Kierunki Studiów - Stosunki międzynarodowe

Kierunki Studiów - Stosunki międzynarodowe

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Stosunki międzynarodowe

Stosunki międzynarodowe

Fot. www.freedigitalphotos.net

Stosunki międzynarodowe to studia dla ludzi ciekawych świata. Jeżeli bieżące wydarzenia polityczne Cię pasjonują i interesują Cię doniesienia o stanie światowej gospodarki, a na dodatek lubisz uczyć się języków obcych, to wielce prawdopodobne, że ten kierunek jest w sam raz dla Ciebie! Dowiedz się o nim trochę więcej...

We współczesnym świecie relacje międzynarodowe i ponadnarodowe (na przykład w ramach struktur unijnych, ONZ lub NATO) przebiegają na wielu poziomach – między innymi na poziomie politycznym, prawnym, ekonomicznym i kulturowym. Stosunki międzynarodowe to kierunek studiów, który wyposaża studentów w niezbędną wiedzę z zakresu nauk społecznych, politycznych i ekonomicznych, relacji międzykulturowych oraz prawa międzynarodowego – dostarcza tym samym narzędzi analizy mechanizmów międzynarodowego współdziałania.

Czy te studia są dla Ciebie?Dlatego właśnie od kandydatów wymaga się przede wszystkim zainteresowania problemami współczesnego świata, zorientowania w aktualnych wydarzeniach politycznych i gospodarce światowej oraz umiejętności komunikowania i negocjacji, bez których kształtowanie relacji międzynarodowych jest w zasadzie niemożliwe. Kandydaci powinni także przejawiać chęć nauki języków obcych – współpraca międzynarodowa wymaga bowiem możliwości porozumienia się z przedstawicielami innych państw. Obligatoryjna jest zatem dobra znajomość języka angielskiego, a znajomość drugiego języka obcego – przydatna.

Organizacja studiów, specjalizacjeStosunki międzynarodowe to popularny od lat kierunek, który studiować można zarówno na uczelniach publicznych, jak i prywatnych – tak w trybie stacjonarnym (dziennie), jak i niestacjonarnym (wieczorowo lub zaocznie) oraz na obu poziomach (licencjackim i magisterskim). Studenci mogą zazwyczaj wybrać specjalizację studiów już na I roku. Oto przykładowe specjalności:

- biznes międzynarodowy;
- dyplomacja i polityka międzynarodowa;
- finanse międzynarodowe;
- gospodarka krajów Europy Środowej i Wschodniej;
- gospodarka światowa;
- instytucje i polityka Unii Europejskiej;
- integracja europejska;
- media i komunikowanie;
- międzynarodowe stosunki gospodarcze;
- międzynarodowe zarządzanie finansowe;
- prawo europejskie;
- służba zagraniczna;
- zarządzanie globalne i regionalne;
- bezpieczeństwo międzynarodowe;
- zarządzanie marketingowo-logistyczne.

Program studiówProgram studiów na kierunku stosunki międzynarodowe składa się z przedmiotów realizowanych w ramach danej specjalizacji oraz z przedmiotów ogólnych i kierunkowych, które studenci zaliczyć muszą niezależnie od wybranej specjalizacji. Do grupy tych przedmiotów należą między innymi ekonomia, prawo, polityka gospodarcza, geografia polityczna i ekonomiczna, międzynarodowe stosunki kulturalne, międzynarodowe stosunki polityczne, międzynarodowe stosunki ekonomiczne, organizacje międzynarodowe, polityka zagraniczna Polski, historia stosunków międzynarodowych, komunikowanie międzynarodowe i historia cywilizacji europejskiej.

Perspektywy zawodoweDzięki interdyscyplinarnemu wykształceniu oraz rozmaitym możliwościom specjalizacji, absolwenci stosunków międzynarodowych znajdą zatrudnienie między innymi:

- w placówkach dyplomatycznych;
- w konsulatach i przedstawicielstwach obcych państw w Polsce;
- w urzędach i instytucjach UE, ONZ i NATO;
- w biurach organizacji rządowych, pozarządowych i międzynarodowych;
- w bankach, firmach ubezpieczeniowych i finansowych;
- w działach współpracy międzynarodowej;
- w rozmaitych przedsiębiorstwach;
- w agencjach marketingowych, reklamowych i wydawniczych oraz w mediach.

Co więcej, nauka języków obcych i dodatkowe kursy, szkolenia lub studia podyplomowe mogą skutecznie podnieść atrakcyjność absolwenta stosunków międzynarodowych na rynku pracy – nie tylko polskim, ale i zagranicznym.

Rekrutacja, progi punktoweRekrutacja na studia I stopnia na kierunku stosunki międzynarodowe przebiega na podstawie wyników egzaminów maturalnych. Dla przykładu: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie w roku akademickim 2013/2014 będzie rekrutował na podstawie dwóch przedmiotów – pierwszy studenci mogą wybrać spośród matematyki, geografii, historii lub WOS-u; drugi to język obcy nowożytny.

Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu również brane będą pod uwagę wyniki z dwóch przedmiotów – pierwszy to (do wyboru) historia, fizyka i astronomia, geografia, historia sztuki, matematyka, WOS albo informatyka; drugi to język polski lub język obcy nowożytny. Z kolei kandydaci na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie będą mogli wybrać trzy spośród następujących przedmiotów: geografia, historia, język polski, język obcy nowożytny, matematyka, WOS.

Progi punktowe w roku akademickim 2012/2013 osiągnęły wartość:
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie: 111 punktów;
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie: 59,2 punktu;
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie: 99 punkty.

Rekrutacja dla kandydatów na studia II stopnia przebiega z reguły w ramach konkursu dyplomów ukończenia studiów licencjackich.


Red. Barbara Stachnik

Data publikacji: 16.05.2016

Studia kierunki

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Rozważasz studia na kierunku nawigacja? Sprawdź, które uczelnie w Szczecinie oferują taki kierunek kandydatom i dowiedz się, jak przebiega rekrutacja! Takie i inne informacje znajdziesz w naszym artykule!

więcej

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Jeśli rozważasz studia teologiczne, sprawdź koniecznie, które uczelnie w Poznaniu prowadzą taki kierunek. Przygotowaliśmy dla Ciebie tę informację, ale nie tylko - także zasady rekrutacji na studia teologiczne!

więcej

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Jeśli wybierasz się na studia astronomiczne, wybierz miasto Kopernika! Już dziś sprawdź, które uczelnie w Toruniu prowadzą taki kierunek i w jaki sposób pomyślnie przejść rekrutację!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Stosunki międzynarodowe i kierunki pokrewne

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi (dawniej Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi)

Collegium Civitas

Dolnośląska Szkoła Wyższa

Krakowska Akademia im. A. Frycza Modrzewskiego

Społeczna Akademia Nauk

Społeczna Akademia Nauk

Uczelnia Jana Wyżykowskiego

Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie

Uczelnia Łazarskiego

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

pokaż więcej >>

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla ...

Teologia

Teologia

Rozważasz podjęcie studiów na „teologii”? Dowiedz się jak przebiega nauka na tym kierunku i co Cię czeka po studiach – czy tylko posada katechety?

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska to kierunek interdyscyplinarny – na pograniczu nauk technicznych i przyrodniczych. Jest to również, ze względu na aktualność omawianej podczas studiów tematyki, kierunek przyszłościowy. Dlaczego? Przeczytaj! ...

Handel zagraniczny

Handel zagraniczny

Marzysz o tym, by pracować w handlu zagranicznym? – Chcesz pewnie podjąć studia, które przygotują Cię do realizacji tego marzenia. Doskonałą decyzją okaże się wybór odpowiedniej, perspektywicznej specjalności.

Rolnictwo

Rolnictwo

Modernizacja rolnictwa i jego stały rozwój wymagają, aby osoby, które chcą się nim zawodowo trudnić, posiadały rozbudowane kompetencje i interdyscyplinarną wiedzę. Właśnie dlatego wiele z nich wybiera studia rolnicze I i II stop ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Turystyka i rekreacja

Turystyka i rekreacja

Studia podyplomowe z zakresu turystki i rekreacji to doskonały punkt wyjścia do zdobycia wąskiej specjalizacji zawodowej. Pracujesz w branży turystycznej lub nosisz się z zamiarem podjęcia takiej pracy? Przeczytaj, w jaki sposób podnieść swoje kwalifikacje.

więcej

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Chcesz podnieść swoje zawodowe kompetencje? Zdobyć aktualną wiedzę z zakresu rachunkowości ...

więcej

Menedżer jakości

Menedżer jakości

Swoją przyszłość zawodową wiążesz z zarządzaniem jakością? Obecne stanowisko pracy ...

więcej

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Studia podyplomowe z zakresu dyplomacji i stosunków międzynarodowych to ciekawa ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Polska należy do grupy najbardziej zapracowanych krajów na świecie. Mł ...

więcej

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Organizowany corocznie ranking najlepszych uczelni na świecie opublikował l ...

więcej

Język francuski - DALF (C2)

Język francuski - DALF (C2)

DALF C2 otwiera drzwi do nauki i pracy po francusku. Ten międzynarodowy ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy