Kierunki Studiów - Stosunki międzynarodowe

Kierunki Studiów - Stosunki międzynarodowe

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Stosunki międzynarodowe

Stosunki międzynarodowe

Fot. www.freedigitalphotos.net

Stosunki międzynarodowe to studia dla ludzi ciekawych świata. Jeżeli bieżące wydarzenia polityczne Cię pasjonują i interesują Cię doniesienia o stanie światowej gospodarki, a na dodatek lubisz uczyć się języków obcych, to wielce prawdopodobne, że ten kierunek jest w sam raz dla Ciebie! Dowiedz się o nim trochę więcej...

We współczesnym świecie relacje międzynarodowe i ponadnarodowe (na przykład w ramach struktur unijnych, ONZ lub NATO) przebiegają na wielu poziomach – między innymi na poziomie politycznym, prawnym, ekonomicznym i kulturowym. Stosunki międzynarodowe to kierunek studiów, który wyposaża studentów w niezbędną wiedzę z zakresu nauk społecznych, politycznych i ekonomicznych, relacji międzykulturowych oraz prawa międzynarodowego – dostarcza tym samym narzędzi analizy mechanizmów międzynarodowego współdziałania.

Czy te studia są dla Ciebie?Dlatego właśnie od kandydatów wymaga się przede wszystkim zainteresowania problemami współczesnego świata, zorientowania w aktualnych wydarzeniach politycznych i gospodarce światowej oraz umiejętności komunikowania i negocjacji, bez których kształtowanie relacji międzynarodowych jest w zasadzie niemożliwe. Kandydaci powinni także przejawiać chęć nauki języków obcych – współpraca międzynarodowa wymaga bowiem możliwości porozumienia się z przedstawicielami innych państw. Obligatoryjna jest zatem dobra znajomość języka angielskiego, a znajomość drugiego języka obcego – przydatna.

Organizacja studiów, specjalizacjeStosunki międzynarodowe to popularny od lat kierunek, który studiować można zarówno na uczelniach publicznych, jak i prywatnych – tak w trybie stacjonarnym (dziennie), jak i niestacjonarnym (wieczorowo lub zaocznie) oraz na obu poziomach (licencjackim i magisterskim). Studenci mogą zazwyczaj wybrać specjalizację studiów już na I roku. Oto przykładowe specjalności:

- biznes międzynarodowy;
- dyplomacja i polityka międzynarodowa;
- finanse międzynarodowe;
- gospodarka krajów Europy Środowej i Wschodniej;
- gospodarka światowa;
- instytucje i polityka Unii Europejskiej;
- integracja europejska;
- media i komunikowanie;
- międzynarodowe stosunki gospodarcze;
- międzynarodowe zarządzanie finansowe;
- prawo europejskie;
- służba zagraniczna;
- zarządzanie globalne i regionalne;
- bezpieczeństwo międzynarodowe;
- zarządzanie marketingowo-logistyczne.

Program studiówProgram studiów na kierunku stosunki międzynarodowe składa się z przedmiotów realizowanych w ramach danej specjalizacji oraz z przedmiotów ogólnych i kierunkowych, które studenci zaliczyć muszą niezależnie od wybranej specjalizacji. Do grupy tych przedmiotów należą między innymi ekonomia, prawo, polityka gospodarcza, geografia polityczna i ekonomiczna, międzynarodowe stosunki kulturalne, międzynarodowe stosunki polityczne, międzynarodowe stosunki ekonomiczne, organizacje międzynarodowe, polityka zagraniczna Polski, historia stosunków międzynarodowych, komunikowanie międzynarodowe i historia cywilizacji europejskiej.

Perspektywy zawodoweDzięki interdyscyplinarnemu wykształceniu oraz rozmaitym możliwościom specjalizacji, absolwenci stosunków międzynarodowych znajdą zatrudnienie między innymi:

- w placówkach dyplomatycznych;
- w konsulatach i przedstawicielstwach obcych państw w Polsce;
- w urzędach i instytucjach UE, ONZ i NATO;
- w biurach organizacji rządowych, pozarządowych i międzynarodowych;
- w bankach, firmach ubezpieczeniowych i finansowych;
- w działach współpracy międzynarodowej;
- w rozmaitych przedsiębiorstwach;
- w agencjach marketingowych, reklamowych i wydawniczych oraz w mediach.

Co więcej, nauka języków obcych i dodatkowe kursy, szkolenia lub studia podyplomowe mogą skutecznie podnieść atrakcyjność absolwenta stosunków międzynarodowych na rynku pracy – nie tylko polskim, ale i zagranicznym.

Rekrutacja, progi punktoweRekrutacja na studia I stopnia na kierunku stosunki międzynarodowe przebiega na podstawie wyników egzaminów maturalnych. Dla przykładu: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie w roku akademickim 2013/2014 będzie rekrutował na podstawie dwóch przedmiotów – pierwszy studenci mogą wybrać spośród matematyki, geografii, historii lub WOS-u; drugi to język obcy nowożytny.

Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu również brane będą pod uwagę wyniki z dwóch przedmiotów – pierwszy to (do wyboru) historia, fizyka i astronomia, geografia, historia sztuki, matematyka, WOS albo informatyka; drugi to język polski lub język obcy nowożytny. Z kolei kandydaci na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie będą mogli wybrać trzy spośród następujących przedmiotów: geografia, historia, język polski, język obcy nowożytny, matematyka, WOS.

Progi punktowe w roku akademickim 2012/2013 osiągnęły wartość:
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie: 111 punktów;
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie: 59,2 punktu;
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie: 99 punkty.

Rekrutacja dla kandydatów na studia II stopnia przebiega z reguły w ramach konkursu dyplomów ukończenia studiów licencjackich.


Red. Barbara Stachnik

Data publikacji: 16.05.2016

Studia kierunki

Uczelnie w Poznaniu z kierunkiem malarstwo

Uczelnie w Poznaniu z kierunkiem malarstwo

Marzysz o studiach artystycznych z zakresu malarstwa? Dowiedz się już teraz, które uczelnie w Poznaniu posiadają w swojej ofercie taki kierunek studiów i sprawdź, jak wygląda rekrutacja!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Planujesz studia wojskowe na elitarnym kierunku dowodzenie? Czy wiesz, które uczelnie we Wrocławiu oferują taką ścieżkę edukacji? Mamy dla Ciebie tę informację!

więcej

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Jeśli myślisz o studiach edytorskich, już dzisiaj sprawdź, które uczelnie w Lublinie mają ten kierunek w swojej ofercie i jak przebiega rekrutacja! Te i inne informacje przygotowała dla Ciebie nasza redakcja!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Stosunki międzynarodowe i kierunki pokrewne

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi (dawniej Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi)

Collegium Civitas

Dolnośląska Szkoła Wyższa

Społeczna Akademia Nauk

Uczelnia Jana Wyżykowskiego

Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie

Uczelnia Łazarskiego

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

pokaż więcej >>

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Iberystyka

Iberystyka

Przyszli studenci wybierają ten kierunek z wielu powodów. Jednych urzeka gorący temperament mieszkańców Półwyspu, inni pragną poznać kulturę ojczyzny Pablo Picasso, Pedro Almodovara, Penelope Cruz czy Fernando Torresa, jeszcze i ...

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza to kierunek stworzony w odpowiedzi na realne potrzeby rynku pracy. Jesteś zainteresowany innowacyjnym programem studiów i pewnymi perspektywami zawodowymi? Dowiedz się więcej!

Biofizyka

Biofizyka

Szukasz kierunku studiów z pogranicza fizyki i biologii, który „jest skazany” na intensywny rozwój? Interesujesz się nowinkami ze świata nauki? Studiuj biofizykę!

Psychologia w biznesie

Psychologia w biznesie

„Psychologia w biznesie” to interdyscyplinarny kierunek studiów, którego punktem wyjściowym jest przekonanie, że wiedza psychologiczna znajduje zastosowanie w biznesie – i to jako najważniejszy składnik sukcesu przedsiębio ...

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Design Managment - zarządznie designem

Design Managment - zarządznie designem

Marketing, zarządzanie to dziś jedne z najbardziej obleganych kierunków. Strategia każdej firmy opiera się na tych dwóch dziedzinach. Stworzenie odpowiedniego produktu, wykreowanie go i sprzedaż to nie lada sztuka. Oto studia, które pokazują, jak to zrobić najlepiej.

więcej

Administracja samorządowa

Administracja samorządowa

Kariera w polityce to marzenie wielu młodych, zaangażowanych społecznie ludzi. ...

więcej

Grafika  komputerowa

Grafika komputerowa

Już od jakiegoś czasu mówi się, że światem rządzi reklama i internet. Dopóki będzie ...

więcej

Aranżacja wnętrz

Aranżacja wnętrz

Kierunek równie przyjemny co wymagający. Uczy praktycznych umiejętności i uzupełnia ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak wybrać właściwą drogę rozwoju zawodowego

Jak wybrać właściwą drogę rozwoju zawodowego

Nawet najbardziej skrupulatne plany kariery zawodowej mogą zostać z ...

więcej

Studia we Francji

Studia we Francji

Studia we Francji wiążą się z mnóstwem... atrakcji! Nie bez powododu prze ...

więcej

Język niemiecki – Goethe-Zertifikat C1

Język niemiecki – Goethe-Zertifikat C1

Sprichst du Deutsch? Jeśli tak, to zadbaj o to, aby znajomość języka odp ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy