Kierunki Studiów - Towaroznawstwo

Kierunki Studiów - Towaroznawstwo

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Towaroznawstwo

Towaroznawstwo

Fot. www.freedigitalphotos.net

Towaroznawstwo to kierunek, który wymaga określonych predyspozycji – przede wszystkim zainteresowania przedmiotami ścisłymi. Jeśli matematyka, biologia i chemia są Twoją mocną stroną, a w przyszłości chciałbyś/chciałabyś pracować jako specjalista do spraw jakości, dowiedz się więcej o tym kierunku – jest spora szansa, że Cię zainteresuje!

Towaroznawstwo, jako kierunek studiów I i II stopnia, łączy w sobie wiedzę z zakresu ekonomii oraz procesów produkcyjnych. Dziedzina ta nazywana bywa również naukami o jakości towarów i usług, a jej historia sięga jeszcze średniowiecza. Towaroznawca zajmuje się przede wszystkim badaniem oraz oceną jakości towarów, a także wskazywaniem czynników, które na tę jakość wpływają. Okazuje się to szczególnie istotne w gospodarce funkcjonującej w warunkach konkurencji (także na rynku międzynarodowym), w której jakość produktu staje się ważnym kryterium wyboru konsumenta.

Predyspozycje kandydataZainteresowania kandydata na studia towaroznawcze powinny dotyczyć ekonomii oraz nauk przyrodniczych, ze szczególnym uwzględnieniem biologii i chemii. Kandydat powinien wykazywać także zdolności matematyczne, ponieważ spora część programu studiów będzie tego wymagać. Poza tym cechować go powinna sumienność, umiejętność organizacji własnej pracy oraz umiejętność współpracy zespołowej.

Organizacja studiów, specjalnościTowaroznawstwo studiować można zarówno na studiach I stopnia – licencjackich (co najmniej 6 semestrów) lub inżynierskich (co najmniej 7 semestrów) – jak i na studiach II stopnia, a więc magisterskich. Studia podjąć można na uczelniach ekonomicznych (na przykład na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu), uczelniach rolniczych (Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Szkoła Wyższa Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie) czy uczelniach technicznych (Politechnika Łódzka). Studiować można stacjonarnie (dziennie) lub niestacjonarnie (zaocznie, wieczorowo).

Większość uczelni oferuje studentom wybór specjalności, na przykład:
- menedżer produktu;
- zarządzanie jakością;
- kształtowanie jakości produktów przemysłowych;
- kształtowanie jakości produktów spożywczych;
- ekologia produktów/wyrobów;
- handlowo-celna;
- logistyka produktów rolniczych i żywnościowych;
- towaroznawstwo produktów warzywnych i zielarskich;
- Quality of Products
i inne.

Wybór specjalności następuje zazwyczaj nie wcześniej niż po I roku studiów licencjackich.

Program studiówStudenci studiów I stopnia będą uczestniczyć w wykładach, ćwiczeniach i laboratoriach z następujących przedmiotów: mikroekonomia; makroekonomia; matematyka; fizyka; chemia; encyklopedia prawa; inżynieria procesów przemysłowych; grafika inżynierska; analiza instrumentalna; analiza sensoryczna; technologia; organizacja i zarządzanie; rachunkowość; statystyka; mikrobiologia; biochemia; zarządzanie jakością; opakownictwo; ochrona środowiska; statystyczna kontrola procesów; towaroznawstwo przemysłowe; towaroznawstwo spożywcze; podstawy marketingu oraz przechowalnictwo.

Program studiów I stopnia uwzględnia także przedmioty specjalnościowe. Dla studentów specjalności „ekologia produktów/wyrobów” przygotowano między innymi takie przedmioty: biotechnologia; dokumentacja i audyt systemów jakości; projektowanie wyrobów; gospodarka odpadami; inżynieria systemów zarządzania; prawo w ochronie środowiska.

Z kolei studenci studiów II stopnia – na tej samej specjalności – będą musieli zaliczyć takie przedmioty: projektowanie i innowacyjność produktu; technologie czystej produkcji; odnawialne źródła energii; analiza chemiczna w ochronie środowiska; instrumentalne metody w ocenie jakości surowców i produktów; mikrobiologia środowiskowa; doskonalenie i integracja systemów zarządzania jakością; zarządzanie środowiskowe; zarządzanie bezpieczeństwem zdrowotnym żywności; psychospołeczne aspekty jakości; ekonomia menedżerska; ekonomika jakości; ekonomika ochrony środowiska; polityka ekologiczna UE; badanie czystości patentowej produktu; systemy pakowania towarów; bezpieczeństwo produktów przemysłowych; kształtowanie jakości produktów przemysłowych; kształtowanie i ocena jakości żywności.

Perspektywy zawodowe. Praca dla towaroznawcyAbsolwenci towaroznawstwa, w zależności od ukończonej specjalizacji, mogą znaleźć zatrudnienie w różnych segmentach gospodarki (na przykład w przemyśle, handlu, rolnictwie, transporcie, gospodarce magazynowej). Stanowiska pracy czekają między innymi w firmach produkcyjnych, firmach handlowych (handel wewnętrzny i międzynarodowy) – w działach przygotowania produkcji, działach jakości, działach marketingu i reklamy, działach logistyki i dystrybucji produktów, a także w zespołach projektowych czy w laboratoriach badawczych. Towaroznawców zatrudniają także jednostki certyfikujące jakość procesów wytwarzania i wyrobów, państwowe i samorządowe wydziały ochrony środowiska, urzędy celne oraz Państwowa Inspekcja Handlowa. Warto dodać, że zapotrzebowanie na specjalistów do spraw jakości rośnie.

RekrutacjaRekrutując studentów, uczelnie biorą z reguły pod uwagę jeden z następujących przedmiotów: matematyka, biologia, chemia, fizyka. Niektóre uczelnie uwzględniają wyniki egzaminu maturalnego z dwóch przedmiotów – wtedy jest to najczęściej matematyka i drugi przedmiot, wskazany przez kandydata. Równie istotny bywa wynik z nowożytnego języka obcego. Szczegóły dotyczące rekrutacji i sposobu przeliczania wyników maturalnych można znaleźć na stronach internetowych uczelni.

Red. B. Stachnik

Data publikacji: 10.10.2016

Studia kierunki

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Rozważasz studia na kierunku nawigacja? Sprawdź, które uczelnie w Szczecinie oferują taki kierunek kandydatom i dowiedz się, jak przebiega rekrutacja! Takie i inne informacje znajdziesz w naszym artykule!

więcej

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Jeśli rozważasz studia teologiczne, sprawdź koniecznie, które uczelnie w Poznaniu prowadzą taki kierunek. Przygotowaliśmy dla Ciebie tę informację, ale nie tylko - także zasady rekrutacji na studia teologiczne!

więcej

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Jeśli wybierasz się na studia astronomiczne, wybierz miasto Kopernika! Już dziś sprawdź, które uczelnie w Toruniu prowadzą taki kierunek i w jaki sposób pomyślnie przejść rekrutację!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla ...

Teologia

Teologia

Rozważasz podjęcie studiów na „teologii”? Dowiedz się jak przebiega nauka na tym kierunku i co Cię czeka po studiach – czy tylko posada katechety?

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska to kierunek interdyscyplinarny – na pograniczu nauk technicznych i przyrodniczych. Jest to również, ze względu na aktualność omawianej podczas studiów tematyki, kierunek przyszłościowy. Dlaczego? Przeczytaj! ...

Handel zagraniczny

Handel zagraniczny

Marzysz o tym, by pracować w handlu zagranicznym? – Chcesz pewnie podjąć studia, które przygotują Cię do realizacji tego marzenia. Doskonałą decyzją okaże się wybór odpowiedniej, perspektywicznej specjalności.

Rolnictwo

Rolnictwo

Modernizacja rolnictwa i jego stały rozwój wymagają, aby osoby, które chcą się nim zawodowo trudnić, posiadały rozbudowane kompetencje i interdyscyplinarną wiedzę. Właśnie dlatego wiele z nich wybiera studia rolnicze I i II stop ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Turystyka i rekreacja

Turystyka i rekreacja

Studia podyplomowe z zakresu turystki i rekreacji to doskonały punkt wyjścia do zdobycia wąskiej specjalizacji zawodowej. Pracujesz w branży turystycznej lub nosisz się z zamiarem podjęcia takiej pracy? Przeczytaj, w jaki sposób podnieść swoje kwalifikacje.

więcej

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Chcesz podnieść swoje zawodowe kompetencje? Zdobyć aktualną wiedzę z zakresu rachunkowości ...

więcej

Menedżer jakości

Menedżer jakości

Swoją przyszłość zawodową wiążesz z zarządzaniem jakością? Obecne stanowisko pracy ...

więcej

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Studia podyplomowe z zakresu dyplomacji i stosunków międzynarodowych to ciekawa ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Polska należy do grupy najbardziej zapracowanych krajów na świecie. Mł ...

więcej

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Organizowany corocznie ranking najlepszych uczelni na świecie opublikował l ...

więcej

Język francuski - DALF (C2)

Język francuski - DALF (C2)

DALF C2 otwiera drzwi do nauki i pracy po francusku. Ten międzynarodowy ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy