Studia w Holandii

Studia w Holandii

Eksperci szacują, że co roku na studia w Holandii decyduje się ponad 90 tysięcy młodych ludzi z całego świata. Ten niewielki kraj wydaje się studentom atrakcyjny pod wieloma względami.

Wysoki standard życia codziennego, nieosiągalne w innych realiach zarobki, rozwinięte życie nocne – to tylko niektóre z powodów, dla których warto wybrać naukę na jednym z holenderskich uniwersytetów.

Chociaż państwo to kojarzy nam się głównie z malowniczymi polami wielobarwnych tulipanów przecinanych tu i ówdzie charakterystycznymi wiatrakami, warto wiedzieć, że Holendrzy dojeżdżają swoimi sławnymi rowerami nie tylko na plantacje tych pięknych kwiatów. Wielu młodych ludzi korzysta z tego środka transportu, docierając na uczelnię.

Wybierać mogą spośród 14 cieszących się świetną renomą państwowych uniwersytetów, a także 42 państwowych szkół zawodowych i kilkunastu uczelni prywatnych. Co jednak z zagranicznymi studentami? Czy są w stanie poradzić sobie bez znajomości dość trudnego i odznaczającego się skomplikowaną wymową języka niderlandzkiego?

Okazuje się, że Holandia to kraj niezwykle przyjazny dla żądnych wiedzy przybyszów z innych państw. Prawie wszystkie z wymienionych wyżej placówek edukacyjnych oferują kandydatom kształcenie w języku angielskim, co uniwersalizuje ich ofertę edukacyjną i sprawia, że coraz większa liczba obcokrajowców może podjąć naukę na niderlandzkich uczelniach. Specjalnie na nich czeka ponad 14 tysięcy akademickich kursów międzynarodowych, prowadzonych w całości w języku angielskim.

Jako kraj nowoczesny, tolerancyjny i stawiający na rozwój Holandia stale modernizuje swoje uniwersytety pod wieloma względami, dbając zarówno o infrastrukturę uczelnianą i warunki, w jakich odbywają się zajęcia, jak i o dynamiczny, innowacyjny program kształcenia. Studia w Holandii opierają się głównie na nabywaniu umiejętności samodzielnego, logicznego myślenia, rozwiązywania problemów i formułowaniu wniosków.

Największe szanse na sukces mają tu studenci pełni zapału, kreatywni i odważni, niebojący się porzucić schematycznego myślenia dla poszukiwania własnej drogi. Nic dziwnego, że także całkiem spory odsetek naszych ambitnych i gotowych na sukces rodaków podejmuje decyzję o wyjeździe na studia do Amsterdamu, Utrechtu czy Maastricht. Zastanawiając się nad wyjazdem na stałe do Holandii, warto zapoznać się z praktycznymi realiami studiowania w tym kraju.

Koszty kształceniaPrzede wszystkim należy uświadomić sobie ogólną sytuację studentów na uczelniach w Holandii. Studia, jak w większości krajów europejskich, są tu trzyetapowe: licencjackie, magisterskie oraz doktoranckie. Okazuje się jednak, że licencjat na większości kierunków trwa tutaj nie trzy, a aż cztery lata. Co ważne, większość kierunków opiera się na zajęciach praktycznych – niewielką rolę odgrywają tutaj podręczniki akademickie; wydają się być jedynie uzupełnieniem nabytej podczas działania wiedzy i kompetencji.

Inaczej niż w Polsce, studia w Holandii są zawsze płatne. Czesne jednak, w porównaniu z cenami narzucanymi przez uczelnie w innych krajach Europy Zachodniej, wydaje się dosyć przystępne i relatywnie niewysokie. Polacy znajdują się w uprzywilejowanej grupie studentów – jako obywatele Unii Europejskiej uiszczają za swoje studia mniejsze kwoty niż przybysze spoza Unii. Rocznie czesne wynosi od 1700 €, konkretna kwota zależy zaś od poziomu studiów i – czasem – od władz uczelni, dla uczelni państwowych najczęściej jest jednak ustalana przez ministerstwo szkolnictwa wyższego.
Przykładowe czesne na najpopularniejszych holenderskich uczelniach w roku akademickim 2012/2013:
- Hanze University of Applied Science w Groningen – 1771 €/rok za studia licencjackie, 1771-13900 € za studia magisterskie (zależnie od kierunku)
-Saxion University of Applied Science w Deventer – 1771 €/rok (licencjat), 8900€/rok (magisterskie)
-Universiteit Amsterdam, Universiteit Utrecht – 1771 €/rok

Warto jednak pamiętać, że zarówno rząd Holandii, jak i poszczególne uczelnie proponują swoim studentom liczne i rozbudowane systemy stypendialne. Często więc zdarza się, że faktyczna wysokość czesnego okazuje się znacznie niższa od wyjściowej.

Data publikacji: 12.09.2016
Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Studia Za Granicą - Inne artykuły

Studia w Wielkiej Brytanii

Studia w Wielkiej Brytanii

- Co roku na brytyjskie uczelnie kandyduje średnio aż 2500 Polaków – wynika z danych Universities & Colleges Admission Service, która pośredniczy w rekrutacji na większość uniwersytetów w Wielkiej Brytanii.

Studia we Włoszech

Studia we Włoszech

Włochy. To tu zaczęła się historia europejskich uniwersytetów, to tutaj – już przed wiekami – kształcili się wybitni Polacy. Mimo upływu lat, stale wysoki poziom edukacji nadal skłania młodych ludzi do podejmowania nauki na włosk ...

Studia w Hiszpanii

Studia w Hiszpanii

Studiując w Hiszpanii, poznajesz nie tylko bogatą kulturę tego kraju; język, którym mówią miliony ludzi na całym świecie; przyjaciół z różnych zakątków globu – zdobywasz także gruntowne wykształcenie i mnóstwo życiowych ...

Studia w Szwecji

Szwecja, kraj innowacji, oferuje młodym ludziom z całej UE możliwość podjęcia bezpłatnych studiów. Przekonaj się, dlaczego warto zdecydować

Studia w Niemczech

Studia w Niemczech to szansa na solidne wykształcenie, cenione na całym świecie. Sprawdź, co należy zrobić, aby zostać studentem niemieckiej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Astronomia

Astronomia

Interesujesz się wszechświatem? Chciałbyś odkrywać jego tajemnice? Przedmioty ścisłe nie sprawiają Ci trudności? Być może pójdziesz zatem w ślady Kopernika, Heweliusza czy Keplera i zostaniesz... astronomem?

więcej

Kierunek lekarski

Kierunek lekarski

Kierunek lekarski w pigułce – zdobądź najważniejsze informacje! Program studiów, ...

więcej

Automatyka i robotyka

Automatyka i robotyka

Automatyka i robotyka to kierunek, ukończenie którego z pewnością gwarantuje dobre ...

więcej

Chemia

Chemia

Jeśli nosisz się z zamiarem rozpoczęcia studiów chemicznych, sprawdź już teraz ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Mechatronika dla nauczycieli

Mechatronika dla nauczycieli

Wraz z rozwojem techniki zmienia się gospodarka, w konsekwencji swoją strukturę zmienia zatem także rynek pracy. Stanowi to nie lada wyzwanie między innymi dla... nauczycieli przedmiotów technicznych, takich jak mechatronika, którzy kształcą przyszłych specjalistów na poziomie średniej ...

więcej

Zarządzanie zasobami ludzkimi

Zarządzanie zasobami ludzkimi

Podczas studiów podyplomowych na kierunku „zarządzanie zasobami ludzkimi” można ...

więcej

Kosmetologia

Kosmetologia

Osoby zajmujące się zawodowo kosmetologią mają świadomość, że nie mogą spocząć ...

więcej

Biologia

Biologia

Podyplomowe, kwalifikacyjne studia z biologii to propozycja przede wszystkim dla ...

więcej

ikonka kierunki studiów
Kierunki studiów - artykuły