Studia w Hiszpanii

Studia w Hiszpanii

Studiując w Hiszpanii, poznajesz nie tylko bogatą kulturę tego kraju; język, którym mówią miliony ludzi na całym świecie; przyjaciół z różnych zakątków globu – zdobywasz także gruntowne wykształcenie i mnóstwo życiowych doświadczeń!

Słowa „wyjazd do Hiszpanii” kojarzą się przede wszystkim z wakacjami. Skojarzenie jest całkiem słuszne – w końcu to słoneczny i ciepły kraj, słynący z nadmorskich kurortów. Hiszpania jest jednak państwem niezwykle zróżnicowanym, pełnym sprzeczności i zaskoczeń, którego uroku nie sposób oddać w kilku zdaniach.

Z pewnością trudno poznać i zrozumieć hiszpańską kulturę podczas urlopowego turnusu, jednak okres studiów powinien wystarczyć, aby odkryć prawdziwy charakter Hiszpanii – nieokiełznany, wymykający się stereotypom. Jeśli rozważasz wyjazd do Hiszpanii nie tylko na wakacje, ale i na studia, możesz mieć pewność, że kilka lat spędzonych pośród uśmiechniętych ludzi na zawsze zapadnie Ci w pamięć.

Hiszpania atrakcyjna dla studentów z zagranicy



Zainteresowanie Hiszpanią – jako krajem, który zagranicznym studentom oferuje edukację na wysokim poziomie – z roku na rok rośnie. To właśnie Hiszpanię wybiera największa liczba stypendystów programu Erasmus, chociaż biorą w nim udział także 32 inne państwa.

Również studenci ze Stanów Zjednoczonych chętnie przyjeżdżają na studia do Hiszpanii – Hiszpania zajmuje obecnie 3. miejsce wśród europejskich krajów najczęściej wybieranych przez amerykańską młodzież.

Uniwersytety w Hiszpanii



Hiszpański system wyższej edukacji funkcjonuje w oparciu o 78 uniwersytetów (stan na rok 2011) publicznych i prywatnych. Wśród nich wymienić warto między innymi te usytuowane w niewątpliwie atrakcyjnych lokalizacjach, jak na przykład: Universitat de les Illes Balears na Majorce, Universidad de la Laguna, na Teneryfie czy Uniwersytet w Barcelonie (UB).

Tutaj znajdziesz dane kontaktowe hiszpańskich uczelni: http://universidad.es/spain/study-spain/contact-information-international-students

Wszystkie hiszpańskie szkoły wyższe działają autonomicznie, a więc nie są zależne od zewnętrznej władzy. Odkąd Hiszpania przystosowała swój system edukacji do norm Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego (ang. European Higher Education Area – EHEA), struktura studiów wyższych przedstawia się w Hiszpanii podobnie jak w Polsce.

Grado, máster, doctorado. System Boloński po hiszpańsku



Studia wyższe rozpoczynają się licencjatem (grado), kolejne dwa poziomy edukacji to magisterium (máster) i doktorat (doctorado). Licencjat w Hiszpanii trwa jednak 4 lata (w Polsce – 3 lata), a student musi zdobyć 240 punktów ECTS. Podczas studiów magisterskich student powinien zdobyć 60 lub 120 punktów ECTS (w zależności od programu). Studia magisterskie trwają rok lub dwa.

Konstruując program studiów, student ma sporo swobody. Oczywiście w pierwszej kolejności powinien wybrać przedmioty obligatoryjne dla swojego kierunku (asignaturas obligatorias ) oraz obowiązkowe na wszystkich kierunkach (asignaturas troncales), jednak pozostałe kursy są fakultatywne (asignaturas optativas). Student może również wybierać zajęcia zupełnie niezwiązane z dziedziną, w której się specjalizuje (créditos de libre configuración).

Koszty studiów



Czesne na studiach licencjackich prowadzonych przez uczelnie publiczne wynosi od 500 do 1120 euro za jeden rok akademicki. Wysokość czesnego na studiach magisterskich i doktoranckich w roku akademickim 2010-11 wahała się pomiędzy 16 a 30 euro za jeden punkt ECTS. Roczny program złożony z kursów o łącznej wartości 60 punktów ECTS stanowił zatem wydatek pomiędzy 960 a 1800 euro.

Wysokość czesnego różni się między innymi w zależności od ilości punktów ECTS, które student zadeklarował zdobyć w danym roku akademickim, oraz od stopnia studiów (licencjackie, magisterskie, doktorat).

Data publikacji: 12.09.2016
Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Studia Za Granicą - Inne artykuły

Studia w Wielkiej Brytanii

Studia w Wielkiej Brytanii

- Co roku na brytyjskie uczelnie kandyduje średnio aż 2500 Polaków – wynika z danych Universities & Colleges Admission Service, która pośredniczy w rekrutacji na większość uniwersytetów w Wielkiej Brytanii.

Studia we Włoszech

Studia we Włoszech

Włochy. To tu zaczęła się historia europejskich uniwersytetów, to tutaj – już przed wiekami – kształcili się wybitni Polacy. Mimo upływu lat, stale wysoki poziom edukacji nadal skłania młodych ludzi do podejmowania nauki na włosk ...

Studia  w Szwecji

Studia w Szwecji

Szwecja, kraj innowacji, oferuje młodym ludziom z całej UE możliwość podjęcia bezpłatnych studiów. Przekonaj się, dlaczego warto zdecydować się na studia w Szwecji. Dowiedz się, jak to zrobić!

Studia w Niemczech

Studia w Niemczech to szansa na solidne wykształcenie, cenione na całym świecie. Sprawdź, co należy zrobić, aby zostać studentem niemieckiej

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Organizowany corocznie ranking najlepszych uczelni na świecie opublikował listę najbardziej prestiżowych uczelni świata 2015 roku.

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Budownictwo

Budownictwo

Okrzyknięte niegdyś kierunkiem przyszłości budownictwo podejrzewa się dzisiaj o chwilowy kryzys – czy jednak słusznie? Kandydatów uspokajamy – nie ma większych (niż zwykle) powodów do obaw!

więcej

Astronomia

Astronomia

Interesujesz się wszechświatem? Chciałbyś odkrywać jego tajemnice? Przedmioty ścisłe ...

więcej

Kierunek lekarski

Kierunek lekarski

Kierunek lekarski w pigułce – zdobądź najważniejsze informacje! Program studiów, ...

więcej

Automatyka i robotyka

Automatyka i robotyka

Automatyka i robotyka to kierunek, ukończenie którego z pewnością gwarantuje dobre ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Mechatronika dla nauczycieli

Mechatronika dla nauczycieli

Wraz z rozwojem techniki zmienia się gospodarka, w konsekwencji swoją strukturę zmienia zatem także rynek pracy. Stanowi to nie lada wyzwanie między innymi dla... nauczycieli przedmiotów technicznych, takich jak mechatronika, którzy kształcą przyszłych specjalistów na poziomie średniej ...

więcej

Zarządzanie zasobami ludzkimi

Zarządzanie zasobami ludzkimi

Podczas studiów podyplomowych na kierunku „zarządzanie zasobami ludzkimi” można ...

więcej

Kosmetologia

Kosmetologia

Osoby zajmujące się zawodowo kosmetologią mają świadomość, że nie mogą spocząć ...

więcej

Biologia

Biologia

Podyplomowe, kwalifikacyjne studia z biologii to propozycja przede wszystkim dla ...

więcej

ikonka kierunki studiów
Kierunki studiów - artykuły