Uczelnie z ludzką twarzą – Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie i Katowicach

Wywiad z Arturem Dubielem – menedżerem kierunku bezpieczeństwo narodowe w Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie

Lokalizacja: ul. Sportowa 29, 41-506 Chorzów

Dlaczego, Pana zdaniem, warto, by maturzyści zainteresowali się studiami związanymi z szeroko rozumianym bezpieczeństwem? 

Z punktu widzenia młodego człowieka, jego przyszłości, rozwoju zawodowego i osobistego, świadomy wybór studiów wyższych to ważna decyzja życiowa. W przypadku kierunków związanych z bezpieczeństwem, pozwalają one zrozumieć dynamicznie zmieniający się świat oraz wynikające z tego zagrożenia dla systemu bezpieczeństwa państwa.

Z oferty edukacyjnej Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie i Katowicach maturzyści mogą wybrać dla siebie kierunek bezpieczeństwo narodowe.

Tak, naszym przyszłym studentom proponujemy studia I stopnia, po których uzyskują tytuł licencjata. Później mogą kontynuować naukę w zakresie bezpieczeństwa narodowego na studiach II stopnia, czyli magisterskich.

Czego uczą się studenci kierunku bezpieczeństwo narodowe w trakcie studiów w Wyższej Szkole Bankowej?

Nasi studenci uczą się planować, organizować oraz koordynować zadania i procesy w szeroko rozumianej sferze bezpieczeństwa oraz systemie bezpieczeństwa narodowego. Przygotowujemy ich także do sprawowania stanowisk kierowniczych i dowódczych w mundurowych oraz cywilnych instytucjach bezpieczeństwa państwa. W Wyższej Szkole Bankowej stawiamy na praktyczność przekazywanej wiedzy.

Co to oznacza?

Studenci kierunku bezpieczeństwo narodowe biorą udział w wizytach studyjnych w jednostkach organizacyjnych służb mundurowych i ratunkowych. Rosomak S.A., Placówka Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach, Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego – to tylko część miejsc, które dotychczas odwiedzili. Dzięki takim wizytom poznają specyfikę pracy w danym obszarze oraz zapamiętują więcej informacji, ponieważ to, o czym uczą się z książek, mogą od razu przećwiczyć.

W ubiegłym roku akademickim, podczas zajęć z taktyki, nasi studenci spotkali się z byłymi szkoleniowcami pododdziału antyterrorystycznego Policji w Katowicach. Omówili oni podstawowe zagadnienia dotyczące metod i techniki działania pododdziałów specjalnych. Dodatkowo, w trakcie tych samych zajęć, na nasze zaproszenie specjalista pirotechnik przeprowadził dla studentów szkolenie na temat zagrożeń związanych z materiałami wybuchowymi.

Niedawno gościliśmy również w naszej uczelni specjalsów Jednostki Wojskowej AGAT oraz żołnierzy 6. Batalionu Powietrznodesantowego w Gliwicach. Była to wyjątkowa okazja, by zobaczyć broń, wyposażenie, pojazdy jednostek wojskowych czy porozmawiać z żołnierzami.




Ponadto, dla naszych studentów prowadzimy projekty stażowe, dzięki którym mogą zdobywać doświadczenie zawodowe. Stale poszerzamy także ofertę dodatkowych, specjalistycznych kursów, podnoszących kwalifikacje i wzmacniających ich pozycję na rynku pracy.

Czy obecnie wśród pracodawców jest zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu bezpieczeństwa?

Już niedługo specjaliści czy menedżerowie bezpieczeństwa będą potrzebni w każdej firmie. Ma to związek z poziomem i rodzajem rosnących zagrożeń. Jeśli chodzi o aparat państwowy, są instytucje i służby bezpieczeństwa, które będą istnieć prawdopodobnie zawsze w każdym państwie. Co za tym idzie, będzie też istnieć zapotrzebowanie na wykształconych i kompetentnych pracowników w tym zakresie.

W jakich instytucjach lub innych podmiotach absolwenci kierunku bezpieczeństwo narodowe mogą poszukiwać pracy?

Katalog jest naprawdę bardzo szeroki. Wszelkie stanowiska w służbach i instytucjach, które mają za zadanie zapewnianie bezpieczeństwa, na przykład: służby mundurowe i ratownicze, wojsko, Policja, Straż Graniczna, Straż Pożarna, administracja państwowa i samorządowa, agencje ochrony.

Warto zaznaczyć, że często nasi studenci już w trakcie studiów łączą naukę z pracą zawodową. W Wyższej Szkole Bankowej to możliwe. Kierunek bezpieczeństwo narodowe jest dostępny na studiach stacjonarnych –  wtedy zajęcia odbywają się trzy razy w tygodniu (wtorek, środa, czwartek), oraz niestacjonarnych, czyli w trybie weekendowym (sobota, niedziela).

A czy studenci kierunku bezpieczeństwo narodowe w Wyższej Szkole Bankowej to tylko osoby cywilne, czy też, na przykład, wojskowi lub funkcjonariusze służb mundurowych?

Mam osobistą satysfakcję, że tak wielu naszych studentów na co dzień nosi mundur bądź jest specjalistami w swoich dziedzinach. Dla nich, ale też dla mnie jako wykładowcy, to wartość dodana tych studiów. Po obu stronach spotykają się praktycy, co pozwala nam na wymianę doświadczeń. Natomiast dla studentów, którzy dopiero zaczynają naukę, jest to ogromna szansa na stały kontakt z praktykami.

Wspomniał Pan o wykładowcach - praktykach, którzy prowadzą zajęcia. Czy mógłby Pan więcej o nich opowiedzieć?

W Wyższej Szkole Bankowej przykładamy szczególną uwagę, aby zajęcia prowadziły również osoby, które łączą codzienne obowiązki służbowe w dziedzinie bezpieczeństwa z przekazywaniem naszym studentom swojej wiedzy i doświadczenia. Do grona wykładowców należą wojskowi, obecni lub byli funkcjonariusze różnych służb, pracownicy cywilni, detektywi czy osoby prowadzące własną działalność ochroniarską, o bogatym doświadczeniu zarówno w kraju, jak i za granicą. Wielu z nich reprezentuje instytucje oraz firmy będące partnerami naszego kierunku. Mowa o, między innymi, Beta Security System, Silesia Tactical czy Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Chorzowie.

Ponadto, podpisaliśmy porozumienie z Komendą Główną Policji, dzięki któremu nasi studenci specjalności służby policyjne realizują w trakcie studiów program podstawowego szkolenia zawodowego dla policjantów. Oznacza to, że po ukończeniu nauki, po przyjęciu do służby w Policji będą uprawnieni do skróconego szkolenia zawodowego.

Na zakończenie proszę zdradzić, co Pana samego interesuje w naukach z zakresu bezpieczeństwa?

Dla mnie najciekawsze jest to, jak wiele składowych oddziałuje na nasze bezpieczeństwo, jak działalność naszych sojuszników i przeciwników przekłada się na nie. Niesamowicie interesujące są zagadnienia dotyczące geopolityki, stosunków międzynarodowych, działania służb specjalnych, terroryzmu czy walki informacyjnej. Chcemy czy nie, to wszystko nas otacza i ma realny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie.

 

logo youtube

Filmy - Uniwersytet WSB Merito Chorzów Katowice

Prawo w biznesie - jedyne takie studia na Śląsku!| WSB w Chorzowie

W powyższym filie dwójka studentów opowiada o innowacyjnym kierunku, jakim jest Prawo w biznesie, prowadzonym przez Wyższą Szkołę Bankową. Dowiadujemy się czym tak naprawdę jest nowo powstały kierunek. Jeśli myślisz, że po ukończeniu tych studiów będziesz błyszczał w todze na Sali Rozpraw to jesteś w błędzie. Studia na WSB powstały w odpowiedzi na zapotrzebowanie ze strony przedsiębiorców i właścicieli firm. Absolwenci kierunku to specjaliści z zakresu prawa znający się na biznesie. Podczas trwania nauki poznać można prawo handlowe, finansowe, podatkowe oraz zobowiązań. Praktycznie połowa przedmiotów to zakres szeroko pojętego prawa a reszta to nauki ekonomiczne. Zapotrzebowanie na specjalistów tego typu rośnie z roku na rok. Dzięki poznanym zagadnieniem z łatwością będzie można prowadzić własne działalności, wnioskować o prawa patentowe, prowadzić negocjacje czy sprawy kadrowe. To jedyny taki kierunek na Śląsku.


Uczenie się logistyki przez doświadczenie I WSB Chorzów

Film Wyższej Szkoły Bankowej przedstawia praktyczne podejście i naukę zawodu logistyka. Ta niepubliczna uczelnia stawia na naukę przez doświadczenie i ciągły kontakt z tematem. Studenci mają szansę sprawdzić się w kilku firmach, będących liderami rynku transportu i logistyki w Polsce. Praktyki odbywają się w kraju jak i wielu państwach należących do Unii Europejskiej. Uczelnia nawiązała współpracę min. z firmą Raben, DHL oraz innymi dużymi graczami z branży TSL. Studenci przechodzą rozmowy kwalifikacyjne na staż bezpośrednio u pracodawców. Są bardzo wysoko oceniani. Głównymi ich atutami są chęć do uczenia się oraz posiadana wiedza.  Wzięcie udziału w stażu to nie tylko możliwość do użycia wiedzy zdobytej na studiach, ale codzienna nauka czegoś nowego. Po okresie trzech lub sześciu miesięcy studenci mogą zostać zatrudnieni przez pracodawcę. 


Dlaczego warto studiować Informatykę | WSB

Materiał pokazuje jak ważnym elementem naszego życia jest wszechobecna informatyka. Poznajemy możliwości jakie otrzymamy po ukończeniu kierunku informatyka. Specjaliści z tej dziedziny potrzebni są w każdej instytucji a liczne specjalizacje pozwolą na pracę zgodną z zainteresowaniami. Dziś na dobrą sprawę nie ma osoby, którą można nazwać Informatykiem. Są za to osoby wyspecjalizowane jak programiści, testerzy lub graficy. Nie trzeba znać się na elektronice czy budowie sprzętów, żeby ukończyć kierunek. Wszystko zależy od specjalizacji jaką się wybierze. To głównie osoba, która umiejętnie wykorzystuje swoje twórcze myślenie. Po ukończeniu kierunku można zajmować się tworzeniem oraz sprzedażą oprogramowania, danymi, interfejsami czy stronami internetowymi. Możliwości jest wiele! Studia oferowane przez Wyższą Szkołę Bankową są jednym ze sposobów na lepszy strat! 


Inne wywiady

Wywiad z z mgr Patrycją Marciniak

Czy warto kontynuować kształcenie na studiach magisterskich na kierunku kosmetologia? Czy Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie to dobre miejsce do studiowania? Jakie umiejętności nabędziesz w czasie kształcenia na studiach II stopnia? Na te...

Wywiad z Absolwentką Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia Pauliną Hińczą

Z Absolwentką Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia, właścicielką dwóch salonów kosmetycznych w Warszawie, i Szkoleniowcem Panią Pauliną Hińczą rozmawiamy na temat jej drogi kształcenia i pracy zawodowej. Co daje jej największą satysfakcję? Jakie trudn...

Wywiad z ks. prof. AKW dr. hab. Piotrem Aszykiem, Rektorem AKW - Collegium Bobolanum w Warszawie

Od przyszłego roku akademickiego będzie można studiować w Collegium Bobolanum psychologię. Widać, że uczelnia się rozwija, ale skąd pomysł na akurat ten kierunek? Z zainteresowania rzeczywistością. Widzimy, jak wiele ludzi w Polsce potrzebuje pomo...

Wywiad z Jackiem Sysakiem

„… jeden z profesorów, na naszych pierwszych zajęciach zapytał nas, po co tu jesteśmy. Przechodził od jednego rzędu ławek do drugiego. Jako jeden z nielicznych spośród ponad 100 osób odpowiedziałem spontanicznie, że chcę uczyć ludzi. Zatrzymał się i...

Wywiad z Hilarym

Hilary jest absolwentem Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Czas studiów był dla niego bardzo intensywny. Studiował na trzech kierunkach i równocześnie dwóch uczelniach. Działał jako samorządowiec, a swoje umiejętności praktyczne wzbogacał zagadn...

Wywiad z prof. WSZiB dr Magdaleną Mazik-Gorzelańczyk

- Jak długo działa Państwa uczelnia? Ilu ma studentów? WSZiB w Poznaniu to najstarsza prywatna uczelnia w Wielkopolsce, działa nieprzerwanie od 1992 roku. W tym czasie ukończyło ją prawie 40 tysięcy absolwentów. - Ile jest wydziałów / kierunków i...