Kierunki Studiów - Towaroznawstwo

Kierunki Studiów - Towaroznawstwo

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

Towaroznawstwo

Towaroznawstwo

Fot. www.freedigitalphotos.net

Towaroznawstwo to kierunek, który wymaga określonych predyspozycji – przede wszystkim zainteresowania przedmiotami ścisłymi. Jeśli matematyka, biologia i chemia są Twoją mocną stroną, a w przyszłości chciałbyś/chciałabyś pracować jako specjalista do spraw jakości, dowiedz się więcej o tym kierunku – jest spora szansa, że Cię zainteresuje!

Towaroznawstwo, jako kierunek studiów I i II stopnia, łączy w sobie wiedzę z zakresu ekonomii oraz procesów produkcyjnych. Dziedzina ta nazywana bywa również naukami o jakości towarów i usług, a jej historia sięga jeszcze średniowiecza. Towaroznawca zajmuje się przede wszystkim badaniem oraz oceną jakości towarów, a także wskazywaniem czynników, które na tę jakość wpływają. Okazuje się to szczególnie istotne w gospodarce funkcjonującej w warunkach konkurencji (także na rynku międzynarodowym), w której jakość produktu staje się ważnym kryterium wyboru konsumenta.

Predyspozycje kandydataZainteresowania kandydata na studia towaroznawcze powinny dotyczyć ekonomii oraz nauk przyrodniczych, ze szczególnym uwzględnieniem biologii i chemii. Kandydat powinien wykazywać także zdolności matematyczne, ponieważ spora część programu studiów będzie tego wymagać. Poza tym cechować go powinna sumienność, umiejętność organizacji własnej pracy oraz umiejętność współpracy zespołowej.

Organizacja studiów, specjalnościTowaroznawstwo studiować można zarówno na studiach I stopnia – licencjackich (co najmniej 6 semestrów) lub inżynierskich (co najmniej 7 semestrów) – jak i na studiach II stopnia, a więc magisterskich. Studia podjąć można na uczelniach ekonomicznych (na przykład na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu), uczelniach rolniczych (Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Szkoła Wyższa Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie) czy uczelniach technicznych (Politechnika Łódzka). Studiować można stacjonarnie (dziennie) lub niestacjonarnie (zaocznie, wieczorowo).

Większość uczelni oferuje studentom wybór specjalności, na przykład:
- menedżer produktu;
- zarządzanie jakością;
- kształtowanie jakości produktów przemysłowych;
- kształtowanie jakości produktów spożywczych;
- ekologia produktów/wyrobów;
- handlowo-celna;
- logistyka produktów rolniczych i żywnościowych;
- towaroznawstwo produktów warzywnych i zielarskich;
- Quality of Products
i inne.

Wybór specjalności następuje zazwyczaj nie wcześniej niż po I roku studiów licencjackich.

Program studiówStudenci studiów I stopnia będą uczestniczyć w wykładach, ćwiczeniach i laboratoriach z następujących przedmiotów: mikroekonomia; makroekonomia; matematyka; fizyka; chemia; encyklopedia prawa; inżynieria procesów przemysłowych; grafika inżynierska; analiza instrumentalna; analiza sensoryczna; technologia; organizacja i zarządzanie; rachunkowość; statystyka; mikrobiologia; biochemia; zarządzanie jakością; opakownictwo; ochrona środowiska; statystyczna kontrola procesów; towaroznawstwo przemysłowe; towaroznawstwo spożywcze; podstawy marketingu oraz przechowalnictwo.

Program studiów I stopnia uwzględnia także przedmioty specjalnościowe. Dla studentów specjalności „ekologia produktów/wyrobów” przygotowano między innymi takie przedmioty: biotechnologia; dokumentacja i audyt systemów jakości; projektowanie wyrobów; gospodarka odpadami; inżynieria systemów zarządzania; prawo w ochronie środowiska.

Z kolei studenci studiów II stopnia – na tej samej specjalności – będą musieli zaliczyć takie przedmioty: projektowanie i innowacyjność produktu; technologie czystej produkcji; odnawialne źródła energii; analiza chemiczna w ochronie środowiska; instrumentalne metody w ocenie jakości surowców i produktów; mikrobiologia środowiskowa; doskonalenie i integracja systemów zarządzania jakością; zarządzanie środowiskowe; zarządzanie bezpieczeństwem zdrowotnym żywności; psychospołeczne aspekty jakości; ekonomia menedżerska; ekonomika jakości; ekonomika ochrony środowiska; polityka ekologiczna UE; badanie czystości patentowej produktu; systemy pakowania towarów; bezpieczeństwo produktów przemysłowych; kształtowanie jakości produktów przemysłowych; kształtowanie i ocena jakości żywności.

Perspektywy zawodowe. Praca dla towaroznawcyAbsolwenci towaroznawstwa, w zależności od ukończonej specjalizacji, mogą znaleźć zatrudnienie w różnych segmentach gospodarki (na przykład w przemyśle, handlu, rolnictwie, transporcie, gospodarce magazynowej). Stanowiska pracy czekają między innymi w firmach produkcyjnych, firmach handlowych (handel wewnętrzny i międzynarodowy) – w działach przygotowania produkcji, działach jakości, działach marketingu i reklamy, działach logistyki i dystrybucji produktów, a także w zespołach projektowych czy w laboratoriach badawczych. Towaroznawców zatrudniają także jednostki certyfikujące jakość procesów wytwarzania i wyrobów, państwowe i samorządowe wydziały ochrony środowiska, urzędy celne oraz Państwowa Inspekcja Handlowa. Warto dodać, że zapotrzebowanie na specjalistów do spraw jakości rośnie.

RekrutacjaRekrutując studentów, uczelnie biorą z reguły pod uwagę jeden z następujących przedmiotów: matematyka, biologia, chemia, fizyka. Niektóre uczelnie uwzględniają wyniki egzaminu maturalnego z dwóch przedmiotów – wtedy jest to najczęściej matematyka i drugi przedmiot, wskazany przez kandydata. Równie istotny bywa wynik z nowożytnego języka obcego. Szczegóły dotyczące rekrutacji i sposobu przeliczania wyników maturalnych można znaleźć na stronach internetowych uczelni.

Red. B. Stachnik

Data publikacji: 10.10.2016

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Praca socjalna

Praca socjalna

Propozycja dla tych, którzy czują, że chcieliby dać światu coś od siebie. A nawet jeżeli nie cały świat skorzysta na wiedzy przyszłego przedstawiciela pomocy społecznej, to na pewno lokalne środowisko, które z pewnością ...

Sinologia (filologia chińska)

Sinologia (filologia chińska)

Chiny to w tej chwili zdecydowanie najpotężniejsza gospodarka świata. Liczne firmy i przedsiębiorstwa z Państwa Środka coraz agresywniej inwestują w Azji, Europie i obu Amerykach, a ekspansja gospodarcza pociąga za sobą za ...

Biotechnologia

Biotechnologia

Młodość, świeży i zdrowy wygląd, świetna kondycja. Oto, do czego dąży dziś większość z nas. W dobie daleko rozwiniętej medycyny oraz zaawansowanych technologii, łatwiej jest ten cel osiągnąć. Dlatego specjalista w tej dziedzinie ...

Ochrona środowiska

Ochrona środowiska

Obecnie tematem numer 1 na świecie jest środowisko naturalne i jego ochrona. Tym, którzy nadal zastanawiają się nad wyborem studiów, przedstawiamy, jeden z najbardziej obiecujących kierunków. Ochrona środowiska.

Doradztwo personalne

Doradztwo personalne

Zastanawiasz się nad Tym jaką ścieżkę kariery wybrać? W czym sprawdzisz się najlepiej? Co przyniesie Ci najwięcej satysfakcji, a przy okazji pozwoli na godny zarobek? Z pewnością. W końcu, nie bez powodu czytasz ten artyku ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Doradztwo Zawodowe

Doradztwo Zawodowe

W niepewnych czasach, kiedy ludzie konsultują większość życiowych wyborów ze specjalistami w przeróżnych dziedzinach, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu… zostać jednym z takich specjalistów. Studia podyplomowe z doradztwa zawodowego mogą w tym bardzo pomóc.

więcej

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Aby poszerzyć swoje kwalifikacje i możliwości uzyskania dobrze płatnej pracy, warto ...

więcej

Fundusze Unijne

Fundusze Unijne

Studia podyplomowe z zakresu funduszy unijnych podnoszą kwalifikacje osób aplikujących ...

więcej

Prawo pracy

Prawo pracy

Prawo pracy to dziedzina szczególnie przydatna tym, którzy na co dzień trudnią ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr
Dla pierwszych 20 osób, które chcą zapisać się na studia Informatyka w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach przygotowaliśmy specjalną promocję - tylko 1300 zł za pierwszy semestr. Szczegóły w regulaminie "Bądź szybszy zyskaj więcej".

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Efektywne rozplanowanie czasu – klucz do sukcesu !

Efektywne rozplanowanie czasu – klucz do sukcesu !

W wielu miejscach pracy panuje przekonanie, że pracownik pracujący d ...

więcej

Studia we Włoszech

Studia we Włoszech

Włochy. To tu zaczęła się historia europejskich uniwersytetów, to t ...

więcej

Język angielski BEC Vantage

Język angielski BEC Vantage

Decydując się na zdawanie egzaminu certyfikatowego z języka obcego, po ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.