Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Istotne, ale nieoczywiste błędy w CV – zapoznaj się z nimi zanim popełnisz gafę!

Fot: www.mmkielce.eu


Często analizując swoje CV mamy wrażenie, że wszystko jest w porządku zarówno pod względem merytorycznym, jak i technicznym, lecz niestety prawdą jest, że wielu rekruterów mimo to jest w stanie znaleźć w nim błędy. Przekonaj się, czy również nie popełniasz tych błędów.

Przede wszystkim należy pamiętać o poprawnej selekcji dotyczącej wykazu umiejętności i kwalifikacji, jakie zawieramy w CV. Po pierwsze nie powinniśmy uwzględniać w nim tych cech, które nie mają związku ze stanowiskiem, o jakie się ubiegamy lub też nie mają w ogólnym wyrazie znaczenia podczas rekrutacji. Wpisując kolejne etapy swojego doświadczenia zawodowego, musimy dodatkowo pamiętać, aby na początku zawrzeć aktualne informacje, a dalej starsze, a nie na odwrót.

Kolejnym rażącym błędem jest brak konkretnych dat rozpoczęcia i zakończenia pracy. Są to istotne informacje mówiące o przebiegu kariery oraz o przerwach w niej, dlatego też powinniśmy pamiętać o podaniu dokładnego roku i miesięcy wykonywanych prac. Ponadto nie należy przesadzać ze wszelkiego rodzaju ozdobnikami, ikonami, kolorami i innymi dodatkami w CV, szczególnie, gdy nie wyróżnia się ono dużą ilością treści. Taki zabieg wprowadzi jedynie niepotrzebne zamieszanie i automatycznie skreśli nas z listy kandydatów na dane stanowisko.

Innym istotnym błędem, jaki jest coraz częściej zauważany wśród wielu CV to pomijanie obowiązków w dziale dotyczącym doświadczenia. Nierzadko kandydaci ograniczają się jedynie do podania nazwy firmy i stanowiska, na jakim pracowali, jakkolwiek ważne jest również określenie pokrótce, co należało do naszych obowiązków w tym miejscu.

Ważny jest też wybór dobrego zdjęcia tj. zdjęcia o dobrej jakości, wykonanego profesjonalnie, na którym wyglądamy nienagannie. Od rodzaju fotografii, jaką zamieścimy w CV również wiele zależy, gdyż to, jak ją potraktujemy wiele mówi o naszym nastawieniu do pracy.

Podczas pisania CV, musimy również pamiętać, aby nie uwzględniać w nim zbędnych danych, które z punktu widzenia rekrutera można pominąć podczas aplikacji na dane stanowisko. Należą do nich np. tego typu oczywiste kwestie jak ‘ biegła obsługa komputera’.


Data publikacji: 05.12.2014
ikonka kierunki studiów
Kierunki studiów - artykuły