Uczelnie facebook Studia za granicą - Studia w Holandii

Studia w Holandii

Studia w Holandii

Eksperci szacują, że co roku na studia w Holandii decyduje się ponad 90 tysięcy młodych ludzi z całego świata. Ten niewielki kraj wydaje się studentom atrakcyjny pod wieloma względami.

Wysoki standard życia codziennego, nieosiągalne w innych realiach zarobki, rozwinięte życie nocne – to tylko niektóre z powodów, dla których warto wybrać naukę na jednym z holenderskich uniwersytetów.

Chociaż państwo to kojarzy nam się głównie z malowniczymi polami wielobarwnych tulipanów przecinanych tu i ówdzie charakterystycznymi wiatrakami, warto wiedzieć, że Holendrzy dojeżdżają swoimi sławnymi rowerami nie tylko na plantacje tych pięknych kwiatów. Wielu młodych ludzi korzysta z tego środka transportu, docierając na uczelnię.

Wybierać mogą spośród 14 cieszących się świetną renomą państwowych uniwersytetów, a także 42 państwowych szkół zawodowych i kilkunastu uczelni prywatnych. Co jednak z zagranicznymi studentami? Czy są w stanie poradzić sobie bez znajomości dość trudnego i odznaczającego się skomplikowaną wymową języka niderlandzkiego?

Okazuje się, że Holandia to kraj niezwykle przyjazny dla żądnych wiedzy przybyszów z innych państw. Prawie wszystkie z wymienionych wyżej placówek edukacyjnych oferują kandydatom kształcenie w języku angielskim, co uniwersalizuje ich ofertę edukacyjną i sprawia, że coraz większa liczba obcokrajowców może podjąć naukę na niderlandzkich uczelniach. Specjalnie na nich czeka ponad 14 tysięcy akademickich kursów międzynarodowych, prowadzonych w całości w języku angielskim.

Jako kraj nowoczesny, tolerancyjny i stawiający na rozwój Holandia stale modernizuje swoje uniwersytety pod wieloma względami, dbając zarówno o infrastrukturę uczelnianą i warunki, w jakich odbywają się zajęcia, jak i o dynamiczny, innowacyjny program kształcenia. Studia w Holandii opierają się głównie na nabywaniu umiejętności samodzielnego, logicznego myślenia, rozwiązywania problemów i formułowaniu wniosków.

Największe szanse na sukces mają tu studenci pełni zapału, kreatywni i odważni, niebojący się porzucić schematycznego myślenia dla poszukiwania własnej drogi. Nic dziwnego, że także całkiem spory odsetek naszych ambitnych i gotowych na sukces rodaków podejmuje decyzję o wyjeździe na studia do Amsterdamu, Utrechtu czy Maastricht. Zastanawiając się nad wyjazdem na stałe do Holandii, warto zapoznać się z praktycznymi realiami studiowania w tym kraju.

Koszty kształceniaPrzede wszystkim należy uświadomić sobie ogólną sytuację studentów na uczelniach w Holandii. Studia, jak w większości krajów europejskich, są tu trzyetapowe: licencjackie, magisterskie oraz doktoranckie. Okazuje się jednak, że licencjat na większości kierunków trwa tutaj nie trzy, a aż cztery lata. Co ważne, większość kierunków opiera się na zajęciach praktycznych – niewielką rolę odgrywają tutaj podręczniki akademickie; wydają się być jedynie uzupełnieniem nabytej podczas działania wiedzy i kompetencji.

Inaczej niż w Polsce, studia w Holandii są zawsze płatne. Czesne jednak, w porównaniu z cenami narzucanymi przez uczelnie w innych krajach Europy Zachodniej, wydaje się dosyć przystępne i relatywnie niewysokie. Polacy znajdują się w uprzywilejowanej grupie studentów – jako obywatele Unii Europejskiej uiszczają za swoje studia mniejsze kwoty niż przybysze spoza Unii. Rocznie czesne wynosi od 1700 €, konkretna kwota zależy zaś od poziomu studiów i – czasem – od władz uczelni, dla uczelni państwowych najczęściej jest jednak ustalana przez ministerstwo szkolnictwa wyższego.
Przykładowe czesne na najpopularniejszych holenderskich uczelniach w roku akademickim 2012/2013:
- Hanze University of Applied Science w Groningen – 1771 €/rok za studia licencjackie, 1771-13900 € za studia magisterskie (zależnie od kierunku)
-Saxion University of Applied Science w Deventer – 1771 €/rok (licencjat), 8900€/rok (magisterskie)
-Universiteit Amsterdam, Universiteit Utrecht – 1771 €/rok

Warto jednak pamiętać, że zarówno rząd Holandii, jak i poszczególne uczelnie proponują swoim studentom liczne i rozbudowane systemy stypendialne. Często więc zdarza się, że faktyczna wysokość czesnego okazuje się znacznie niższa od wyjściowej.

Data publikacji: 12.09.2016

Studia kierunki

Uczelnie z kierunkiem dziennikarstwo Krakowie

Uczelnie z kierunkiem dziennikarstwo Krakowie

Jesteś uważnym obserwatorem? Z łatwością dostrzegasz to, co umyka innym? Lubisz dzielić się z innymi swoimi obserwacjami? Cechuje Cię dociekliwość, otwartość i ciekawość świata? Potrafisz swobodnie się wypowiadać? Jeśli tak, to wiele wskazuje na to, że dziennikarstwo to kierunek dla Ciebie!

więcej

Uczelnie z kierunkiem administracja w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem administracja w Krakowie

Jesteś dokładny, sumienny i dobrze zorganizowany? Interesuje Cię ekonomia, śledzisz najnowsze doniesienia na temat bieżących wydarzeń społecznych i gospodarczych w Polsce i pozostałych krajach UE? Być może administracja okaże się kierunkiem w sam raz dla Ciebie?

więcej

Uczelnie z kierunkiem socjologia w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem socjologia w Krakowie

Interesujesz się współczesnym światem i tym, jakie zmiany zachodzą w strukturach społecznych? Lubisz być na bieżąco, masz „otwarty umysł”, jesteś humanistą, ale z analitycznym zacięciem? Być może studia na kierunku socjologia okażą się dla Ciebie najlepszym wyborem – sprawdź to!

więcej

Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Studia Za Granicą - Inne artykuły

Studia w Wielkiej Brytanii

Studia w Wielkiej Brytanii

- Co roku na brytyjskie uczelnie kandyduje średnio aż 2500 Polaków – wynika z danych Universities & Colleges Admission Service, która pośredniczy w rekrutacji na większość uniwersytetów w Wielkiej Brytanii.

Studia we Włoszech

Studia we Włoszech

Włochy. To tu zaczęła się historia europejskich uniwersytetów, to tutaj – już przed wiekami – kształcili się wybitni Polacy. Mimo upływu lat, stale wysoki poziom edukacji nadal skłania młodych ludzi do podejmowania nauki na włosk ...

Studia w Hiszpanii

Studia w Hiszpanii

Studiując w Hiszpanii, poznajesz nie tylko bogatą kulturę tego kraju; język, którym mówią miliony ludzi na całym świecie; przyjaciół z różnych zakątków globu – zdobywasz także gruntowne wykształcenie i mnóstwo życiowych ...

Studia w Szwecji

Szwecja, kraj innowacji, oferuje młodym ludziom z całej UE możliwość podjęcia bezpłatnych studiów. Przekonaj się, dlaczego warto zdecydować

Studia w Niemczech

Studia w Niemczech to szansa na solidne wykształcenie, cenione na całym świecie. Sprawdź, co należy zrobić, aby zostać studentem niemieckiej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Wychowanie fizyczne

Wychowanie fizyczne

Z czym kojarzy się licealistom wychowanie fizyczne? Przede wszystkim z jednym z najbardziej niewymagających i przyjemnych przedmiotów szkolnych – skrótowo zwanym WF-em. Czy jednak licealny WF różni się od studiów na kierunku wychowanie fizyczne? Zdecydowanie tak!

więcej

Stosunki międzynarodowe

Stosunki międzynarodowe

Stosunki międzynarodowe to studia dla ludzi ciekawych świata. Jeżeli bieżące wydarzenia ...

więcej

Architektura krajobrazu

Architektura krajobrazu

Jesteś praktycznym artystą? Lubisz pracę w terenie? Cenisz naturę i dostrzegasz ...

więcej

Lotnictwo i kosmonautyka

Lotnictwo i kosmonautyka

Jeśli marzysz o konstruowaniu statków kosmicznych lub karierze pilota, to z pewnością ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Logistyka

Logistyka

Logistyka to nieodłączny element działalności wielu przedsiębiorstw. Jeżeli chcesz zdobyć nowe kwalifikacje związane z zarządzaniem logistycznym, rozważ podjęcie studiów podyplomowych z tego zakresu.

więcej

Pedagogika – przygotowanie nauczycielskie

Pedagogika – przygotowanie nauczycielskie

Ukończenie studiów podyplomowych z zakresu pedagogiki to warunek konieczny ku temu, ...

więcej

Podologia

Podologia

Co kryje się pod tą enigmatyczną nazwą? Nowoczesna dziedzina medycyny i kosmetologii, ...

więcej

Fotografia

Fotografia

Hobby, a może szansa na rozwój zawodowy lub zmianę „branży”? Co dla Ciebie jest ...

więcej

kierunki studiów – artykuły

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Zamknij