Studia we Francji

ciąg dalszy...

Studia we Francji wiążą się z mnóstwem... atrakcji! Nie bez powododu przecież miliony turystów odwiedzają ten piękny kraj. Wielu studentów wybiera francuskie uczelnie – czy tylko dlatego? Co zrobić, aby być jednym z nich? Przeczytaj!

Organizacja studiów i roku akademickiego



Francję obowiązują ustalenia Systemu Bolońskiego, co znaczy, że – aby zaliczyć rok – student powinien zdobyć 60 punktów ECTS. Studia prowadzone są na trzech etapach – licencjackim, magisterskim i doktoranckim.

Francuski system edukacji oferuje tzw. krótkie i długie programy. Te pierwsze trwają 2 lub 3 lata i są ściśle związane z praktyką zawodową, stanowią niejako pomost pomiędzy edukacją policealną a uniwersytecką. Długie programy to z kolei studia uniwersyteckie, prowadzone w oparciu o System Boloński.

Studia magisterskie prowadzone są poniekąd z dwóch perspektyw – Professionel (DESS) i Recherche (DEA). Pierwsze oferują naukę połączoną z odbywaniem stażów i realizowaniem praktyk, są nastawione na praktyczną specjalizację w danej dziedzinie; drugie – bardziej teoretyczne, przygotowują do dalszej kariery naukowej.

Rok akademicki zaczyna się we wrześniu lub w październiku i trwa do maja lub czerwca. Zajęcia wyglądają podobnie jak w Polsce – wykłady, ćwiczenia, laboratoria. Wiedza studentów jest mierzona w dwójnasób. Albo poprzez testy i kolokwia organizowane w ciągu semestru, albo poprzez końcowy egzamin.

Na francuskich uniwersytetach kursy są zazwyczaj pogrupowane w tzw. moduły. Część kursów jest obowiązkowa, pozostałe student wybiera opcjonalnie. Co ciekawe, student może również otrzymać punkty ECTS, jeśli udowodni uniwersyteckiej komisji, że zdobył doświadczenie zawodowe i kwalifikacje, które w wyraźny sposób łączą się z programem studiów.

Rekrutacja



Jak stać się studentem francuskiej uczelni? Należy wysłać aplikację! Aplikację online (CEF) mogą składać obywatele 31 krajów. Wśród nich nie ma jednak Polski. Mimo to mieszkańcy krajów europejskich mogą aplikować bezpośrednio na wybrane uczelnie (pod warunkiem, że mają już za sobą 1. rok studiów na innej uczelni).

Kandydaci, którzy pragną rozpocząć 1. rok studiów na francuskiej uczelni, zobligowani są do wzięcia udziału w procesie rekrutacji poprzez stronę: http://www.admission-postbac.fr/ – tak samo jak wszyscy francuscy maturzyści. Warunkiem jest oczywiście posiadanie matury (baccalauréat).

Zdarza się, że uczelnia przeprowadza test wstępny lub rozmowę kwalifikacyjną. Adepci medycyny – zanim rozpoczną studia – będą musieli z kolei zaliczyć wstępny, „zerowy”, rok. Szczegółowe kryteria wyznacza każda z uczelni z osobna.

Decyzję o przyjęciu na studia otrzymamy pomiędzy 15 czerwca a 15 września.

Znajomość języka



O Francuzach krąży niepochlebna opinia, jakoby z niechęcią odnosili się do języków obcych, szczególnie zaś do języka angielskiego. Mimo to francuskie uczelnie oferują aż 700 programów prowadzonych właśnie w tym języku. To dobra wiadomość szczególnie dla tych, którzy nie opanowali jeszcze języka Wiktora Hugo.

Sprawdź, które uczelnie prowadzą studia w języku angielskim: http://www.campusfrance.org/fria/taughtie/index.html

Niemniej język francuski warto znać – mówi nim ponad 260 milionów ludzi na pięciu kontynentach. To także drugi, po angielskim, język używany w stosunkach międzynarodowych i dyplomacji.

Języka francuskiego można z powodzeniem nauczyć się w Polsce – kursy organizowane są przez wiele szkół językowych i francuskie instytucje dyplomatyczne. Oto przykłady certyfikatów, które poświadczają znajomość języka francuskiego:

- TCF
- TCF-DAP
- TEF
- DELF
- DALF

Do egzaminu DALF przystąpić można w 17 polskich ośrodkach egzaminacyjnych.

Akademik, mieszkanie



Akademiki:

- Zarządza nimi CROUS, a więc Regionalny Ośrodek Pomocy Szkolnej i Uniwersyteckiej;
- Podanie należy złożyć pomiędzy 15 stycznia a 30 kwietnia w roku akademickim poprzedzającym podjęcie studiów we Francji;
- Wniosek o akademik stanowi drugą część ogólnego wniosku o przyznanie pomocy materialnej (DSE), który składa się online – na stronie CROUS-u właściwego dla danego miasta. Przyjęte zgłoszenie internetowe CROUS odsyła drogą pocztową wraz z informacją zwrotną na temat wymaganych dokumentów potwierdzających sytuację finansową studenta.

Warunki przyznania pomocy materialnej: http://www.cnous.fr/_vie__dossier_15.736.270.htm

Data publikacji: 12.09.2016
Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz: