Kierunki Studiów - Towaroznawstwo

Kierunki Studiów - Towaroznawstwo

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Towaroznawstwo

Towaroznawstwo

Fot. www.freedigitalphotos.net

Towaroznawstwo to kierunek, który wymaga określonych predyspozycji – przede wszystkim zainteresowania przedmiotami ścisłymi. Jeśli matematyka, biologia i chemia są Twoją mocną stroną, a w przyszłości chciałbyś/chciałabyś pracować jako specjalista do spraw jakości, dowiedz się więcej o tym kierunku – jest spora szansa, że Cię zainteresuje!

Towaroznawstwo, jako kierunek studiów I i II stopnia, łączy w sobie wiedzę z zakresu ekonomii oraz procesów produkcyjnych. Dziedzina ta nazywana bywa również naukami o jakości towarów i usług, a jej historia sięga jeszcze średniowiecza. Towaroznawca zajmuje się przede wszystkim badaniem oraz oceną jakości towarów, a także wskazywaniem czynników, które na tę jakość wpływają. Okazuje się to szczególnie istotne w gospodarce funkcjonującej w warunkach konkurencji (także na rynku międzynarodowym), w której jakość produktu staje się ważnym kryterium wyboru konsumenta.

Predyspozycje kandydataZainteresowania kandydata na studia towaroznawcze powinny dotyczyć ekonomii oraz nauk przyrodniczych, ze szczególnym uwzględnieniem biologii i chemii. Kandydat powinien wykazywać także zdolności matematyczne, ponieważ spora część programu studiów będzie tego wymagać. Poza tym cechować go powinna sumienność, umiejętność organizacji własnej pracy oraz umiejętność współpracy zespołowej.

Organizacja studiów, specjalnościTowaroznawstwo studiować można zarówno na studiach I stopnia – licencjackich (co najmniej 6 semestrów) lub inżynierskich (co najmniej 7 semestrów) – jak i na studiach II stopnia, a więc magisterskich. Studia podjąć można na uczelniach ekonomicznych (na przykład na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu), uczelniach rolniczych (Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Szkoła Wyższa Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie) czy uczelniach technicznych (Politechnika Łódzka). Studiować można stacjonarnie (dziennie) lub niestacjonarnie (zaocznie, wieczorowo).

Większość uczelni oferuje studentom wybór specjalności, na przykład:
- menedżer produktu;
- zarządzanie jakością;
- kształtowanie jakości produktów przemysłowych;
- kształtowanie jakości produktów spożywczych;
- ekologia produktów/wyrobów;
- handlowo-celna;
- logistyka produktów rolniczych i żywnościowych;
- towaroznawstwo produktów warzywnych i zielarskich;
- Quality of Products
i inne.

Wybór specjalności następuje zazwyczaj nie wcześniej niż po I roku studiów licencjackich.

Program studiówStudenci studiów I stopnia będą uczestniczyć w wykładach, ćwiczeniach i laboratoriach z następujących przedmiotów: mikroekonomia; makroekonomia; matematyka; fizyka; chemia; encyklopedia prawa; inżynieria procesów przemysłowych; grafika inżynierska; analiza instrumentalna; analiza sensoryczna; technologia; organizacja i zarządzanie; rachunkowość; statystyka; mikrobiologia; biochemia; zarządzanie jakością; opakownictwo; ochrona środowiska; statystyczna kontrola procesów; towaroznawstwo przemysłowe; towaroznawstwo spożywcze; podstawy marketingu oraz przechowalnictwo.

Program studiów I stopnia uwzględnia także przedmioty specjalnościowe. Dla studentów specjalności „ekologia produktów/wyrobów” przygotowano między innymi takie przedmioty: biotechnologia; dokumentacja i audyt systemów jakości; projektowanie wyrobów; gospodarka odpadami; inżynieria systemów zarządzania; prawo w ochronie środowiska.

Z kolei studenci studiów II stopnia – na tej samej specjalności – będą musieli zaliczyć takie przedmioty: projektowanie i innowacyjność produktu; technologie czystej produkcji; odnawialne źródła energii; analiza chemiczna w ochronie środowiska; instrumentalne metody w ocenie jakości surowców i produktów; mikrobiologia środowiskowa; doskonalenie i integracja systemów zarządzania jakością; zarządzanie środowiskowe; zarządzanie bezpieczeństwem zdrowotnym żywności; psychospołeczne aspekty jakości; ekonomia menedżerska; ekonomika jakości; ekonomika ochrony środowiska; polityka ekologiczna UE; badanie czystości patentowej produktu; systemy pakowania towarów; bezpieczeństwo produktów przemysłowych; kształtowanie jakości produktów przemysłowych; kształtowanie i ocena jakości żywności.

Perspektywy zawodowe. Praca dla towaroznawcyAbsolwenci towaroznawstwa, w zależności od ukończonej specjalizacji, mogą znaleźć zatrudnienie w różnych segmentach gospodarki (na przykład w przemyśle, handlu, rolnictwie, transporcie, gospodarce magazynowej). Stanowiska pracy czekają między innymi w firmach produkcyjnych, firmach handlowych (handel wewnętrzny i międzynarodowy) – w działach przygotowania produkcji, działach jakości, działach marketingu i reklamy, działach logistyki i dystrybucji produktów, a także w zespołach projektowych czy w laboratoriach badawczych. Towaroznawców zatrudniają także jednostki certyfikujące jakość procesów wytwarzania i wyrobów, państwowe i samorządowe wydziały ochrony środowiska, urzędy celne oraz Państwowa Inspekcja Handlowa. Warto dodać, że zapotrzebowanie na specjalistów do spraw jakości rośnie.

RekrutacjaRekrutując studentów, uczelnie biorą z reguły pod uwagę jeden z następujących przedmiotów: matematyka, biologia, chemia, fizyka. Niektóre uczelnie uwzględniają wyniki egzaminu maturalnego z dwóch przedmiotów – wtedy jest to najczęściej matematyka i drugi przedmiot, wskazany przez kandydata. Równie istotny bywa wynik z nowożytnego języka obcego. Szczegóły dotyczące rekrutacji i sposobu przeliczania wyników maturalnych można znaleźć na stronach internetowych uczelni.

Red. B. Stachnik

Data publikacji: 10.10.2016

Studia kierunki

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Planujesz studia wojskowe na elitarnym kierunku dowodzenie? Czy wiesz, które uczelnie we Wrocławiu oferują taką ścieżkę edukacji? Mamy dla Ciebie tę informację!

więcej

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Jeśli myślisz o studiach edytorskich, już dzisiaj sprawdź, które uczelnie w Lublinie mają ten kierunek w swojej ofercie i jak przebiega rekrutacja! Te i inne informacje przygotowała dla Ciebie nasza redakcja!

więcej

Uczelnie z kierunkiem Business Management w Łodzi

Uczelnie z kierunkiem Business Management w Łodzi

Jeśli widzisz swoją przyszłość na menadżerskim stanowisku w międzynarodowej korporacji, studia Business Management świetnie Cię do tego przygotują. Dowiedz się, które uczelnie w Łodzi oferują taki kierunek i wystartuj z impetem w życie zawodowe!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Iberystyka

Iberystyka

Przyszli studenci wybierają ten kierunek z wielu powodów. Jednych urzeka gorący temperament mieszkańców Półwyspu, inni pragną poznać kulturę ojczyzny Pablo Picasso, Pedro Almodovara, Penelope Cruz czy Fernando Torresa, jeszcze i ...

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza to kierunek stworzony w odpowiedzi na realne potrzeby rynku pracy. Jesteś zainteresowany innowacyjnym programem studiów i pewnymi perspektywami zawodowymi? Dowiedz się więcej!

Biofizyka

Biofizyka

Szukasz kierunku studiów z pogranicza fizyki i biologii, który „jest skazany” na intensywny rozwój? Interesujesz się nowinkami ze świata nauki? Studiuj biofizykę!

Psychologia w biznesie

Psychologia w biznesie

„Psychologia w biznesie” to interdyscyplinarny kierunek studiów, którego punktem wyjściowym jest przekonanie, że wiedza psychologiczna znajduje zastosowanie w biznesie – i to jako najważniejszy składnik sukcesu przedsiębio ...

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Design Managment - zarządznie designem

Design Managment - zarządznie designem

Marketing, zarządzanie to dziś jedne z najbardziej obleganych kierunków. Strategia każdej firmy opiera się na tych dwóch dziedzinach. Stworzenie odpowiedniego produktu, wykreowanie go i sprzedaż to nie lada sztuka. Oto studia, które pokazują, jak to zrobić najlepiej.

więcej

Administracja samorządowa

Administracja samorządowa

Kariera w polityce to marzenie wielu młodych, zaangażowanych społecznie ludzi. ...

więcej

Grafika  komputerowa

Grafika komputerowa

Już od jakiegoś czasu mówi się, że światem rządzi reklama i internet. Dopóki będzie ...

więcej

Aranżacja wnętrz

Aranżacja wnętrz

Kierunek równie przyjemny co wymagający. Uczy praktycznych umiejętności i uzupełnia ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czy ukończenie studiów jest gwarantem zdobycia dobrej pracy?

Czy ukończenie studiów jest gwarantem zdobycia dobrej pracy?

Obserwując sytuację na rynku pracy trudno jest jednoznacznie stwierdzić cz ...

więcej

Studia we Francji

Studia we Francji

Studia we Francji wiążą się z mnóstwem... atrakcji! Nie bez powododu prze ...

więcej

Język francuski - TCF ( B2)

Język francuski - TCF ( B2)

Uczysz się francuskiego od pewnego czasu i nie wiesz, na jakim poziomie ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy