Kierunki Studiów - Zarządzanie i inżynieria produkcji

Kierunki Studiów - Zarządzanie i inżynieria produkcji

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Zarządzanie i inżynieria produkcji

Zarządzanie i inżynieria produkcji

Fot. www.freedigitalphotos.net

Studia na tym kierunku łączą wiedzę techniczną i menedżerską, przez co odpowiadają potrzebom nowoczesnej, zmieniającej się gospodarki, a także – kształcąc wyspecjalizowane kadry – potrzebom rynku pracy. Chcesz studiować zarządzanie i inżynierię produkcji? Dowiedz się więcej o tym kierunku!

Zarządzanie i inżynieria produkcji to interdyscyplinarny kierunek studiów, dostarczający studentom zarówno kwalifikacji inżynierskich, jak i menedżerskich. Jest to niezwykle cenne połączenie, zwłaszcza w dobie przemian społecznych i gospodarczych, takich jak globalizacja, rewolucja informatyczna i technologiczna. Współczesna gospodarka potrzebuje wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy potrafią nie tylko współtworzyć nowoczesne technologie, ale i skutecznie nimi zarządzać.

Dla kogo te studia? Pożądane predyspozycje kandydatówStudia na tym kierunku okażą się strzałem w dziesiątkę dla tych osób, które z łatwością przyswajają wiedzę z zakresu matematyki i fizyki i które mają zainteresowania techniczne i ekonomiczne. Kandydatów powinny cechować także określone predyspozycje, które umożliwią im w przyszłości pracę zawodową, takie jak: dobra pamięć, umiejętność logicznego myślenia, odpowiedzialność, rzetelność, komunikatywność i otwartość na pracę w zespole. Przydatna okaże się również zdolność podejmowania szybkich decyzji, nierzadko pod presją czasu.

Organizacja studiów, wybór specjalnościZarządzanie i inżynierię produkcji studiować można na studiach I stopnia (licencjackie, inżynierskie) i II stopnia (magisterskie); tak w trybie stacjonarnym (dziennie), jak i niestacjonarnym (zaocznie bądź wieczorowo). Kierunek znajduje się między innymi w ofercie uczelni technicznych (np. politechniki, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej) i uczelni ekonomicznych (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu itp.). Również uczelnie prywatne prowadzą studia na tym kierunku (np. Wyższa Szkoła Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu).

W trakcie studiów, z reguły po I roku studiów I stopnia lub jeszcze w trakcie rekrutacji, studenci wybierają specjalność. Oto przykładowe specjalności:
- inżynieria procesów produkcyjnych;
- systemy CAD/CAM;
- informatyczne systemy zarządzania;
- zarządzanie produkcją;
- zarządzanie i inżynieria produkcji zglobalizowanej;
- systemy zarządzania jakością oraz bezpieczeństwo i higiena pracy;
- zarządzanie kadrami;
- zarządzanie i marketing;
- komputerowe wspomaganie w inżynierii materiałowej;
- zarządzanie i inżynieria produkcji żywności;
- zarządzanie i inżynieria produkcji kosmetyków i wyrobów chemii gospodarczej;
- zarządzanie innowacjami
i inne.

Program studiówJeśli chodzi o przedmioty realizowane na studiach I stopnia, to są to: matematyka, statystyka i badania operacyjne; mikroekonomia; makroekonomia; fizyka lub chemia; finanse przedsiębiorstw; rachunek kosztów w przedsiębiorstwie; usługi w przedsiębiorstwie produkcyjnym; podstawy marketingu; prawo gospodarcze; podstawy organizacji i zarządzania; organizacja i zarządzanie produkcją; zarządzanie technologią; zarządzanie produktem; zarządzanie środowiskowe; zarządzanie jakością i bezpieczeństwem; statystyczne sterowanie procesem; grafika inżynierska; technologia i inżynieria wybranych produktów; elementy logistyki; innowacje w przedsiębiorstwie; elementy automatyki i sterowania procesem; ochrona własności intelektualnej; ekologia i ochrona środowiska; projektowanie proekologiczne.

Z kolei na studiach II stopnia studenci uczestniczą w zajęciach z przedmiotów: zarządzanie strategiczne; organizacja systemów produkcyjnych; zintegrowane systemy zarządzania; prognozowanie i symulacja w przedsiębiorstwie; zarządzanie projektem i innowacjami; systemy wspomagania decyzji i zarządzania wiedzą.

Osobnym elementem programu studiów są przedmioty specjalnościowe – dla przykładu, program specjalności inżynieria procesów produkcyjnych uwzględnia następujące przedmioty: komputerowe projektowanie przetwórstwa tworzyw; nowoczesne techniki wytwarzania; rozwój wyrobu w przedsiębiorstwie; sterowanie elastycznych systemów wytwarzania; eksploatacja danych; kontrola jakości w zautomatyzowanym wytwarzaniu. Studenci odbywają także praktyki zawodowe, nie krótsze niż 4 tygodnie.

Perspektywy zawodoweSpecjalistów odpowiedzialnych tak za technologiczne, jak i za jakościowe kształtowanie produktu poszukuje wielu pracodawców. Absolwenci zarządzania i inżynierii produkcji znajdą zatrudnienie między innymi w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach, które zajmują się wybranym obszarem inżynierii produkcji, a także w różnego rodzaju podmiotach projektowych i doradczych. Pracę oferują również jednostki administracyjne, do pracy w których niezbędne są kompetencje techniczne i ekonomiczne oraz umiejętności organizacyjne.

RekrutacjaUczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy rozważają złożenie aplikacji na kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, będą musieli wykazać się na maturze przede wszystkim dobrą znajomością matematyki. Uczelnie rekrutują bowiem najczęściej kandydatów na podstawie wyników egzaminów maturalnych z przedmiotów: matematyka, chemia, fizyka albo biologia. Nierzadko biorą pod uwagę wyniki z dwóch lub trzech przedmiotów, w tym języka obcego nowożytnego. Każda z uczelni indywidualnie określa zasady kwalifikacji, tak więc warto sprawdzić, jakie oczekiwania wobec przyszłych studentów ma wybrana szkoła wyższa.

Red. B. Stachnik

Data publikacji: 15.08.2016

Studia kierunki

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Rozważasz studia na kierunku nawigacja? Sprawdź, które uczelnie w Szczecinie oferują taki kierunek kandydatom i dowiedz się, jak przebiega rekrutacja! Takie i inne informacje znajdziesz w naszym artykule!

więcej

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Jeśli rozważasz studia teologiczne, sprawdź koniecznie, które uczelnie w Poznaniu prowadzą taki kierunek. Przygotowaliśmy dla Ciebie tę informację, ale nie tylko - także zasady rekrutacji na studia teologiczne!

więcej

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Jeśli wybierasz się na studia astronomiczne, wybierz miasto Kopernika! Już dziś sprawdź, które uczelnie w Toruniu prowadzą taki kierunek i w jaki sposób pomyślnie przejść rekrutację!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Zarządzanie i inżynieria produkcji i kierunki pokrewne

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi (dawniej Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi)

Akademia Ignatianum w Krakowie

Akademia Leona Koźmińskiego

Akademia Morska w Szczecinie

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

Akademia Sztuki Wojennej

Bydgoska Szkoła Wyższa

Collegium Civitas

Collegium Da Vinci (dawne WSNHiD)

Dolnośląska Szkoła Wyższa

pokaż więcej >>

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla ...

Teologia

Teologia

Rozważasz podjęcie studiów na „teologii”? Dowiedz się jak przebiega nauka na tym kierunku i co Cię czeka po studiach – czy tylko posada katechety?

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska to kierunek interdyscyplinarny – na pograniczu nauk technicznych i przyrodniczych. Jest to również, ze względu na aktualność omawianej podczas studiów tematyki, kierunek przyszłościowy. Dlaczego? Przeczytaj! ...

Handel zagraniczny

Handel zagraniczny

Marzysz o tym, by pracować w handlu zagranicznym? – Chcesz pewnie podjąć studia, które przygotują Cię do realizacji tego marzenia. Doskonałą decyzją okaże się wybór odpowiedniej, perspektywicznej specjalności.

Rolnictwo

Rolnictwo

Modernizacja rolnictwa i jego stały rozwój wymagają, aby osoby, które chcą się nim zawodowo trudnić, posiadały rozbudowane kompetencje i interdyscyplinarną wiedzę. Właśnie dlatego wiele z nich wybiera studia rolnicze I i II stop ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Turystyka i rekreacja

Turystyka i rekreacja

Studia podyplomowe z zakresu turystki i rekreacji to doskonały punkt wyjścia do zdobycia wąskiej specjalizacji zawodowej. Pracujesz w branży turystycznej lub nosisz się z zamiarem podjęcia takiej pracy? Przeczytaj, w jaki sposób podnieść swoje kwalifikacje.

więcej

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Chcesz podnieść swoje zawodowe kompetencje? Zdobyć aktualną wiedzę z zakresu rachunkowości ...

więcej

Menedżer jakości

Menedżer jakości

Swoją przyszłość zawodową wiążesz z zarządzaniem jakością? Obecne stanowisko pracy ...

więcej

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Studia podyplomowe z zakresu dyplomacji i stosunków międzynarodowych to ciekawa ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Polska należy do grupy najbardziej zapracowanych krajów na świecie. Mł ...

więcej

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Organizowany corocznie ranking najlepszych uczelni na świecie opublikował l ...

więcej

Język francuski - DALF (C2)

Język francuski - DALF (C2)

DALF C2 otwiera drzwi do nauki i pracy po francusku. Ten międzynarodowy ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy