Uczelnie facebook Studia za granicą - Studia we Włoszech

Studia we Włoszech

Studia we Włoszech

Włochy. To tu zaczęła się historia europejskich uniwersytetów, to tutaj – już przed wiekami – kształcili się wybitni Polacy. Mimo upływu lat, stale wysoki poziom edukacji nadal skłania młodych ludzi do podejmowania nauki na włoskich uczelniach.

Czy wiesz, że Włochy są kolebką edukacji uniwersyteckiej? To właśnie w Bolonii, już w XI w., powstał pierwszy uniwersytet w Europie. We Włoszech studiowali między innymi Jan Kochanowski, Mikołaj Kopernik i Jan III Sobieski. Włochy odegrały również istotną rolę w kształtowaniu obecnej formy europejskiego systemu edukacji. Były jednym z czterech krajów, które zainicjowały stworzenie Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego oraz – tym samym – zapoczątkowały reformę znaną pod nazwą „Proces Boloński”.

Współcześnie Włochy uznaje się za jeden z ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych krajów świata (G8), co nie pozostaje bez wpływu na poziom nauczania. Od lat Włochy zajmują także 2. miejsce w rankingu najchętniej odwiedzanych państw. Nic w tym dziwnego – piękne krajobrazy, wiekowe zabytki i bezkonkurencyjna kuchnia to kuszące atrakcje!

Młodzi ludzie, którzy wybierają studia we Włoszech, mają prawdopodobnie te same motywacje, co turyści rokrocznie odwiedzający ten słoneczny kraj leżący na Półwyspie Apenińskim. Stoi jednak za nimi coś jeszcze – wielowiekowa tradycja uniwersytecka i wysoki poziom edukacji, który zapewniają włoskie uczelnie wyższe, a także uczelniana infrastruktura (między innymi świetnie zaopatrzone biblioteki).

Szkolnictwo wyższe we WłoszechWłoski system szkolnictwa wyższego obejmuje dwa sektory – sektor uniwersytecki (università statali), w skład którego wchodzi 89 instytucji uniwersyteckich (58 państwowych uniwersytetów, 17 prywatnych uniwersytetów, 2 uniwersytety dla obcokrajowców, 6 szkół wyższych wyspecjalizowanych w edukacji podyplomowej oraz 6 uniwersytetów kształcących na odległość) oraz sektor nieuniwersytecki (università non statali, legalmente riconosciute).

W ramach drugiego sektora działają 4 rodzaje szkół wyższych:
1. Akademie sztuki (akademie sztuk pięknych, konserwatoria muzyczne, szkoły teatralne, szkoły architektury i designu itp.);
2. Wyższe szkoły filologiczne;
3. Wyższe uczelnie techniczne;
4. Uczelnie specjalistyczne (np. szkoły wojskowe, dyplomatyczne).

Edukacja we Włoszech koncentruje się wokół pięciu dziedzin – każdy kierunek studiów jest pochodną jednej z nich. Są nimi:
- nauki o zdrowiu;
- nauki humanistyczne;
- nauki społeczne;
- nauki ścisłe;
- nauki technologiczne.

Jak w trzy lata stać się doktorem? Etapy edukacji i otrzymywane tytułyStudia we Włoszech zorganizowane są w oparciu o System Boloński. Rozpoczynają się stopniem Laurea (L / L3), który stanowi odpowiednik polskich studiów licencjackich. Po trzech latach nauki, w czasie których student zdobywa 180 punktów ECTS, otrzymuje się tytuł Dottore. Nie daj się jednak zwieść nazwie! „Dottore” to polski odpowiednik licencjata.

Absolwent studiów licencjackich może kontynuować naukę albo w ramach programu Laurea Specialistica (LS), albo Master Universitario di 1° livello (MU1). Pierwsza droga prowadzi do tytułu Dottore Magistrale, który studenci otrzymują po dwóch latach nauki, jeżeli zdobędą 120 punktów ECTS. Druga droga – do tytułu Master Universitario di 1° livello (MU1), który przyznaje się studentom najczęściej po roku nauki, podczas którego powinni uzyskać 60 punktów ECTS.

Absolwenci studiów magisterskich mogą kontynuować edukację na studiach trzeciego stopnia – doktorskim (który nie ma nic wspólnego z przywołanym już tytułem „Dottore”). Także i w tym przypadku do doktoratu można dojść kilkoma alternatywnymi ścieżkami, które stanowią konsekwencję wcześniejszych wyborów.

I tak: osoby z tytułem Laurea Specialistica mogą otrzymać dyplom Dottorato di Ricerca; a absolwenci studiów magisterskich pierwszego stopnia (Master Universitario di 1° livello) - Master Universitario di 2° livello (MU2).

Osoby, które zdecydują się na studia medyczne (np. medycyna, stomatologia, weterynaria, farmacja), czeka 5 lub 6 lat studiów jednolitych w ramach programu Corsi di Laurea Specialistica/Corsi di Laurea Magistrale a ciclo unico (CLSu/CLMu). Absolwenci takich studiów mogą kontynuować naukę na studiach III stopnia - Diploma di Specializzazione di 2° livello.

Data publikacji: 12.09.2016

Studia kierunki

Uczelnie z kierunkiem dziennikarstwo Krakowie

Uczelnie z kierunkiem dziennikarstwo Krakowie

Jesteś uważnym obserwatorem? Z łatwością dostrzegasz to, co umyka innym? Lubisz dzielić się z innymi swoimi obserwacjami? Cechuje Cię dociekliwość, otwartość i ciekawość świata? Potrafisz swobodnie się wypowiadać? Jeśli tak, to wiele wskazuje na to, że dziennikarstwo to kierunek dla Ciebie!

więcej

Uczelnie z kierunkiem administracja w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem administracja w Krakowie

Jesteś dokładny, sumienny i dobrze zorganizowany? Interesuje Cię ekonomia, śledzisz najnowsze doniesienia na temat bieżących wydarzeń społecznych i gospodarczych w Polsce i pozostałych krajach UE? Być może administracja okaże się kierunkiem w sam raz dla Ciebie?

więcej

Uczelnie z kierunkiem socjologia w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem socjologia w Krakowie

Interesujesz się współczesnym światem i tym, jakie zmiany zachodzą w strukturach społecznych? Lubisz być na bieżąco, masz „otwarty umysł”, jesteś humanistą, ale z analitycznym zacięciem? Być może studia na kierunku socjologia okażą się dla Ciebie najlepszym wyborem – sprawdź to!

więcej

Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Studia Za Granicą - Inne artykuły

Studia w Wielkiej Brytanii

Studia w Wielkiej Brytanii

- Co roku na brytyjskie uczelnie kandyduje średnio aż 2500 Polaków – wynika z danych Universities & Colleges Admission Service, która pośredniczy w rekrutacji na większość uniwersytetów w Wielkiej Brytanii.

Studia w Hiszpanii

Studia w Hiszpanii

Studiując w Hiszpanii, poznajesz nie tylko bogatą kulturę tego kraju; język, którym mówią miliony ludzi na całym świecie; przyjaciół z różnych zakątków globu – zdobywasz także gruntowne wykształcenie i mnóstwo życiowych ...

Studia  w Szwecji

Studia w Szwecji

Szwecja, kraj innowacji, oferuje młodym ludziom z całej UE możliwość podjęcia bezpłatnych studiów. Przekonaj się, dlaczego warto zdecydować się na studia w Szwecji. Dowiedz się, jak to zrobić!

Studia w Niemczech

Studia w Niemczech to szansa na solidne wykształcenie, cenione na całym świecie. Sprawdź, co należy zrobić, aby zostać studentem niemieckiej

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Organizowany corocznie ranking najlepszych uczelni na świecie opublikował listę najbardziej prestiżowych uczelni świata 2015 roku.

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Wychowanie fizyczne

Wychowanie fizyczne

Z czym kojarzy się licealistom wychowanie fizyczne? Przede wszystkim z jednym z najbardziej niewymagających i przyjemnych przedmiotów szkolnych – skrótowo zwanym WF-em. Czy jednak licealny WF różni się od studiów na kierunku wychowanie fizyczne? Zdecydowanie tak!

więcej

Stosunki międzynarodowe

Stosunki międzynarodowe

Stosunki międzynarodowe to studia dla ludzi ciekawych świata. Jeżeli bieżące wydarzenia ...

więcej

Architektura krajobrazu

Architektura krajobrazu

Jesteś praktycznym artystą? Lubisz pracę w terenie? Cenisz naturę i dostrzegasz ...

więcej

Lotnictwo i kosmonautyka

Lotnictwo i kosmonautyka

Jeśli marzysz o konstruowaniu statków kosmicznych lub karierze pilota, to z pewnością ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Logistyka

Logistyka

Logistyka to nieodłączny element działalności wielu przedsiębiorstw. Jeżeli chcesz zdobyć nowe kwalifikacje związane z zarządzaniem logistycznym, rozważ podjęcie studiów podyplomowych z tego zakresu.

więcej

Pedagogika – przygotowanie nauczycielskie

Pedagogika – przygotowanie nauczycielskie

Ukończenie studiów podyplomowych z zakresu pedagogiki to warunek konieczny ku temu, ...

więcej

Podologia

Podologia

Co kryje się pod tą enigmatyczną nazwą? Nowoczesna dziedzina medycyny i kosmetologii, ...

więcej

Fotografia

Fotografia

Hobby, a może szansa na rozwój zawodowy lub zmianę „branży”? Co dla Ciebie jest ...

więcej

kierunki studiów – artykuły

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Zamknij