Kierunki Studiów - Socjologia

Kierunki Studiów - Socjologia

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Socjologia

Socjologia

For. www.freedigitalphotos.net

Socjologia? To bez dwóch zdań studia dla... ciekawskich! I – bynajmniej! – nie ma w tym nic złego. Ciekawość świata i szerokie horyzonty to atuty kandydata. Dowiedz się więcej o tym kierunku; poznaj program studiów i zasady rekrutacji.

Socjologia jest nauką, w centrum zainteresowania której znajduje się społeczeństwo oraz zmiany, jakim ono podlega. Pod lupą socjologa są zarówno jednostki uwikłane w relacje i interakcje społeczne, jak i grupy społeczne – na czele z najmniejszą z nich, rodziną. Początki tej nauki datuje się na 1837 rok, kiedy to August Comte wprowadził do użycia termin „socjologia”. Obecnie określenie granic pola zainteresowań socjologii przychodzi naukowcom z trudem, ponieważ wchodzi ona w silne zależności z innymi naukami, takimi jak na przykład ekonomia czy politologia. Być może dlatego o socjologii krąży opinia, jakoby był to kierunek wybierany przez osoby, które interesują się... wszystkim po trosze. Ten stereotyp, poniekąd niechlubny, warto przekuć jednak w atut.

Socjologia – dla kogo te studia?Z uwagi na przedmiot studiów, a więc – krótko mówiąc – społeczeństwo, kandydat na studia socjologiczne powinien charakteryzować się ciekawością świata i zmysłem obserwacyjnym. Stawianie pytań i dążenie do znalezienia na nie odpowiedzi to niejako chleb powszedni socjologa. Nie bez znaczenia okaże się także umiejętność analitycznego myślenia (przyda się między innymi podczas egzaminów ze statystyki lub logiki). Równie istotne okażą się kompetencje interpersonalne – łatwość nawiązywania kontaktów, otwartość, komunikatywność. Wśród rozmaitych predyspozycji prym wiedzie jednak otwartość na świat i ludzi, wspomniana już ciekawość – to ona staje się bowiem impulsem do refleksji na tematy, obok których inni przechodzą obojętnie. Sam Peter L. Berger, wybitny socjolog, w swojej książce, zatytułowanej „Zaproszenie do socjologii", pisze: „Socjolog [...] to osoba intensywnie, stale, bezczelnie zainteresowana poczynaniami ludzi" – krótko mówiąc, studia w sam raz dla ciekawskich!

Organizacja studiów, specjalnościStudia na kierunku socjologia są dwustopniowe – po trzechletnich studiach licencjackich absolwenci mogą kontynuować naukę na dwuletnich studiach magisterskich. Studia prowadzone są zarówno w trybie stacjonarnym (dziennie), jak i niestacjonarnym (wieczorowo, zaocznie) – tak na uczelniach państwowych, jak i prywatnych. W ramach studiów studenci realizują zazwyczaj specjalności, których z roku na rok przybywa (między innymi w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku pracy).

I tak studenci mogą wybierać między innymi spośród następujących specjalności:
- socjologia ogólna;
- komunikowanie społeczne i doradztwo;
- socjologia wsi, kultury i turystyki;
- socjologia polityki i stosunków międzynarodowych;
- komunikacja społeczna i nowe media;
- socjologia organizacji i zarządzanie zasobami ludzkimi;
- socjologia ekonomiczna: rynek, państwo, instytucje;
- e-gospodarka;
- praca socjalna;
- badania społeczne i rynkowe;
- polityka rozwoju obszarów wiejskich Europy;
- socjologia rodziny i problemów społecznych.

Program studiówProgram studiów na kierunku socjologia obejmuje zarówno wykłady, jak i ćwiczenia. Na studiach I stopnia studenci będą uczestniczyć między innymi w takich przedmiotach:
- podstawy socjologii;
- antropologia kulturowa;
- systemy, struktury i procesy społeczne w różnych perspektywach teoretycznych;
- psychologia społeczna;
- dynamika zmian współczesnego społeczeństwa polskiego;
- ekonomia;
- historia myśli socjologicznej i myśli społecznej;
- statystyka;
- metody badań społecznych;
- procesy ludnościowe;
- etyczne problemy zawodu socjologa;
- współczesne teorie socjologiczne;
- przygotowanie i realizacja projektu badawczego.

Na studiach II stopnia studenci będą z kolei uczestniczyć w zajęciach z przedmiotów:
- filozofia;
- logika;
- metodologia nauk społecznych;
- zaawansowane techniki komputerowej analizy danych;
- procedury badań ewaluacyjnych;
- zróżnicowanie społeczne;
- globalne procesy społeczne.

Program uwzględnia także praktyki studenckie oraz przedmioty realizowane w ramach wybranej przez studenta specjalności.

Perspektywy zawodoweJeżeli chodzi o perspektywy zawodowe przyszłych socjologów, to – jak to bywa w przypadku absolwentów studiów humanistycznych – zatrudnienie mogą oni znaleźć w wielu instytucjach, przedsiębiorstwach czy organizacjach pozarządowych. Wielu socjologów pracuje w ośrodkach badań społecznych. Normą jest także zatrudnianie absolwentów socjologii w mediach czy agencjach PR-owych, reklamowych lub marketingowych. Nie brak socjologów w szeregach pracowników administracji państwowej i samorządowej, pracują również jako autorzy oraz wykonawcy programów unijnych. Oczywiście perspektywy zawodowe zależą między innymi od wybranej specjalności i doświadczenia zdobytego w trakcie studiów. Co ważne, socjolodzy mają możliwość stałego rozwoju i podnoszenia swoich kwalifikacji dzięki studiom podyplomowym, kursom i szkoleniom z interesującej ich tematyki.

RekrutacjaWarunki kwalifikacji na poszczególnych uczelniach ustalane są indywidualnie. Przyjrzyjmy się jednak rekrutacji na dwa najlepsze polskie uniwersytety. I tak: rekrutacja na licencjackie studia socjologiczne prowadzone przez Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego przebiega na podstawie wyników uzyskanych przez kandydata podczas egzaminów maturalnych. Pod uwagę brane są wyniki z języka polskiego, języka obcego nowożytnego oraz – do wyboru – filozofii, historii, geografii, wiedzy o społeczeństwie albo matematyki. Na kandydatów na studia magisterskie czeka test z wiedzy socjologicznej oraz test umiejętności studiowania. Uniwersytet Warszawski przeprowadza rekrutację na kierunek socjologia na podstawie wyników z języka polskiego, języka obcego nowożytnego, matematyki oraz – do wyboru – geografii, historii, WOS-u, matematyki lub języka polskiego (matura z matematyki i języka polskiego zdawana na poziomie rozszerzonym może zostać wskazana dwukrotnie!). Kandydaci na studia magisterskie będą musieli zdać egzamin ustny.


Red. B. Stachnik
Wydział Zamiejscowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Stalowej Woli

zdjecie
KUL – tradycja i nowoczesność

W 1918 r. w jej powstanie wniósł swój wkład sam marszałek Piłsudski. Uniwersytet służąc już prawie sto lat zgodnie ze swą dewizą „Deo et Patriae” – Bogu i Ojczyźnie zapisał się trwale w historii Polski. Jest znany w Europie i poza nią, choćby wśród Polonii na wszystkich kontynentach. W czasach socjalistycznych KUL był jedyną prywatną uczelnią „od Łaby po Władywostok” – wyspą wolności myślenia i wiary w morzu marksizmu. To tu wykładało i studiowało wielu wybitnych Polaków. KUL to znana na całym świecie Lubelska Szkoła Filozoficzna; jego Profesor, który został papieżem – dziś św. Jan Paweł; europejski poziom wielu kierunków na czele (...)

więcej

Data publikacji: 08.08.2016

Studia kierunki

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Rozważasz studia na kierunku nawigacja? Sprawdź, które uczelnie w Szczecinie oferują taki kierunek kandydatom i dowiedz się, jak przebiega rekrutacja! Takie i inne informacje znajdziesz w naszym artykule!

więcej

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Jeśli rozważasz studia teologiczne, sprawdź koniecznie, które uczelnie w Poznaniu prowadzą taki kierunek. Przygotowaliśmy dla Ciebie tę informację, ale nie tylko - także zasady rekrutacji na studia teologiczne!

więcej

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Jeśli wybierasz się na studia astronomiczne, wybierz miasto Kopernika! Już dziś sprawdź, które uczelnie w Toruniu prowadzą taki kierunek i w jaki sposób pomyślnie przejść rekrutację!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Socjologia i kierunki pokrewne

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi (dawniej Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi)

Akademia Leona Koźmińskiego

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

Collegium Civitas

PAŃSTWOWA SZKOŁA WYŻSZA IM. PAPIEŻA JANA PAWŁA II W BIAŁEJ PODLASKIEJ

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu

Politechnika Śląska w Gliwicach

Polski Uniwersytet Wirtualny

Społeczna Akademia Nauk

Społeczna Akademia Nauk

pokaż więcej >>

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla ...

Teologia

Teologia

Rozważasz podjęcie studiów na „teologii”? Dowiedz się jak przebiega nauka na tym kierunku i co Cię czeka po studiach – czy tylko posada katechety?

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska to kierunek interdyscyplinarny – na pograniczu nauk technicznych i przyrodniczych. Jest to również, ze względu na aktualność omawianej podczas studiów tematyki, kierunek przyszłościowy. Dlaczego? Przeczytaj! ...

Handel zagraniczny

Handel zagraniczny

Marzysz o tym, by pracować w handlu zagranicznym? – Chcesz pewnie podjąć studia, które przygotują Cię do realizacji tego marzenia. Doskonałą decyzją okaże się wybór odpowiedniej, perspektywicznej specjalności.

Rolnictwo

Rolnictwo

Modernizacja rolnictwa i jego stały rozwój wymagają, aby osoby, które chcą się nim zawodowo trudnić, posiadały rozbudowane kompetencje i interdyscyplinarną wiedzę. Właśnie dlatego wiele z nich wybiera studia rolnicze I i II stop ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Turystyka i rekreacja

Turystyka i rekreacja

Studia podyplomowe z zakresu turystki i rekreacji to doskonały punkt wyjścia do zdobycia wąskiej specjalizacji zawodowej. Pracujesz w branży turystycznej lub nosisz się z zamiarem podjęcia takiej pracy? Przeczytaj, w jaki sposób podnieść swoje kwalifikacje.

więcej

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Chcesz podnieść swoje zawodowe kompetencje? Zdobyć aktualną wiedzę z zakresu rachunkowości ...

więcej

Menedżer jakości

Menedżer jakości

Swoją przyszłość zawodową wiążesz z zarządzaniem jakością? Obecne stanowisko pracy ...

więcej

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Studia podyplomowe z zakresu dyplomacji i stosunków międzynarodowych to ciekawa ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Polska należy do grupy najbardziej zapracowanych krajów na świecie. Mł ...

więcej

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Organizowany corocznie ranking najlepszych uczelni na świecie opublikował l ...

więcej

Język francuski - DALF (C2)

Język francuski - DALF (C2)

DALF C2 otwiera drzwi do nauki i pracy po francusku. Ten międzynarodowy ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy