Kierunki Studiów - Teologia

Kierunki Studiów - Teologia

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Teologia

Teologia

Fot.: www.freedigitalphotos.net

Rozważasz podjęcie studiów na „teologii”? Dowiedz się jak przebiega nauka na tym kierunku i co Cię czeka po studiach – czy tylko posada katechety?

Teologia to dziedzina, która koncentruje się na kwestii istnienia Boga, na jego atrybutach oraz relacji do świata przyrody i człowieka. Celem studiów teologicznych jest w założeniu intelektualne pogłębienie swojej wiary, choć naukowość teologii jako dziedziny budzi nierzadko zastrzeżenia. Wiedza teologiczna, w połączeniu z formacją duchową, może również okazać się kluczem do tego, aby pełniej zrozumieć życie społeczne postrzegane przez pryzmat światopoglądu chrześcijańskiego. Studia teologiczne mogą być równocześnie sposobem na przygotowanie się do posługi w Kościele – jako kapłan czy prezbiter, ale również jako osoba świecka.

Predyspozycje do studiowania teologiiBez wątpienia cenną motywacją do podjęcia studiów teologicznych okaże się zainteresowanie Kościołem i wiarą, choć mitem jest, że są to studia przeznaczone jedynie dla osób gorliwie wierzących. Można założyć, że teologia to studia, na których lepiej odnajdą się humaniści niż tak zwane „umysły ścisłe”. Kandydaci na studia teologiczne muszą być przygotowani na sporą dawkę lektury.

Organizacja studiów, specjalnościTeologię studiować można w ramach jednolitych studiów magisterskich na uczelniach państwowych (największą renomą cieszą się uczelnie katolickie, takie jak Katolicki Uniwersytet Lubelski czy Uniwersytet Papieski w Krakowie). Studia trwają pięć lat, można je podjąć w trybie stacjonarnym, czyli dziennie, lub niestacjonarnym – wieczorowo albo zaocznie.

Studenci mają możliwość wyboru specjalności, która „profiluje” ich ścieżkę edukacyjną i, w konsekwencji, także ścieżkę zawodową, na przykład:
- teologia ogólna;
- teologia nauczycielska (katechetyczna);
- misjologia;
- turystyka krajów biblijnych;
- specjalność kapłańska (dla kleryków);
- nauki o rodzinie;
- kultura chrześcijańska
i inne.

Program studiówListę przedmiotów wchodzących w skład programu studiów określa Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jednak na poszczególnych uczelniach mogą pojawić się niewielkie różnice programowe – między innymi w zależności od wybranej specjalności. Według ministerialnych standardów program „teologii” wygląda następująco:
- historia filozofii;
- logika i teoria poznania;
- etyka;
- biblistyka Starego Testamentu;
- biblistyka Nowego Testamentu;
- teologia fundamentalna;
- teologia dogmatyczna;
- teologia moralna;
- religiologia;
- patrologia;
- historia Kościoła;
- teologia duchowości;
- ekumenizm;
- teologia praktyczna;
- liturgika;
- katechetyka;
- prawo kanoniczne.

Perspektywy zatrudnieniaAbsolwenci teologii zatrudniani są zarówno w kościelnych, jak i świeckich instytucjach świadczących usługi edukacyjne, kulturowe i z zakresu profilaktyki społecznej; w organizacjach pozarządowych i stowarzyszeniach; w oświacie (ukończenie specjalności nauczycielskiej lub katechetycznej umożliwia pracę w charakterze nauczyciela-katechety); w poradnictwie rodzinnym i ośrodkach opiekuńczych; w jednostkach naukowych. Absolwenci specjalności kapłańskiej są z kolei przygotowani do posługi duszpasterskiej w parafiach.

RekrutacjaKażda z uczelni prowadzi rekrutację w oparciu o swoje własne kryteria naboru. Podstawą tworzenia list zakwalifikowanych kandydatów są wyniki z egzaminów maturalnych z określonych przez uczelnię przedmiotów. Niektóre uczelnie rekrutują na podstawie wyników z jednego przedmiotu, inne – nawet z trzech. W przypadku teologii pod uwagę brane są najczęściej przedmioty humanistyczne, takie jak język polski, historia, wiedza o społeczeństwie czy języki obce. Oczywiście wyższą wartość mają wyniki egzaminów zdawanych na poziomie rozszerzonym. Szczegóły na temat rekrutacji sprawdzić można na stronach internetowych wybranej uczelni.

Red. B. Stachnik


Data publikacji: 13.03.2017

Studia kierunki

Uczelnie w Poznaniu z kierunkiem malarstwo

Uczelnie w Poznaniu z kierunkiem malarstwo

Marzysz o studiach artystycznych z zakresu malarstwa? Dowiedz się już teraz, które uczelnie w Poznaniu posiadają w swojej ofercie taki kierunek studiów i sprawdź, jak wygląda rekrutacja!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Planujesz studia wojskowe na elitarnym kierunku dowodzenie? Czy wiesz, które uczelnie we Wrocławiu oferują taką ścieżkę edukacji? Mamy dla Ciebie tę informację!

więcej

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Jeśli myślisz o studiach edytorskich, już dzisiaj sprawdź, które uczelnie w Lublinie mają ten kierunek w swojej ofercie i jak przebiega rekrutacja! Te i inne informacje przygotowała dla Ciebie nasza redakcja!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Teologia i kierunki pokrewne

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Iberystyka

Iberystyka

Przyszli studenci wybierają ten kierunek z wielu powodów. Jednych urzeka gorący temperament mieszkańców Półwyspu, inni pragną poznać kulturę ojczyzny Pablo Picasso, Pedro Almodovara, Penelope Cruz czy Fernando Torresa, jeszcze i ...

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza to kierunek stworzony w odpowiedzi na realne potrzeby rynku pracy. Jesteś zainteresowany innowacyjnym programem studiów i pewnymi perspektywami zawodowymi? Dowiedz się więcej!

Biofizyka

Biofizyka

Szukasz kierunku studiów z pogranicza fizyki i biologii, który „jest skazany” na intensywny rozwój? Interesujesz się nowinkami ze świata nauki? Studiuj biofizykę!

Psychologia w biznesie

Psychologia w biznesie

„Psychologia w biznesie” to interdyscyplinarny kierunek studiów, którego punktem wyjściowym jest przekonanie, że wiedza psychologiczna znajduje zastosowanie w biznesie – i to jako najważniejszy składnik sukcesu przedsiębio ...

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Design Managment - zarządznie designem

Design Managment - zarządznie designem

Marketing, zarządzanie to dziś jedne z najbardziej obleganych kierunków. Strategia każdej firmy opiera się na tych dwóch dziedzinach. Stworzenie odpowiedniego produktu, wykreowanie go i sprzedaż to nie lada sztuka. Oto studia, które pokazują, jak to zrobić najlepiej.

więcej

Administracja samorządowa

Administracja samorządowa

Kariera w polityce to marzenie wielu młodych, zaangażowanych społecznie ludzi. ...

więcej

Grafika  komputerowa

Grafika komputerowa

Już od jakiegoś czasu mówi się, że światem rządzi reklama i internet. Dopóki będzie ...

więcej

Aranżacja wnętrz

Aranżacja wnętrz

Kierunek równie przyjemny co wymagający. Uczy praktycznych umiejętności i uzupełnia ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak wybrać właściwą drogę rozwoju zawodowego

Jak wybrać właściwą drogę rozwoju zawodowego

Nawet najbardziej skrupulatne plany kariery zawodowej mogą zostać z ...

więcej

Studia we Francji

Studia we Francji

Studia we Francji wiążą się z mnóstwem... atrakcji! Nie bez powododu prze ...

więcej

Język niemiecki – Goethe-Zertifikat C1

Język niemiecki – Goethe-Zertifikat C1

Sprichst du Deutsch? Jeśli tak, to zadbaj o to, aby znajomość języka odp ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy