Studia w Danii

ciąg dalszy...

W szeregu słów kojarzących się z Danią powinno się znaleźć, obok słów „LEGO”, „Andersen” czy „wikingowie”, także słowo „studia”! Dlaczego? Przeczytaj o specyfice studiowania w tym nieodległym, skandynawskim kraju.

Praca dla studentów. Stypendia



Zagraniczni studenci mają takie same prawo do pracy w Danii, jak rodowici Duńczycy. Wielu z nich podejmuje się dorywczych, studenckich prac. Jest to trend silnie obecny także wśród Duńczyków. Sprzyjają mu wysokie stawki godzinowe (ok. 15 euro za godzinę pracy)

Mimo że bez znajomości duńskiego może być trudno znaleźć zatrudnienie, to znajomość angielskiego wystarcza, aby poszukać pracy w restauracjach, kawiarniach czy klubach. Później, z podstawowymi kompetencjami językowymi, o pracę w Danii jest bardzo łatwo.

Część studenckich organizacji pomaga studentom w poszukiwaniu pracy. Informacji na temat ogłoszeń i tematów związanych z podjęciem pracy w Danii można szukać na stronie: www.workindenmark.dk.

Jeżeli chodzi o stypendia, to przyznaje je duńskie Ministerstwo Edukacji. Podstawą są bardzo dobre wyniki w nauce. Warto więc inwestować w siebie i poświęcać książkom odpowiednio dużo czasu – inwestycja ta zwróci się już podczas studiów, w formie comiesięcznego grantu!

Ubezpieczenie. Legalizacja pobytu. Konto bankowe



W Danii obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, a zatem obywatele Unii Europejskiej nie muszą ponosić żadnych dodatkowych kosztów i opłacać składki ubezpieczeniowej.

Wszyscy ci, którzy zamierzają pozostać w Danii dłużej niż 3 miesiące, a więc i studenci, powinni zgłosić się do urzędu Statsforvaltning, aby otrzymać kartę pobytową i numer CPR (adekwatny do polskiego numeru PESEL).

Aby otworzyć konto, należy dysponować numerem CPR i potwierdzić swoją tożsamość (dowód osobisty, paszport).

Red. Barbara Stachnik


Data publikacji: 12.09.2016
Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz: