Kierunki Studiów - Zdrowie publiczne

Kierunki Studiów - Zdrowie publiczne

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Fot.: www.freedigitalphotos.net

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla Ciebie!

Zdrowie publiczne to złożona kwestia, która nie mieści się w ramach zainteresowań medycyny. Nie dotyczy już bowiem problemów zdrowotnych pojedynczych pacjentów – rozpatruje się je w kontekście problemów społecznych, na poziomie całej populacji. Nie chodzi już tylko o zapobieganie chorobom, ale o przedłużanie życia i polepszanie jego jakości, połączone z promowaniem zdrowego stylu życia i nieodzownie z nim związanej aktywności fizycznej. Ideę studiów na tym kierunku sprowadzić można zatem do przysłowia: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Do tak rozumianego zdrowia publicznego przykłada się w krajach rozwiniętych dużą wagę, chcąc zahamować rozwój chorób cywilizacyjnych.

Predyspozycje kandydataKandydat na taki kierunek studiów powinien – z oczywistych względów – prowadzić zdrowy tryb życia. Powinien być przy tym osobą odpowiedzialną, zdającą sobie sprawę z konsekwencji własnych czynów. Entuzjazm i zaangażowanie to równie przydatne cechy – nie od dzisiaj wiadomo, że aby skutecznie promować daną postawę, samemu trzeba świecić przykładem. Ważnymi kompetencjami przyszłego eksperta z zakresu zdrowia publicznego okażą się umiejętność nawiązywania kontaktów, umiejętność myślenia strategicznego, kreatywność i zdolność zarządzania.

Organizacja studiówStudia na kierunku „zdrowie publicznych” podjąć można na wielu uczelniach państwowych (w tym na uczelniach medycznych), a także na uczelniach prywatnych. Dostępne są zarówno jako kierunek studiów I stopnia, jak i jako kierunek studiów II stopnia. Studiować można w trybie stacjonarnym (dziennie) lub niestacjonarnym (zaocznie lub wieczorowo). W zależności od wybranego stopnia studiów, absolwenci uzyskują dyplom licencjata lub magistra.

Wyspecjalizuj się!Najczęściej po pierwszym roku studiów licencjackich (lub jeszcze podczas rekrutacji) studenci wybierają specjalność; podobnie studenci studiów magisterskich. Specjalność nie tylko dostosowuje program studiów do indywidualnych zainteresowań studenta, ale i ukierunkowuje drogę kariery zawodowej. Oto przykładowe specjalności:
- edukacja i promocja zdrowia;
- organizacja i zarządzanie w ochronie zdrowia;
- epidemiologia, statystyka i informatyka medyczna;
- ubezpieczenia zdrowotne i pielęgnacyjne;
- medycyna ratunkowa i zarządzanie kryzysowe;
- system zarządzania jakością w radiologii;
- psychologia zdrowia publicznego;
- jakość w opiece zdrowotnej;
- European Public Health;
- kosmeceutyki i produkty apteczne;
- medycyna i turystyka uzdrowiskowa;
- zooterapia;
- administracja zdrowiem publicznym
- profilaktyka społeczna;
- doradztwo rehabilitacyjne
i inne.

Program studiówStudia na kierunku „zdrowie publiczne” mają interdyscyplinarny charakter – studentom przekazuje się wiedzę z zakresu medycyny oraz nauk społecznych, nauk ekonomicznych i nauk o zarządzaniu, a także z zakresu prawa i ustawodawstwa krajowego oraz Unii Europejskiej (związanego z ochroną zdrowia). Tym samym kandydaci, którzy chcą rozpocząć studia na tym kierunku, mogą mieć pewność, że program będzie interesujący.

Program studiów, określony ministerialnymi standardami kształcenia, uwzględnia przedmioty podstawowe i kierunkowe. Osobną kwestią, związaną bezpośrednio z wyborem specjalności, są przedmioty specjalnościowe – informacji o nich szukać można na stronach internetowych poszczególnych uczelni.

Program studiów I stopnia wygląda następująco:
- podstawy prawa;
- podstawy ekonomii;
- podstawy socjologii;
- podstawy psychologii;
- podstawy demografii;
- podstawy ochrony środowiska;
- podstawy biostatyki;
- propedeutyki medycyny;
- nauki o człowieku;
- propedeutyka zdrowia publicznego;
- podstawy promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej;
- podstawy epidemiologii;
- ekonomia i finanse;
- zarządzanie i organizacja;
- podstawy nadzoru sanitarno-epidemiologicznego;
- podstawy ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych;
- podstawy polityki społecznej i zdrowotnej;
- problemy zdrowia w skali międzynarodowej;
- ratownictwo medyczne;
- podstawy żywienia człowieka;
- podstawy zdrowia środowiskowego;
- kwalifikowana pierwsza pomoc.

Program studiów II stopnia uwzględnia z kolei zajęcia z przedmiotów:
- prawo;
- ekonomia;
- psychologia;
- pedagogika;
- socjologia;
- biostatyka;
- metodologia badań;
- ochrona środowiska;
- elementy zdrowia publicznego;
- promocja zdrowia i edukacja zdrowotna;
- epidemiologia;
- ekonomika i finansowanie w ochronie zdrowia;
- organizacja i zarządzanie w ochronie zdrowia;
- nadzór sanitarno-epidemiologiczny;
- ubezpieczenia społeczne i zdrowotne;
- polityka społeczna i zdrowotna;
- międzynarodowa problematyka zdrowotna;
- żywienie człowieka;
- zdrowie środowiskowe;
- formy opieki zdrowotnej;
- marketing usług zdrowotnych;
- zasoby i systemy informatyczne w ochronie zdrowia.

Perspektywy zawodoweAbsolwenci kierunku „zdrowie publiczne” podejmują pracę przede wszystkim na stanowiskach administracyjnych lub menedżerskich. Pracy szukać mogą nie tylko w zakładach opieki zdrowotnej czy instytucjach zajmujących się promocją i ochroną zdrowia – specjaliści z zakresu zdrowia publicznego potrzebni są także w administracji rządowej i samorządowej, w szeroko rozumianej oświacie i instytucjach akademickich. Poza tym: w instytucjach nadzoru sanitarno-epidemiologicznego, organizacjach pozarządowych i w mediach (programy edukacyjne i profilaktyczne), w branży ubezpieczeniowej (ubezpieczenia zdrowotne i społeczne, zarządzanie ryzykiem), w branży farmaceutycznej i tym podobne.

RekrutacjaKażda z uczelni określa swoje własne kryteria naboru kandydatów. Osoby zainteresowane podjęciem studiów na kierunku „zdrowie publiczne” powinny zatem monitorować komunikaty odnoszące się do rekrutacji i na bieżąco śledzić strony internetowe wybranych uczelni. Przy tworzeniu list rankingowych osób zakwalifikowanych na studia I stopnia brane są pod uwagę wyniki z egzaminów maturalnych z dwóch lub trzech przedmiotów (niektóre uczelnie uwzględniają tylko jeden przedmiot). Rekrutacja na studia II stopnia bazować może na egzaminach wstępnych.


Red. B. Stachnik

Data publikacji: 20.03.2017

Studia kierunki

Uczelnie w Poznaniu z kierunkiem malarstwo

Uczelnie w Poznaniu z kierunkiem malarstwo

Marzysz o studiach artystycznych z zakresu malarstwa? Dowiedz się już teraz, które uczelnie w Poznaniu posiadają w swojej ofercie taki kierunek studiów i sprawdź, jak wygląda rekrutacja!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Planujesz studia wojskowe na elitarnym kierunku dowodzenie? Czy wiesz, które uczelnie we Wrocławiu oferują taką ścieżkę edukacji? Mamy dla Ciebie tę informację!

więcej

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Jeśli myślisz o studiach edytorskich, już dzisiaj sprawdź, które uczelnie w Lublinie mają ten kierunek w swojej ofercie i jak przebiega rekrutacja! Te i inne informacje przygotowała dla Ciebie nasza redakcja!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Zdrowie publiczne i kierunki pokrewne

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi (dawniej Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi)

Bydgoska Szkoła Wyższa

Collegium Civitas

Dolnośląska Szkoła Wyższa

Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna w Radomiu

PAŃSTWOWA SZKOŁA WYŻSZA IM. PAPIEŻA JANA PAWŁA II W BIAŁEJ PODLASKIEJ

Politechnika Częstochowska

Polski Uniwersytet Wirtualny

Pomorski Uniwersytet Medyczny

Społeczna Akademia Nauk

pokaż więcej >>

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Iberystyka

Iberystyka

Przyszli studenci wybierają ten kierunek z wielu powodów. Jednych urzeka gorący temperament mieszkańców Półwyspu, inni pragną poznać kulturę ojczyzny Pablo Picasso, Pedro Almodovara, Penelope Cruz czy Fernando Torresa, jeszcze i ...

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza to kierunek stworzony w odpowiedzi na realne potrzeby rynku pracy. Jesteś zainteresowany innowacyjnym programem studiów i pewnymi perspektywami zawodowymi? Dowiedz się więcej!

Biofizyka

Biofizyka

Szukasz kierunku studiów z pogranicza fizyki i biologii, który „jest skazany” na intensywny rozwój? Interesujesz się nowinkami ze świata nauki? Studiuj biofizykę!

Psychologia w biznesie

Psychologia w biznesie

„Psychologia w biznesie” to interdyscyplinarny kierunek studiów, którego punktem wyjściowym jest przekonanie, że wiedza psychologiczna znajduje zastosowanie w biznesie – i to jako najważniejszy składnik sukcesu przedsiębio ...

Teologia

Teologia

Rozważasz podjęcie studiów na „teologii”? Dowiedz się jak przebiega nauka na tym kierunku i co Cię czeka po studiach – czy tylko posada katechety?

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Design Managment - zarządznie designem

Design Managment - zarządznie designem

Marketing, zarządzanie to dziś jedne z najbardziej obleganych kierunków. Strategia każdej firmy opiera się na tych dwóch dziedzinach. Stworzenie odpowiedniego produktu, wykreowanie go i sprzedaż to nie lada sztuka. Oto studia, które pokazują, jak to zrobić najlepiej.

więcej

Administracja samorządowa

Administracja samorządowa

Kariera w polityce to marzenie wielu młodych, zaangażowanych społecznie ludzi. ...

więcej

Grafika  komputerowa

Grafika komputerowa

Już od jakiegoś czasu mówi się, że światem rządzi reklama i internet. Dopóki będzie ...

więcej

Aranżacja wnętrz

Aranżacja wnętrz

Kierunek równie przyjemny co wymagający. Uczy praktycznych umiejętności i uzupełnia ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak wybrać właściwą drogę rozwoju zawodowego

Jak wybrać właściwą drogę rozwoju zawodowego

Nawet najbardziej skrupulatne plany kariery zawodowej mogą zostać z ...

więcej

Studia we Francji

Studia we Francji

Studia we Francji wiążą się z mnóstwem... atrakcji! Nie bez powododu prze ...

więcej

Język niemiecki – Goethe-Zertifikat C1

Język niemiecki – Goethe-Zertifikat C1

Sprichst du Deutsch? Jeśli tak, to zadbaj o to, aby znajomość języka odp ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy