Kierunki Studiów - Zarządzanie i inżynieria produkcji

Kierunki Studiów - Zarządzanie i inżynieria produkcji

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

Zarządzanie i inżynieria produkcji

Zarządzanie i inżynieria produkcji

Fot. www.freedigitalphotos.net

Studia na tym kierunku łączą wiedzę techniczną i menedżerską, przez co odpowiadają potrzebom nowoczesnej, zmieniającej się gospodarki, a także – kształcąc wyspecjalizowane kadry – potrzebom rynku pracy. Chcesz studiować zarządzanie i inżynierię produkcji? Dowiedz się więcej o tym kierunku!

Zarządzanie i inżynieria produkcji to interdyscyplinarny kierunek studiów, dostarczający studentom zarówno kwalifikacji inżynierskich, jak i menedżerskich. Jest to niezwykle cenne połączenie, zwłaszcza w dobie przemian społecznych i gospodarczych, takich jak globalizacja, rewolucja informatyczna i technologiczna. Współczesna gospodarka potrzebuje wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy potrafią nie tylko współtworzyć nowoczesne technologie, ale i skutecznie nimi zarządzać.

Dla kogo te studia? Pożądane predyspozycje kandydatówStudia na tym kierunku okażą się strzałem w dziesiątkę dla tych osób, które z łatwością przyswajają wiedzę z zakresu matematyki i fizyki i które mają zainteresowania techniczne i ekonomiczne. Kandydatów powinny cechować także określone predyspozycje, które umożliwią im w przyszłości pracę zawodową, takie jak: dobra pamięć, umiejętność logicznego myślenia, odpowiedzialność, rzetelność, komunikatywność i otwartość na pracę w zespole. Przydatna okaże się również zdolność podejmowania szybkich decyzji, nierzadko pod presją czasu.

Organizacja studiów, wybór specjalnościZarządzanie i inżynierię produkcji studiować można na studiach I stopnia (licencjackie, inżynierskie) i II stopnia (magisterskie); tak w trybie stacjonarnym (dziennie), jak i niestacjonarnym (zaocznie bądź wieczorowo). Kierunek znajduje się między innymi w ofercie uczelni technicznych (np. politechniki, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej) i uczelni ekonomicznych (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu itp.). Również uczelnie prywatne prowadzą studia na tym kierunku (np. Wyższa Szkoła Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu).

W trakcie studiów, z reguły po I roku studiów I stopnia lub jeszcze w trakcie rekrutacji, studenci wybierają specjalność. Oto przykładowe specjalności:
- inżynieria procesów produkcyjnych;
- systemy CAD/CAM;
- informatyczne systemy zarządzania;
- zarządzanie produkcją;
- zarządzanie i inżynieria produkcji zglobalizowanej;
- systemy zarządzania jakością oraz bezpieczeństwo i higiena pracy;
- zarządzanie kadrami;
- zarządzanie i marketing;
- komputerowe wspomaganie w inżynierii materiałowej;
- zarządzanie i inżynieria produkcji żywności;
- zarządzanie i inżynieria produkcji kosmetyków i wyrobów chemii gospodarczej;
- zarządzanie innowacjami
i inne.

Program studiówJeśli chodzi o przedmioty realizowane na studiach I stopnia, to są to: matematyka, statystyka i badania operacyjne; mikroekonomia; makroekonomia; fizyka lub chemia; finanse przedsiębiorstw; rachunek kosztów w przedsiębiorstwie; usługi w przedsiębiorstwie produkcyjnym; podstawy marketingu; prawo gospodarcze; podstawy organizacji i zarządzania; organizacja i zarządzanie produkcją; zarządzanie technologią; zarządzanie produktem; zarządzanie środowiskowe; zarządzanie jakością i bezpieczeństwem; statystyczne sterowanie procesem; grafika inżynierska; technologia i inżynieria wybranych produktów; elementy logistyki; innowacje w przedsiębiorstwie; elementy automatyki i sterowania procesem; ochrona własności intelektualnej; ekologia i ochrona środowiska; projektowanie proekologiczne.

Z kolei na studiach II stopnia studenci uczestniczą w zajęciach z przedmiotów: zarządzanie strategiczne; organizacja systemów produkcyjnych; zintegrowane systemy zarządzania; prognozowanie i symulacja w przedsiębiorstwie; zarządzanie projektem i innowacjami; systemy wspomagania decyzji i zarządzania wiedzą.

Osobnym elementem programu studiów są przedmioty specjalnościowe – dla przykładu, program specjalności inżynieria procesów produkcyjnych uwzględnia następujące przedmioty: komputerowe projektowanie przetwórstwa tworzyw; nowoczesne techniki wytwarzania; rozwój wyrobu w przedsiębiorstwie; sterowanie elastycznych systemów wytwarzania; eksploatacja danych; kontrola jakości w zautomatyzowanym wytwarzaniu. Studenci odbywają także praktyki zawodowe, nie krótsze niż 4 tygodnie.

Perspektywy zawodoweSpecjalistów odpowiedzialnych tak za technologiczne, jak i za jakościowe kształtowanie produktu poszukuje wielu pracodawców. Absolwenci zarządzania i inżynierii produkcji znajdą zatrudnienie między innymi w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach, które zajmują się wybranym obszarem inżynierii produkcji, a także w różnego rodzaju podmiotach projektowych i doradczych. Pracę oferują również jednostki administracyjne, do pracy w których niezbędne są kompetencje techniczne i ekonomiczne oraz umiejętności organizacyjne.

RekrutacjaUczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy rozważają złożenie aplikacji na kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, będą musieli wykazać się na maturze przede wszystkim dobrą znajomością matematyki. Uczelnie rekrutują bowiem najczęściej kandydatów na podstawie wyników egzaminów maturalnych z przedmiotów: matematyka, chemia, fizyka albo biologia. Nierzadko biorą pod uwagę wyniki z dwóch lub trzech przedmiotów, w tym języka obcego nowożytnego. Każda z uczelni indywidualnie określa zasady kwalifikacji, tak więc warto sprawdzić, jakie oczekiwania wobec przyszłych studentów ma wybrana szkoła wyższa.

Red. B. Stachnik

Data publikacji: 15.08.2016

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Zarządzanie i inżynieria produkcji i kierunki pokrewne

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi

Akademia Ignatianum w Krakowie

Akademia Leona Koźmińskiego

Akademia Morska w Szczecinie

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

Akademia Pomorska w Słupsku

Akademia Sztuki Wojennej

APEIRON Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego - Wydział Zamiejscowy w Katowicach

Ateneum-Szkoła Wyższa w Gdańsku

Bydgoska Szkoła Wyższa

pokaż więcej >>

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Praca socjalna

Praca socjalna

Propozycja dla tych, którzy czują, że chcieliby dać światu coś od siebie. A nawet jeżeli nie cały świat skorzysta na wiedzy przyszłego przedstawiciela pomocy społecznej, to na pewno lokalne środowisko, które z pewnością ...

Sinologia (filologia chińska)

Sinologia (filologia chińska)

Chiny to w tej chwili zdecydowanie najpotężniejsza gospodarka świata. Liczne firmy i przedsiębiorstwa z Państwa Środka coraz agresywniej inwestują w Azji, Europie i obu Amerykach, a ekspansja gospodarcza pociąga za sobą za ...

Biotechnologia

Biotechnologia

Młodość, świeży i zdrowy wygląd, świetna kondycja. Oto, do czego dąży dziś większość z nas. W dobie daleko rozwiniętej medycyny oraz zaawansowanych technologii, łatwiej jest ten cel osiągnąć. Dlatego specjalista w tej dziedzinie ...

Ochrona środowiska

Ochrona środowiska

Obecnie tematem numer 1 na świecie jest środowisko naturalne i jego ochrona. Tym, którzy nadal zastanawiają się nad wyborem studiów, przedstawiamy, jeden z najbardziej obiecujących kierunków. Ochrona środowiska.

Doradztwo personalne

Doradztwo personalne

Zastanawiasz się nad Tym jaką ścieżkę kariery wybrać? W czym sprawdzisz się najlepiej? Co przyniesie Ci najwięcej satysfakcji, a przy okazji pozwoli na godny zarobek? Z pewnością. W końcu, nie bez powodu czytasz ten artyku ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Prawo pracy

Prawo pracy

Prawo pracy to dziedzina szczególnie przydatna tym, którzy na co dzień trudnią się... zatrudnianiem. Jeżeli Twoja profesja wymaga znajomości prawa pracy, a nie masz za sobą studiów prawniczych, być może rozważasz studia podyplomowe w tym zakresie. Jeśli tak, dowiedz się więcej!

więcej

Zdrowie Publiczne

Zdrowie Publiczne

Uczelnie wyższe oferują słuchaczom studia podyplomowe z zakresu zdrowia publicznego ...

więcej

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy

Bez względu na to czy pracujemy w dużej korporacji czy jednoosobowym przedsiębiorstwie, ...

więcej

Wycena nieruchomości

Wycena nieruchomości

Pracę rzeczoznawcy majątkowego, a konkretnie specjalisty w zakresie wyceny nieruchomości, ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr
Dla pierwszych 20 osób, które chcą zapisać się na studia Informatyka w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach przygotowaliśmy specjalną promocję - tylko 1300 zł za pierwszy semestr. Szczegóły w regulaminie "Bądź szybszy zyskaj więcej".

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Szlifuj swoje kompetencje, a znajdziesz zatrudnienie

Szlifuj swoje kompetencje, a znajdziesz zatrudnienie

Jeśli zastanawiasz się, jakie wymogi powinieneś spełnić, aby być ...

więcej

Studia w Danii

Studia w Danii

W szeregu słów kojarzących się z Danią powinno się znaleźć, obok sł ...

więcej

Język portugalski - DIPLE

Język portugalski - DIPLE

Osoby uczące się języka portugalskiego z pewnością rozpoczęły naukę ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.