Studia za granicą

Studia za granicą

Studia za granicą stają się coraz bardziej popularne. Młodzi ludzie coraz częściej decydują się na studia w Europie, USA, a nawet w Azji! Dlaczego? Oto odpowiedź... i kilka podpowiedzi!

Mówi się, że przed dzielnymi świat stoi otworem. Wiele w tym prawdy, bo często to właśnie strach trzyma nas w miejscu i nie pozwala sięgać po marzenia, które na pierwszy rzut oka wydają się niemożliwe do spełnienia. Mówi się także, że to młodzi ludzie mają w sobie najwięcej zapału, aby swoje marzenia realizować. Jeżeli marzysz o studiach za granicą, pamiętaj o tym, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować! Wielu się to udało!

Moda na studia za granicą?Studia za granicą cieszą się coraz większą popularnością. Chociaż trudno jednoznacznie oszacować liczbę polskich studentów wyjeżdżających na zagraniczne uczelnie – statystyki nie uwzględniają osób podejmujących naukę poza krajem „na własną rękę” – to pewnym wskaźnikiem wzrostu zainteresowania studiami za granicą są dane na temat stypendium Erasmus.

Okazuje się bowiem, co potwierdzają informacje opublikowane przez Polskie Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej, że stypendia w ramach programu Erasmus (na studia lub staż za granicą) otrzymało w roku akademickim 2009/2010 aż 213 tysięcy osób, a to przekłada się wyraźnie na dane statystyczne – odnotowano 7,4 % wzrostu w stosunku do lat ubiegłych.

Mobilna EuropaMobilność studentów europejskich to priorytet strategii Europa 2020. Zintegrowany rynek europejski ciągle się rozbudowuje, dlatego tak ważne jest, aby młodzi ludzie – przyszłość Europy – uczyli się wykorzystywać wspólnotowy potencjał już na etapie studiów. Studia w krajach Unii Europejskiej podejmuje coraz więcej polskich maturzystów. Czy chcesz być wśród nich?

Studia w Europie. Erazm i da VinciJednym ze sposobów na chociażby krótką, zagraniczną przygodę jest wspomniany już program stypendialny – Erasmus. Wielu studentów korzysta także z programu Leonardo da Vinci, który służy zdobywaniu doświadczenia zawodowego podczas praktyk i stażów w krajach Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii, Liechtensteinu, Szwajcarii oraz w krajach kandydujących.

Erasmus:
- jednosemestralny lub całoroczny pobyt na zagranicznej uczelni;
- student może wyjechać do wielu europejskich krajów, a uczelnia krajowa przyznaje mu stypendium;
- na poszczególnych uczelniach wysokość stypendium waha się pomiędzy 1,3 tysiąca euro a 1,8 tysiąca euro (na semestr);
- student uczestniczy w życiu akademickim zagranicznej uczelni, poznaje młodych ludzi z całego świata, kulturę i język kraju, w którym przebywa;
- jest to forma wymiany studenckiej

Program Leonardo da Vinci promuje z kolei mobilność między innymi absolwentów - młodych, rozpoczynających karierę pracowników; sprzyja zdobywaniu nowych doświadczeń i podnoszeniu kwalifikacji. Aby odbyć staż - który jest płatny! - należy znaleźć parntnera, a więc zagraniczną firmę lub organizację i wysłać aplikację.
Data publikacji: 12.09.2016
Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Studia Za Granicą - Inne artykuły

Studia w Wielkiej Brytanii

Studia w Wielkiej Brytanii

- Co roku na brytyjskie uczelnie kandyduje średnio aż 2500 Polaków – wynika z danych Universities & Colleges Admission Service, która pośredniczy w rekrutacji na większość uniwersytetów w Wielkiej Brytanii.

Studia we Włoszech

Studia we Włoszech

Włochy. To tu zaczęła się historia europejskich uniwersytetów, to tutaj – już przed wiekami – kształcili się wybitni Polacy. Mimo upływu lat, stale wysoki poziom edukacji nadal skłania młodych ludzi do podejmowania nauki na włosk ...

Studia w Hiszpanii

Studia w Hiszpanii

Studiując w Hiszpanii, poznajesz nie tylko bogatą kulturę tego kraju; język, którym mówią miliony ludzi na całym świecie; przyjaciół z różnych zakątków globu – zdobywasz także gruntowne wykształcenie i mnóstwo życiowych ...

Studia w Szwecji

Szwecja, kraj innowacji, oferuje młodym ludziom z całej UE możliwość podjęcia bezpłatnych studiów. Przekonaj się, dlaczego warto zdecydować

Studia w Niemczech

Studia w Niemczech to szansa na solidne wykształcenie, cenione na całym świecie. Sprawdź, co należy zrobić, aby zostać studentem niemieckiej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Budownictwo

Budownictwo

Okrzyknięte niegdyś kierunkiem przyszłości budownictwo podejrzewa się dzisiaj o chwilowy kryzys – czy jednak słusznie? Kandydatów uspokajamy – nie ma większych (niż zwykle) powodów do obaw!

więcej

Astronomia

Astronomia

Interesujesz się wszechświatem? Chciałbyś odkrywać jego tajemnice? Przedmioty ścisłe ...

więcej

Kierunek lekarski

Kierunek lekarski

Kierunek lekarski w pigułce – zdobądź najważniejsze informacje! Program studiów, ...

więcej

Automatyka i robotyka

Automatyka i robotyka

Automatyka i robotyka to kierunek, ukończenie którego z pewnością gwarantuje dobre ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Mechatronika dla nauczycieli

Mechatronika dla nauczycieli

Wraz z rozwojem techniki zmienia się gospodarka, w konsekwencji swoją strukturę zmienia zatem także rynek pracy. Stanowi to nie lada wyzwanie między innymi dla... nauczycieli przedmiotów technicznych, takich jak mechatronika, którzy kształcą przyszłych specjalistów na poziomie średniej ...

więcej

Zarządzanie zasobami ludzkimi

Zarządzanie zasobami ludzkimi

Podczas studiów podyplomowych na kierunku „zarządzanie zasobami ludzkimi” można ...

więcej

Kosmetologia

Kosmetologia

Osoby zajmujące się zawodowo kosmetologią mają świadomość, że nie mogą spocząć ...

więcej

Biologia

Biologia

Podyplomowe, kwalifikacyjne studia z biologii to propozycja przede wszystkim dla ...

więcej

ikonka kierunki studiów
Kierunki studiów - artykuły