Kierunki Studiów - Socjologia

Kierunki Studiów - Socjologia

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

Socjologia

Socjologia

For. www.freedigitalphotos.net

Socjologia? To bez dwóch zdań studia dla... ciekawskich! I – bynajmniej! – nie ma w tym nic złego. Ciekawość świata i szerokie horyzonty to atuty kandydata. Dowiedz się więcej o tym kierunku; poznaj program studiów i zasady rekrutacji.

Socjologia jest nauką, w centrum zainteresowania której znajduje się społeczeństwo oraz zmiany, jakim ono podlega. Pod lupą socjologa są zarówno jednostki uwikłane w relacje i interakcje społeczne, jak i grupy społeczne – na czele z najmniejszą z nich, rodziną. Początki tej nauki datuje się na 1837 rok, kiedy to August Comte wprowadził do użycia termin „socjologia”. Obecnie określenie granic pola zainteresowań socjologii przychodzi naukowcom z trudem, ponieważ wchodzi ona w silne zależności z innymi naukami, takimi jak na przykład ekonomia czy politologia. Być może dlatego o socjologii krąży opinia, jakoby był to kierunek wybierany przez osoby, które interesują się... wszystkim po trosze. Ten stereotyp, poniekąd niechlubny, warto przekuć jednak w atut.

Socjologia – dla kogo te studia?Z uwagi na przedmiot studiów, a więc – krótko mówiąc – społeczeństwo, kandydat na studia socjologiczne powinien charakteryzować się ciekawością świata i zmysłem obserwacyjnym. Stawianie pytań i dążenie do znalezienia na nie odpowiedzi to niejako chleb powszedni socjologa. Nie bez znaczenia okaże się także umiejętność analitycznego myślenia (przyda się między innymi podczas egzaminów ze statystyki lub logiki). Równie istotne okażą się kompetencje interpersonalne – łatwość nawiązywania kontaktów, otwartość, komunikatywność. Wśród rozmaitych predyspozycji prym wiedzie jednak otwartość na świat i ludzi, wspomniana już ciekawość – to ona staje się bowiem impulsem do refleksji na tematy, obok których inni przechodzą obojętnie. Sam Peter L. Berger, wybitny socjolog, w swojej książce, zatytułowanej „Zaproszenie do socjologii", pisze: „Socjolog [...] to osoba intensywnie, stale, bezczelnie zainteresowana poczynaniami ludzi" – krótko mówiąc, studia w sam raz dla ciekawskich!

Organizacja studiów, specjalnościStudia na kierunku socjologia są dwustopniowe – po trzechletnich studiach licencjackich absolwenci mogą kontynuować naukę na dwuletnich studiach magisterskich. Studia prowadzone są zarówno w trybie stacjonarnym (dziennie), jak i niestacjonarnym (wieczorowo, zaocznie) – tak na uczelniach państwowych, jak i prywatnych. W ramach studiów studenci realizują zazwyczaj specjalności, których z roku na rok przybywa (między innymi w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku pracy).

I tak studenci mogą wybierać między innymi spośród następujących specjalności:
- socjologia ogólna;
- komunikowanie społeczne i doradztwo;
- socjologia wsi, kultury i turystyki;
- socjologia polityki i stosunków międzynarodowych;
- komunikacja społeczna i nowe media;
- socjologia organizacji i zarządzanie zasobami ludzkimi;
- socjologia ekonomiczna: rynek, państwo, instytucje;
- e-gospodarka;
- praca socjalna;
- badania społeczne i rynkowe;
- polityka rozwoju obszarów wiejskich Europy;
- socjologia rodziny i problemów społecznych.

Program studiówProgram studiów na kierunku socjologia obejmuje zarówno wykłady, jak i ćwiczenia. Na studiach I stopnia studenci będą uczestniczyć między innymi w takich przedmiotach:
- podstawy socjologii;
- antropologia kulturowa;
- systemy, struktury i procesy społeczne w różnych perspektywach teoretycznych;
- psychologia społeczna;
- dynamika zmian współczesnego społeczeństwa polskiego;
- ekonomia;
- historia myśli socjologicznej i myśli społecznej;
- statystyka;
- metody badań społecznych;
- procesy ludnościowe;
- etyczne problemy zawodu socjologa;
- współczesne teorie socjologiczne;
- przygotowanie i realizacja projektu badawczego.

Na studiach II stopnia studenci będą z kolei uczestniczyć w zajęciach z przedmiotów:
- filozofia;
- logika;
- metodologia nauk społecznych;
- zaawansowane techniki komputerowej analizy danych;
- procedury badań ewaluacyjnych;
- zróżnicowanie społeczne;
- globalne procesy społeczne.

Program uwzględnia także praktyki studenckie oraz przedmioty realizowane w ramach wybranej przez studenta specjalności.

Perspektywy zawodoweJeżeli chodzi o perspektywy zawodowe przyszłych socjologów, to – jak to bywa w przypadku absolwentów studiów humanistycznych – zatrudnienie mogą oni znaleźć w wielu instytucjach, przedsiębiorstwach czy organizacjach pozarządowych. Wielu socjologów pracuje w ośrodkach badań społecznych. Normą jest także zatrudnianie absolwentów socjologii w mediach czy agencjach PR-owych, reklamowych lub marketingowych. Nie brak socjologów w szeregach pracowników administracji państwowej i samorządowej, pracują również jako autorzy oraz wykonawcy programów unijnych. Oczywiście perspektywy zawodowe zależą między innymi od wybranej specjalności i doświadczenia zdobytego w trakcie studiów. Co ważne, socjolodzy mają możliwość stałego rozwoju i podnoszenia swoich kwalifikacji dzięki studiom podyplomowym, kursom i szkoleniom z interesującej ich tematyki.

RekrutacjaWarunki kwalifikacji na poszczególnych uczelniach ustalane są indywidualnie. Przyjrzyjmy się jednak rekrutacji na dwa najlepsze polskie uniwersytety. I tak: rekrutacja na licencjackie studia socjologiczne prowadzone przez Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego przebiega na podstawie wyników uzyskanych przez kandydata podczas egzaminów maturalnych. Pod uwagę brane są wyniki z języka polskiego, języka obcego nowożytnego oraz – do wyboru – filozofii, historii, geografii, wiedzy o społeczeństwie albo matematyki. Na kandydatów na studia magisterskie czeka test z wiedzy socjologicznej oraz test umiejętności studiowania. Uniwersytet Warszawski przeprowadza rekrutację na kierunek socjologia na podstawie wyników z języka polskiego, języka obcego nowożytnego, matematyki oraz – do wyboru – geografii, historii, WOS-u, matematyki lub języka polskiego (matura z matematyki i języka polskiego zdawana na poziomie rozszerzonym może zostać wskazana dwukrotnie!). Kandydaci na studia magisterskie będą musieli zdać egzamin ustny.


Red. B. Stachnik
Wydział Zamiejscowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Stalowej Woli

zdjecie
KUL – tradycja i nowoczesność

W 1918 r. w jej powstanie wniósł swój wkład sam marszałek Piłsudski. Uniwersytet służąc już prawie sto lat zgodnie ze swą dewizą „Deo et Patriae” – Bogu i Ojczyźnie zapisał się trwale w historii Polski. Jest znany w Europie i poza nią, choćby wśród Polonii na wszystkich kontynentach. W czasach socjalistycznych KUL był jedyną prywatną uczelnią „od Łaby po Władywostok” – wyspą wolności myślenia i wiary w morzu marksizmu. To tu wykładało i studiowało wielu wybitnych Polaków. KUL to znana na całym świecie Lubelska Szkoła Filozoficzna; jego Profesor, który został papieżem – dziś św. Jan Paweł; europejski poziom wielu kierunków na czele (...)

więcej

Data publikacji: 08.08.2016

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Socjologia i kierunki pokrewne

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi

Akademia Leona Koźmińskiego

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

Akademia Pomorska w Słupsku

Collegium Civitas

Gdańska Szkoła Wyższa

PAŃSTWOWA SZKOŁA WYŻSZA IM. PAPIEŻA JANA PAWŁA II W BIAŁEJ PODLASKIEJ

Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu

Politechnika Śląska w Gliwicach

Polski Uniwersytet Wirtualny

pokaż więcej >>

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Praca socjalna

Praca socjalna

Propozycja dla tych, którzy czują, że chcieliby dać światu coś od siebie. A nawet jeżeli nie cały świat skorzysta na wiedzy przyszłego przedstawiciela pomocy społecznej, to na pewno lokalne środowisko, które z pewnością ...

Sinologia (filologia chińska)

Sinologia (filologia chińska)

Chiny to w tej chwili zdecydowanie najpotężniejsza gospodarka świata. Liczne firmy i przedsiębiorstwa z Państwa Środka coraz agresywniej inwestują w Azji, Europie i obu Amerykach, a ekspansja gospodarcza pociąga za sobą za ...

Biotechnologia

Biotechnologia

Młodość, świeży i zdrowy wygląd, świetna kondycja. Oto, do czego dąży dziś większość z nas. W dobie daleko rozwiniętej medycyny oraz zaawansowanych technologii, łatwiej jest ten cel osiągnąć. Dlatego specjalista w tej dziedzinie ...

Ochrona środowiska

Ochrona środowiska

Obecnie tematem numer 1 na świecie jest środowisko naturalne i jego ochrona. Tym, którzy nadal zastanawiają się nad wyborem studiów, przedstawiamy, jeden z najbardziej obiecujących kierunków. Ochrona środowiska.

Doradztwo personalne

Doradztwo personalne

Zastanawiasz się nad Tym jaką ścieżkę kariery wybrać? W czym sprawdzisz się najlepiej? Co przyniesie Ci najwięcej satysfakcji, a przy okazji pozwoli na godny zarobek? Z pewnością. W końcu, nie bez powodu czytasz ten artyku ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Doradztwo Zawodowe

Doradztwo Zawodowe

W niepewnych czasach, kiedy ludzie konsultują większość życiowych wyborów ze specjalistami w przeróżnych dziedzinach, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu… zostać jednym z takich specjalistów. Studia podyplomowe z doradztwa zawodowego mogą w tym bardzo pomóc.

więcej

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Aby poszerzyć swoje kwalifikacje i możliwości uzyskania dobrze płatnej pracy, warto ...

więcej

Fundusze Unijne

Fundusze Unijne

Studia podyplomowe z zakresu funduszy unijnych podnoszą kwalifikacje osób aplikujących ...

więcej

Prawo pracy

Prawo pracy

Prawo pracy to dziedzina szczególnie przydatna tym, którzy na co dzień trudnią ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr
Dla pierwszych 20 osób, które chcą zapisać się na studia Informatyka w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach przygotowaliśmy specjalną promocję - tylko 1300 zł za pierwszy semestr. Szczegóły w regulaminie "Bądź szybszy zyskaj więcej".

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czego boimy się w pracy?

Czego boimy się w pracy?

Praca na każdym stanowisku, niezależnie od tego czy ją lubimy, wi ...

więcej

Studia w Niemczech

Studia w Niemczech

Studia w Niemczech to szansa na solidne wykształcenie, cenione na ...

więcej

Jezyk holenderski - CNaVT

Jezyk holenderski - CNaVT

Certyfikat z języka holenderskiego to przysłowiowy As w rękawie. Zn ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy