Kierunki Studiów - Zarządzanie

Kierunki Studiów - Zarządzanie

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

Zarządzanie

Zarządzanie

Fot. www.freedigitalphotos.net

Według zeszłorocznych zestawień MNiSW, zarządzanie to drugi najbardziej oblegany kierunek studiów! Czy tegoroczna rekrutacja potwierdzi ten wynik? Są na to spore szanse, gdyż dyplom zarządzania to dobry start w zawodową przyszłość, a maturzyści doskonale o tym wiedzą.

Zarządzanie od lat cieszy się powodzeniem wśród absolwentów szkół średnich, którzy po maturach wybierają wymarzony kierunek studiów. Z podsumowania, którego dokonało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego po zeszłorocznej rekrutacji, wynika, że zarządzanie zajmuje drugie miejsce wśród dziesięciu najbardziej obleganych przez kandydatów kierunków studiów. Być może o powodzeniu zarządzania decyduje fakt, że jest to kierunek interdyscyplinarny – łączy w sobie wiedzę ekonomiczną, społeczną i prawną – a przy tym całkiem perspektywiczny.

Organizacja studiów, specjalizacjeZarządzanie studiować można zarówno na studiach I stopnia, jak i na studiach II stopnia. Istnieje również możliwość, aby studia podjąć w trybie niestacjonarnym, a więc nie tylko dziennie, ale i wieczorowo lub zaocznie. Tak jak to bywa w przypadku wielu innych kierunków, również studenci zarządzania wybierać mogą specjalizacje, w ramach których pogłębią swoją wiedzę z zakresu zarządzania, który najbardziej ich interesuje lub z którym wiążą swoją przyszłość zawodową.

Oto przykłady specjalizacji:
- menedżerska;
- przedsiębiorczość;
- zarządzanie finansowe;
- zarządzanie marketingowe w usługach profesjonalnych, turystyce i mediach;
- zarządzanie przedsiębiorstwem;
- zarządzanie w kulturze, sztuce i turystyce kulturowej;
- zarządzanie zasobami ludzkimi;
- handel i marketing;
- komunikacja w biznesie;
- konsulting gospodarczy;
- zarządzanie portem lotniczym;
- zarządzanie inwestycjami i nieruchomościami;
- zarządzanie produkcją;
- zarządzanie usługami;
- rachunkowość;
- zarządzanie turystyką i hotelarstwem;
i inne.

Program studiówW toku studiów studenci zarządzania zaliczyć muszą przedmioty uwzględnione w ministerialnych standardach kształcenia dla tego kierunku.

- Na studiach I stopnia są to: podstawy zarządzania; nauki o organizacji; mikroekonomia; finanse; prawo; matematyka; statystyka opisowa; zachowania organizacyjne; zarządzanie projektami; zarządzanie zasobami ludzkimi; zarządzanie jakością; marketing; badania marketingowe; rachunkowość finansowa; finanse przedsiębiorstwa; procesy informacyjne w zarządzaniu; bezpieczeństwo publiczne; dowodzenie; operacje i techniki operacyjne.

- Na studiach II stopnia: koncepcje zarządzania; makroekonomia; prawo cywilne; etyka w zarządzaniu; statystyka matematyczna; zarządzanie strategiczne; zarządzanie procesami; marketing międzynarodowy; rachunkowość zarządcza; przedsiębiorczość; prawo handlowe; logistyka; psychologia w zarządzaniu; negocjacje w zarządzaniu; bezpieczeństwo; dowodzenie operacyjne.

Predyspozycje kandydata – czy zarządzanie to studia dla Ciebie?Jakie cechy powinien posiadać przyszły student zarządzania? Bez wątpienia powinien być osobą samodzielną i ceniącą niezależność. Ważną cechą okaże się łatwość w nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji interpersonalnych, umiejętność motywowania ludzi i charyzma. Asertywność oraz odporność na stres to kolejne atuty, podobnie jak umiejętność wyznaczania sobie celów i konsekwencja w ich realizacji. Studenta zarządzania cechować powinna również pomysłowość, ale także odwaga w realizacji pomysłów. Najlepiej, aby wyobraźnia towarzyszyła mu także w rozwiązywaniu problemów. Przyszły menedżer, z oczywistych względów, powinien również interesować się ekonomią i gospodarką, a także wykazywać zdolności matematyczne. Introwertycy oraz osoby, które wolą wykonywać cudze polecenia, być może nie będą mieć problemów na studiach, ale w pracy zawodowej mogą odczuwać pewną frustrację.

Perspektywy zawodoweAbsolwenci zarządzania sprawdzą się z pewnością zarówno w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej, jak i w pracy dla różnego typu przedsiębiorstw (produkcyjnych, handlowych, usługowych), instytucji finansowych, jednostek administracji publicznej czy instytucji, stowarzyszeń i fundacji pozarządowych. W zależności od ukończonej specjalizacji poszukiwać mogą pracy także w kadrach czy na rynku nieruchomości i inwestycji. Wpływ na atrakcyjność świeżo upieczonego absolwenta w oczach przyszłego pracodawcy z pewnością będzie miało doświadczenie zawodowe, przebyte staże czy praktyki. Wiele ofert pracy wymaga także biegłej znajomości języka angielskiego oraz drugiego języka obcego.

RekrutacjaJak dostać się na zarządzanie? Odpowiedź jest raczej oczywista – trzeba dobrze zdać maturę! Każda uczelnia indywidualnie określa zasady rekrutacji, jednak jeśli idzie o zarządzanie, maturzyści mogą się spodziewać, że pod uwagę będzie brany z pewnością wynik egzaminu z matematyki. Uniwersytet Warszawski przeprowadza nabór na podstawie wyników z matematyki, języka polskiego i języka obcego nowożytnego; Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie tworzy listy rankingowe w oparciu o wyniki z matematyki i języka obcego nowożytnego. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach pozostawia z kolei kandydatom dowolność w wyborze pierwszego przedmiotu (do wyboru: matematyka, geografia, historia, informatyka, fizyka o społeczeństwie lub WOS); drugim przedmiotem jest język obcy.

Jeśli chodzi o rekrutację na studia II stopnia, to rządzi się ona innymi prawami. Dla kandydatów na Uniwersytet Warszawski organizowany jest egzamin pisemny w formie testu sprawdzającego wiedzę z ekonomii, finansów i zarządzania. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie również przeprowadza egzamin wstępny, podobnie Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Red. B. Stachnik


Data publikacji: 13.06.2016

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Zarządzanie i kierunki pokrewne

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi

Akademia Ignatianum w Krakowie

Akademia Leona Koźmińskiego

Akademia Morska w Szczecinie

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

Akademia Pomorska w Słupsku

Akademia Sztuki Wojennej

APEIRON Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego - Wydział Zamiejscowy w Katowicach

Ateneum-Szkoła Wyższa w Gdańsku

Bydgoska Szkoła Wyższa

pokaż więcej >>

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Praca socjalna

Praca socjalna

Propozycja dla tych, którzy czują, że chcieliby dać światu coś od siebie. A nawet jeżeli nie cały świat skorzysta na wiedzy przyszłego przedstawiciela pomocy społecznej, to na pewno lokalne środowisko, które z pewnością ...

Sinologia (filologia chińska)

Sinologia (filologia chińska)

Chiny to w tej chwili zdecydowanie najpotężniejsza gospodarka świata. Liczne firmy i przedsiębiorstwa z Państwa Środka coraz agresywniej inwestują w Azji, Europie i obu Amerykach, a ekspansja gospodarcza pociąga za sobą za ...

Biotechnologia

Biotechnologia

Młodość, świeży i zdrowy wygląd, świetna kondycja. Oto, do czego dąży dziś większość z nas. W dobie daleko rozwiniętej medycyny oraz zaawansowanych technologii, łatwiej jest ten cel osiągnąć. Dlatego specjalista w tej dziedzinie ...

Ochrona środowiska

Ochrona środowiska

Obecnie tematem numer 1 na świecie jest środowisko naturalne i jego ochrona. Tym, którzy nadal zastanawiają się nad wyborem studiów, przedstawiamy, jeden z najbardziej obiecujących kierunków. Ochrona środowiska.

Doradztwo personalne

Doradztwo personalne

Zastanawiasz się nad Tym jaką ścieżkę kariery wybrać? W czym sprawdzisz się najlepiej? Co przyniesie Ci najwięcej satysfakcji, a przy okazji pozwoli na godny zarobek? Z pewnością. W końcu, nie bez powodu czytasz ten artyku ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Doradztwo Zawodowe

Doradztwo Zawodowe

W niepewnych czasach, kiedy ludzie konsultują większość życiowych wyborów ze specjalistami w przeróżnych dziedzinach, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu… zostać jednym z takich specjalistów. Studia podyplomowe z doradztwa zawodowego mogą w tym bardzo pomóc.

więcej

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Aby poszerzyć swoje kwalifikacje i możliwości uzyskania dobrze płatnej pracy, warto ...

więcej

Fundusze Unijne

Fundusze Unijne

Studia podyplomowe z zakresu funduszy unijnych podnoszą kwalifikacje osób aplikujących ...

więcej

Prawo pracy

Prawo pracy

Prawo pracy to dziedzina szczególnie przydatna tym, którzy na co dzień trudnią ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr
Dla pierwszych 20 osób, które chcą zapisać się na studia Informatyka w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach przygotowaliśmy specjalną promocję - tylko 1300 zł za pierwszy semestr. Szczegóły w regulaminie "Bądź szybszy zyskaj więcej".

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak uniknąć mobbingu w pracy?

Jak uniknąć mobbingu w pracy?

Jak wielu z nas doświadcza stresu w pracy! Jak często spotykamy s ...

więcej

Studia za granicą

Studia za granicą

Studia za granicą stają się coraz bardziej popularne. Młodzi ludzie cor ...

więcej

Język hiszpański- DELE (B2)

Język hiszpański- DELE (B2)

Już za kilka lat język hiszpański może okazać się warunkiem niezb ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy