Kierunki Studiów - Rolnictwo

Kierunki Studiów - Rolnictwo

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

Rolnictwo

Rolnictwo

Fot.: www.freedigitalphotos.net

Modernizacja rolnictwa i jego stały rozwój wymagają, aby osoby, które chcą się nim zawodowo trudnić, posiadały rozbudowane kompetencje i interdyscyplinarną wiedzę. Właśnie dlatego wiele z nich wybiera studia rolnicze I i II stopnia!

Każdy z nas wie, czym jest rolnictwo i czym trudni się rolnik. Profesję tę utożsamia się zazwyczaj z tradycyjnie rozumianą uprawą roli, jest to jednak spore uproszczenie, zwłaszcza jeśli mowa o wykwalifikowanych rolnikach, a więc absolwentach studiów rolniczych I lub II stopnia. Kierunek „rolnictwo” ma charakter przyrodniczo-techniczny, a student zdobywa w toku studiów szeroką wiedzę biologiczną, chemiczną, a także ekologiczną.

Interdyscyplinarne wykształcenie jest konieczne z uwagi na fakt, że współczesne rolnictwo wymaga rozbudowanych kompetencji – obejmuje bowiem między innymi produkcję roślinną i zwierzęcą, ochronę środowiska, biologię oraz ekonomikę rolnictwa, a także działy „współpracujące”, takie jak ogrodnictwo czy przemysł spożywczy. Studia rolnicze przygotowują do pracy w rozmaitych „branżach” i na wielu stanowiskach, a student – wybierając specjalność – ma realny wpływ na zaprojektowanie swojej drogi zawodowej.

Idealny kandydat na studia rolniczeKandydat na studia rolnicze powinien przejawiać zainteresowanie przedmiotami ścisłymi, takimi jak biologia, chemia czy matematyka, a także techniką i ekonomią. Powinien lubić przyrodę i zwierzęta, być cierpliwy i z dokładnością realizować powierzone mu zadania. Z pewnością nie jest to kierunek dla osób, które na myśl o chwilach spędzonych na wsi wzdrygają się z irytacją i którym praca na łonie natury wydaje się nieciekawa. Mimo że absolwent studiów rolniczych nie jest „skazany” na pracę w gospodarstwie, to jednak – ze względu na program studiów i ich tematykę – zamiłowanie do szeroko rozumianej przyrody znacznie ułatwi studiowanie. Przyszły student rolnictwa powinien być również osobą samodzielną, odpowiedzialną i potrafiącą organizować własną pracę.

Organizacja studiów, specjalnościStudia rolnicze organizowane są dwustopniowo. Studia I stopnia trwają nie krócej niż 7 semestrów (3,5 roku) i kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera. Studia II stopnia trwają zaś nie krócej niż 3 semestry (1,5 roku), a ich absolwent otrzymuje tytuł magistra. Naukę podjąć można zarówno w trybie stacjonarnym (dziennie), jak i niestacjonarnym (zaocznie, wieczorowo), przede wszystkim na uczelniach publicznych o przyrodniczym lub rolniczym profilu kształcenia (np. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie itp.).

Studenci kierunku „rolnictwo” mają – w toku studiów lub jeszcze podczas rekrutacji – możliwość wyboru specjalności, która pozwoli im ukierunkować nie tylko ścieżkę edukacyjną, ale i zawodową. Wybierając specjalność, student niejako projektuje swoją przyszłość i określa swoje zawodowe zainteresowania. Oto przykłady specjalności:
- agrobiologia;
- agroekonomia;
- agroturystyka;
- doradztwo rolne;
- rolnictwo ekologiczne;
- ochrona roślin;
- produkcja ogrodnicza;
- hodowla roślin i nasiennictwo;
- bioinżynieria rolnicza;
- konsulting ekonomiczno-rolniczy;
- nowoczesne technologie w użytkowaniu mlecznym bydła
- nowoczesne systemy produkcji rolniczej
i inne.

Program studiów – czego się nauczę?Program studiów na kierunku „rolnictwo” opiera się na przedmiotach ogólnych (podstawowych) i przedmiotach kierunkowych. Na studiach I stopnia są to następujące przedmioty:
- botanika i genetyka;
- chemia i biochemia;
- fizjologia roślin i mikrobiologia;
- ekonomia;
- statystka matematyczna;
- agroekologia, agrometeorologia i ochrona środowiska;
- gleboznawstwo i chemia rolnicza;
- hodowla roślin i nasiennictwo;
- produkcja roślinna;
- ochrona roślin;
- produkcja zwierzęca;
- technika rolnicza;
- organizacja i ekonomika rolnictwa.

W programie studiów II stopnia realizowane są z kolei przedmioty, takie jak:
- ekofilozofia;
- agrofizyka;
- analiza instrumentalna;
- agrobiotechnologia;
- kształtowanie środowiska;
- metody badań rolniczych;
- postęp rolnictwa.

Oprócz przedmiotów ogólnych i kierunkowych, program studiów obejmuje – w zależności od wybranej specjalności – także przedmioty specjalnościowe. Studenci rolnictwa uczą się również języków obcych; podczas studiów muszą odbyć obowiązkowe praktyki studenckie.

Perspektywy zawodoweAbsolwent rolnictwa jest przygotowany do prowadzenia własnego gospodarstwa rolniczego lub pracy w specjalistycznych gospodarstwach rolnych, jednak nie jest to jedyna możliwość, jaką gwarantuje mu ukończenie takich studiów. Zatrudnienie podjąć może także w administracji publicznej związanej z rolnictwem, w szeroko rozumianym konsultingu (doradztwie) rolniczym, w przedsiębiorstwach trudniących się skupem i obrotem produktów roślinnych, w instytutach naukowo-badawczych czy jednostkach badawczo-rozwojowych.

Jeśli absolwent studiów rolniczych ukończy specjalność nauczycielską lub podyplomowe studia pedagogiczne nadające kwalifikacje do pracy w charakterze nauczyciela, pracować może także w oświacie (tu: technika rolnicze lub szkoły zawodowe). Inżynier lub magister rolnictwa ma również wiele możliwości doskonalenia swoich kompetencji zawodowych, np. poprzez uczestnictwo w branżowych szkoleniach czy kursach albo w studiach podyplomowych.

RekrutacjaMaturzyści zainteresowani podjęciem studiów rolniczych rekrutowani są na podstawie konkursu świadectw maturalnych. Pod uwagę brane są zazwyczaj wyniki z jednego lub dwóch przedmiotów zdawanych na egzaminie dojrzałości. Uniwersytet Rolniczy w Krakowie prowadzi nabór studentów uwzględniając w procesie rekrutacji wynik z jednego przedmiotu (do wyboru: biologia, chemia, matematyka, geografia, fizyka z astronomią, informatyka); Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego podobnie – pod uwagę brany jest wynik z biologii albo chemii albo matematyki. Z kolei absolwenci studiów I stopnia rekrutowani są na II stopnień studiów na podstawie oceny z dyplomu i uzyskanej średniej ocen lub na podstawie egzaminu wstępnego.


Red. B. Stachnik

Data publikacji: 13.02.2017

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Rolnictwo i kierunki pokrewne

PAŃSTWOWA SZKOŁA WYŻSZA IM. PAPIEŻA JANA PAWŁA II W BIAŁEJ PODLASKIEJ

Politechnika Koszalińska

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW)

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy
im. J.J. Śniadeckich w Bydgoszczy

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Praca socjalna

Praca socjalna

Propozycja dla tych, którzy czują, że chcieliby dać światu coś od siebie. A nawet jeżeli nie cały świat skorzysta na wiedzy przyszłego przedstawiciela pomocy społecznej, to na pewno lokalne środowisko, które z pewnością ...

Sinologia (filologia chińska)

Sinologia (filologia chińska)

Chiny to w tej chwili zdecydowanie najpotężniejsza gospodarka świata. Liczne firmy i przedsiębiorstwa z Państwa Środka coraz agresywniej inwestują w Azji, Europie i obu Amerykach, a ekspansja gospodarcza pociąga za sobą za ...

Biotechnologia

Biotechnologia

Młodość, świeży i zdrowy wygląd, świetna kondycja. Oto, do czego dąży dziś większość z nas. W dobie daleko rozwiniętej medycyny oraz zaawansowanych technologii, łatwiej jest ten cel osiągnąć. Dlatego specjalista w tej dziedzinie ...

Ochrona środowiska

Ochrona środowiska

Obecnie tematem numer 1 na świecie jest środowisko naturalne i jego ochrona. Tym, którzy nadal zastanawiają się nad wyborem studiów, przedstawiamy, jeden z najbardziej obiecujących kierunków. Ochrona środowiska.

Doradztwo personalne

Doradztwo personalne

Zastanawiasz się nad Tym jaką ścieżkę kariery wybrać? W czym sprawdzisz się najlepiej? Co przyniesie Ci najwięcej satysfakcji, a przy okazji pozwoli na godny zarobek? Z pewnością. W końcu, nie bez powodu czytasz ten artyku ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Doradztwo Zawodowe

Doradztwo Zawodowe

W niepewnych czasach, kiedy ludzie konsultują większość życiowych wyborów ze specjalistami w przeróżnych dziedzinach, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu… zostać jednym z takich specjalistów. Studia podyplomowe z doradztwa zawodowego mogą w tym bardzo pomóc.

więcej

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Aby poszerzyć swoje kwalifikacje i możliwości uzyskania dobrze płatnej pracy, warto ...

więcej

Fundusze Unijne

Fundusze Unijne

Studia podyplomowe z zakresu funduszy unijnych podnoszą kwalifikacje osób aplikujących ...

więcej

Prawo pracy

Prawo pracy

Prawo pracy to dziedzina szczególnie przydatna tym, którzy na co dzień trudnią ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr
Dla pierwszych 20 osób, które chcą zapisać się na studia Informatyka w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach przygotowaliśmy specjalną promocję - tylko 1300 zł za pierwszy semestr. Szczegóły w regulaminie "Bądź szybszy zyskaj więcej".

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czego boimy się w pracy?

Czego boimy się w pracy?

Praca na każdym stanowisku, niezależnie od tego czy ją lubimy, wi ...

więcej

Studia w Niemczech

Studia w Niemczech

Studia w Niemczech to szansa na solidne wykształcenie, cenione na ...

więcej

Jezyk holenderski - CNaVT

Jezyk holenderski - CNaVT

Certyfikat z języka holenderskiego to przysłowiowy As w rękawie. Zn ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy