Kierunki Studiów - Wychowanie fizyczne

Kierunki Studiów - Wychowanie fizyczne

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Wychowanie fizyczne

Wychowanie fizyczne

Fot. www.freedigitalphotos.net

Z czym kojarzy się licealistom wychowanie fizyczne? Przede wszystkim z jednym z najbardziej niewymagających i przyjemnych przedmiotów szkolnych – skrótowo zwanym WF-em. Czy jednak licealny WF różni się od studiów na kierunku wychowanie fizyczne? Zdecydowanie tak!

Wbrew obiegowej – krzywdzącej dla absolwentów wychowania fizycznego – opinii, studia na tym kierunku nie polegają tylko i wyłącznie na ćwiczeniu na sali gimnastycznej. Faktem jest jednak to, że aby rozpocząć edukację na Akademii Wychowania Fizycznego (lub innej uczelni posiadającej w swojej ofercie edukacyjnej taki kierunek studiów) trzeba wyróżniać się dobrą kondycją i zamiłowaniem do sportu.

Przyszli studenci wychowania fizycznego muszą być sprawni i wytrzymali, ale także predestynowani do współpracy z ludźmi w różnym wieku – zarówno z dziećmi, jak i z osobami starszymi. Przydatny okaże się również talent pedagogiczny, dzięki któremu zaszczepianie w innych przekonania, że „w zdrowym ciele zdrowy duch”, będzie łatwiejsze. Sportowa pasja i umiejętność zdrowej rywalizacji to kolejne oczywiste kompetencje studenta wychowania fizycznego.

Organizacja studiów, specjalizacjeStudia na kierunku wychowanie fizyczne podjąć można w trybie stacjonarnym (dziennie) lub w trybie niestacjonarnym (zaocznie, wieczorowo). Organizowane są dwustopniowo – nabór przeprowadzany jest na trzyletnie studia licencjackie (I stopnia) i dwuletnie studia magisterskie (II stopnia). Z roku na rok w ofercie edukacyjnej uczelni państwowych i prywatnych pojawiają się nowe – ciekawe i perspektywiczne – specjalizacje, na przykład:

- menedżer sportu;
- instruktor sportu;
- instruktor odnowy biologicznej;
- instruktor rekreacji ruchowej;
- fitness;
- specjalność trenerska;
- edukacja sportowa w późnej dorosłości;
- wychowanie fizyczne w służbach mundurowych;
- odnowa biologiczna z gimnastyką korekcyjną;
- szkolne wychowanie fizyczne;
- rekreacja i turystyka szkolna.

Program studiówJeśli chodzi o program studiów na kierunku wychowanie fizyczne, to obejmuje on zarówno przedmioty praktyczne – jak na przykład sporty indywidualne, sporty zespołowe, rytmikę i taniec, ćwiczenia kompensacyjno-korekcyjne, zabawy i gry ruchowe – jak i teoretyczne, między innymi anatomię, antropomotorykę, fizjologię, biochemię, biomechanikę, teorię i historię wychowania fizycznego, edukację zdrowotną, metodykę wychowania fizycznego, psychologię oraz pedagogikę. Istotnym elementem programu są oczywiście praktyki studenckie, obozy programowe oraz przedmioty realizowane w ramach specjalizacji.

Dla przykładu – studenci specjalizacji fitness uczestniczyć będą w przedmiotach:
- anatomia na żywym człowieku;
- biomechanika ruchów człowieka;
- odnowa biologiczna;
- siłowe formy aktywności ruchowej;
- relaksacja w rekreacji;
- taneczne formy fitness;
- wytrzymałościowe formy fitness;
- fitness w wodzie;
- podstawy dietetyki.

Praca, perspektywy zawodoweAbsolwenci wychowania fizycznego znajdują zazwyczaj zatrudnienie w szkolnictwie, jako tak zwani wuefiści (na każdym etapie edukacji prowadzone są zajęcia z WF-u czy gimnastyki korekcyjnej); w ośrodkach sportowych i rekreacyjnych; w instytucjach kultury fizycznej czy w szeroko pojętej turystyce. W zależności od predyspozycji i ukończonej specjalizacji mogą podjąć się pracy z osobami starszymi czy niepełnosprawnymi, pracować jako instruktorzy lub trenerzy, a także doskonalić swoją wiedzę z dziedziny odnowy biologicznej i pracować w sektorze usług spa & wellness.

Możliwości specjalizacji w wybranej dziedzinie sprzyja fakt, że rynek edukacyjny oferuje wiele kursów, szkoleń czy nawet studiów podyplomowych, uczestnictwo w których pozwala zdobyć nowe kwalifikacje oraz wiedzę i – co za tym idzie – podnieść swoją zawodową atrakcyjność. W niektórych branżach ciągły rozwój jest wręcz wskazany, a o perspektywach zawodowych decyduje właśnie umiejętność pozyskiwania nowych umiejętności.

RekrutacjaAby zostać studentem wychowania fizycznego, należy bez wątpienia dbać o formę fizyczną na równi z formą intelektualną. Doskonałe wyniki egzaminów maturalnych nie zapewnią indeksu najlepszych Akademii Wychowania Fizycznego w Polsce – potrzebne są jeszcze wysokie noty zdobyte podczas sprawnościowych egzaminów wstępnych. Receptą na sukces jest zatem równoczesne przygotowywanie się do matury oraz do wewnętrznej rekrutacji prowadzonej przez wybraną uczelnię.

Na warszawskim AWF-ie kandydaci rekrutowani są na podstawie list rankingowych. O miejscu w rankingu decydują zarówno punkty przyznane za wyniki maturalne (matura z języka obcego i z dwóch innych, najlepiej zdanych na maturze przedmiotów) oraz za egzamin sprawnościowy, który obejmuje pływanie oraz dwie inne dziedziny (do wyboru: lekkoatletyka, gry zespołowe, gimnastyka). AWF w Krakowie prowadzi nabór na podstawie wyników egzaminów z języka polskiego i drugiego przedmiotu zadeklarowanego przez kandydata oraz na podstawie testu sprawnościowego (pływanie i bieg).

Bez wątpienia o przyjęciu na studia stanowić będzie systematyka treningów przygotowawczych – nie od dziś wiadomo bowiem, że to ćwiczenie czyni mistrza – oraz determinacja, tak istotna w sportowym życiu. Jeśli zatem pływanie czy biegi nie są najmocniejszą stroną kandydata, nie powinien się poddawać – samozaparcie w przygotowaniach do rekrutacji okaże się niezbędne również podczas studiów.


Red. Barbara Stachnik


Data publikacji: 23.05.2016

Studia kierunki

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Rozważasz studia na kierunku nawigacja? Sprawdź, które uczelnie w Szczecinie oferują taki kierunek kandydatom i dowiedz się, jak przebiega rekrutacja! Takie i inne informacje znajdziesz w naszym artykule!

więcej

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Jeśli rozważasz studia teologiczne, sprawdź koniecznie, które uczelnie w Poznaniu prowadzą taki kierunek. Przygotowaliśmy dla Ciebie tę informację, ale nie tylko - także zasady rekrutacji na studia teologiczne!

więcej

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Jeśli wybierasz się na studia astronomiczne, wybierz miasto Kopernika! Już dziś sprawdź, które uczelnie w Toruniu prowadzą taki kierunek i w jaki sposób pomyślnie przejść rekrutację!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Wychowanie fizyczne i kierunki pokrewne

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi (dawniej Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi)

Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie

Olsztyńska Szkoła Wyższa im. Józefa Rusieckiego

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Zielonogórski

Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola w Lublinie

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla ...

Teologia

Teologia

Rozważasz podjęcie studiów na „teologii”? Dowiedz się jak przebiega nauka na tym kierunku i co Cię czeka po studiach – czy tylko posada katechety?

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska to kierunek interdyscyplinarny – na pograniczu nauk technicznych i przyrodniczych. Jest to również, ze względu na aktualność omawianej podczas studiów tematyki, kierunek przyszłościowy. Dlaczego? Przeczytaj! ...

Handel zagraniczny

Handel zagraniczny

Marzysz o tym, by pracować w handlu zagranicznym? – Chcesz pewnie podjąć studia, które przygotują Cię do realizacji tego marzenia. Doskonałą decyzją okaże się wybór odpowiedniej, perspektywicznej specjalności.

Rolnictwo

Rolnictwo

Modernizacja rolnictwa i jego stały rozwój wymagają, aby osoby, które chcą się nim zawodowo trudnić, posiadały rozbudowane kompetencje i interdyscyplinarną wiedzę. Właśnie dlatego wiele z nich wybiera studia rolnicze I i II stop ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Turystyka i rekreacja

Turystyka i rekreacja

Studia podyplomowe z zakresu turystki i rekreacji to doskonały punkt wyjścia do zdobycia wąskiej specjalizacji zawodowej. Pracujesz w branży turystycznej lub nosisz się z zamiarem podjęcia takiej pracy? Przeczytaj, w jaki sposób podnieść swoje kwalifikacje.

więcej

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Chcesz podnieść swoje zawodowe kompetencje? Zdobyć aktualną wiedzę z zakresu rachunkowości ...

więcej

Menedżer jakości

Menedżer jakości

Swoją przyszłość zawodową wiążesz z zarządzaniem jakością? Obecne stanowisko pracy ...

więcej

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Studia podyplomowe z zakresu dyplomacji i stosunków międzynarodowych to ciekawa ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Polska należy do grupy najbardziej zapracowanych krajów na świecie. Mł ...

więcej

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Organizowany corocznie ranking najlepszych uczelni na świecie opublikował l ...

więcej

Język francuski - DALF (C2)

Język francuski - DALF (C2)

DALF C2 otwiera drzwi do nauki i pracy po francusku. Ten międzynarodowy ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy