Kierunki Studiów - Stosunki międzynarodowe

Kierunki Studiów - Stosunki międzynarodowe

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

Stosunki międzynarodowe

Stosunki międzynarodowe

Fot. www.freedigitalphotos.net

Stosunki międzynarodowe to studia dla ludzi ciekawych świata. Jeżeli bieżące wydarzenia polityczne Cię pasjonują i interesują Cię doniesienia o stanie światowej gospodarki, a na dodatek lubisz uczyć się języków obcych, to wielce prawdopodobne, że ten kierunek jest w sam raz dla Ciebie! Dowiedz się o nim trochę więcej...

We współczesnym świecie relacje międzynarodowe i ponadnarodowe (na przykład w ramach struktur unijnych, ONZ lub NATO) przebiegają na wielu poziomach – między innymi na poziomie politycznym, prawnym, ekonomicznym i kulturowym. Stosunki międzynarodowe to kierunek studiów, który wyposaża studentów w niezbędną wiedzę z zakresu nauk społecznych, politycznych i ekonomicznych, relacji międzykulturowych oraz prawa międzynarodowego – dostarcza tym samym narzędzi analizy mechanizmów międzynarodowego współdziałania.

Czy te studia są dla Ciebie?Dlatego właśnie od kandydatów wymaga się przede wszystkim zainteresowania problemami współczesnego świata, zorientowania w aktualnych wydarzeniach politycznych i gospodarce światowej oraz umiejętności komunikowania i negocjacji, bez których kształtowanie relacji międzynarodowych jest w zasadzie niemożliwe. Kandydaci powinni także przejawiać chęć nauki języków obcych – współpraca międzynarodowa wymaga bowiem możliwości porozumienia się z przedstawicielami innych państw. Obligatoryjna jest zatem dobra znajomość języka angielskiego, a znajomość drugiego języka obcego – przydatna.

Organizacja studiów, specjalizacjeStosunki międzynarodowe to popularny od lat kierunek, który studiować można zarówno na uczelniach publicznych, jak i prywatnych – tak w trybie stacjonarnym (dziennie), jak i niestacjonarnym (wieczorowo lub zaocznie) oraz na obu poziomach (licencjackim i magisterskim). Studenci mogą zazwyczaj wybrać specjalizację studiów już na I roku. Oto przykładowe specjalności:

- biznes międzynarodowy;
- dyplomacja i polityka międzynarodowa;
- finanse międzynarodowe;
- gospodarka krajów Europy Środowej i Wschodniej;
- gospodarka światowa;
- instytucje i polityka Unii Europejskiej;
- integracja europejska;
- media i komunikowanie;
- międzynarodowe stosunki gospodarcze;
- międzynarodowe zarządzanie finansowe;
- prawo europejskie;
- służba zagraniczna;
- zarządzanie globalne i regionalne;
- bezpieczeństwo międzynarodowe;
- zarządzanie marketingowo-logistyczne.

Program studiówProgram studiów na kierunku stosunki międzynarodowe składa się z przedmiotów realizowanych w ramach danej specjalizacji oraz z przedmiotów ogólnych i kierunkowych, które studenci zaliczyć muszą niezależnie od wybranej specjalizacji. Do grupy tych przedmiotów należą między innymi ekonomia, prawo, polityka gospodarcza, geografia polityczna i ekonomiczna, międzynarodowe stosunki kulturalne, międzynarodowe stosunki polityczne, międzynarodowe stosunki ekonomiczne, organizacje międzynarodowe, polityka zagraniczna Polski, historia stosunków międzynarodowych, komunikowanie międzynarodowe i historia cywilizacji europejskiej.

Perspektywy zawodoweDzięki interdyscyplinarnemu wykształceniu oraz rozmaitym możliwościom specjalizacji, absolwenci stosunków międzynarodowych znajdą zatrudnienie między innymi:

- w placówkach dyplomatycznych;
- w konsulatach i przedstawicielstwach obcych państw w Polsce;
- w urzędach i instytucjach UE, ONZ i NATO;
- w biurach organizacji rządowych, pozarządowych i międzynarodowych;
- w bankach, firmach ubezpieczeniowych i finansowych;
- w działach współpracy międzynarodowej;
- w rozmaitych przedsiębiorstwach;
- w agencjach marketingowych, reklamowych i wydawniczych oraz w mediach.

Co więcej, nauka języków obcych i dodatkowe kursy, szkolenia lub studia podyplomowe mogą skutecznie podnieść atrakcyjność absolwenta stosunków międzynarodowych na rynku pracy – nie tylko polskim, ale i zagranicznym.

Rekrutacja, progi punktoweRekrutacja na studia I stopnia na kierunku stosunki międzynarodowe przebiega na podstawie wyników egzaminów maturalnych. Dla przykładu: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie w roku akademickim 2013/2014 będzie rekrutował na podstawie dwóch przedmiotów – pierwszy studenci mogą wybrać spośród matematyki, geografii, historii lub WOS-u; drugi to język obcy nowożytny.

Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu również brane będą pod uwagę wyniki z dwóch przedmiotów – pierwszy to (do wyboru) historia, fizyka i astronomia, geografia, historia sztuki, matematyka, WOS albo informatyka; drugi to język polski lub język obcy nowożytny. Z kolei kandydaci na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie będą mogli wybrać trzy spośród następujących przedmiotów: geografia, historia, język polski, język obcy nowożytny, matematyka, WOS.

Progi punktowe w roku akademickim 2012/2013 osiągnęły wartość:
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie: 111 punktów;
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie: 59,2 punktu;
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie: 99 punkty.

Rekrutacja dla kandydatów na studia II stopnia przebiega z reguły w ramach konkursu dyplomów ukończenia studiów licencjackich.


Red. Barbara Stachnik

Data publikacji: 16.05.2016

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Stosunki międzynarodowe i kierunki pokrewne

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi

Collegium Civitas

Dolnośląska Szkoła Wyższa

Gdańska Szkoła Wyższa

Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu

Polski Uniwersytet Wirtualny

Sopocka Szkoła Wyższa

Społeczna Akademia Nauk w Krakowie

Społeczna Akademia Nauk Warszawa

Społeczna Akademia Nauk Łódź

pokaż więcej >>

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Praca socjalna

Praca socjalna

Propozycja dla tych, którzy czują, że chcieliby dać światu coś od siebie. A nawet jeżeli nie cały świat skorzysta na wiedzy przyszłego przedstawiciela pomocy społecznej, to na pewno lokalne środowisko, które z pewnością ...

Sinologia (filologia chińska)

Sinologia (filologia chińska)

Chiny to w tej chwili zdecydowanie najpotężniejsza gospodarka świata. Liczne firmy i przedsiębiorstwa z Państwa Środka coraz agresywniej inwestują w Azji, Europie i obu Amerykach, a ekspansja gospodarcza pociąga za sobą za ...

Biotechnologia

Biotechnologia

Młodość, świeży i zdrowy wygląd, świetna kondycja. Oto, do czego dąży dziś większość z nas. W dobie daleko rozwiniętej medycyny oraz zaawansowanych technologii, łatwiej jest ten cel osiągnąć. Dlatego specjalista w tej dziedzinie ...

Ochrona środowiska

Ochrona środowiska

Obecnie tematem numer 1 na świecie jest środowisko naturalne i jego ochrona. Tym, którzy nadal zastanawiają się nad wyborem studiów, przedstawiamy, jeden z najbardziej obiecujących kierunków. Ochrona środowiska.

Doradztwo personalne

Doradztwo personalne

Zastanawiasz się nad Tym jaką ścieżkę kariery wybrać? W czym sprawdzisz się najlepiej? Co przyniesie Ci najwięcej satysfakcji, a przy okazji pozwoli na godny zarobek? Z pewnością. W końcu, nie bez powodu czytasz ten artyku ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Prawo pracy

Prawo pracy

Prawo pracy to dziedzina szczególnie przydatna tym, którzy na co dzień trudnią się... zatrudnianiem. Jeżeli Twoja profesja wymaga znajomości prawa pracy, a nie masz za sobą studiów prawniczych, być może rozważasz studia podyplomowe w tym zakresie. Jeśli tak, dowiedz się więcej!

więcej

Zdrowie Publiczne

Zdrowie Publiczne

Uczelnie wyższe oferują słuchaczom studia podyplomowe z zakresu zdrowia publicznego ...

więcej

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy

Bez względu na to czy pracujemy w dużej korporacji czy jednoosobowym przedsiębiorstwie, ...

więcej

Wycena nieruchomości

Wycena nieruchomości

Pracę rzeczoznawcy majątkowego, a konkretnie specjalisty w zakresie wyceny nieruchomości, ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr
Dla pierwszych 20 osób, które chcą zapisać się na studia Informatyka w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach przygotowaliśmy specjalną promocję - tylko 1300 zł za pierwszy semestr. Szczegóły w regulaminie "Bądź szybszy zyskaj więcej".

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Szlifuj swoje kompetencje, a znajdziesz zatrudnienie

Szlifuj swoje kompetencje, a znajdziesz zatrudnienie

Jeśli zastanawiasz się, jakie wymogi powinieneś spełnić, aby być ...

więcej

Studia w Danii

Studia w Danii

W szeregu słów kojarzących się z Danią powinno się znaleźć, obok sł ...

więcej

Język portugalski - DIPLE

Język portugalski - DIPLE

Osoby uczące się języka portugalskiego z pewnością rozpoczęły naukę ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.