Studia w Danii

Studia w Danii

W szeregu słów kojarzących się z Danią powinno się znaleźć, obok słów „LEGO”, „Andersen” czy „wikingowie”, także słowo „studia”! Dlaczego? Przeczytaj o specyfice studiowania w tym nieodległym, skandynawskim kraju.

Królestwo Danii – skandynawski kraj wikingów, klocków LEGO, Hansa Christiana Andersena, designu i wysokoprocentowego piwa – jest interesującym miejscem także pod względem edukacyjnym. Państwo co roku przeznacza ok. 10% dochodu na edukację, notowania duńskich uczelni rosną, a Danię uznaje się za najszczęśliwszy kraj na świecie.

Mieszkańcom Danii żyje się dobrze – ok. 82% z nich żyje na wysokim poziomie, bezrobocie jest problemem marginalnym, a zarobkom nie grożą kryzysowe cięcia. Duńczycy są także mistrzami hygge – tworzenia serdecznej atmosfery ogniska domowego.

Specyfika studiów w DaniiDania na pozór nie odbiega w niczym od realiów polskiego szkolnictwa wyższego. Studia przebiegają w oparciu o założenia Systemu Bolońskiego i transfer punktów ECTS, wykłady i ćwiczenia wyglądają podobnie. Jednak tym, co różni duński system nauczania od polskiego, jest diametralnie inne podejście do praktycznych umiejętności studenta.

W czasie studiów musi się on nauczyć przede wszystkim... myśleć! Krytyczne myślenie, umiejętność argumentacji i dyskusji, prezentacji własnego zdania i samodzielnych badań ceni się znacznie wyżej od przyswojonej na pamięć ilości materiału, a to bez wątpienia cenią sobie przyszli pracodawcy nie tylko w Danii, ale na całym świecie.

Dania nie jest przy tym krajem zbytnio rozrywkowym, chociaż Duńczycy są niezwykle przyjaźni. Relacje pomiędzy studentem a wykładowcom są mniej sformalizowane niż w Polsce, ale bazują na profesjonalizmie i terminowości. Studiom w Danii sprzyja także doskonała infrastruktura dydaktyczna – na czele z multimedialnymi bibliotekami.


Szkoły wyższe w DaniiSzkolnictwo wyższe w Danii obejmuje 8 państwowych uniwersytetów (m.in. znaną Szkołę Biznesu w Kopenhadze, Uniwersystet w Roskilde, Uniwersytet w Kopenhadze czy Uniwersytet w Aarhaus), 11 kolegiów uniwersyteckich (Professionshøjskoler), 14 akademii sztuk pięknych, teatralnych oraz architektonicznych i designerskich szkół wyższych oraz 10 wyższych szkół zawodowych (Erhvervsakademier).

Jeżeli rozważasz wyjazd na studia do Danii, to musisz wiedzieć, że czeka tam na Ciebie wiele możliwości. Zasadniczą kwestią jest odpowiedź na pytanie o Twoje cele, oczekiwania i plany na przyszłość. Oferta edukacyjna Danii uwzględnia bowiem potrzeby wszystkich studentów, a także oczekiwania rynku pracy wobec absolwentów.

Erhvervsakademier czy Professionshøjskoler?Osoby zorientowane na karierę zawodową w określonej profesji, pragnące zdobyć konkretne kwalifikacje, mają do wyboru studia na jednej z wyższych szkół zawodowych lub program studiów gwarantujący dyplom wyższego wykształcenia kierunkowego. Z kolei osoby, które mają nastawienie badawcze i marzą o karierze akademickiej, mogą wybrać program studiów licencjackich zakończony dyplomem uniwersyteckim, a potem kontynuować naukę. Oto przegląd możliwości:

Erhvervsakademier - wyższe szkoły zawodowe
- przeznaczone dla osób, które wiążą swoją przyszłość z biznesem lub sektorem przemysłowym;
- teoria jest tłem dla praktyki;
- współpraca studentów z przedstawicielami określonej branży;
- praktyki zawodowe w Danii lub zagranicą;
- zdobywanie „branżowych” umiejętności związanych ściśle z kierunkiem studiów;
- studia trwają 2 lata (120 ECTS)

Studenci części programów oferowanych przez Erhvervsakademier będą mogli kontynuować edukację w ramach studiów uzupełniających (top-up), które trwają 1,5 roku (90 ECTS). Po ich ukończeniu otrzymają tytuł licencjata.

Studia licencjackie - dyplom wyższego wykształcenia kierunkowego

- przygotowują studentów do zdobycia określonej profesji;
- łączą teorię z praktyką;
- studenci odbywają także praktyki zawodowe;
- studia oferowane są przede wszystkim w kolegiach uniwersyteckich;
- aby uzyskać licencjacki dyplom wyższego wykształcenia kierunkowego, student powinien przygotować końcowy projekt;
- studia trwają od 3 do 4,5 roku (180-270 ECTS)

Studia licencjackie - dyplom uniwersytecki

- studia koncentrują się na teorii i mają charakter badawczy;
- łączą akademicką tradycję badawczą z wiedzą specjalistyczną;
- studia przygotowują także do kontynuowania nauki na poziomie studiów magisterskich;
- aby uzyskać tytuł licencjata, należy przygotować końcowy projekt;
- tytuł uzyskuje się po 3 latach nauki (180 ECTS) na uniwersytecie

Studia magisterskie

- bazują na przekazywaniu teoretycznej wiedzy z zakresu wybranej dziedziny oraz na umiejętności przełożenia tej wiedzy na praktykę;
- aby uzyskać dyplom magistra, należy napisać pracę magisterską, za którą otrzymuje się od 30-60 punktów ECTS
- w niektórych przypadkach alternatywą dla pracy magisterskiej jest końcowy projekt;
- absolwent studiów magisterskich może podjąć studia na kolejnym poziomie – doktorskim;
- studia trwają 2 lata (120 ECTS)

Data publikacji: 12.09.2016

Studia kierunki

Uczelnie z kierunkiem filologia angielska w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem filologia angielska w Krakowie

Z łatwością uczysz się języków obcych? Lubisz czytać i interesujesz się literaturą anglojęzyczną? Kultura Zjednoczonego Królestwa jest Ci szczególnie bliska? Jeśli tak, studia na kierunku filologia angielska w Krakowie mogą okazać się strzałem w dziesiątkę!

więcej

Uczelnie z kierunkiem psychologia w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem psychologia w Krakowie

Masz w sobie ciekawość świata i otwartość na innych? Lubisz i chcesz pracować z ludźmi? Być może zainteresują Cię zatem studia na kierunku psychologia, które umożliwią zdobycie zawodu psychologa. Dowiedz się, które uczelnie w Krakowie prowadzą ten kierunek studiów!

więcej

Uczelnie z kierunkiem zarządzanie w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem zarządzanie w Krakowie

Jesteś dobrze zorganizowany? Cechują Cię samodzielność, kreatywność, odporność na stres, umiejętność nawiązywania i utrzymywania relacji? Interesujesz się bieżącymi wydarzeniami ekonomicznymi, a matematyka nie sprawia Ci trudności? Jeśli tak, zarządzanie może być kierunkiem studiów, na którym się odnajdziesz!

więcej

Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Studia Za Granicą - Inne artykuły

Studia w Wielkiej Brytanii

Studia w Wielkiej Brytanii

- Co roku na brytyjskie uczelnie kandyduje średnio aż 2500 Polaków – wynika z danych Universities & Colleges Admission Service, która pośredniczy w rekrutacji na większość uniwersytetów w Wielkiej Brytanii.

Studia we Włoszech

Studia we Włoszech

Włochy. To tu zaczęła się historia europejskich uniwersytetów, to tutaj – już przed wiekami – kształcili się wybitni Polacy. Mimo upływu lat, stale wysoki poziom edukacji nadal skłania młodych ludzi do podejmowania nauki na włosk ...

Studia w Hiszpanii

Studia w Hiszpanii

Studiując w Hiszpanii, poznajesz nie tylko bogatą kulturę tego kraju; język, którym mówią miliony ludzi na całym świecie; przyjaciół z różnych zakątków globu – zdobywasz także gruntowne wykształcenie i mnóstwo życiowych ...

Studia w Szwecji

Szwecja, kraj innowacji, oferuje młodym ludziom z całej UE możliwość podjęcia bezpłatnych studiów. Przekonaj się, dlaczego warto zdecydować

Studia w Niemczech

Studia w Niemczech to szansa na solidne wykształcenie, cenione na całym świecie. Sprawdź, co należy zrobić, aby zostać studentem niemieckiej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Elektrotechnika

Elektrotechnika

Elektrotechnika to kierunek kształcący wysokiej klasy specjalistów, zapotrzebowanie na których z pewnością w najbliższym czasie nie zmaleje – jest to bowiem dziedzina wykorzystywana w wielu branżach. Dowiedz się więcej o studiach idealnych dla ścisłowców uzdolnionych technicznie i ...

więcej

Ignatianum – obierz właściwy kierunek!

Ignatianum – obierz właściwy kierunek!

Trwa rekrutacja na studia. Za nami odebranie wyników maturalnych, a przed nami ...

więcej

Turystyka i rekreacja

Turystyka i rekreacja

Ciekawe i z perspektywami – tak w skrócie opisać można studia na kierunku turystyka ...

więcej

Górnictwo i geologia

Górnictwo i geologia

Górnictwo i geologia to studia dla przyszłych specjalistów – wysoko wykwalifikowanej ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

NLP w biznesie

NLP w biznesie

„Nie myśl o różowym słoniu” – to ćwiczenie z pewnością znane każdemu, kto chociaż raz zetknął się z NLP. A różowy słoń to dopiero początek... Ci, którzy zapragną zgłębić meandry neurolingwistycznego programowania, a zdobytą wiedzę wykorzystać w biznesie, mają ku temu wyjątkową okazję ...

więcej

Rolnictwo

Rolnictwo

Rolnicze studia podyplomowe to nie tylko okazja ku zdobyciu nowych kompetencji, ...

więcej

Rachunkowość i finanse

Rachunkowość i finanse

Pracujesz w finansowo-księgowym dziale firmy i chcesz podnieść swoje kompetencje? ...

więcej

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami to kierunek studiów podyplomowych, ukończenie ...

więcej

ikonka kierunki studiów kierunki studiów – artykuły