Kierunki Studiów - Wychowanie fizyczne

Kierunki Studiów - Wychowanie fizyczne

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

Wychowanie fizyczne

Wychowanie fizyczne

Fot. www.freedigitalphotos.net

Z czym kojarzy się licealistom wychowanie fizyczne? Przede wszystkim z jednym z najbardziej niewymagających i przyjemnych przedmiotów szkolnych – skrótowo zwanym WF-em. Czy jednak licealny WF różni się od studiów na kierunku wychowanie fizyczne? Zdecydowanie tak!

Wbrew obiegowej – krzywdzącej dla absolwentów wychowania fizycznego – opinii, studia na tym kierunku nie polegają tylko i wyłącznie na ćwiczeniu na sali gimnastycznej. Faktem jest jednak to, że aby rozpocząć edukację na Akademii Wychowania Fizycznego (lub innej uczelni posiadającej w swojej ofercie edukacyjnej taki kierunek studiów) trzeba wyróżniać się dobrą kondycją i zamiłowaniem do sportu.

Przyszli studenci wychowania fizycznego muszą być sprawni i wytrzymali, ale także predestynowani do współpracy z ludźmi w różnym wieku – zarówno z dziećmi, jak i z osobami starszymi. Przydatny okaże się również talent pedagogiczny, dzięki któremu zaszczepianie w innych przekonania, że „w zdrowym ciele zdrowy duch”, będzie łatwiejsze. Sportowa pasja i umiejętność zdrowej rywalizacji to kolejne oczywiste kompetencje studenta wychowania fizycznego.

Organizacja studiów, specjalizacjeStudia na kierunku wychowanie fizyczne podjąć można w trybie stacjonarnym (dziennie) lub w trybie niestacjonarnym (zaocznie, wieczorowo). Organizowane są dwustopniowo – nabór przeprowadzany jest na trzyletnie studia licencjackie (I stopnia) i dwuletnie studia magisterskie (II stopnia). Z roku na rok w ofercie edukacyjnej uczelni państwowych i prywatnych pojawiają się nowe – ciekawe i perspektywiczne – specjalizacje, na przykład:

- menedżer sportu;
- instruktor sportu;
- instruktor odnowy biologicznej;
- instruktor rekreacji ruchowej;
- fitness;
- specjalność trenerska;
- edukacja sportowa w późnej dorosłości;
- wychowanie fizyczne w służbach mundurowych;
- odnowa biologiczna z gimnastyką korekcyjną;
- szkolne wychowanie fizyczne;
- rekreacja i turystyka szkolna.

Program studiówJeśli chodzi o program studiów na kierunku wychowanie fizyczne, to obejmuje on zarówno przedmioty praktyczne – jak na przykład sporty indywidualne, sporty zespołowe, rytmikę i taniec, ćwiczenia kompensacyjno-korekcyjne, zabawy i gry ruchowe – jak i teoretyczne, między innymi anatomię, antropomotorykę, fizjologię, biochemię, biomechanikę, teorię i historię wychowania fizycznego, edukację zdrowotną, metodykę wychowania fizycznego, psychologię oraz pedagogikę. Istotnym elementem programu są oczywiście praktyki studenckie, obozy programowe oraz przedmioty realizowane w ramach specjalizacji.

Dla przykładu – studenci specjalizacji fitness uczestniczyć będą w przedmiotach:
- anatomia na żywym człowieku;
- biomechanika ruchów człowieka;
- odnowa biologiczna;
- siłowe formy aktywności ruchowej;
- relaksacja w rekreacji;
- taneczne formy fitness;
- wytrzymałościowe formy fitness;
- fitness w wodzie;
- podstawy dietetyki.

Praca, perspektywy zawodoweAbsolwenci wychowania fizycznego znajdują zazwyczaj zatrudnienie w szkolnictwie, jako tak zwani wuefiści (na każdym etapie edukacji prowadzone są zajęcia z WF-u czy gimnastyki korekcyjnej); w ośrodkach sportowych i rekreacyjnych; w instytucjach kultury fizycznej czy w szeroko pojętej turystyce. W zależności od predyspozycji i ukończonej specjalizacji mogą podjąć się pracy z osobami starszymi czy niepełnosprawnymi, pracować jako instruktorzy lub trenerzy, a także doskonalić swoją wiedzę z dziedziny odnowy biologicznej i pracować w sektorze usług spa & wellness.

Możliwości specjalizacji w wybranej dziedzinie sprzyja fakt, że rynek edukacyjny oferuje wiele kursów, szkoleń czy nawet studiów podyplomowych, uczestnictwo w których pozwala zdobyć nowe kwalifikacje oraz wiedzę i – co za tym idzie – podnieść swoją zawodową atrakcyjność. W niektórych branżach ciągły rozwój jest wręcz wskazany, a o perspektywach zawodowych decyduje właśnie umiejętność pozyskiwania nowych umiejętności.

RekrutacjaAby zostać studentem wychowania fizycznego, należy bez wątpienia dbać o formę fizyczną na równi z formą intelektualną. Doskonałe wyniki egzaminów maturalnych nie zapewnią indeksu najlepszych Akademii Wychowania Fizycznego w Polsce – potrzebne są jeszcze wysokie noty zdobyte podczas sprawnościowych egzaminów wstępnych. Receptą na sukces jest zatem równoczesne przygotowywanie się do matury oraz do wewnętrznej rekrutacji prowadzonej przez wybraną uczelnię.

Na warszawskim AWF-ie kandydaci rekrutowani są na podstawie list rankingowych. O miejscu w rankingu decydują zarówno punkty przyznane za wyniki maturalne (matura z języka obcego i z dwóch innych, najlepiej zdanych na maturze przedmiotów) oraz za egzamin sprawnościowy, który obejmuje pływanie oraz dwie inne dziedziny (do wyboru: lekkoatletyka, gry zespołowe, gimnastyka). AWF w Krakowie prowadzi nabór na podstawie wyników egzaminów z języka polskiego i drugiego przedmiotu zadeklarowanego przez kandydata oraz na podstawie testu sprawnościowego (pływanie i bieg).

Bez wątpienia o przyjęciu na studia stanowić będzie systematyka treningów przygotowawczych – nie od dziś wiadomo bowiem, że to ćwiczenie czyni mistrza – oraz determinacja, tak istotna w sportowym życiu. Jeśli zatem pływanie czy biegi nie są najmocniejszą stroną kandydata, nie powinien się poddawać – samozaparcie w przygotowaniach do rekrutacji okaże się niezbędne również podczas studiów.


Red. Barbara Stachnik


Data publikacji: 23.05.2016

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Wychowanie fizyczne i kierunki pokrewne

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna (AHE) w Łodzi

Polski Uniwersytet Wirtualny (PUW)

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Zielonogórski

Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza (WSSP) im. Wincentego Pola w Lublinie

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Historia sztuki

Historia sztuki

Mówi się, że w dzisiejszych czasach, kiedy królują kierunki ścisłe, nie ma miejsca dla humanistów. Wbrew tej teorii klasyczne kierunki studiów, takie jak historia sztuki, wciąż cieszą się zainteresowaniem młodych ludzi. Okazuj ...

Praca socjalna

Praca socjalna

Propozycja dla tych, którzy czują, że chcieliby dać światu coś od siebie. A nawet jeżeli nie cały świat skorzysta na wiedzy przyszłego przedstawiciela pomocy społecznej, to na pewno lokalne środowisko, które z pewnością ...

Sinologia (filologia chińska)

Sinologia (filologia chińska)

Chiny to w tej chwili zdecydowanie najpotężniejsza gospodarka świata. Liczne firmy i przedsiębiorstwa z Państwa Środka coraz agresywniej inwestują w Azji, Europie i obu Amerykach, a ekspansja gospodarcza pociąga za sobą za ...

Biotechnologia

Biotechnologia

Młodość, świeży i zdrowy wygląd, świetna kondycja. Oto, do czego dąży dziś większość z nas. W dobie daleko rozwiniętej medycyny oraz zaawansowanych technologii, łatwiej jest ten cel osiągnąć. Dlatego specjalista w tej dziedzinie ...

Ochrona środowiska

Ochrona środowiska

Obecnie tematem numer 1 na świecie jest środowisko naturalne i jego ochrona. Tym, którzy nadal zastanawiają się nad wyborem studiów, przedstawiamy, jeden z najbardziej obiecujących kierunków. Ochrona środowiska.

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Psychologia w biznesie

Psychologia w biznesie

Studia podyplomowe z zakresu psychologii w biznesie wyposażą każdego menedżera i przedsiębiorcę w wiedzę i umiejętności niezbędne do efektywnego kierowania firmą i zespołem pracowników. Już dziś dowiedz się więcej o tym kierunku!

więcej

Analityk finansowy

Analityk finansowy

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem studiów podyplomowych z zakresu analizy finansowej? ...

więcej

Filozofia i etyka

Filozofia i etyka

Studia podyplomowe z zakresu filozofii łączone są najczęściej ze studiami z etyki ...

więcej

Ubezpieczenia gospodarcze

Ubezpieczenia gospodarcze

Konieczność ciągłego rozwoju i zdobywania coraz to nowych kompetencji nie omija ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr
Dla pierwszych 20 osób, które chcą zapisać się na studia Informatyka w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach przygotowaliśmy specjalną promocję - tylko 1300 zł za pierwszy semestr. Szczegóły w regulaminie "Bądź szybszy zyskaj więcej".

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Polska należy do grupy najbardziej zapracowanych krajów na świecie. Mł ...

więcej

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Organizowany corocznie ranking najlepszych uczelni na świecie opublikował l ...

więcej

Język francuski - TCF ( C1)

Język francuski - TCF ( C1)

Certyfikat TCF (Test de Connaissance du Français ) C1 potwierdza ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy