Studia w Wielkiej Brytanii

Studia w Wielkiej Brytanii

- Co roku na brytyjskie uczelnie kandyduje średnio aż 2500 Polaków – wynika z danych Universities & Colleges Admission Service, która pośredniczy w rekrutacji na większość uniwersytetów w Wielkiej Brytanii.

Dane te nie powinny dziwić – brytyjski system szkolnictwa wyższego uchodzi od dziesięcioleci za najbardziej efektywny i prezentujący najwyższy poziom, a sama Wielka Brytania to kraj niezwykle ciekawy pod względem kulturowym.

312 uczelni, tysiące programów stypendialnych, szansa rozwoju i zyskania nowych doświadczeń – to niezwykle kusząca oferta przyciągająca na Wyspy Brytyjskie coraz więcej studentów z całego świata. Dyplom brytyjskiego uniwersytetu to niezmiennie dokument niezwykle prestiżowy, otwierający przed młodymi ludźmi nieograniczone możliwości.

Jak pokazują wspomniane wyżej statystyki, od kilkunastu lat grupę silnie reprezentowaną w brytyjskim środowisku stanowią także Polacy. Wzrost zainteresowania studiami w tym kraju wynika z członkostwa Polski w Unii Europejskiej, a także z wyższego poziomu nauczania w polskich szkołach, pozwalającego na współpracę bez kompleksów z rówieśnikami z zachodniej Europy. Językiem wykładowym na tamtejszych uniwersytetach jest zawsze język angielski, aktualnie powszechnie nauczany w polskich szkołach od najniższych oddziałów edukacyjnych, zatem nie musimy martwić się o bariery językowe.

Kapryśna pogoda, uroczy zwyczaj pijania herbaty zawsze o godzinie 17, prestiżowa liga piłki nożnej, Londyn i jego osobliwości, a także ten niesamowity brytyjski akcent... To tylko niektóre z brytyjskich symboli, fascynujących kolejne pokolenia. Kultura anglosaska różni się w pewnym stopniu od naszej, środkowoeuropejskiej, jednak dla większości Polaków aklimatyzacja na Wyspach Brytyjskich nie stanowi większego problemu. Porzucając zatem lęki dotyczące potencjalnego szoku kulturowego, warto zapoznać się z realiami studiowania w Wielkiej Brytanii.

Koszty kształcenia



Planując studia na uczelniach brytyjskich należy przede wszystkim uświadomić sobie, że tamtejszy system kształcenia różni się znacząco od polskiego. Chodzi tu nie tylko o różnice w merytoryce i praktycznym kształceniu, ale także w dostępności i statusie studiów. W Polsce studia (jeśli chodzi o pierwszy kierunek) są nieodpłatne, w Wielkiej Brytanii zaś płaci się za nie dość wysokie czesne. Co więcej, nadchodzący rok akademicki 2012/13 przyniesie zmiany w ustawach dotyczących wysokości opłat za studia – uniwersytety podniosą zatem stawki roczne.

Polacy, jako obywatele kraju członkowskiego Unii Europejskiej, znajdują się jednak w uprzywilejowanej sytuacji – koszta czesnego dla tej grupy studentów okazują się znacznie niższe niż dla kandydatów spoza UE. Jego wysokość zależy głównie od renomy i poziomu uczelni. Przykładowe roczne czesne na najbardziej znanych brytyjskich uniwersytetach:
-Oxford i Cambridge (postrzegane jako jedne z najlepszych uczelni na świecie),
-Sheffield Hallam University - ok. 9 -10 tysięcy funtów
-Birmingham City University -6000-9000£
-Roehampton University -7900£
-University of Sunderland -7000-8500£

Atrakcyjną ofertę przygotował dla studentów London Metropolitan University, nazywającego się nie bez powodu jedną z najbardziej osiągalnych brytyjskich uczelni – średnia wysokość czesnego wynosi tam 6850£. W ostatnich latach Polaków najłatwiej spotkać jednak na innym uniwersytecie. Walijski Aberystwyth University kusi zagranicznych studentów nie tylko niewygórowanymi opłatami (ok.4000 £), ale też niezwykle rozwiniętym systemem stypendialnym.

Dofinansowania



Chociaż przytoczone powyżej kwoty mogą przyprawiać o zawrót głowy, koszty studiowania w Wielkiej Brytanii okazują się zaskakująco niskie. Większość studentów, szczególnie zagranicznych korzysta bowiem z atrakcyjnych stypendiów i grantów. Warto o nie zawalczyć, bowiem zważywszy na stopień rozbudowania systemu pomocy studenckiej na Wyspach Brytyjskich istnieje duża szansa, że uda nam się spełnić wymogi i otrzymać wsparcie finansowe.

Weźmy pod uwagę na przykład możliwość uzyskania grantu od rządu Wielkiej Brytanii - jest adresowany głównie dla Brytyjczyków, ale mogą na niego liczyć także najlepsi bądź najbardziej potrzebujący studenci zagraniczni. Wysokie stypendia oferuje także British Council oraz spora liczba organizacji charytatywnych, takich jak Association of Charitable Foundations. Ich wysokość zależy jednak zarówno od sytuacji finansowej kandydata, jak i aktualnych możliwości organizacji, warto więc często sprawdzać informacje na stronach internetowych tych jednostek.

Poszczególne uczelnie również proponują swoim studentom rozmaite programy stypendialne, które przyznawane są zazwyczaj za wyróżniające osiągnięcia lub wyniki w nauce, zaś ich stawki zazwyczaj wahają się od 300 do 1000£.

Najciekawsza i godna rozważenia wydaje się oferta wspomnianego już wyżej Aberystwyth University. Oto najpopularniejsze ze stypendiów:
-Entrance Scholarship – można zacząć ubiegać się o nie na długo przed rozpoczęciem roku akademickiego. Należy wcześniej zgłosić się na egzaminy z wybranego przedmiotu bądź napisać pracę naukową – 300 najlepszych osób dostaje indeksy uczelni i nagrody finansowe (1000-3000£)
-Excellence Bursary – stypendium wstępne za dobre wyniki na maturze (2000-2500£)
-stypendia socjalne dla najmniej zamożnych studentów – przyznaje je po złożeniu odpowiednich wniosków i dokumentacji rada uczelniana (do 1100£ rocznie)
-bezzwrotny grant od lokalnych władz regionu dla osób, które zdecydują się podjąć pracę na terenie Aberystwyth (5000£ rocznie)
Co ważne, wszystkie wyżej wymienione stypendia kumulują się, więc w niektórych przypadkach może okazać się, że studia w Walii będą kosztowały nas mniej niż w Polsce!

Data publikacji: 12.09.2016
Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz: