Kierunki Studiów - Zarządzanie i inżynieria produkcji

Kierunki Studiów - Zarządzanie i inżynieria produkcji

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Zarządzanie i inżynieria produkcji

Zarządzanie i inżynieria produkcji

Fot. www.freedigitalphotos.net

Studia na tym kierunku łączą wiedzę techniczną i menedżerską, przez co odpowiadają potrzebom nowoczesnej, zmieniającej się gospodarki, a także – kształcąc wyspecjalizowane kadry – potrzebom rynku pracy. Chcesz studiować zarządzanie i inżynierię produkcji? Dowiedz się więcej o tym kierunku!

Zarządzanie i inżynieria produkcji to interdyscyplinarny kierunek studiów, dostarczający studentom zarówno kwalifikacji inżynierskich, jak i menedżerskich. Jest to niezwykle cenne połączenie, zwłaszcza w dobie przemian społecznych i gospodarczych, takich jak globalizacja, rewolucja informatyczna i technologiczna. Współczesna gospodarka potrzebuje wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy potrafią nie tylko współtworzyć nowoczesne technologie, ale i skutecznie nimi zarządzać.

Dla kogo te studia? Pożądane predyspozycje kandydatówStudia na tym kierunku okażą się strzałem w dziesiątkę dla tych osób, które z łatwością przyswajają wiedzę z zakresu matematyki i fizyki i które mają zainteresowania techniczne i ekonomiczne. Kandydatów powinny cechować także określone predyspozycje, które umożliwią im w przyszłości pracę zawodową, takie jak: dobra pamięć, umiejętność logicznego myślenia, odpowiedzialność, rzetelność, komunikatywność i otwartość na pracę w zespole. Przydatna okaże się również zdolność podejmowania szybkich decyzji, nierzadko pod presją czasu.

Organizacja studiów, wybór specjalnościZarządzanie i inżynierię produkcji studiować można na studiach I stopnia (licencjackie, inżynierskie) i II stopnia (magisterskie); tak w trybie stacjonarnym (dziennie), jak i niestacjonarnym (zaocznie bądź wieczorowo). Kierunek znajduje się między innymi w ofercie uczelni technicznych (np. politechniki, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej) i uczelni ekonomicznych (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu itp.). Również uczelnie prywatne prowadzą studia na tym kierunku (np. Wyższa Szkoła Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu).

W trakcie studiów, z reguły po I roku studiów I stopnia lub jeszcze w trakcie rekrutacji, studenci wybierają specjalność. Oto przykładowe specjalności:
- inżynieria procesów produkcyjnych;
- systemy CAD/CAM;
- informatyczne systemy zarządzania;
- zarządzanie produkcją;
- zarządzanie i inżynieria produkcji zglobalizowanej;
- systemy zarządzania jakością oraz bezpieczeństwo i higiena pracy;
- zarządzanie kadrami;
- zarządzanie i marketing;
- komputerowe wspomaganie w inżynierii materiałowej;
- zarządzanie i inżynieria produkcji żywności;
- zarządzanie i inżynieria produkcji kosmetyków i wyrobów chemii gospodarczej;
- zarządzanie innowacjami
i inne.

Program studiówJeśli chodzi o przedmioty realizowane na studiach I stopnia, to są to: matematyka, statystyka i badania operacyjne; mikroekonomia; makroekonomia; fizyka lub chemia; finanse przedsiębiorstw; rachunek kosztów w przedsiębiorstwie; usługi w przedsiębiorstwie produkcyjnym; podstawy marketingu; prawo gospodarcze; podstawy organizacji i zarządzania; organizacja i zarządzanie produkcją; zarządzanie technologią; zarządzanie produktem; zarządzanie środowiskowe; zarządzanie jakością i bezpieczeństwem; statystyczne sterowanie procesem; grafika inżynierska; technologia i inżynieria wybranych produktów; elementy logistyki; innowacje w przedsiębiorstwie; elementy automatyki i sterowania procesem; ochrona własności intelektualnej; ekologia i ochrona środowiska; projektowanie proekologiczne.

Z kolei na studiach II stopnia studenci uczestniczą w zajęciach z przedmiotów: zarządzanie strategiczne; organizacja systemów produkcyjnych; zintegrowane systemy zarządzania; prognozowanie i symulacja w przedsiębiorstwie; zarządzanie projektem i innowacjami; systemy wspomagania decyzji i zarządzania wiedzą.

Osobnym elementem programu studiów są przedmioty specjalnościowe – dla przykładu, program specjalności inżynieria procesów produkcyjnych uwzględnia następujące przedmioty: komputerowe projektowanie przetwórstwa tworzyw; nowoczesne techniki wytwarzania; rozwój wyrobu w przedsiębiorstwie; sterowanie elastycznych systemów wytwarzania; eksploatacja danych; kontrola jakości w zautomatyzowanym wytwarzaniu. Studenci odbywają także praktyki zawodowe, nie krótsze niż 4 tygodnie.

Perspektywy zawodoweSpecjalistów odpowiedzialnych tak za technologiczne, jak i za jakościowe kształtowanie produktu poszukuje wielu pracodawców. Absolwenci zarządzania i inżynierii produkcji znajdą zatrudnienie między innymi w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach, które zajmują się wybranym obszarem inżynierii produkcji, a także w różnego rodzaju podmiotach projektowych i doradczych. Pracę oferują również jednostki administracyjne, do pracy w których niezbędne są kompetencje techniczne i ekonomiczne oraz umiejętności organizacyjne.

RekrutacjaUczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy rozważają złożenie aplikacji na kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, będą musieli wykazać się na maturze przede wszystkim dobrą znajomością matematyki. Uczelnie rekrutują bowiem najczęściej kandydatów na podstawie wyników egzaminów maturalnych z przedmiotów: matematyka, chemia, fizyka albo biologia. Nierzadko biorą pod uwagę wyniki z dwóch lub trzech przedmiotów, w tym języka obcego nowożytnego. Każda z uczelni indywidualnie określa zasady kwalifikacji, tak więc warto sprawdzić, jakie oczekiwania wobec przyszłych studentów ma wybrana szkoła wyższa.

Red. B. Stachnik

Data publikacji: 15.08.2016

Studia kierunki

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Planujesz studia wojskowe na elitarnym kierunku dowodzenie? Czy wiesz, które uczelnie we Wrocławiu oferują taką ścieżkę edukacji? Mamy dla Ciebie tę informację!

więcej

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Jeśli myślisz o studiach edytorskich, już dzisiaj sprawdź, które uczelnie w Lublinie mają ten kierunek w swojej ofercie i jak przebiega rekrutacja! Te i inne informacje przygotowała dla Ciebie nasza redakcja!

więcej

Uczelnie z kierunkiem Business Management w Łodzi

Uczelnie z kierunkiem Business Management w Łodzi

Jeśli widzisz swoją przyszłość na menadżerskim stanowisku w międzynarodowej korporacji, studia Business Management świetnie Cię do tego przygotują. Dowiedz się, które uczelnie w Łodzi oferują taki kierunek i wystartuj z impetem w życie zawodowe!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Zarządzanie i inżynieria produkcji i kierunki pokrewne

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi (dawniej Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi)

Akademia Ignatianum w Krakowie

Akademia Leona Koźmińskiego

Akademia Morska w Szczecinie

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

Akademia Sztuki Wojennej

Bydgoska Szkoła Wyższa

Collegium Civitas

Collegium Da Vinci (dawne WSNHiD)

Dolnośląska Szkoła Wyższa

pokaż więcej >>

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Iberystyka

Iberystyka

Przyszli studenci wybierają ten kierunek z wielu powodów. Jednych urzeka gorący temperament mieszkańców Półwyspu, inni pragną poznać kulturę ojczyzny Pablo Picasso, Pedro Almodovara, Penelope Cruz czy Fernando Torresa, jeszcze i ...

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza to kierunek stworzony w odpowiedzi na realne potrzeby rynku pracy. Jesteś zainteresowany innowacyjnym programem studiów i pewnymi perspektywami zawodowymi? Dowiedz się więcej!

Biofizyka

Biofizyka

Szukasz kierunku studiów z pogranicza fizyki i biologii, który „jest skazany” na intensywny rozwój? Interesujesz się nowinkami ze świata nauki? Studiuj biofizykę!

Psychologia w biznesie

Psychologia w biznesie

„Psychologia w biznesie” to interdyscyplinarny kierunek studiów, którego punktem wyjściowym jest przekonanie, że wiedza psychologiczna znajduje zastosowanie w biznesie – i to jako najważniejszy składnik sukcesu przedsiębio ...

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Design Managment - zarządznie designem

Design Managment - zarządznie designem

Marketing, zarządzanie to dziś jedne z najbardziej obleganych kierunków. Strategia każdej firmy opiera się na tych dwóch dziedzinach. Stworzenie odpowiedniego produktu, wykreowanie go i sprzedaż to nie lada sztuka. Oto studia, które pokazują, jak to zrobić najlepiej.

więcej

Administracja samorządowa

Administracja samorządowa

Kariera w polityce to marzenie wielu młodych, zaangażowanych społecznie ludzi. ...

więcej

Grafika  komputerowa

Grafika komputerowa

Już od jakiegoś czasu mówi się, że światem rządzi reklama i internet. Dopóki będzie ...

więcej

Aranżacja wnętrz

Aranżacja wnętrz

Kierunek równie przyjemny co wymagający. Uczy praktycznych umiejętności i uzupełnia ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czy ukończenie studiów jest gwarantem zdobycia dobrej pracy?

Czy ukończenie studiów jest gwarantem zdobycia dobrej pracy?

Obserwując sytuację na rynku pracy trudno jest jednoznacznie stwierdzić cz ...

więcej

Studia we Francji

Studia we Francji

Studia we Francji wiążą się z mnóstwem... atrakcji! Nie bez powododu prze ...

więcej

Język francuski - TCF ( B2)

Język francuski - TCF ( B2)

Uczysz się francuskiego od pewnego czasu i nie wiesz, na jakim poziomie ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy