Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Jak zrobić prawo jazdy?

Jak zrobić prawo jazdy?



Jeśli masz dość bycia zdanym na komunikację miejską lub chodzenia wszędzie na piechotę, czas pomyśleć o prawie jazdy. Własny samochód i możliwość szybkiego przemieszczania się jest obecnie jednym z podstawowych elementów, znacznie podnoszących komfort życia - zarówno w mieście, jak i poza nim. Aby dostać prawo jazdy kategorii B, potrzebne do kierowania pojazdami osobowymi o dopuszczalnej masie całkowitej do 3.5 tony, musisz udać się na kurs. 

Jak uzyskać prawo jazdy?

Jeśli chcesz uzyskać uprawnienie do kierowania samochodem, musisz założyć Profil Kandydata na Kierowcę. Numer PKK dostaniesz wydziale komunikacji swojego urzędu. Unikalny numer każdego kandydata zapewni Ci kwalifikację wstępną i umożliwi wyszukanie Cię w systemie przez szkołę jazdy i ośrodek ruchu drogowego. Konieczne jest też orzeczenie lekarskie, w tym orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami. Skontaktuj się ze szkołą jazdy, najprawdopodobniej ta, którą wybierzesz, współpracuje z lekarzem, który wykonuje badania kierowców. Negatywne orzeczenie lekarskie niestety wyklucza z możliwości posiadania prawa jazdy.

Rozpoczęcie kursu odbywa się od zdobycia umiejętności teoretycznych. Obecnie kurs teoretyczny z wiedzy podstawowej na prawo jazdy możesz odbyć także online, w standardowym wymiarze 30 godzin. Jest to przydatne w dobie covid 19 i wygodne dla kursanta. Na kursie teoretycznym poznasz kodeks ruchu drogowego, znaczenie znaków drogowych i podstawy udzielania pierwszej pomocy. Kurs praktyczny odbywa się już prowadząc prawdziwe auto, także przez 30 godzin. Ćwicząc manewry na placu oraz jeżdżąc po drogach z doświadczonym instruktorem, w szybkim tempie przyzwyczaisz się do kierowania pojazdem i będziesz pełnowartościowym uczestnikiem uchu drogowego. Nauczysz się jazdy po łuku i ruszania na wzniesieniu, parkowania równoległego, prostopadłego i skośnego oraz obsługi samochodu. Profesjonalne szkoły jazdy dbają o to, aby ich kursanci mieli 100% zdawalność. 

Zakończenie kursu wiąże się z koniecznością zdania egzaminu państwowego. Składa się na niego egzamin teoretyczny oraz egzamin praktyczny. Jako pierwszą musisz zdać egzamin teorię. Na egzaminie teoretycznym będziesz miał do rozwiązania zadania w formie testu. Warto wykonywać takie testy na prawo jazdy często i w dużej liczbie, ponieważ w ten sposób odpowiednio przygotujesz się do tej formy i nie będzie ona dla Ciebie problemem na prawdziwym egzaminie. Zatem rozwiązuj testy przy każdej okazji, pytania egzaminacyjne będą podobne, jeśli nie takie same. 

Jeśli zdasz egzamin teoretyczny, możesz podejść do praktycznego, na którym wykażesz się znajomością zasad ruchu drogowego w praktyce. 

Gdzie odebrać prawo jazdy? 

Jeśli zdasz egzamin praktyczny, musisz poczekać z siadaniem za kółko do momentu odbioru dokumentu. Nie możesz prowadzić pojazdów, jeśli nie masz prawa jazdy fizycznie. Dokument musisz odebrać w urzędzie osobiście. Wydawanie prawa jazdy odbywa się do 9 dni od dnia złożenia wniosku, w urzędzie starostwa powiatowego, po egzaminie państwowym w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego, po opłaceniu kwoty 100,50zł. W kasie urzędu otrzymasz potwierdzenie opłaty, które będziesz musiał dołączyć do wniosku o wydanie prawa jazdy. Zabierz ze sobą dowód osobisty, złóż wniosek, odczekaj 9 dni, odbierz prawko i już możesz kierować pojazdami. 

Jeśli z jakiegoś powodu w urzędzie spotkasz się z odmową wydania prawa jazdy – możesz odwołać do samorządowego kolegium odwoławczego. Masz na to 14 dni od otrzymania decyzji. Odwołanie złożysz w urzędzie, który wydał odmowę.


Data publikacji: 25.04.2022