Studia za granicą - Studia w Holandii

Studia w Holandii

Studia w Holandii

Eksperci szacują, że co roku na studia w Holandii decyduje się ponad 90 tysięcy młodych ludzi z całego świata. Ten niewielki kraj wydaje się studentom atrakcyjny pod wieloma względami.

Wysoki standard życia codziennego, nieosiągalne w innych realiach zarobki, rozwinięte życie nocne – to tylko niektóre z powodów, dla których warto wybrać naukę na jednym z holenderskich uniwersytetów.

Chociaż państwo to kojarzy nam się głównie z malowniczymi polami wielobarwnych tulipanów przecinanych tu i ówdzie charakterystycznymi wiatrakami, warto wiedzieć, że Holendrzy dojeżdżają swoimi sławnymi rowerami nie tylko na plantacje tych pięknych kwiatów. Wielu młodych ludzi korzysta z tego środka transportu, docierając na uczelnię.

Wybierać mogą spośród 14 cieszących się świetną renomą państwowych uniwersytetów, a także 42 państwowych szkół zawodowych i kilkunastu uczelni prywatnych. Co jednak z zagranicznymi studentami? Czy są w stanie poradzić sobie bez znajomości dość trudnego i odznaczającego się skomplikowaną wymową języka niderlandzkiego?

Okazuje się, że Holandia to kraj niezwykle przyjazny dla żądnych wiedzy przybyszów z innych państw. Prawie wszystkie z wymienionych wyżej placówek edukacyjnych oferują kandydatom kształcenie w języku angielskim, co uniwersalizuje ich ofertę edukacyjną i sprawia, że coraz większa liczba obcokrajowców może podjąć naukę na niderlandzkich uczelniach. Specjalnie na nich czeka ponad 14 tysięcy akademickich kursów międzynarodowych, prowadzonych w całości w języku angielskim.

Jako kraj nowoczesny, tolerancyjny i stawiający na rozwój Holandia stale modernizuje swoje uniwersytety pod wieloma względami, dbając zarówno o infrastrukturę uczelnianą i warunki, w jakich odbywają się zajęcia, jak i o dynamiczny, innowacyjny program kształcenia. Studia w Holandii opierają się głównie na nabywaniu umiejętności samodzielnego, logicznego myślenia, rozwiązywania problemów i formułowaniu wniosków.

Największe szanse na sukces mają tu studenci pełni zapału, kreatywni i odważni, niebojący się porzucić schematycznego myślenia dla poszukiwania własnej drogi. Nic dziwnego, że także całkiem spory odsetek naszych ambitnych i gotowych na sukces rodaków podejmuje decyzję o wyjeździe na studia do Amsterdamu, Utrechtu czy Maastricht. Zastanawiając się nad wyjazdem na stałe do Holandii, warto zapoznać się z praktycznymi realiami studiowania w tym kraju.

Koszty kształceniaPrzede wszystkim należy uświadomić sobie ogólną sytuację studentów na uczelniach w Holandii. Studia, jak w większości krajów europejskich, są tu trzyetapowe: licencjackie, magisterskie oraz doktoranckie. Okazuje się jednak, że licencjat na większości kierunków trwa tutaj nie trzy, a aż cztery lata. Co ważne, większość kierunków opiera się na zajęciach praktycznych – niewielką rolę odgrywają tutaj podręczniki akademickie; wydają się być jedynie uzupełnieniem nabytej podczas działania wiedzy i kompetencji.

Inaczej niż w Polsce, studia w Holandii są zawsze płatne. Czesne jednak, w porównaniu z cenami narzucanymi przez uczelnie w innych krajach Europy Zachodniej, wydaje się dosyć przystępne i relatywnie niewysokie. Polacy znajdują się w uprzywilejowanej grupie studentów – jako obywatele Unii Europejskiej uiszczają za swoje studia mniejsze kwoty niż przybysze spoza Unii. Rocznie czesne wynosi od 1700 €, konkretna kwota zależy zaś od poziomu studiów i – czasem – od władz uczelni, dla uczelni państwowych najczęściej jest jednak ustalana przez ministerstwo szkolnictwa wyższego.
Przykładowe czesne na najpopularniejszych holenderskich uczelniach w roku akademickim 2012/2013:
- Hanze University of Applied Science w Groningen – 1771 €/rok za studia licencjackie, 1771-13900 € za studia magisterskie (zależnie od kierunku)
-Saxion University of Applied Science w Deventer – 1771 €/rok (licencjat), 8900€/rok (magisterskie)
-Universiteit Amsterdam, Universiteit Utrecht – 1771 €/rok

Warto jednak pamiętać, że zarówno rząd Holandii, jak i poszczególne uczelnie proponują swoim studentom liczne i rozbudowane systemy stypendialne. Często więc zdarza się, że faktyczna wysokość czesnego okazuje się znacznie niższa od wyjściowej.

Data publikacji: 12.09.2016

Studia kierunki

Uczelnie z kierunkiem filologia angielska w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem filologia angielska w Krakowie

Z łatwością uczysz się języków obcych? Lubisz czytać i interesujesz się literaturą anglojęzyczną? Kultura Zjednoczonego Królestwa jest Ci szczególnie bliska? Jeśli tak, studia na kierunku filologia angielska w Krakowie mogą okazać się strzałem w dziesiątkę!

więcej

Uczelnie z kierunkiem psychologia w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem psychologia w Krakowie

Masz w sobie ciekawość świata i otwartość na innych? Lubisz i chcesz pracować z ludźmi? Być może zainteresują Cię zatem studia na kierunku psychologia, które umożliwią zdobycie zawodu psychologa. Dowiedz się, które uczelnie w Krakowie prowadzą ten kierunek studiów!

więcej

Uczelnie z kierunkiem zarządzanie w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem zarządzanie w Krakowie

Jesteś dobrze zorganizowany? Cechują Cię samodzielność, kreatywność, odporność na stres, umiejętność nawiązywania i utrzymywania relacji? Interesujesz się bieżącymi wydarzeniami ekonomicznymi, a matematyka nie sprawia Ci trudności? Jeśli tak, zarządzanie może być kierunkiem studiów, na którym się odnajdziesz!

więcej

Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Studia Za Granicą - Inne artykuły

Studia w Wielkiej Brytanii

Studia w Wielkiej Brytanii

- Co roku na brytyjskie uczelnie kandyduje średnio aż 2500 Polaków – wynika z danych Universities & Colleges Admission Service, która pośredniczy w rekrutacji na większość uniwersytetów w Wielkiej Brytanii.

Studia we Włoszech

Studia we Włoszech

Włochy. To tu zaczęła się historia europejskich uniwersytetów, to tutaj – już przed wiekami – kształcili się wybitni Polacy. Mimo upływu lat, stale wysoki poziom edukacji nadal skłania młodych ludzi do podejmowania nauki na włosk ...

Studia w Hiszpanii

Studia w Hiszpanii

Studiując w Hiszpanii, poznajesz nie tylko bogatą kulturę tego kraju; język, którym mówią miliony ludzi na całym świecie; przyjaciół z różnych zakątków globu – zdobywasz także gruntowne wykształcenie i mnóstwo życiowych ...

Studia w Szwecji

Szwecja, kraj innowacji, oferuje młodym ludziom z całej UE możliwość podjęcia bezpłatnych studiów. Przekonaj się, dlaczego warto zdecydować

Studia w Niemczech

Studia w Niemczech to szansa na solidne wykształcenie, cenione na całym świecie. Sprawdź, co należy zrobić, aby zostać studentem niemieckiej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Zarządzanie i inżynieria produkcji

Zarządzanie i inżynieria produkcji

Studia na tym kierunku łączą wiedzę techniczną i menedżerską, przez co odpowiadają potrzebom nowoczesnej, zmieniającej się gospodarki, a także – kształcąc wyspecjalizowane kadry – potrzebom rynku pracy. Chcesz studiować zarządzanie i inżynierię produkcji? Dowiedz się więcej o tym ...

więcej

Socjologia

Socjologia

Socjologia? To bez dwóch zdań studia dla... ciekawskich! I – bynajmniej! – nie ...

więcej

Religioznawstwo

Religioznawstwo

Studia religioznawcze przenoszą w wielobarwny świat innych kultur i religii. Religioznawstwo ...

więcej

Politologia

Politologia

Politologia jest kierunkiem, który z pewnością przyciągnie pasjonatów bieżących ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Budownictwo energooszczędne

Budownictwo energooszczędne

Studia podyplomowe z zakresu budownictwa energooszczędnego to sposób na doskonalenie specjalistycznych kwalifikacji oraz na zdobycie umiejętności (i uprawnień!) z zakresu audytu i certyfikacji energetycznej.

więcej

Biotechnologia

Biotechnologia

Zainteresowani podjęciem studiów podyplomowych z zakresu biotechnologii mogą wybrać ...

więcej

Gospodarka przestrzenna

Gospodarka przestrzenna

W swojej pracy zajmujesz się zagadnieniami z zakresu gospodarki przestrzennej i ...

więcej

Fizjoterapia

Fizjoterapia

Podyplomowe studia z zakresu fizjoterapii mają wiele „twarzy” – dzięki temu kandydaci ...

więcej

ikonka kierunki studiów kierunki studiów – artykuły