Studia w Danii

ciąg dalszy...

W szeregu słów kojarzących się z Danią powinno się znaleźć, obok słów „LEGO”, „Andersen” czy „wikingowie”, także słowo „studia”! Dlaczego? Przeczytaj o specyfice studiowania w tym nieodległym, skandynawskim kraju.

Rekrutacja



Każda uczelnia w Danii prowadzi rekrutację na swoich własnych zasadach – wymagania różnią się nawet w przypadku tego samego programu studiów, dlatego należy je śledzić na stronach internetowych wybranych uczelni.

Pierwszym krokiem kandydata powinna być wizyta na stronie: http://en.iu.dk/recognition. Można na niej porównać swoje kwalifikacje z wymaganiami duńskich uczelni. Niezbędne będą uzyskane dyplomy – oryginały dokumentów, kopie z oryginalnymi pieczęciami i podpisami lub kopie potwierdzone podpisem dwóch niespokrewnionym z kandydatem osób.

Aby dostać się na studia licencjackie, należy zdać egzamin adekwatny do egzaminu, który zdają absolwenci duńskich szkół średnich i dowieść znajomości języka angielskiego lub duńskiego na poziomie umożliwiającym studiowanie.

Termin składania dokumentów to 15 marca – dla studiów rozpoczynających się w sierpniu lub we wrześniu; 1 września – dla studiów rozpoczynających się w styczniu. Wnioski aplikacyjne znajdziesz tutaj: https://www.optagelse.dk/kot/pages/application/kotIndex.jsf

Z kolei aby dostać się na studia magisterskie, należy przedstawić dyplom ukończenia studiów licencjackich oraz, podobnie jak w przypadku rekrutacji na studia licencjackie, udowodnić znajomość języka angielskiego lub duńskiego. Terminy składania dokumentów należy monitorować na bieżąco.

Znajomość języka



Wszystkie duńskie uczelnie, mimo że różnią się w postępowaniach kwalifikacyjnych, są zgodne, jeśli chodzi o wymagania odnośnie do znajomości języka angielskiego – musi być biegła. Najlepiej potwierdzić ją certyfikatem – honorowane są dyplomy TOEFL, IELTS lub CAE. Kandydat może wybierać spośród ok. 500 programów i ok. 1000 kursów prowadzonych po angielsku.

Sprawdź: http://studyindenmark.dk/study-in-denmark/find-your-international-study-programme-1

Osoby znające język duński mogą z kolei wybrać program w tym języku, o ile poświadczą jego znajomość certyfikatem Studieprøven i dansk som andetsprog.

Obcokrajowcy mogą uczyć się duńskiego za darmo. Dzięki temu wielu studentów kończy studia licencjackie w języku angielskim, a studia magisterskie – już po duńsku. Z pewnością ważnym atutem życia w Danii, szczególnie na samym początku, jest fakt, że Duńczycy bardzo dobrze mówią po angielsku – z codzienną komunikacją w sklepie lub autobusie nie powinno być zatem żadnego problemu.

Opłaty za studia



Studia w Danii są bezpłatne dla studentów pochodzących z krajów UE, UEA oraz Szwajcarii. Nie płaci się za nie, ponieważ edukacja jest częścią duńskiego systemu społecznego i z państwowych podatków finansuje ją rząd.

Koszty utrzymania



Dania uchodzi za jeden z najdroższych krajów Europy. Normą jest tutaj przygotowywanie jedzenia w domu oraz przemieszczanie się za pomocą roweru – nie jest to kwestia oszczędności, ale kwestia niejako kulturowa. To z kolei, siłą rzeczy, wprowadza pewną oszczędność. Koszty utrzymania zależą także od stylu życia oraz od miasta, w którym się studiuje – Kopenhaga jest dużo droższa od pozostałych duńskich miast.

Mieszkanie/akademik - Duńskim studentom obcy jest kampus jako miejsce, w którym mieszkają, uczą się i spotykają. Akademiki położone są najczęściej w pewnej odległości od uczelni. Sprawna komunikacja miejska znacznie ułatwia tę sytuację – znaną zresztą dobrze polskim studentom, którzy rzadko kiedy mieszkają w pobliżu uniwersytetu.

Szukanie mieszkania w Danii warto rozpocząć kilka miesięcy przed planowanym rozpoczęciem nauki. Podobnie jak w naszym kraju, studenci w Danii wynajmują pokoje w studenckich mieszkaniach. Akademiki stanowią atrakcyjną (także cenowo) alternatywę. Wynajem pokoju to wydatek pomiędzy 2,5 tysiąca a 4 tysiącami DKK (1350-2100zł).

Na żywność przeznacza się z kolei od 1,5 tysiąca do 2 tysięcy DKK (800-1100zł). Warto gotować w domu i jadać na stołówkach – ceny serwowanych tam posiłków są przystępne, a same posiłki – smaczne i pożywne. Zakupy w dyskontach spożywczych również pozwalają zaoszczędzić nieco koron.

Komunikacja miejska kosztuje ok. 300 DKK (ok. 160zł) miesięcznie, a kupno używanego roweru to jednorazowy wydatek podobnej kwoty. Rower to doskonałe rozwiązanie – oszczędne i w miarę szybkie. Poza sezonem rowerowym trzeba jednak liczyć się z koniecznością dojeżdżania na uczelnię za pomocą miejskich autobusów.

Data publikacji: 12.09.2016
Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz: