Studia w Niemczech

Studia w Niemczech

Studia w Niemczech to szansa na solidne wykształcenie, cenione na całym świecie. Sprawdź, co należy zrobić, aby zostać studentem niemieckiej uczelni!

Wysoki standard badań naukowych prowadzonych na niemieckich uczelniach sprawia, że Niemcy uznaje się za jeden z najbardziej rozwiniętych ośrodków akademickich w Europie. Dyplom niemieckiej uczelni gwarantuje dobre wykształcenie i rokuje sukces zawodowy. Solidność i perfekcjonizm, a także zamiłowanie do detalu, tak typowe dla Niemców, pozytywnie wpływają na wizerunek specjalistów zza zachodniej granicy.


Studia w Niemczech - liczby



W Niemczech działa 409 oficjalnie zarejestrowanych uczelni wyższych – wśród nich uniwersytety, uczelnie zawodowe i wyższe szkoły artystyczne. Uczelnie te zlokalizowane są w 165 niemieckich miastach i miasteczkach. Najbardziej znane to uniwersytety w Monachium, Berlinie, Frankfurcie i Heidelberg.

Kandydaci mają do wyboru 13,5 tysiąca kierunków! Prawie 20% studentów I roku na niemieckich uczelniach to obywatele zagranicznych krajów. Więcej informacji o spisie uczelni i kierunkach studiów: www.higher-education-compass.de


Opłaty za studia



Niemcy to kraj 16 autonomicznych landów. W poszczególnych landach szkolnictwo wyższe jest zorganizowane według odrębnych zasad. Dlatego zarówno rekrutacja na studia, jak i opłaty za nie różnią się między sobą.

Warto o tym pamiętać, wybierając ośrodek akademicki. Regułą jest jednak, że opłaty za studia oscylują wokół 500 euro za semestr. W większości landów opłaty za studia zostały zniesione, w pozostałych kwestia opłat ciągle się klaruje. W porównaniu z innymi krajami europejskimi koszty studiów w Niemczech (w przypadku, gdy czesne jest wymagane) są dużo niższe.
Więcej informacji: http://www.studis-online.de/

Osobną kwestią są opłaty administracyjne (np. składki semestralne, które jednak wracają do studentów w postaci licznych zniżek studenckich i dofinansowań).


Organizacja roku akademickiego




Podział roku akademickiego wygląda podobnie jak w Polsce. Zajęcia na uniwersytecie rozpoczynają się w połowie października (w szkołach zawodowych – w połowie września) i trwają do marca (w szkołach zawodowych do lutego). Po krótkiej przerwie studenci zaczynają drugi semestr, który kończy się we wrześniu.

Uczelnie niemieckie działają w oparciu o system boloński, co znaczy, że każdy rok akademicki rozliczany jest na podstawie liczby uzyskanych punktów ECTS. Aby zaliczyć rok, należy zgromadzić 60 punktów ECTS.


Specyfika studiów w Niemczech



Niemieccy studenci uczeni są samodzielności i pracy we własnym zakresie. Muszą na bieżąco przygotowywać się do zajęć, wiele czasu spędzają w bibliotekach. Bierna obecność na zajęciach nie wystarcza, aby zaliczyć kurs – najlepiej widać to w zróżnicowaniu punktacji ECTS.

Za obecność na zajęciach student otrzymuje mniej punktów niż za aktywne uczestnictwo w tym samym kursie. Krótko mówiąc: Jeśli kurs ma wartość 6 ECTS, to za obecność na zajęciach otrzymujemy 2 ECTS; żeby zdobyć maksymalną ilość punktów, należy uczestniczyć w dyskusjach, przygotować referat lub napisać wymaganą pracę zaliczeniową. System punktowy weryfikuje w ten sposób pracę studentów i pozwala z zaangażowaniem podchodzić do kursów.

Program studiów studenci komponują indywidualnie. Podstawą są kursy obowiązkowe, jednak student ma wiele swobody, jeśli idzie o wybór przedmiotów fakultatywnych. Każdy semestr bazuje na określonym module przedmiotów, a więc na zbiorze tematycznie powiązanych ze sobą kursów.


Data publikacji: 12.09.2016
Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz: