Przekazywanie uwag w pracy – kilka słów o sztuce krytykowania

Przekazywanie uwag w pracy – kilka słów o sztuce krytykowania

pixabay.com

Wspólne przygotowywanie projektu wymaga współpracy z osobą, której pomoc przynosi więcej szkód niż pożytku? Ciąży na nas obowiązek poinformowania bliskiego współpracownika o popełnianych przez niego błędach? Jak poradzić sobie z tego typu sytuacjami? Choć zadanie nie jest proste, nie można wciąż przekładać go na później.

Przekazanie własnych uwag może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne konsekwencje. Na co więc warto zwrócić szczególną podczas przekazywania słów krytyki?

1. Wybór odpowiedniego momentu

Podstawowym krokiem do rozpoczęcia rozmowy o uwagach do wykonywanej pracy jest wybór dogodnego momentu. Najmniej rozsądnym rozwiązaniem będzie szybkie wysłanie maila lub też wykonanie telefonu nawiązującego do zaistniałego problemu. Spotkanie twarzą w twarz może co prawda wywołać pewne zdenerwowanie, jednakże jest ono najbardziej odpowiednim sposobem na przekazanie słów krytyki. Jest to również okazja do wyjaśnienia wszelkich nieporozumień, a zarazem szansa na postawienie pracownika w znacznie bardziej komfortowej sytuacji. Istotna jest również troska o zapewnienie kameralnej atmosfery i dyskrecji. Pozostali pracownicy, którzy nie są związani z daną sprawą, nie powinni wysłuchiwać rozmowy.

2. Stawianie na konkrety

Mając na celu przekazanie uwag drugiej osobie należy przede wszystkim pominąć długie wprowadzenia i nie owijać w bawełnę. Niezwykle ważne jest, by wskazywać konkretne sytuacje, zadania i wydarzenia. Używanie ogólników sprawia, że rozmowa staje się mało konstruktywna.

3. Troska o przekazanie wyważonej krytyki

Umiejętnie sformułowana krytyka powinna dotyczyć zdarzeń zaistniałych i zachowania danej osoby, jak również oczekiwań względem przyszłej współpracy. Błędem jest doszukiwanie się wad pracownika jako wytłumaczenia jego niedostatecznych wyników pracy.

4. Zachowanie uprzejmości

Pomimo wzbierającej w nas złości, wywołanej błędem popełnionym przez kolegę – należy zachować kulturę wypowiedzi i starć się być uprzejmym. Jest to najlepsza droga do tego, by współpracownik wysunął wnioski ze swojego zachowania i naprawił błędy. Nie należy kierować się jedynie chwilowymi emocjami, a sięgnąć po merytoryczne wskazówki i porady.

5. Podjęcie szybkiej reakcji

Nagromadzenie negatywnych emocji może doprowadzić do niekontrolowanego wybuchu, dlatego też nie można tłumić w sobie złości i przemilczeć sprawy. Jeśli pojawi się problem – od razu podejmijmy rozmowę i unikajmy niedomówień.

6. Zaproponowanie możliwych rozwiązań

Krytyka jest jak najbardziej potrzebna, jednakże powinna zostać poparta konkretnymi przykładami możliwych wyjść z sytuacji. Warto zastanowić się nad najkorzystniejszym rozwiązaniem i skupić się na merytorycznych kwestiach. Przekazanie spostrzeżeń stanowi niezwykle istotny i cenny element wzajemnej współpracy.
Data publikacji: 29.02.2016
Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Praca dla studentów - Inne artykuły

Rozmowa kwalifikacyjna – o tym musisz pamiętać!

Rozmowa kwalifikacyjna – o tym musisz pamiętać!

Zbliża się wyznaczony termin rozmowy rekrutacyjnej, a Ty wciąż nie podjąłeś żadnych działań? Czas rozpocząć przygotowania! Zdobycie wymarzonej pracy wymaga zaangażowania i wykonywania przemyślanych kroków. O czym należy ...

Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres

Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres

Z badania GFK wynika, że stres jest zjawiskiem powszednim – odczuwa go niemal 98 proc. Polaków. Co trzeci respondent doświadcza go najczęściej w pracy lub w szkole. Kto z nas nie pamięta stresu towarzyszącego nam podczas ...

Studia to początek kariery

Studia to początek kariery

Z danych Pracuj.pl wynika, że 8 na 10 studentów odbywa w trakcie studiów praktyki lub staże, a ponad połowa pracuje zawodowo1. Młodzi ludzie starają się efektywniej wykorzystać czas studiów, nie tylko podczas roku akademick ...

Nieustraszony kandydat vs. pracodawcy doskonali

Czy pierwsza praca musi być stresująca? Czy są pracownicy idealni? Czy pracodawca może być Twoim mentorem? Czym jest system Total Quality

Sposoby na zwiększenie efektywności pracy

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez amerykańskich naukowców, przeznaczenie kilkunastu minut w ciągu dnia na sen może mieć cudowne

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Towaroznawstwo

Towaroznawstwo

Towaroznawstwo to kierunek, który wymaga określonych predyspozycji – przede wszystkim zainteresowania przedmiotami ścisłymi. Jeśli matematyka, biologia i chemia są Twoją mocną stroną, a w przyszłości chciałbyś/chciałabyś pracować jako specjalista do spraw jakości, dowiedz się więcej ...

więcej

Ekonomia

Ekonomia

Nie przeczytasz tu ani słowa o kryzysie ekonomicznym! Przeczytasz za to o perspektywach, ...

więcej

Biologia

Biologia

Jeśli wybierasz się na biologię, z pewnością zastanawiasz się, czego możesz się ...

więcej

Wzornictwo

Wzornictwo

„Design” to pojemne słowo, które w ostatnich latach robi prawdziwą karierę. Na ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Zarządzanie ochroną środowiska

Zarządzanie ochroną środowiska

Jeśli Twoja praca wymaga (lub wymagać będzie) realizacji zadań związanych z zarządzaniem ochroną środowiska, a Ty chcesz poszerzyć swoją wiedzę i zdobyć nowe umiejętności, poznaj kierunek studiów podyplomowych, który może Ci w tym pomóc!

więcej

Edukacja dla bezpieczeństwa

Edukacja dla bezpieczeństwa

Nauczyciele, którzy chcieliby rozpocząć nauczanie drugiego przedmiotu „edukacja ...

więcej

Geologia

Geologia

Dla osób, które zamierzają ubiegać się o uprawnienia geologiczne, a które nie posiadają ...

więcej

Bezpieczeństwo narodowe

Bezpieczeństwo narodowe

Bezpieczeństwo narodowe jest nie tylko ważnym elementem polityki państwa, ale i ...

więcej

ikonka kierunki studiów
Kierunki studiów - artykuły