Czego boimy się w pracy?

Czego boimy się w pracy?

www.flickr.com

Praca na każdym stanowisku, niezależnie od tego czy ją lubimy, wiąże się ze wykonywaniem zadań wywołujących stres, zdenerwowanie, a nawet przerażenie. Negatywne odczucia przekładają się nie tylko na złe samopoczucie, ale również na efektywność i jakość pracy. Aby usprawnić własne funkcjonowanie w firmie oraz zwiększyć komfort pracy, warto dowiedzieć się z czego najczęściej wynika strach i w jaki sposób można z nim walczyć.

Do najpopularniejszych zawodowych lęków możemy zaliczyć:

Uznanie za osobę niekompetentną - praca wiąże się z ciągłą obserwacją i oceną pracownika. Każda osoba pragnie zdobyć miano eksperta w danej dziedzinie, dlatego tej najbardziej boi się oceny posiadanych kompetencji.

Niestosowny ubiór do pracy - granica pomiędzy zbyt formalnym oraz zbyt luźnym strojem jest bardzo wąska i krucha. Stanowi to powód codziennych dylematów pojawiających się przed wyjściem do pracy, a także dodatkowy element stresu.

Pominięcie własnych obowiązków - każdy pracownik odczuje zdenerwowanie w momencie, gdy zapomni o wykonaniu bardzo istotnego zadania. Może być nim np. konieczność przekazania przełożonemu w ciągu godziny zleconego wcześniej projektu, którego wykonanie jest bardzo czasochłonne i nie zostało nawet rozpoczęte.

Przemówienie na forum publicznym - z tremą zmagają się zarówno osoby zabierające głos przed grupą kilkudziesięciu osób, jak również pracownicy wygłaszający swoje zdanie przed kilkuosobową publicznością. Stres jest niezależny od formy przemówienia i może je wywołać powszechne zebranie zespołu, jak i branżowa konferencja.

Zapamiętanie imion współpracowników - rozpoczynając pracę w nowej firmie, zazwyczaj w krótkim czasie wymaga się od nas zapamiętania imion kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu współpracowników. Jest to niezwykle frustrujące, szczególnie jeśli towarzyszy temu obowiązek poznania struktury organizacji i przyporządkowanie osobom danych stanowisk.

Jedzenie w towarzystwie współpracowników - wiele osób wiąże to czynność z przekroczeniem tzw. strefy komfortu, gdyż może wiązać się to z upuszczeniem jedzenia, ubrudzeniem siebie bądź swojego ubrania.

Krytyka szefa - rozmowa twarzą w twarz z przełożonym, który przekazuje uwagi na temat naszej pracy jest niezwykle stresującą sytuacją. Przyjęcie krytyki to trudna umiejętność, a jej kulturalne i merytoryczne odparcie jest jeszcze trudniejsze.

JAK POKONAĆ CODZIENNE FOBIE?
Wiedza i umiejętności są rzeczami nabytymi i bezwzględnie należy o tym pamiętać. W dowolnym momencie możemy podjąć trud podniesienia kwalifikacji, nauki nowych rzeczy oraz zdobycia kolejnych kompetencji. Warto przyjąć postawę determinującą, uwierzyć we własne siły, wykonać konstruktywną ocenę oraz wyciągnąć wnioski z zaistniałych sytuacji. Bardzo korzystnie działa również akceptacja własnych niedoskonałości i podejmowanie prób ich pokonania.
Data publikacji: 19.01.2016
Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Praca dla studentów - Inne artykuły

Rozmowa kwalifikacyjna – o tym musisz pamiętać!

Rozmowa kwalifikacyjna – o tym musisz pamiętać!

Zbliża się wyznaczony termin rozmowy rekrutacyjnej, a Ty wciąż nie podjąłeś żadnych działań? Czas rozpocząć przygotowania! Zdobycie wymarzonej pracy wymaga zaangażowania i wykonywania przemyślanych kroków. O czym należy ...

Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres

Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres

Z badania GFK wynika, że stres jest zjawiskiem powszednim – odczuwa go niemal 98 proc. Polaków. Co trzeci respondent doświadcza go najczęściej w pracy lub w szkole. Kto z nas nie pamięta stresu towarzyszącego nam podczas ...

Studia to początek kariery

Studia to początek kariery

Z danych Pracuj.pl wynika, że 8 na 10 studentów odbywa w trakcie studiów praktyki lub staże, a ponad połowa pracuje zawodowo1. Młodzi ludzie starają się efektywniej wykorzystać czas studiów, nie tylko podczas roku akademick ...

Nieustraszony kandydat vs. pracodawcy doskonali

Czy pierwsza praca musi być stresująca? Czy są pracownicy idealni? Czy pracodawca może być Twoim mentorem? Czym jest system Total Quality

Sposoby na zwiększenie efektywności pracy

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez amerykańskich naukowców, przeznaczenie kilkunastu minut w ciągu dnia na sen może mieć cudowne

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Towaroznawstwo

Towaroznawstwo

Towaroznawstwo to kierunek, który wymaga określonych predyspozycji – przede wszystkim zainteresowania przedmiotami ścisłymi. Jeśli matematyka, biologia i chemia są Twoją mocną stroną, a w przyszłości chciałbyś/chciałabyś pracować jako specjalista do spraw jakości, dowiedz się więcej ...

więcej

Ekonomia

Ekonomia

Nie przeczytasz tu ani słowa o kryzysie ekonomicznym! Przeczytasz za to o perspektywach, ...

więcej

Biologia

Biologia

Jeśli wybierasz się na biologię, z pewnością zastanawiasz się, czego możesz się ...

więcej

Wzornictwo

Wzornictwo

„Design” to pojemne słowo, które w ostatnich latach robi prawdziwą karierę. Na ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Zarządzanie ochroną środowiska

Zarządzanie ochroną środowiska

Jeśli Twoja praca wymaga (lub wymagać będzie) realizacji zadań związanych z zarządzaniem ochroną środowiska, a Ty chcesz poszerzyć swoją wiedzę i zdobyć nowe umiejętności, poznaj kierunek studiów podyplomowych, który może Ci w tym pomóc!

więcej

Edukacja dla bezpieczeństwa

Edukacja dla bezpieczeństwa

Nauczyciele, którzy chcieliby rozpocząć nauczanie drugiego przedmiotu „edukacja ...

więcej

Geologia

Geologia

Dla osób, które zamierzają ubiegać się o uprawnienia geologiczne, a które nie posiadają ...

więcej

Bezpieczeństwo narodowe

Bezpieczeństwo narodowe

Bezpieczeństwo narodowe jest nie tylko ważnym elementem polityki państwa, ale i ...

więcej

ikonka kierunki studiów
Kierunki studiów - artykuły