Kierunki Studiów - Zarządzanie

Kierunki Studiów - Zarządzanie

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Zarządzanie

Zarządzanie

Fot. www.freedigitalphotos.net

Według zeszłorocznych zestawień MNiSW, zarządzanie to drugi najbardziej oblegany kierunek studiów! Czy tegoroczna rekrutacja potwierdzi ten wynik? Są na to spore szanse, gdyż dyplom zarządzania to dobry start w zawodową przyszłość, a maturzyści doskonale o tym wiedzą.

Zarządzanie od lat cieszy się powodzeniem wśród absolwentów szkół średnich, którzy po maturach wybierają wymarzony kierunek studiów. Z podsumowania, którego dokonało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego po zeszłorocznej rekrutacji, wynika, że zarządzanie zajmuje drugie miejsce wśród dziesięciu najbardziej obleganych przez kandydatów kierunków studiów. Być może o powodzeniu zarządzania decyduje fakt, że jest to kierunek interdyscyplinarny – łączy w sobie wiedzę ekonomiczną, społeczną i prawną – a przy tym całkiem perspektywiczny.

Organizacja studiów, specjalizacjeZarządzanie studiować można zarówno na studiach I stopnia, jak i na studiach II stopnia. Istnieje również możliwość, aby studia podjąć w trybie niestacjonarnym, a więc nie tylko dziennie, ale i wieczorowo lub zaocznie. Tak jak to bywa w przypadku wielu innych kierunków, również studenci zarządzania wybierać mogą specjalizacje, w ramach których pogłębią swoją wiedzę z zakresu zarządzania, który najbardziej ich interesuje lub z którym wiążą swoją przyszłość zawodową.

Oto przykłady specjalizacji:
- menedżerska;
- przedsiębiorczość;
- zarządzanie finansowe;
- zarządzanie marketingowe w usługach profesjonalnych, turystyce i mediach;
- zarządzanie przedsiębiorstwem;
- zarządzanie w kulturze, sztuce i turystyce kulturowej;
- zarządzanie zasobami ludzkimi;
- handel i marketing;
- komunikacja w biznesie;
- konsulting gospodarczy;
- zarządzanie portem lotniczym;
- zarządzanie inwestycjami i nieruchomościami;
- zarządzanie produkcją;
- zarządzanie usługami;
- rachunkowość;
- zarządzanie turystyką i hotelarstwem;
i inne.

Program studiówW toku studiów studenci zarządzania zaliczyć muszą przedmioty uwzględnione w ministerialnych standardach kształcenia dla tego kierunku.

- Na studiach I stopnia są to: podstawy zarządzania; nauki o organizacji; mikroekonomia; finanse; prawo; matematyka; statystyka opisowa; zachowania organizacyjne; zarządzanie projektami; zarządzanie zasobami ludzkimi; zarządzanie jakością; marketing; badania marketingowe; rachunkowość finansowa; finanse przedsiębiorstwa; procesy informacyjne w zarządzaniu; bezpieczeństwo publiczne; dowodzenie; operacje i techniki operacyjne.

- Na studiach II stopnia: koncepcje zarządzania; makroekonomia; prawo cywilne; etyka w zarządzaniu; statystyka matematyczna; zarządzanie strategiczne; zarządzanie procesami; marketing międzynarodowy; rachunkowość zarządcza; przedsiębiorczość; prawo handlowe; logistyka; psychologia w zarządzaniu; negocjacje w zarządzaniu; bezpieczeństwo; dowodzenie operacyjne.

Predyspozycje kandydata – czy zarządzanie to studia dla Ciebie?Jakie cechy powinien posiadać przyszły student zarządzania? Bez wątpienia powinien być osobą samodzielną i ceniącą niezależność. Ważną cechą okaże się łatwość w nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji interpersonalnych, umiejętność motywowania ludzi i charyzma. Asertywność oraz odporność na stres to kolejne atuty, podobnie jak umiejętność wyznaczania sobie celów i konsekwencja w ich realizacji. Studenta zarządzania cechować powinna również pomysłowość, ale także odwaga w realizacji pomysłów. Najlepiej, aby wyobraźnia towarzyszyła mu także w rozwiązywaniu problemów. Przyszły menedżer, z oczywistych względów, powinien również interesować się ekonomią i gospodarką, a także wykazywać zdolności matematyczne. Introwertycy oraz osoby, które wolą wykonywać cudze polecenia, być może nie będą mieć problemów na studiach, ale w pracy zawodowej mogą odczuwać pewną frustrację.

Perspektywy zawodoweAbsolwenci zarządzania sprawdzą się z pewnością zarówno w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej, jak i w pracy dla różnego typu przedsiębiorstw (produkcyjnych, handlowych, usługowych), instytucji finansowych, jednostek administracji publicznej czy instytucji, stowarzyszeń i fundacji pozarządowych. W zależności od ukończonej specjalizacji poszukiwać mogą pracy także w kadrach czy na rynku nieruchomości i inwestycji. Wpływ na atrakcyjność świeżo upieczonego absolwenta w oczach przyszłego pracodawcy z pewnością będzie miało doświadczenie zawodowe, przebyte staże czy praktyki. Wiele ofert pracy wymaga także biegłej znajomości języka angielskiego oraz drugiego języka obcego.

RekrutacjaJak dostać się na zarządzanie? Odpowiedź jest raczej oczywista – trzeba dobrze zdać maturę! Każda uczelnia indywidualnie określa zasady rekrutacji, jednak jeśli idzie o zarządzanie, maturzyści mogą się spodziewać, że pod uwagę będzie brany z pewnością wynik egzaminu z matematyki. Uniwersytet Warszawski przeprowadza nabór na podstawie wyników z matematyki, języka polskiego i języka obcego nowożytnego; Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie tworzy listy rankingowe w oparciu o wyniki z matematyki i języka obcego nowożytnego. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach pozostawia z kolei kandydatom dowolność w wyborze pierwszego przedmiotu (do wyboru: matematyka, geografia, historia, informatyka, fizyka o społeczeństwie lub WOS); drugim przedmiotem jest język obcy.

Jeśli chodzi o rekrutację na studia II stopnia, to rządzi się ona innymi prawami. Dla kandydatów na Uniwersytet Warszawski organizowany jest egzamin pisemny w formie testu sprawdzającego wiedzę z ekonomii, finansów i zarządzania. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie również przeprowadza egzamin wstępny, podobnie Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Red. B. Stachnik


Data publikacji: 13.06.2016

Studia kierunki

Uczelnie w Poznaniu z kierunkiem malarstwo

Uczelnie w Poznaniu z kierunkiem malarstwo

Marzysz o studiach artystycznych z zakresu malarstwa? Dowiedz się już teraz, które uczelnie w Poznaniu posiadają w swojej ofercie taki kierunek studiów i sprawdź, jak wygląda rekrutacja!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Planujesz studia wojskowe na elitarnym kierunku dowodzenie? Czy wiesz, które uczelnie we Wrocławiu oferują taką ścieżkę edukacji? Mamy dla Ciebie tę informację!

więcej

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Jeśli myślisz o studiach edytorskich, już dzisiaj sprawdź, które uczelnie w Lublinie mają ten kierunek w swojej ofercie i jak przebiega rekrutacja! Te i inne informacje przygotowała dla Ciebie nasza redakcja!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Zarządzanie i kierunki pokrewne

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi (dawniej Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi)

Akademia Ignatianum w Krakowie

Akademia Leona Koźmińskiego

Akademia Morska w Szczecinie

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

Akademia Sztuki Wojennej

Bydgoska Szkoła Wyższa

Collegium Civitas

Collegium Da Vinci (dawne WSNHiD)

Dolnośląska Szkoła Wyższa

pokaż więcej >>

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Iberystyka

Iberystyka

Przyszli studenci wybierają ten kierunek z wielu powodów. Jednych urzeka gorący temperament mieszkańców Półwyspu, inni pragną poznać kulturę ojczyzny Pablo Picasso, Pedro Almodovara, Penelope Cruz czy Fernando Torresa, jeszcze i ...

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza to kierunek stworzony w odpowiedzi na realne potrzeby rynku pracy. Jesteś zainteresowany innowacyjnym programem studiów i pewnymi perspektywami zawodowymi? Dowiedz się więcej!

Biofizyka

Biofizyka

Szukasz kierunku studiów z pogranicza fizyki i biologii, który „jest skazany” na intensywny rozwój? Interesujesz się nowinkami ze świata nauki? Studiuj biofizykę!

Psychologia w biznesie

Psychologia w biznesie

„Psychologia w biznesie” to interdyscyplinarny kierunek studiów, którego punktem wyjściowym jest przekonanie, że wiedza psychologiczna znajduje zastosowanie w biznesie – i to jako najważniejszy składnik sukcesu przedsiębio ...

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Design Managment - zarządznie designem

Design Managment - zarządznie designem

Marketing, zarządzanie to dziś jedne z najbardziej obleganych kierunków. Strategia każdej firmy opiera się na tych dwóch dziedzinach. Stworzenie odpowiedniego produktu, wykreowanie go i sprzedaż to nie lada sztuka. Oto studia, które pokazują, jak to zrobić najlepiej.

więcej

Administracja samorządowa

Administracja samorządowa

Kariera w polityce to marzenie wielu młodych, zaangażowanych społecznie ludzi. ...

więcej

Grafika  komputerowa

Grafika komputerowa

Już od jakiegoś czasu mówi się, że światem rządzi reklama i internet. Dopóki będzie ...

więcej

Aranżacja wnętrz

Aranżacja wnętrz

Kierunek równie przyjemny co wymagający. Uczy praktycznych umiejętności i uzupełnia ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak wybrać właściwą drogę rozwoju zawodowego

Jak wybrać właściwą drogę rozwoju zawodowego

Nawet najbardziej skrupulatne plany kariery zawodowej mogą zostać z ...

więcej

Studia we Francji

Studia we Francji

Studia we Francji wiążą się z mnóstwem... atrakcji! Nie bez powododu prze ...

więcej

Język niemiecki – Goethe-Zertifikat C1

Język niemiecki – Goethe-Zertifikat C1

Sprichst du Deutsch? Jeśli tak, to zadbaj o to, aby znajomość języka odp ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy