Studia w Holandii

Studia w Holandii

Eksperci szacują, że co roku na studia w Holandii decyduje się ponad 90 tysięcy młodych ludzi z całego świata. Ten niewielki kraj wydaje się studentom atrakcyjny pod wieloma względami.

Wysoki standard życia codziennego, nieosiągalne w innych realiach zarobki, rozwinięte życie nocne – to tylko niektóre z powodów, dla których warto wybrać naukę na jednym z holenderskich uniwersytetów.

Chociaż państwo to kojarzy nam się głównie z malowniczymi polami wielobarwnych tulipanów przecinanych tu i ówdzie charakterystycznymi wiatrakami, warto wiedzieć, że Holendrzy dojeżdżają swoimi sławnymi rowerami nie tylko na plantacje tych pięknych kwiatów. Wielu młodych ludzi korzysta z tego środka transportu, docierając na uczelnię.

Wybierać mogą spośród 14 cieszących się świetną renomą państwowych uniwersytetów, a także 42 państwowych szkół zawodowych i kilkunastu uczelni prywatnych. Co jednak z zagranicznymi studentami? Czy są w stanie poradzić sobie bez znajomości dość trudnego i odznaczającego się skomplikowaną wymową języka niderlandzkiego?

Okazuje się, że Holandia to kraj niezwykle przyjazny dla żądnych wiedzy przybyszów z innych państw. Prawie wszystkie z wymienionych wyżej placówek edukacyjnych oferują kandydatom kształcenie w języku angielskim, co uniwersalizuje ich ofertę edukacyjną i sprawia, że coraz większa liczba obcokrajowców może podjąć naukę na niderlandzkich uczelniach. Specjalnie na nich czeka ponad 14 tysięcy akademickich kursów międzynarodowych, prowadzonych w całości w języku angielskim.

Jako kraj nowoczesny, tolerancyjny i stawiający na rozwój Holandia stale modernizuje swoje uniwersytety pod wieloma względami, dbając zarówno o infrastrukturę uczelnianą i warunki, w jakich odbywają się zajęcia, jak i o dynamiczny, innowacyjny program kształcenia. Studia w Holandii opierają się głównie na nabywaniu umiejętności samodzielnego, logicznego myślenia, rozwiązywania problemów i formułowaniu wniosków.

Największe szanse na sukces mają tu studenci pełni zapału, kreatywni i odważni, niebojący się porzucić schematycznego myślenia dla poszukiwania własnej drogi. Nic dziwnego, że także całkiem spory odsetek naszych ambitnych i gotowych na sukces rodaków podejmuje decyzję o wyjeździe na studia do Amsterdamu, Utrechtu czy Maastricht. Zastanawiając się nad wyjazdem na stałe do Holandii, warto zapoznać się z praktycznymi realiami studiowania w tym kraju.

Koszty kształceniaPrzede wszystkim należy uświadomić sobie ogólną sytuację studentów na uczelniach w Holandii. Studia, jak w większości krajów europejskich, są tu trzyetapowe: licencjackie, magisterskie oraz doktoranckie. Okazuje się jednak, że licencjat na większości kierunków trwa tutaj nie trzy, a aż cztery lata. Co ważne, większość kierunków opiera się na zajęciach praktycznych – niewielką rolę odgrywają tutaj podręczniki akademickie; wydają się być jedynie uzupełnieniem nabytej podczas działania wiedzy i kompetencji.

Inaczej niż w Polsce, studia w Holandii są zawsze płatne. Czesne jednak, w porównaniu z cenami narzucanymi przez uczelnie w innych krajach Europy Zachodniej, wydaje się dosyć przystępne i relatywnie niewysokie. Polacy znajdują się w uprzywilejowanej grupie studentów – jako obywatele Unii Europejskiej uiszczają za swoje studia mniejsze kwoty niż przybysze spoza Unii. Rocznie czesne wynosi od 1700 €, konkretna kwota zależy zaś od poziomu studiów i – czasem – od władz uczelni, dla uczelni państwowych najczęściej jest jednak ustalana przez ministerstwo szkolnictwa wyższego.
Przykładowe czesne na najpopularniejszych holenderskich uczelniach w roku akademickim 2012/2013:
- Hanze University of Applied Science w Groningen – 1771 €/rok za studia licencjackie, 1771-13900 € za studia magisterskie (zależnie od kierunku)
-Saxion University of Applied Science w Deventer – 1771 €/rok (licencjat), 8900€/rok (magisterskie)
-Universiteit Amsterdam, Universiteit Utrecht – 1771 €/rok

Warto jednak pamiętać, że zarówno rząd Holandii, jak i poszczególne uczelnie proponują swoim studentom liczne i rozbudowane systemy stypendialne. Często więc zdarza się, że faktyczna wysokość czesnego okazuje się znacznie niższa od wyjściowej.

Data publikacji: 12.09.2016
Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Studia Za Granicą - Inne artykuły

Studia w Wielkiej Brytanii

Studia w Wielkiej Brytanii

- Co roku na brytyjskie uczelnie kandyduje średnio aż 2500 Polaków – wynika z danych Universities & Colleges Admission Service, która pośredniczy w rekrutacji na większość uniwersytetów w Wielkiej Brytanii.

Studia we Włoszech

Studia we Włoszech

Włochy. To tu zaczęła się historia europejskich uniwersytetów, to tutaj – już przed wiekami – kształcili się wybitni Polacy. Mimo upływu lat, stale wysoki poziom edukacji nadal skłania młodych ludzi do podejmowania nauki na włosk ...

Studia w Hiszpanii

Studia w Hiszpanii

Studiując w Hiszpanii, poznajesz nie tylko bogatą kulturę tego kraju; język, którym mówią miliony ludzi na całym świecie; przyjaciół z różnych zakątków globu – zdobywasz także gruntowne wykształcenie i mnóstwo życiowych ...

Studia w Szwecji

Szwecja, kraj innowacji, oferuje młodym ludziom z całej UE możliwość podjęcia bezpłatnych studiów. Przekonaj się, dlaczego warto zdecydować

Studia w Niemczech

Studia w Niemczech to szansa na solidne wykształcenie, cenione na całym świecie. Sprawdź, co należy zrobić, aby zostać studentem niemieckiej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Fizyka

Fizyka

Fizyka to jeden z tych przedmiotów, na wspomnienie którego wzdrygają się z reguły absolwenci szkół średnich. Jednak nie wszyscy pałają do fizyki niechęcią! Są osoby, które po uzyskaniu świadectwa dojrzałości kontynuują swoją przygodę z fizyką...

więcej

Pedagogika specjalna

Pedagogika specjalna

Czujesz szczerą chęć pomocy innym i nie wyobrażasz sobie, że cokolwiek innego mogłoby ...

więcej

Grafika

Grafika

Grafika jest kierunkiem artystycznym, który kształci twórczych reprezentantów przemysłu ...

więcej

Etnologia (i antropologia kulturowa)

Etnologia (i antropologia kulturowa)

Co zaprząta głowy etnologów? Etno-kulturowa różnorodność świata! Człowiek, jako ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Zarządzanie w ochronie zdrowia

Zarządzanie w ochronie zdrowia

Pracujesz w jednostce ochrony zdrowia, chcesz podnieść swoje kwalifikacje i objąć stanowisko kierownicze? Marzy Ci się awans, ale nie spełniasz wymagań kwalifikacyjnych? Zapoznaj się z kierunkiem studiów podyplomowych, który ułatwi Ci rozwój zawodowy!

więcej

Ochrona dziedzictwa kulturowego

Ochrona dziedzictwa kulturowego

Studia podyplomowe z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego to odpowiedź na zapotrzebowanie ...

więcej

Negocjacje i mediacje w biznesie

Negocjacje i mediacje w biznesie

Przedsiębiorcy coraz częściej wybierają polubowną, szybką i tanią metodę rozwiązywania ...

więcej

Farmacja

Farmacja

Rynek farmaceutyczny dynamicznie się rozwija, nie dziwi więc fakt, że farmaceuci ...

więcej

ikonka kierunki studiów
Kierunki studiów - artykuły