Kierunki Studiów - Stosunki międzynarodowe

Kierunki Studiów - Stosunki międzynarodowe

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

Stosunki międzynarodowe

Stosunki międzynarodowe

Fot. www.freedigitalphotos.net

Stosunki międzynarodowe to studia dla ludzi ciekawych świata. Jeżeli bieżące wydarzenia polityczne Cię pasjonują i interesują Cię doniesienia o stanie światowej gospodarki, a na dodatek lubisz uczyć się języków obcych, to wielce prawdopodobne, że ten kierunek jest w sam raz dla Ciebie! Dowiedz się o nim trochę więcej...

We współczesnym świecie relacje międzynarodowe i ponadnarodowe (na przykład w ramach struktur unijnych, ONZ lub NATO) przebiegają na wielu poziomach – między innymi na poziomie politycznym, prawnym, ekonomicznym i kulturowym. Stosunki międzynarodowe to kierunek studiów, który wyposaża studentów w niezbędną wiedzę z zakresu nauk społecznych, politycznych i ekonomicznych, relacji międzykulturowych oraz prawa międzynarodowego – dostarcza tym samym narzędzi analizy mechanizmów międzynarodowego współdziałania.

Czy te studia są dla Ciebie?Dlatego właśnie od kandydatów wymaga się przede wszystkim zainteresowania problemami współczesnego świata, zorientowania w aktualnych wydarzeniach politycznych i gospodarce światowej oraz umiejętności komunikowania i negocjacji, bez których kształtowanie relacji międzynarodowych jest w zasadzie niemożliwe. Kandydaci powinni także przejawiać chęć nauki języków obcych – współpraca międzynarodowa wymaga bowiem możliwości porozumienia się z przedstawicielami innych państw. Obligatoryjna jest zatem dobra znajomość języka angielskiego, a znajomość drugiego języka obcego – przydatna.

Organizacja studiów, specjalizacjeStosunki międzynarodowe to popularny od lat kierunek, który studiować można zarówno na uczelniach publicznych, jak i prywatnych – tak w trybie stacjonarnym (dziennie), jak i niestacjonarnym (wieczorowo lub zaocznie) oraz na obu poziomach (licencjackim i magisterskim). Studenci mogą zazwyczaj wybrać specjalizację studiów już na I roku. Oto przykładowe specjalności:

- biznes międzynarodowy;
- dyplomacja i polityka międzynarodowa;
- finanse międzynarodowe;
- gospodarka krajów Europy Środowej i Wschodniej;
- gospodarka światowa;
- instytucje i polityka Unii Europejskiej;
- integracja europejska;
- media i komunikowanie;
- międzynarodowe stosunki gospodarcze;
- międzynarodowe zarządzanie finansowe;
- prawo europejskie;
- służba zagraniczna;
- zarządzanie globalne i regionalne;
- bezpieczeństwo międzynarodowe;
- zarządzanie marketingowo-logistyczne.

Program studiówProgram studiów na kierunku stosunki międzynarodowe składa się z przedmiotów realizowanych w ramach danej specjalizacji oraz z przedmiotów ogólnych i kierunkowych, które studenci zaliczyć muszą niezależnie od wybranej specjalizacji. Do grupy tych przedmiotów należą między innymi ekonomia, prawo, polityka gospodarcza, geografia polityczna i ekonomiczna, międzynarodowe stosunki kulturalne, międzynarodowe stosunki polityczne, międzynarodowe stosunki ekonomiczne, organizacje międzynarodowe, polityka zagraniczna Polski, historia stosunków międzynarodowych, komunikowanie międzynarodowe i historia cywilizacji europejskiej.

Perspektywy zawodoweDzięki interdyscyplinarnemu wykształceniu oraz rozmaitym możliwościom specjalizacji, absolwenci stosunków międzynarodowych znajdą zatrudnienie między innymi:

- w placówkach dyplomatycznych;
- w konsulatach i przedstawicielstwach obcych państw w Polsce;
- w urzędach i instytucjach UE, ONZ i NATO;
- w biurach organizacji rządowych, pozarządowych i międzynarodowych;
- w bankach, firmach ubezpieczeniowych i finansowych;
- w działach współpracy międzynarodowej;
- w rozmaitych przedsiębiorstwach;
- w agencjach marketingowych, reklamowych i wydawniczych oraz w mediach.

Co więcej, nauka języków obcych i dodatkowe kursy, szkolenia lub studia podyplomowe mogą skutecznie podnieść atrakcyjność absolwenta stosunków międzynarodowych na rynku pracy – nie tylko polskim, ale i zagranicznym.

Rekrutacja, progi punktoweRekrutacja na studia I stopnia na kierunku stosunki międzynarodowe przebiega na podstawie wyników egzaminów maturalnych. Dla przykładu: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie w roku akademickim 2013/2014 będzie rekrutował na podstawie dwóch przedmiotów – pierwszy studenci mogą wybrać spośród matematyki, geografii, historii lub WOS-u; drugi to język obcy nowożytny.

Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu również brane będą pod uwagę wyniki z dwóch przedmiotów – pierwszy to (do wyboru) historia, fizyka i astronomia, geografia, historia sztuki, matematyka, WOS albo informatyka; drugi to język polski lub język obcy nowożytny. Z kolei kandydaci na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie będą mogli wybrać trzy spośród następujących przedmiotów: geografia, historia, język polski, język obcy nowożytny, matematyka, WOS.

Progi punktowe w roku akademickim 2012/2013 osiągnęły wartość:
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie: 111 punktów;
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie: 59,2 punktu;
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie: 99 punkty.

Rekrutacja dla kandydatów na studia II stopnia przebiega z reguły w ramach konkursu dyplomów ukończenia studiów licencjackich.


Red. Barbara Stachnik

Data publikacji: 16.05.2016

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Stosunki międzynarodowe i kierunki pokrewne

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi

Collegium Civitas

Dolnośląska Szkoła Wyższa

Gdańska Szkoła Wyższa

Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego

Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu

Polski Uniwersytet Wirtualny

Sopocka Szkoła Wyższa

Społeczna Akademia Nauk w Krakowie

Społeczna Akademia Nauk Warszawa

pokaż więcej >>

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Praca socjalna

Praca socjalna

Propozycja dla tych, którzy czują, że chcieliby dać światu coś od siebie. A nawet jeżeli nie cały świat skorzysta na wiedzy przyszłego przedstawiciela pomocy społecznej, to na pewno lokalne środowisko, które z pewnością ...

Sinologia (filologia chińska)

Sinologia (filologia chińska)

Chiny to w tej chwili zdecydowanie najpotężniejsza gospodarka świata. Liczne firmy i przedsiębiorstwa z Państwa Środka coraz agresywniej inwestują w Azji, Europie i obu Amerykach, a ekspansja gospodarcza pociąga za sobą za ...

Biotechnologia

Biotechnologia

Młodość, świeży i zdrowy wygląd, świetna kondycja. Oto, do czego dąży dziś większość z nas. W dobie daleko rozwiniętej medycyny oraz zaawansowanych technologii, łatwiej jest ten cel osiągnąć. Dlatego specjalista w tej dziedzinie ...

Ochrona środowiska

Ochrona środowiska

Obecnie tematem numer 1 na świecie jest środowisko naturalne i jego ochrona. Tym, którzy nadal zastanawiają się nad wyborem studiów, przedstawiamy, jeden z najbardziej obiecujących kierunków. Ochrona środowiska.

Doradztwo personalne

Doradztwo personalne

Zastanawiasz się nad Tym jaką ścieżkę kariery wybrać? W czym sprawdzisz się najlepiej? Co przyniesie Ci najwięcej satysfakcji, a przy okazji pozwoli na godny zarobek? Z pewnością. W końcu, nie bez powodu czytasz ten artyku ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Doradztwo Zawodowe

Doradztwo Zawodowe

W niepewnych czasach, kiedy ludzie konsultują większość życiowych wyborów ze specjalistami w przeróżnych dziedzinach, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu… zostać jednym z takich specjalistów. Studia podyplomowe z doradztwa zawodowego mogą w tym bardzo pomóc.

więcej

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Aby poszerzyć swoje kwalifikacje i możliwości uzyskania dobrze płatnej pracy, warto ...

więcej

Fundusze Unijne

Fundusze Unijne

Studia podyplomowe z zakresu funduszy unijnych podnoszą kwalifikacje osób aplikujących ...

więcej

Prawo pracy

Prawo pracy

Prawo pracy to dziedzina szczególnie przydatna tym, którzy na co dzień trudnią ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr
Dla pierwszych 20 osób, które chcą zapisać się na studia Informatyka w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach przygotowaliśmy specjalną promocję - tylko 1300 zł za pierwszy semestr. Szczegóły w regulaminie "Bądź szybszy zyskaj więcej".

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Efektywne rozplanowanie czasu – klucz do sukcesu !

Efektywne rozplanowanie czasu – klucz do sukcesu !

W wielu miejscach pracy panuje przekonanie, że pracownik pracujący d ...

więcej

Studia we Włoszech

Studia we Włoszech

Włochy. To tu zaczęła się historia europejskich uniwersytetów, to t ...

więcej

Język angielski BEC Vantage

Język angielski BEC Vantage

Decydując się na zdawanie egzaminu certyfikatowego z języka obcego, po ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.