chcą zarządzać finansami firm. Absolwenci specjalności są w szczególności przygotowani do podjęcia pracy na takich stanowiskach, jak: analityk biznesowy, audytor, kontroler finansowy, zarządzający funduszami inwestycyjnymi, manager ds. raportowania, manager ds. planowania i analiz, dyrektor ds. ryzyka, dyrektor finansowy, członek zarządu ds. finansowych (CFO).

Absolwenci specjalności Rachunkowości i Zarządzanie Finansami ACCA są zwolnieni są z egzaminów od F1 do F9 w kwalifikacji ACCA dzięki umowie akredytacyjnej zawartej pomiędzy Wydziałem Zarządzania a organizacją ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants).

Specjalność – Rachunkowość i zarządzanie finansami

Program studiów umożliwia zdobycie wiedzy o finansowych aspektach funkcjonowania firm, z uwzględnieniem różnych form organizacyjnych, prawnych i własnościowych, obejmuje zagadnienia z rachunkowości podatkowej, finansów i rachunkowości oraz rynku kapitałowego. Specjalność kształci specjalistów finansów i szeroko rozumianej rachunkowości, dostosowanej do międzynarodowych standardów przyjętych w gospodarce rynkowej.

Specjalność – Zarządzanie przedsiębiorstwem

Program zajęć przewiduje poznanie zagadnień przedsiębiorczości, zarządzania strategicznego, analizy ekonomicznej i optymalizacji kosztów produkcji, zarządzania projektami inwestycyjnymi oraz marketingu usług.

Absolwent tej specjalności jest przygotowany do zarządzania średnimi i małymi przedsiębiorstwami.

Specjalność – Zarządzanie w handlu zagranicznym

Program studiów zapewnia przygotowanie specjalistów w zakresie podejmowania decyzji dotyczących międzynarodowej współpracy przedsiębiorstw.

Absolwent posiada wiedzę i umiejętności z zakresu prawnych aspektów wymiany międzynarodowej, funkcjonowania międzynarodowych organizacji i instytucji finansowych, kształtowania handlu z zagranicą na warunkach zapewniających korzyści wszystkim uczestnikom oraz prowadzenia negocjacji i marketingu na rynku światowym.

Specjalność – Zarządzanie publiczne

Specjalność przygotowuje kadry kierownicze, specjalistów służb funkcjonalnych administracji rządowej i samorządowej oraz menedżerów organizacji publicznych działających w systemie edukacji, kultury, ochrony zdrowia i bezpieczeństwa publicznego, a także w organizacjach pozarządowych. Plan studiów obejmuje tematykę z dziedziny zarządzania i marketingu podmiotów gospodarczych oferujących dobra i usługi publiczne, funkcjonowania i zarządzania organizacjami publicznymi.

Specjalność – Zarządzanie zasobami ludzkimi

Absolwent tej specjalności to wysoko wykwalifikowany specjalista w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi we współczesnym przedsiębiorstwie. Posiada wiedzę z zakresu polityki personalnej w przedsiębiorstwie oraz psychologicznych aspektów zarządzania ludźmi i komunikacji interpersonalnej. Zdobywa umiejętności zarządzania zespołem ludzi w przedsiębiorstwie oraz motywowania do działania, prowadzenia negocjacji i rozwiązywania konfliktów pracowniczych. Absolwent jest przygotowany do pracy na stanowiskach kierowniczych operacyjnego szczebla w organizacjach, szczególnie w działach personalnych oraz w przedsiębiorstwach doradztwa personalnego, w firmach headhunterskich i usługach turystycznych.

Specjalność – Zarządzanie biznesem na rynkach wschodnich

Absolwent specjalności posiada wiedzę teoretyczną z zakresu nauk o zarządzaniu i nauk pokrewnych. Ponadto, nabywa praktyczne umiejętności i kompetencje w zakresie identyfikowania, diagnozowania i rozwiązywania problemów, analizowania zjawisk i procesów oraz podejmowania właściwych decyzji związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej na rynkach wschodnich.Posiada umiejętności niezbędnych do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej, do pracy w organach administracji rządowej i samorządowej, organizacjach gospodarczych, instytucjach doradczych, instytucjach międzynarodowych. Znajduje zatrudnienie jako specjalista w instytucjach rynku finansowego i ubezpieczeniowego, administracji celnej, administracji rządowej i samorządowej, doradczo-konsultingowych instytucjach otoczenia biznesu.

 

Najpopularniejsze kierunki studiów na uczelni

1. Kierunek Zarządzanie - 4.65 kandydatów na jedno miejsce

Na Politechnice Białostockiej należy do Wydziału Inżynierii Zarządzania i jest realizowany zarówno w trybie stacjonarnym jak i niestacjonarnym. Dostępne specjalizacje to Marketing Internetowy w Biznesie oraz Narzędzia Analityczne w Zarządzaniu. Studenci z pomocą wykwalifikowanej kadry z dużym doświadczeniem zdobywają aktualną wiedzę w zakresie zarządzania i ekonomii ze szczególnym naciskiem na działanie przedsiębiorstw, zarządzanie strategicznym i zasobami ludzkimi oraz finansami.

Dodatkowy rozwój zapewniają liczne koła naukowe jak np. Studenckie Koło Naukowe Organizacji i Zarządzania FORMACJA, które współpracuje z lokalnymi przedsiębiorstwami przygotowując badania, raporty oraz realizując inne projekty w zakresie zarządzania. Studia otwierają drogę do kariery księgowego, menedżera średniego szczebla czy przedsiębiorcy zarządzającego rozważnie swoją działalnością, który dzięki swojej wiedzy znacząco zwiększa szansę na sukces przedsięwzięcia.

Program studiów na kierunku zarządzanie











2. Informatyka i Ekonometria - 3.23 kandydatów na jedno miejsce

Informatyka i Ekonometria na Politechnice Białostockiej należy do Wydziału Informatyki. Studia realizowane są w trybie stacjonarnym i pozwalają zdobyć wiedzę z zakresu systemów informatycznych, podstawową wiedzę w zakresie algorytmów i struktur danych, sztucznej inteligencji, systemów mobilnych, internetowych i rozproszonych oraz zarządzania projektami informatycznymi.

Dodatkowe kompetencje w zakresie ekonometrii umożliwiają na pracę jako analityk finansowy, projektanta oprogramowania na potrzeby biznesu czy twórcy systemów informatycznych dla biznesów.

Wszystkie zdobywane na kierunku umiejętności są niezwykle pożądane na rynku pracy oraz odpowiadają obecnym trendom. Poza sferą zatrudnienia ułatwiają życie w coraz bardziej kształtowanym przez technologię świecie z coraz bardziej skomplikowaną i nieprzewidywalną sytuacją ekonomiczną.

Program studiów na kierunku informatyka i ekonometria











3. Zarządzanie i Inżynieria Usług- 3.4 kandydatów na jedno miejsce

To kierunek studiów inżynierskich na Wydziale Inżynierii Zarządzania. Realizowane są one w trybie stacjonarnym i kształcą w zakresie umiejętności w zakresie finansów, marketingu, organizacji oraz stosowania narzędzi informatycznych w działalności usługowej.

Pozwalają one na pracę z powodzeniem na wielu stanowiskach związanych z zarządzaniem m.in. dotyczących kierowania operacji w przedsiębiorstwach sieciowych, realizowania marketingu z zastosowaniem nowoczesnych narzędzi technologicznych np. mediów społecznościowych oraz konfiguracji i wdrażania rozwiązań informatycznych z dziedzin mających zastosowanie w działalności usługowej.

Ponadto zdobyte kompetencje ułatwiają kierowanie własnym przedsiębiorstwem szczególnie działającym w sferze usług informatycznych. Wiedza przekazywana jest przez doświadczonych pracowników naukowych oraz uzupełniana na kołach naukowych takich jak Studenckie Koło Naukowe Analizy Danych w Biznesie AdaBiz.

Program studiów na kierunku zarządzanie i inżynieria Usług









ikonka kierunki studiów

Zasady rekrutacji na wybrane wydziały na - Politechnika Białostocka (PB)

video_libraryFilmy o uczelniach prowadzących podobne kierunki

Politechnika Gdańska – nowoczesny ośrodek badawczy
Sesja?… nie taka straszna!
Jak się dostać na PW? Wskazówki dla kandydatów