Uczelnie facebook Studia za granicą - Studia w Danii

Studia w Danii

Studia w Danii

W szeregu słów kojarzących się z Danią powinno się znaleźć, obok słów „LEGO”, „Andersen” czy „wikingowie”, także słowo „studia”! Dlaczego? Przeczytaj o specyfice studiowania w tym nieodległym, skandynawskim kraju.

Królestwo Danii – skandynawski kraj wikingów, klocków LEGO, Hansa Christiana Andersena, designu i wysokoprocentowego piwa – jest interesującym miejscem także pod względem edukacyjnym. Państwo co roku przeznacza ok. 10% dochodu na edukację, notowania duńskich uczelni rosną, a Danię uznaje się za najszczęśliwszy kraj na świecie.

Mieszkańcom Danii żyje się dobrze – ok. 82% z nich żyje na wysokim poziomie, bezrobocie jest problemem marginalnym, a zarobkom nie grożą kryzysowe cięcia. Duńczycy są także mistrzami hygge – tworzenia serdecznej atmosfery ogniska domowego.

Specyfika studiów w DaniiDania na pozór nie odbiega w niczym od realiów polskiego szkolnictwa wyższego. Studia przebiegają w oparciu o założenia Systemu Bolońskiego i transfer punktów ECTS, wykłady i ćwiczenia wyglądają podobnie. Jednak tym, co różni duński system nauczania od polskiego, jest diametralnie inne podejście do praktycznych umiejętności studenta.

W czasie studiów musi się on nauczyć przede wszystkim... myśleć! Krytyczne myślenie, umiejętność argumentacji i dyskusji, prezentacji własnego zdania i samodzielnych badań ceni się znacznie wyżej od przyswojonej na pamięć ilości materiału, a to bez wątpienia cenią sobie przyszli pracodawcy nie tylko w Danii, ale na całym świecie.

Dania nie jest przy tym krajem zbytnio rozrywkowym, chociaż Duńczycy są niezwykle przyjaźni. Relacje pomiędzy studentem a wykładowcom są mniej sformalizowane niż w Polsce, ale bazują na profesjonalizmie i terminowości. Studiom w Danii sprzyja także doskonała infrastruktura dydaktyczna – na czele z multimedialnymi bibliotekami.


Szkoły wyższe w DaniiSzkolnictwo wyższe w Danii obejmuje 8 państwowych uniwersytetów (m.in. znaną Szkołę Biznesu w Kopenhadze, Uniwersystet w Roskilde, Uniwersytet w Kopenhadze czy Uniwersytet w Aarhaus), 11 kolegiów uniwersyteckich (Professionshøjskoler), 14 akademii sztuk pięknych, teatralnych oraz architektonicznych i designerskich szkół wyższych oraz 10 wyższych szkół zawodowych (Erhvervsakademier).

Jeżeli rozważasz wyjazd na studia do Danii, to musisz wiedzieć, że czeka tam na Ciebie wiele możliwości. Zasadniczą kwestią jest odpowiedź na pytanie o Twoje cele, oczekiwania i plany na przyszłość. Oferta edukacyjna Danii uwzględnia bowiem potrzeby wszystkich studentów, a także oczekiwania rynku pracy wobec absolwentów.

Erhvervsakademier czy Professionshøjskoler?Osoby zorientowane na karierę zawodową w określonej profesji, pragnące zdobyć konkretne kwalifikacje, mają do wyboru studia na jednej z wyższych szkół zawodowych lub program studiów gwarantujący dyplom wyższego wykształcenia kierunkowego. Z kolei osoby, które mają nastawienie badawcze i marzą o karierze akademickiej, mogą wybrać program studiów licencjackich zakończony dyplomem uniwersyteckim, a potem kontynuować naukę. Oto przegląd możliwości:

Erhvervsakademier - wyższe szkoły zawodowe
- przeznaczone dla osób, które wiążą swoją przyszłość z biznesem lub sektorem przemysłowym;
- teoria jest tłem dla praktyki;
- współpraca studentów z przedstawicielami określonej branży;
- praktyki zawodowe w Danii lub zagranicą;
- zdobywanie „branżowych” umiejętności związanych ściśle z kierunkiem studiów;
- studia trwają 2 lata (120 ECTS)

Studenci części programów oferowanych przez Erhvervsakademier będą mogli kontynuować edukację w ramach studiów uzupełniających (top-up), które trwają 1,5 roku (90 ECTS). Po ich ukończeniu otrzymają tytuł licencjata.

Studia licencjackie - dyplom wyższego wykształcenia kierunkowego

- przygotowują studentów do zdobycia określonej profesji;
- łączą teorię z praktyką;
- studenci odbywają także praktyki zawodowe;
- studia oferowane są przede wszystkim w kolegiach uniwersyteckich;
- aby uzyskać licencjacki dyplom wyższego wykształcenia kierunkowego, student powinien przygotować końcowy projekt;
- studia trwają od 3 do 4,5 roku (180-270 ECTS)

Studia licencjackie - dyplom uniwersytecki

- studia koncentrują się na teorii i mają charakter badawczy;
- łączą akademicką tradycję badawczą z wiedzą specjalistyczną;
- studia przygotowują także do kontynuowania nauki na poziomie studiów magisterskich;
- aby uzyskać tytuł licencjata, należy przygotować końcowy projekt;
- tytuł uzyskuje się po 3 latach nauki (180 ECTS) na uniwersytecie

Studia magisterskie

- bazują na przekazywaniu teoretycznej wiedzy z zakresu wybranej dziedziny oraz na umiejętności przełożenia tej wiedzy na praktykę;
- aby uzyskać dyplom magistra, należy napisać pracę magisterską, za którą otrzymuje się od 30-60 punktów ECTS
- w niektórych przypadkach alternatywą dla pracy magisterskiej jest końcowy projekt;
- absolwent studiów magisterskich może podjąć studia na kolejnym poziomie – doktorskim;
- studia trwają 2 lata (120 ECTS)

Data publikacji: 12.09.2016

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Studia Za Granicą - Inne artykuły

Studia w Wielkiej Brytanii

Studia w Wielkiej Brytanii

- Co roku na brytyjskie uczelnie kandyduje średnio aż 2500 Polaków – wynika z danych Universities & Colleges Admission Service, która pośredniczy w rekrutacji na większość uniwersytetów w Wielkiej Brytanii.

Studia we Włoszech

Studia we Włoszech

Włochy. To tu zaczęła się historia europejskich uniwersytetów, to tutaj – już przed wiekami – kształcili się wybitni Polacy. Mimo upływu lat, stale wysoki poziom edukacji nadal skłania młodych ludzi do podejmowania nauki na włosk ...

Studia w Hiszpanii

Studia w Hiszpanii

Studiując w Hiszpanii, poznajesz nie tylko bogatą kulturę tego kraju; język, którym mówią miliony ludzi na całym świecie; przyjaciół z różnych zakątków globu – zdobywasz także gruntowne wykształcenie i mnóstwo życiowych ...

Studia w Szwecji

Szwecja, kraj innowacji, oferuje młodym ludziom z całej UE możliwość podjęcia bezpłatnych studiów. Przekonaj się, dlaczego warto zdecydować

Studia w Niemczech

Studia w Niemczech to szansa na solidne wykształcenie, cenione na całym świecie. Sprawdź, co należy zrobić, aby zostać studentem niemieckiej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Ratownictwo medyczne

Ratownictwo medyczne

Studia licencjackie z zakresu ratownictwa medycznego to jeden ze sposobów na uzyskanie uprawnień do wykonywania zawodu ratownika. Jeśli pragniesz nieść pomoc i chcesz, aby Twoja praca była misją, jesteś odporny psychicznie i nie brak Ci odwagi, zapoznaj się bliżej ze specyfiką tego ...

więcej

Archeologia

Archeologia

Archeologia to studia dla prawdziwych pasjonatów. Praca archeologa ma w rzeczywistości ...

więcej

Administracja

Administracja

Rozważasz podjęcie studiów na administracji? Jeśli tak, to przeczytaj o tym, jak ...

więcej

Fizjoterapia

Fizjoterapia

Lubisz aktywność fizyczną, jesteś sprawny, łatwo nawiązujesz kontakty i lubisz ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Politologia

Politologia

Studia podyplomowe na kierunku politologia stanowią cenne uzupełnienie wiedzy o społeczeństwie. Dla nauczycieli pełnią również funkcję kwalifikacyjną. Dowiedz się więcej!

więcej

Marketing internetowy

Marketing internetowy

Marketing internetowy, inaczej e-marketing, staje się jedną z najbardziej popularnych ...

więcej

Analityk giełdowy

Analityk giełdowy

Studia podyplomowe dla analityków giełdowych przeznaczone są dla osób, które planują ...

więcej

Kadry i płace

Kadry i płace

Pracujesz w kadrach i chcesz podnieść swoje kompetencje oraz z większą sprawnością ...

więcej

kierunki studiów – artykuły

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Zamknij