Kierunki Studiów - Teologia

Kierunki Studiów - Teologia

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

Teologia

Teologia

Fot.: www.freedigitalphotos.net

Rozważasz podjęcie studiów na „teologii”? Dowiedz się jak przebiega nauka na tym kierunku i co Cię czeka po studiach – czy tylko posada katechety?

Teologia to dziedzina, która koncentruje się na kwestii istnienia Boga, na jego atrybutach oraz relacji do świata przyrody i człowieka. Celem studiów teologicznych jest w założeniu intelektualne pogłębienie swojej wiary, choć naukowość teologii jako dziedziny budzi nierzadko zastrzeżenia. Wiedza teologiczna, w połączeniu z formacją duchową, może również okazać się kluczem do tego, aby pełniej zrozumieć życie społeczne postrzegane przez pryzmat światopoglądu chrześcijańskiego. Studia teologiczne mogą być równocześnie sposobem na przygotowanie się do posługi w Kościele – jako kapłan czy prezbiter, ale również jako osoba świecka.

Predyspozycje do studiowania teologiiBez wątpienia cenną motywacją do podjęcia studiów teologicznych okaże się zainteresowanie Kościołem i wiarą, choć mitem jest, że są to studia przeznaczone jedynie dla osób gorliwie wierzących. Można założyć, że teologia to studia, na których lepiej odnajdą się humaniści niż tak zwane „umysły ścisłe”. Kandydaci na studia teologiczne muszą być przygotowani na sporą dawkę lektury.

Organizacja studiów, specjalnościTeologię studiować można w ramach jednolitych studiów magisterskich na uczelniach państwowych (największą renomą cieszą się uczelnie katolickie, takie jak Katolicki Uniwersytet Lubelski czy Uniwersytet Papieski w Krakowie). Studia trwają pięć lat, można je podjąć w trybie stacjonarnym, czyli dziennie, lub niestacjonarnym – wieczorowo albo zaocznie.

Studenci mają możliwość wyboru specjalności, która „profiluje” ich ścieżkę edukacyjną i, w konsekwencji, także ścieżkę zawodową, na przykład:
- teologia ogólna;
- teologia nauczycielska (katechetyczna);
- misjologia;
- turystyka krajów biblijnych;
- specjalność kapłańska (dla kleryków);
- nauki o rodzinie;
- kultura chrześcijańska
i inne.

Program studiówListę przedmiotów wchodzących w skład programu studiów określa Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jednak na poszczególnych uczelniach mogą pojawić się niewielkie różnice programowe – między innymi w zależności od wybranej specjalności. Według ministerialnych standardów program „teologii” wygląda następująco:
- historia filozofii;
- logika i teoria poznania;
- etyka;
- biblistyka Starego Testamentu;
- biblistyka Nowego Testamentu;
- teologia fundamentalna;
- teologia dogmatyczna;
- teologia moralna;
- religiologia;
- patrologia;
- historia Kościoła;
- teologia duchowości;
- ekumenizm;
- teologia praktyczna;
- liturgika;
- katechetyka;
- prawo kanoniczne.

Perspektywy zatrudnieniaAbsolwenci teologii zatrudniani są zarówno w kościelnych, jak i świeckich instytucjach świadczących usługi edukacyjne, kulturowe i z zakresu profilaktyki społecznej; w organizacjach pozarządowych i stowarzyszeniach; w oświacie (ukończenie specjalności nauczycielskiej lub katechetycznej umożliwia pracę w charakterze nauczyciela-katechety); w poradnictwie rodzinnym i ośrodkach opiekuńczych; w jednostkach naukowych. Absolwenci specjalności kapłańskiej są z kolei przygotowani do posługi duszpasterskiej w parafiach.

RekrutacjaKażda z uczelni prowadzi rekrutację w oparciu o swoje własne kryteria naboru. Podstawą tworzenia list zakwalifikowanych kandydatów są wyniki z egzaminów maturalnych z określonych przez uczelnię przedmiotów. Niektóre uczelnie rekrutują na podstawie wyników z jednego przedmiotu, inne – nawet z trzech. W przypadku teologii pod uwagę brane są najczęściej przedmioty humanistyczne, takie jak język polski, historia, wiedza o społeczeństwie czy języki obce. Oczywiście wyższą wartość mają wyniki egzaminów zdawanych na poziomie rozszerzonym. Szczegóły na temat rekrutacji sprawdzić można na stronach internetowych wybranej uczelni.

Red. B. Stachnik


Data publikacji: 13.03.2017

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Teologia i kierunki pokrewne

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Praca socjalna

Praca socjalna

Propozycja dla tych, którzy czują, że chcieliby dać światu coś od siebie. A nawet jeżeli nie cały świat skorzysta na wiedzy przyszłego przedstawiciela pomocy społecznej, to na pewno lokalne środowisko, które z pewnością ...

Sinologia (filologia chińska)

Sinologia (filologia chińska)

Chiny to w tej chwili zdecydowanie najpotężniejsza gospodarka świata. Liczne firmy i przedsiębiorstwa z Państwa Środka coraz agresywniej inwestują w Azji, Europie i obu Amerykach, a ekspansja gospodarcza pociąga za sobą za ...

Biotechnologia

Biotechnologia

Młodość, świeży i zdrowy wygląd, świetna kondycja. Oto, do czego dąży dziś większość z nas. W dobie daleko rozwiniętej medycyny oraz zaawansowanych technologii, łatwiej jest ten cel osiągnąć. Dlatego specjalista w tej dziedzinie ...

Ochrona środowiska

Ochrona środowiska

Obecnie tematem numer 1 na świecie jest środowisko naturalne i jego ochrona. Tym, którzy nadal zastanawiają się nad wyborem studiów, przedstawiamy, jeden z najbardziej obiecujących kierunków. Ochrona środowiska.

Doradztwo personalne

Doradztwo personalne

Zastanawiasz się nad Tym jaką ścieżkę kariery wybrać? W czym sprawdzisz się najlepiej? Co przyniesie Ci najwięcej satysfakcji, a przy okazji pozwoli na godny zarobek? Z pewnością. W końcu, nie bez powodu czytasz ten artyku ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Doradztwo Zawodowe

Doradztwo Zawodowe

W niepewnych czasach, kiedy ludzie konsultują większość życiowych wyborów ze specjalistami w przeróżnych dziedzinach, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu… zostać jednym z takich specjalistów. Studia podyplomowe z doradztwa zawodowego mogą w tym bardzo pomóc.

więcej

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Aby poszerzyć swoje kwalifikacje i możliwości uzyskania dobrze płatnej pracy, warto ...

więcej

Fundusze Unijne

Fundusze Unijne

Studia podyplomowe z zakresu funduszy unijnych podnoszą kwalifikacje osób aplikujących ...

więcej

Prawo pracy

Prawo pracy

Prawo pracy to dziedzina szczególnie przydatna tym, którzy na co dzień trudnią ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr
Dla pierwszych 20 osób, które chcą zapisać się na studia Informatyka w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach przygotowaliśmy specjalną promocję - tylko 1300 zł za pierwszy semestr. Szczegóły w regulaminie "Bądź szybszy zyskaj więcej".

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czego boimy się w pracy?

Czego boimy się w pracy?

Praca na każdym stanowisku, niezależnie od tego czy ją lubimy, wi ...

więcej

Studia w Niemczech

Studia w Niemczech

Studia w Niemczech to szansa na solidne wykształcenie, cenione na ...

więcej

Jezyk holenderski - CNaVT

Jezyk holenderski - CNaVT

Certyfikat z języka holenderskiego to przysłowiowy As w rękawie. Zn ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy