Kierunki Studiów - Zarządzanie i inżynieria produkcji

Kierunki Studiów - Zarządzanie i inżynieria produkcji

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

Zarządzanie i inżynieria produkcji

Zarządzanie i inżynieria produkcji

Fot. www.freedigitalphotos.net

Studia na tym kierunku łączą wiedzę techniczną i menedżerską, przez co odpowiadają potrzebom nowoczesnej, zmieniającej się gospodarki, a także – kształcąc wyspecjalizowane kadry – potrzebom rynku pracy. Chcesz studiować zarządzanie i inżynierię produkcji? Dowiedz się więcej o tym kierunku!

Zarządzanie i inżynieria produkcji to interdyscyplinarny kierunek studiów, dostarczający studentom zarówno kwalifikacji inżynierskich, jak i menedżerskich. Jest to niezwykle cenne połączenie, zwłaszcza w dobie przemian społecznych i gospodarczych, takich jak globalizacja, rewolucja informatyczna i technologiczna. Współczesna gospodarka potrzebuje wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy potrafią nie tylko współtworzyć nowoczesne technologie, ale i skutecznie nimi zarządzać.

Dla kogo te studia? Pożądane predyspozycje kandydatówStudia na tym kierunku okażą się strzałem w dziesiątkę dla tych osób, które z łatwością przyswajają wiedzę z zakresu matematyki i fizyki i które mają zainteresowania techniczne i ekonomiczne. Kandydatów powinny cechować także określone predyspozycje, które umożliwią im w przyszłości pracę zawodową, takie jak: dobra pamięć, umiejętność logicznego myślenia, odpowiedzialność, rzetelność, komunikatywność i otwartość na pracę w zespole. Przydatna okaże się również zdolność podejmowania szybkich decyzji, nierzadko pod presją czasu.

Organizacja studiów, wybór specjalnościZarządzanie i inżynierię produkcji studiować można na studiach I stopnia (licencjackie, inżynierskie) i II stopnia (magisterskie); tak w trybie stacjonarnym (dziennie), jak i niestacjonarnym (zaocznie bądź wieczorowo). Kierunek znajduje się między innymi w ofercie uczelni technicznych (np. politechniki, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej) i uczelni ekonomicznych (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu itp.). Również uczelnie prywatne prowadzą studia na tym kierunku (np. Wyższa Szkoła Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu).

W trakcie studiów, z reguły po I roku studiów I stopnia lub jeszcze w trakcie rekrutacji, studenci wybierają specjalność. Oto przykładowe specjalności:
- inżynieria procesów produkcyjnych;
- systemy CAD/CAM;
- informatyczne systemy zarządzania;
- zarządzanie produkcją;
- zarządzanie i inżynieria produkcji zglobalizowanej;
- systemy zarządzania jakością oraz bezpieczeństwo i higiena pracy;
- zarządzanie kadrami;
- zarządzanie i marketing;
- komputerowe wspomaganie w inżynierii materiałowej;
- zarządzanie i inżynieria produkcji żywności;
- zarządzanie i inżynieria produkcji kosmetyków i wyrobów chemii gospodarczej;
- zarządzanie innowacjami
i inne.

Program studiówJeśli chodzi o przedmioty realizowane na studiach I stopnia, to są to: matematyka, statystyka i badania operacyjne; mikroekonomia; makroekonomia; fizyka lub chemia; finanse przedsiębiorstw; rachunek kosztów w przedsiębiorstwie; usługi w przedsiębiorstwie produkcyjnym; podstawy marketingu; prawo gospodarcze; podstawy organizacji i zarządzania; organizacja i zarządzanie produkcją; zarządzanie technologią; zarządzanie produktem; zarządzanie środowiskowe; zarządzanie jakością i bezpieczeństwem; statystyczne sterowanie procesem; grafika inżynierska; technologia i inżynieria wybranych produktów; elementy logistyki; innowacje w przedsiębiorstwie; elementy automatyki i sterowania procesem; ochrona własności intelektualnej; ekologia i ochrona środowiska; projektowanie proekologiczne.

Z kolei na studiach II stopnia studenci uczestniczą w zajęciach z przedmiotów: zarządzanie strategiczne; organizacja systemów produkcyjnych; zintegrowane systemy zarządzania; prognozowanie i symulacja w przedsiębiorstwie; zarządzanie projektem i innowacjami; systemy wspomagania decyzji i zarządzania wiedzą.

Osobnym elementem programu studiów są przedmioty specjalnościowe – dla przykładu, program specjalności inżynieria procesów produkcyjnych uwzględnia następujące przedmioty: komputerowe projektowanie przetwórstwa tworzyw; nowoczesne techniki wytwarzania; rozwój wyrobu w przedsiębiorstwie; sterowanie elastycznych systemów wytwarzania; eksploatacja danych; kontrola jakości w zautomatyzowanym wytwarzaniu. Studenci odbywają także praktyki zawodowe, nie krótsze niż 4 tygodnie.

Perspektywy zawodoweSpecjalistów odpowiedzialnych tak za technologiczne, jak i za jakościowe kształtowanie produktu poszukuje wielu pracodawców. Absolwenci zarządzania i inżynierii produkcji znajdą zatrudnienie między innymi w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach, które zajmują się wybranym obszarem inżynierii produkcji, a także w różnego rodzaju podmiotach projektowych i doradczych. Pracę oferują również jednostki administracyjne, do pracy w których niezbędne są kompetencje techniczne i ekonomiczne oraz umiejętności organizacyjne.

RekrutacjaUczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy rozważają złożenie aplikacji na kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, będą musieli wykazać się na maturze przede wszystkim dobrą znajomością matematyki. Uczelnie rekrutują bowiem najczęściej kandydatów na podstawie wyników egzaminów maturalnych z przedmiotów: matematyka, chemia, fizyka albo biologia. Nierzadko biorą pod uwagę wyniki z dwóch lub trzech przedmiotów, w tym języka obcego nowożytnego. Każda z uczelni indywidualnie określa zasady kwalifikacji, tak więc warto sprawdzić, jakie oczekiwania wobec przyszłych studentów ma wybrana szkoła wyższa.

Red. B. Stachnik

Data publikacji: 15.08.2016

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Zarządzanie i inżynieria produkcji i kierunki pokrewne

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi

Akademia Ignatianum w Krakowie

Akademia Leona Koźmińskiego

Akademia Morska w Szczecinie

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

Akademia Pomorska w Słupsku

Akademia Sztuki Wojennej

APEIRON Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego - Wydział Zamiejscowy w Katowicach

Ateneum-Szkoła Wyższa w Gdańsku

Bydgoska Szkoła Wyższa

pokaż więcej >>

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Praca socjalna

Praca socjalna

Propozycja dla tych, którzy czują, że chcieliby dać światu coś od siebie. A nawet jeżeli nie cały świat skorzysta na wiedzy przyszłego przedstawiciela pomocy społecznej, to na pewno lokalne środowisko, które z pewnością ...

Sinologia (filologia chińska)

Sinologia (filologia chińska)

Chiny to w tej chwili zdecydowanie najpotężniejsza gospodarka świata. Liczne firmy i przedsiębiorstwa z Państwa Środka coraz agresywniej inwestują w Azji, Europie i obu Amerykach, a ekspansja gospodarcza pociąga za sobą za ...

Biotechnologia

Biotechnologia

Młodość, świeży i zdrowy wygląd, świetna kondycja. Oto, do czego dąży dziś większość z nas. W dobie daleko rozwiniętej medycyny oraz zaawansowanych technologii, łatwiej jest ten cel osiągnąć. Dlatego specjalista w tej dziedzinie ...

Ochrona środowiska

Ochrona środowiska

Obecnie tematem numer 1 na świecie jest środowisko naturalne i jego ochrona. Tym, którzy nadal zastanawiają się nad wyborem studiów, przedstawiamy, jeden z najbardziej obiecujących kierunków. Ochrona środowiska.

Doradztwo personalne

Doradztwo personalne

Zastanawiasz się nad Tym jaką ścieżkę kariery wybrać? W czym sprawdzisz się najlepiej? Co przyniesie Ci najwięcej satysfakcji, a przy okazji pozwoli na godny zarobek? Z pewnością. W końcu, nie bez powodu czytasz ten artyku ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Doradztwo Zawodowe

Doradztwo Zawodowe

W niepewnych czasach, kiedy ludzie konsultują większość życiowych wyborów ze specjalistami w przeróżnych dziedzinach, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu… zostać jednym z takich specjalistów. Studia podyplomowe z doradztwa zawodowego mogą w tym bardzo pomóc.

więcej

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Aby poszerzyć swoje kwalifikacje i możliwości uzyskania dobrze płatnej pracy, warto ...

więcej

Fundusze Unijne

Fundusze Unijne

Studia podyplomowe z zakresu funduszy unijnych podnoszą kwalifikacje osób aplikujących ...

więcej

Prawo pracy

Prawo pracy

Prawo pracy to dziedzina szczególnie przydatna tym, którzy na co dzień trudnią ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr
Dla pierwszych 20 osób, które chcą zapisać się na studia Informatyka w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach przygotowaliśmy specjalną promocję - tylko 1300 zł za pierwszy semestr. Szczegóły w regulaminie "Bądź szybszy zyskaj więcej".

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Efektywne rozplanowanie czasu – klucz do sukcesu !

Efektywne rozplanowanie czasu – klucz do sukcesu !

W wielu miejscach pracy panuje przekonanie, że pracownik pracujący d ...

więcej

Studia we Włoszech

Studia we Włoszech

Włochy. To tu zaczęła się historia europejskich uniwersytetów, to t ...

więcej

Język angielski BEC Vantage

Język angielski BEC Vantage

Decydując się na zdawanie egzaminu certyfikatowego z języka obcego, po ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.