Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjnąJednym z najważniejszych etapów w drodze do zdobycia wymarzonej pracy jest bez wątpienia rozmowa kwalifikacyjna.

Podczas bezpośredniego spotkania i konwersacji z pracodawcą kluczowe znaczenie odgrywa nie tylko treść naszych wypowiedzi, ale przede wszystkim nasz wygląd zewnętrzny oraz zachowanie.

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze

Jak wynika z obserwacji zachowań, pracodawcy potrzebują zaledwie 30 sekund, by dokonać pierwszej oceny potencjalnego pracownika. Na wywołanie pozytywnego wrażenia mamy więc niewiele czasu i musimy go wykorzystać jak najefektywniej. Drugiej tego typu szansy już nie otrzymamy, dlatego tak ważne jest prawidłowe przygotowanie się do spotkania z pracodawcą.

Niezwykle istotny w kwestii rozmowy kwalifikacyjnej o pracę jest odpowiedni ubiór oraz odpowiednia gestykulacja i mimika. Dowiedziono bowiem, że wymienione czynniki aż w 56% decydują o sukcesie spotkania i warto zwrócić na nie szczególną uwagę. Ponad to istotny jest również sposób wypowiedzi oraz tonacja głosu, które mają wpływ na decyzję o zatrudnieniu w 37%.

Najmniejsze znaczenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej wbrew pozorom ma tak naprawdę treść naszych odpowiedzi. Zaledwie w 7% decyduje ona o decyzji podjętej przez pracodawcę. W związku z tym priorytetem w czasie przygotowań do spotkania z pracodawcą nie powinna być kwestia treści wypowiedzi, lecz nasz wizerunek w czasie konwersacji.

Estetyczny wygląd zewnętrzny

Wybierając się na spotkanie w sprawie zatrudnienia zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni zadbać o estetyczny i miły dla oczu wygląd. Ponad to mężczyźni powinni zadbać o brak zarostu.

Dopasowanie odpowiedniego ubioru

Osoba udająca się na spotkanie z pracodawcą musi zadbać o to, by przygotowany przez nią ubiór był czysty, schludny, a przede wszystkim elegancki.

Panie na rozmowę kwalifikacyjną powinny wybrać garnitur damski lub kostium o stonowanym kolorze, wśród których najbardziej pożądane to granatowy, beż, czarny oraz brązowy. Unikać należy krótkich spódniczek, prześwitujących ubrań oraz innych prowokujących elementów garderoby.

Panowie korzystać powinni z klasycznych, ciemnych garniturów uzupełnionych oczywiście koszulą na długi rękach. Ubranie powinno być schudnę, nie zagniecione i odpowiednio dopasowane do sylwetki.

Data publikacji: 05.06.2014
ikonka kierunki studiów
Kierunki studiów - artykuły