Studia w Danii

Studia w Danii

W szeregu słów kojarzących się z Danią powinno się znaleźć, obok słów „LEGO”, „Andersen” czy „wikingowie”, także słowo „studia”! Dlaczego? Przeczytaj o specyfice studiowania w tym nieodległym, skandynawskim kraju.

Królestwo Danii – skandynawski kraj wikingów, klocków LEGO, Hansa Christiana Andersena, designu i wysokoprocentowego piwa – jest interesującym miejscem także pod względem edukacyjnym. Państwo co roku przeznacza ok. 10% dochodu na edukację, notowania duńskich uczelni rosną, a Danię uznaje się za najszczęśliwszy kraj na świecie.

Mieszkańcom Danii żyje się dobrze – ok. 82% z nich żyje na wysokim poziomie, bezrobocie jest problemem marginalnym, a zarobkom nie grożą kryzysowe cięcia. Duńczycy są także mistrzami hygge – tworzenia serdecznej atmosfery ogniska domowego.

Specyfika studiów w DaniiDania na pozór nie odbiega w niczym od realiów polskiego szkolnictwa wyższego. Studia przebiegają w oparciu o założenia Systemu Bolońskiego i transfer punktów ECTS, wykłady i ćwiczenia wyglądają podobnie. Jednak tym, co różni duński system nauczania od polskiego, jest diametralnie inne podejście do praktycznych umiejętności studenta.

W czasie studiów musi się on nauczyć przede wszystkim... myśleć! Krytyczne myślenie, umiejętność argumentacji i dyskusji, prezentacji własnego zdania i samodzielnych badań ceni się znacznie wyżej od przyswojonej na pamięć ilości materiału, a to bez wątpienia cenią sobie przyszli pracodawcy nie tylko w Danii, ale na całym świecie.

Dania nie jest przy tym krajem zbytnio rozrywkowym, chociaż Duńczycy są niezwykle przyjaźni. Relacje pomiędzy studentem a wykładowcom są mniej sformalizowane niż w Polsce, ale bazują na profesjonalizmie i terminowości. Studiom w Danii sprzyja także doskonała infrastruktura dydaktyczna – na czele z multimedialnymi bibliotekami.


Szkoły wyższe w DaniiSzkolnictwo wyższe w Danii obejmuje 8 państwowych uniwersytetów (m.in. znaną Szkołę Biznesu w Kopenhadze, Uniwersystet w Roskilde, Uniwersytet w Kopenhadze czy Uniwersytet w Aarhaus), 11 kolegiów uniwersyteckich (Professionshøjskoler), 14 akademii sztuk pięknych, teatralnych oraz architektonicznych i designerskich szkół wyższych oraz 10 wyższych szkół zawodowych (Erhvervsakademier).

Jeżeli rozważasz wyjazd na studia do Danii, to musisz wiedzieć, że czeka tam na Ciebie wiele możliwości. Zasadniczą kwestią jest odpowiedź na pytanie o Twoje cele, oczekiwania i plany na przyszłość. Oferta edukacyjna Danii uwzględnia bowiem potrzeby wszystkich studentów, a także oczekiwania rynku pracy wobec absolwentów.

Erhvervsakademier czy Professionshøjskoler?Osoby zorientowane na karierę zawodową w określonej profesji, pragnące zdobyć konkretne kwalifikacje, mają do wyboru studia na jednej z wyższych szkół zawodowych lub program studiów gwarantujący dyplom wyższego wykształcenia kierunkowego. Z kolei osoby, które mają nastawienie badawcze i marzą o karierze akademickiej, mogą wybrać program studiów licencjackich zakończony dyplomem uniwersyteckim, a potem kontynuować naukę. Oto przegląd możliwości:

Erhvervsakademier - wyższe szkoły zawodowe
- przeznaczone dla osób, które wiążą swoją przyszłość z biznesem lub sektorem przemysłowym;
- teoria jest tłem dla praktyki;
- współpraca studentów z przedstawicielami określonej branży;
- praktyki zawodowe w Danii lub zagranicą;
- zdobywanie „branżowych” umiejętności związanych ściśle z kierunkiem studiów;
- studia trwają 2 lata (120 ECTS)

Studenci części programów oferowanych przez Erhvervsakademier będą mogli kontynuować edukację w ramach studiów uzupełniających (top-up), które trwają 1,5 roku (90 ECTS). Po ich ukończeniu otrzymają tytuł licencjata.

Studia licencjackie - dyplom wyższego wykształcenia kierunkowego

- przygotowują studentów do zdobycia określonej profesji;
- łączą teorię z praktyką;
- studenci odbywają także praktyki zawodowe;
- studia oferowane są przede wszystkim w kolegiach uniwersyteckich;
- aby uzyskać licencjacki dyplom wyższego wykształcenia kierunkowego, student powinien przygotować końcowy projekt;
- studia trwają od 3 do 4,5 roku (180-270 ECTS)

Studia licencjackie - dyplom uniwersytecki

- studia koncentrują się na teorii i mają charakter badawczy;
- łączą akademicką tradycję badawczą z wiedzą specjalistyczną;
- studia przygotowują także do kontynuowania nauki na poziomie studiów magisterskich;
- aby uzyskać tytuł licencjata, należy przygotować końcowy projekt;
- tytuł uzyskuje się po 3 latach nauki (180 ECTS) na uniwersytecie

Studia magisterskie

- bazują na przekazywaniu teoretycznej wiedzy z zakresu wybranej dziedziny oraz na umiejętności przełożenia tej wiedzy na praktykę;
- aby uzyskać dyplom magistra, należy napisać pracę magisterską, za którą otrzymuje się od 30-60 punktów ECTS
- w niektórych przypadkach alternatywą dla pracy magisterskiej jest końcowy projekt;
- absolwent studiów magisterskich może podjąć studia na kolejnym poziomie – doktorskim;
- studia trwają 2 lata (120 ECTS)

Data publikacji: 12.09.2016
Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Studia Za Granicą - Inne artykuły

Studia w Wielkiej Brytanii

Studia w Wielkiej Brytanii

- Co roku na brytyjskie uczelnie kandyduje średnio aż 2500 Polaków – wynika z danych Universities & Colleges Admission Service, która pośredniczy w rekrutacji na większość uniwersytetów w Wielkiej Brytanii.

Studia we Włoszech

Studia we Włoszech

Włochy. To tu zaczęła się historia europejskich uniwersytetów, to tutaj – już przed wiekami – kształcili się wybitni Polacy. Mimo upływu lat, stale wysoki poziom edukacji nadal skłania młodych ludzi do podejmowania nauki na włosk ...

Studia w Hiszpanii

Studia w Hiszpanii

Studiując w Hiszpanii, poznajesz nie tylko bogatą kulturę tego kraju; język, którym mówią miliony ludzi na całym świecie; przyjaciół z różnych zakątków globu – zdobywasz także gruntowne wykształcenie i mnóstwo życiowych ...

Studia w Szwecji

Szwecja, kraj innowacji, oferuje młodym ludziom z całej UE możliwość podjęcia bezpłatnych studiów. Przekonaj się, dlaczego warto zdecydować

Studia w Niemczech

Studia w Niemczech to szansa na solidne wykształcenie, cenione na całym świecie. Sprawdź, co należy zrobić, aby zostać studentem niemieckiej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Astronomia

Astronomia

Interesujesz się wszechświatem? Chciałbyś odkrywać jego tajemnice? Przedmioty ścisłe nie sprawiają Ci trudności? Być może pójdziesz zatem w ślady Kopernika, Heweliusza czy Keplera i zostaniesz... astronomem?

więcej

Kierunek lekarski

Kierunek lekarski

Kierunek lekarski w pigułce – zdobądź najważniejsze informacje! Program studiów, ...

więcej

Automatyka i robotyka

Automatyka i robotyka

Automatyka i robotyka to kierunek, ukończenie którego z pewnością gwarantuje dobre ...

więcej

Chemia

Chemia

Jeśli nosisz się z zamiarem rozpoczęcia studiów chemicznych, sprawdź już teraz ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Mechatronika dla nauczycieli

Mechatronika dla nauczycieli

Wraz z rozwojem techniki zmienia się gospodarka, w konsekwencji swoją strukturę zmienia zatem także rynek pracy. Stanowi to nie lada wyzwanie między innymi dla... nauczycieli przedmiotów technicznych, takich jak mechatronika, którzy kształcą przyszłych specjalistów na poziomie średniej ...

więcej

Zarządzanie zasobami ludzkimi

Zarządzanie zasobami ludzkimi

Podczas studiów podyplomowych na kierunku „zarządzanie zasobami ludzkimi” można ...

więcej

Kosmetologia

Kosmetologia

Osoby zajmujące się zawodowo kosmetologią mają świadomość, że nie mogą spocząć ...

więcej

Biologia

Biologia

Podyplomowe, kwalifikacyjne studia z biologii to propozycja przede wszystkim dla ...

więcej

ikonka kierunki studiów
Kierunki studiów - artykuły