Studia w Szwecji

Studia  w Szwecji

Szwecja, kraj innowacji, oferuje młodym ludziom z całej UE możliwość podjęcia bezpłatnych studiów. Przekonaj się, dlaczego warto zdecydować się na studia w Szwecji. Dowiedz się, jak to zrobić!

Szwecja to kraj postępu. Jeszcze ok. 100 lat temu Szwedom doskwierała bieda, a zdecydowaną większość z nich stanowili rolnicy. Obecnie Szwecja jest krajem bogatym, rozwiniętym, a Szwedzi to dobrze wyedukowany naród. Żyją w zgodzie z przyrodą, są przyjaźni i otwarci na nowe kultury, obowiązkowi i punktualni.

Szwecja uchodzi także za państwo innowacyjne, nowoczesne i rozwinięte technologicznie – to tutaj wynaleziono m.in. mysz komputerową, bluetooth, Skype czy rozrusznik serca. Wizytówką Szwecji jest zaangażowana polityka socjalna, w której liczy się każdy obywatel. Dostęp do podstawowych usług,
w tym do edukacji, jest w Szwecji powszechny i nieograniczony.

Edukacja w liczbach



Szwecja ma bogatą tradycję akademicką, sięgającą 1477 r., kiedy to utworzono pierwszy uniwersytet (Uppsala). Wyższa edukacja jest bezpłatna – zarówno dla szwedzkich obywateli, jak i dla studentów z UE, EES i Szwajcarii. Szwedzi inwestują w edukację, dlatego największą część swojego PKB przeznaczają właśnie na ten cel. Wiedza stanowi dla nich sprawdzoną inwestycję.

Badania podają, że w 2008 r. w Szwecji studiowało 320 tys. osób, z czego 28 tys. to studenci zagraniczni. Działa tu ok. 35 szkół wyższych, a wśród nich uniwersytety (m.in. w Sztokholmie, Uppsali, Göteborgu), wyższe szkoły techniczne o bardzo wysokim poziomie (np. KTH - Królewska Techniczna Szkoła Wyższa w Sztokholmie), akademie sztuk pięknych (np. KKS – Królewski Instytut Sztuk Pięknych
w Sztokholmie).

Organizacja roku akademickiego



Rok akademicki dzieli się na 2 semestry. Semestr jesienny (od końca sierpnia do połowy stycznia) i semestr wiosenny (od połowy stycznia do początku czerwca). Studenci uczestniczą z reguły
w jednym kursie, po którego zakończeniu zdają egzamin (w formie pracy pisemnej/eseju).
Po zaliczeniu danego kursu rozpoczyna się kolejny.

Szwedzkie uczelnie mają dowolność w konstruowaniu programów studiów i organizacji kursów akademickich, jednak odpowiadają założeniom systemu bolońskiego. Studenci rozliczają przedmioty na podstawie „högskolepoäng”, które korespondują z systemem punktowym ECTS. To znaczy, że każdego roku student powinien zaliczyć przedmioty o łącznej wartości 60 punktów.

Program studiów



Program studiów składa się z przedmiotów obowiązkowych, zalecanych i fakultatywnych. Student może dowolnie komponować swój program i zapisywać się na większość oferowanych przez uczelnię przedmiotów, pamiętając jednak o tym, aby zrealizować obowiązkowe kursy. Dzięki takiej możliwości studenci rozwijają swoje zainteresowania, niekoniecznie bezpośrednio związane ze studiowanym kierunkiem.

Studiuje się w języku angielskim lub w języku szwedzkim. Ilość zajęć zależy od dziedziny studiów. Studenci kierunków technicznych lub przyrodniczych mają ich z reguły więcej (laboratoria), z kolei studenci dziedzin humanistycznych mają ich mniej, zobligowani są jednak do tego, aby na bieżąco przygotowywać się do zajęć.

Szwedzkie zwyczaje akademickie



Brak przygotowania jest źle widziany. Niezbędna jest lektura zadanych książek. Stąd też duża frekwencja studentów w czytelniach. Część książek, niedostępnych w bibliotekach, należy kupić. Wiąże się to niejednokrotnie z pewnym wydatkiem, jednak sprawdzonym systemem jest skanowanie podręczników lub odkupywanie ich z księgarni typu second-hand, co skutecznie niweluje koszty.

Polskich studentów z pewnością zaskoczy fakt, że w relacjach pomiędzy studentem a wykładowcą unika się formalnej tytulatury. Studenci zwracają się do profesorów na „ty”. Należy jednak pamiętać, że z pozoru nieformalne relacje nie zwalniają studentów z obowiązku pracy własnej. Umiejętność organizowania obowiązków, zabierania głosu w trakcie zajęć, przedstawiania swoich poglądów i argumentowania sprawdzi się z pewnością w życiu zawodowym.

Data publikacji: 12.09.2016
Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz: