Kierunki Studiów - Rolnictwo

Kierunki Studiów - Rolnictwo

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Rolnictwo

Rolnictwo

Fot.: www.freedigitalphotos.net

Modernizacja rolnictwa i jego stały rozwój wymagają, aby osoby, które chcą się nim zawodowo trudnić, posiadały rozbudowane kompetencje i interdyscyplinarną wiedzę. Właśnie dlatego wiele z nich wybiera studia rolnicze I i II stopnia!

Każdy z nas wie, czym jest rolnictwo i czym trudni się rolnik. Profesję tę utożsamia się zazwyczaj z tradycyjnie rozumianą uprawą roli, jest to jednak spore uproszczenie, zwłaszcza jeśli mowa o wykwalifikowanych rolnikach, a więc absolwentach studiów rolniczych I lub II stopnia. Kierunek „rolnictwo” ma charakter przyrodniczo-techniczny, a student zdobywa w toku studiów szeroką wiedzę biologiczną, chemiczną, a także ekologiczną.

Interdyscyplinarne wykształcenie jest konieczne z uwagi na fakt, że współczesne rolnictwo wymaga rozbudowanych kompetencji – obejmuje bowiem między innymi produkcję roślinną i zwierzęcą, ochronę środowiska, biologię oraz ekonomikę rolnictwa, a także działy „współpracujące”, takie jak ogrodnictwo czy przemysł spożywczy. Studia rolnicze przygotowują do pracy w rozmaitych „branżach” i na wielu stanowiskach, a student – wybierając specjalność – ma realny wpływ na zaprojektowanie swojej drogi zawodowej.

Idealny kandydat na studia rolniczeKandydat na studia rolnicze powinien przejawiać zainteresowanie przedmiotami ścisłymi, takimi jak biologia, chemia czy matematyka, a także techniką i ekonomią. Powinien lubić przyrodę i zwierzęta, być cierpliwy i z dokładnością realizować powierzone mu zadania. Z pewnością nie jest to kierunek dla osób, które na myśl o chwilach spędzonych na wsi wzdrygają się z irytacją i którym praca na łonie natury wydaje się nieciekawa. Mimo że absolwent studiów rolniczych nie jest „skazany” na pracę w gospodarstwie, to jednak – ze względu na program studiów i ich tematykę – zamiłowanie do szeroko rozumianej przyrody znacznie ułatwi studiowanie. Przyszły student rolnictwa powinien być również osobą samodzielną, odpowiedzialną i potrafiącą organizować własną pracę.

Organizacja studiów, specjalnościStudia rolnicze organizowane są dwustopniowo. Studia I stopnia trwają nie krócej niż 7 semestrów (3,5 roku) i kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera. Studia II stopnia trwają zaś nie krócej niż 3 semestry (1,5 roku), a ich absolwent otrzymuje tytuł magistra. Naukę podjąć można zarówno w trybie stacjonarnym (dziennie), jak i niestacjonarnym (zaocznie, wieczorowo), przede wszystkim na uczelniach publicznych o przyrodniczym lub rolniczym profilu kształcenia (np. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie itp.).

Studenci kierunku „rolnictwo” mają – w toku studiów lub jeszcze podczas rekrutacji – możliwość wyboru specjalności, która pozwoli im ukierunkować nie tylko ścieżkę edukacyjną, ale i zawodową. Wybierając specjalność, student niejako projektuje swoją przyszłość i określa swoje zawodowe zainteresowania. Oto przykłady specjalności:
- agrobiologia;
- agroekonomia;
- agroturystyka;
- doradztwo rolne;
- rolnictwo ekologiczne;
- ochrona roślin;
- produkcja ogrodnicza;
- hodowla roślin i nasiennictwo;
- bioinżynieria rolnicza;
- konsulting ekonomiczno-rolniczy;
- nowoczesne technologie w użytkowaniu mlecznym bydła
- nowoczesne systemy produkcji rolniczej
i inne.

Program studiów – czego się nauczę?Program studiów na kierunku „rolnictwo” opiera się na przedmiotach ogólnych (podstawowych) i przedmiotach kierunkowych. Na studiach I stopnia są to następujące przedmioty:
- botanika i genetyka;
- chemia i biochemia;
- fizjologia roślin i mikrobiologia;
- ekonomia;
- statystka matematyczna;
- agroekologia, agrometeorologia i ochrona środowiska;
- gleboznawstwo i chemia rolnicza;
- hodowla roślin i nasiennictwo;
- produkcja roślinna;
- ochrona roślin;
- produkcja zwierzęca;
- technika rolnicza;
- organizacja i ekonomika rolnictwa.

W programie studiów II stopnia realizowane są z kolei przedmioty, takie jak:
- ekofilozofia;
- agrofizyka;
- analiza instrumentalna;
- agrobiotechnologia;
- kształtowanie środowiska;
- metody badań rolniczych;
- postęp rolnictwa.

Oprócz przedmiotów ogólnych i kierunkowych, program studiów obejmuje – w zależności od wybranej specjalności – także przedmioty specjalnościowe. Studenci rolnictwa uczą się również języków obcych; podczas studiów muszą odbyć obowiązkowe praktyki studenckie.

Perspektywy zawodoweAbsolwent rolnictwa jest przygotowany do prowadzenia własnego gospodarstwa rolniczego lub pracy w specjalistycznych gospodarstwach rolnych, jednak nie jest to jedyna możliwość, jaką gwarantuje mu ukończenie takich studiów. Zatrudnienie podjąć może także w administracji publicznej związanej z rolnictwem, w szeroko rozumianym konsultingu (doradztwie) rolniczym, w przedsiębiorstwach trudniących się skupem i obrotem produktów roślinnych, w instytutach naukowo-badawczych czy jednostkach badawczo-rozwojowych.

Jeśli absolwent studiów rolniczych ukończy specjalność nauczycielską lub podyplomowe studia pedagogiczne nadające kwalifikacje do pracy w charakterze nauczyciela, pracować może także w oświacie (tu: technika rolnicze lub szkoły zawodowe). Inżynier lub magister rolnictwa ma również wiele możliwości doskonalenia swoich kompetencji zawodowych, np. poprzez uczestnictwo w branżowych szkoleniach czy kursach albo w studiach podyplomowych.

RekrutacjaMaturzyści zainteresowani podjęciem studiów rolniczych rekrutowani są na podstawie konkursu świadectw maturalnych. Pod uwagę brane są zazwyczaj wyniki z jednego lub dwóch przedmiotów zdawanych na egzaminie dojrzałości. Uniwersytet Rolniczy w Krakowie prowadzi nabór studentów uwzględniając w procesie rekrutacji wynik z jednego przedmiotu (do wyboru: biologia, chemia, matematyka, geografia, fizyka z astronomią, informatyka); Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego podobnie – pod uwagę brany jest wynik z biologii albo chemii albo matematyki. Z kolei absolwenci studiów I stopnia rekrutowani są na II stopnień studiów na podstawie oceny z dyplomu i uzyskanej średniej ocen lub na podstawie egzaminu wstępnego.


Red. B. Stachnik

Data publikacji: 13.02.2017

Studia kierunki

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Planujesz studia wojskowe na elitarnym kierunku dowodzenie? Czy wiesz, które uczelnie we Wrocławiu oferują taką ścieżkę edukacji? Mamy dla Ciebie tę informację!

więcej

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Jeśli myślisz o studiach edytorskich, już dzisiaj sprawdź, które uczelnie w Lublinie mają ten kierunek w swojej ofercie i jak przebiega rekrutacja! Te i inne informacje przygotowała dla Ciebie nasza redakcja!

więcej

Uczelnie z kierunkiem Business Management w Łodzi

Uczelnie z kierunkiem Business Management w Łodzi

Jeśli widzisz swoją przyszłość na menadżerskim stanowisku w międzynarodowej korporacji, studia Business Management świetnie Cię do tego przygotują. Dowiedz się, które uczelnie w Łodzi oferują taki kierunek i wystartuj z impetem w życie zawodowe!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Rolnictwo i kierunki pokrewne

PAŃSTWOWA SZKOŁA WYŻSZA IM. PAPIEŻA JANA PAWŁA II W BIAŁEJ PODLASKIEJ

Politechnika Koszalińska

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy
im. J.J. Śniadeckich w Bydgoszczy

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Iberystyka

Iberystyka

Przyszli studenci wybierają ten kierunek z wielu powodów. Jednych urzeka gorący temperament mieszkańców Półwyspu, inni pragną poznać kulturę ojczyzny Pablo Picasso, Pedro Almodovara, Penelope Cruz czy Fernando Torresa, jeszcze i ...

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza to kierunek stworzony w odpowiedzi na realne potrzeby rynku pracy. Jesteś zainteresowany innowacyjnym programem studiów i pewnymi perspektywami zawodowymi? Dowiedz się więcej!

Biofizyka

Biofizyka

Szukasz kierunku studiów z pogranicza fizyki i biologii, który „jest skazany” na intensywny rozwój? Interesujesz się nowinkami ze świata nauki? Studiuj biofizykę!

Psychologia w biznesie

Psychologia w biznesie

„Psychologia w biznesie” to interdyscyplinarny kierunek studiów, którego punktem wyjściowym jest przekonanie, że wiedza psychologiczna znajduje zastosowanie w biznesie – i to jako najważniejszy składnik sukcesu przedsiębio ...

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Design Managment - zarządznie designem

Design Managment - zarządznie designem

Marketing, zarządzanie to dziś jedne z najbardziej obleganych kierunków. Strategia każdej firmy opiera się na tych dwóch dziedzinach. Stworzenie odpowiedniego produktu, wykreowanie go i sprzedaż to nie lada sztuka. Oto studia, które pokazują, jak to zrobić najlepiej.

więcej

Administracja samorządowa

Administracja samorządowa

Kariera w polityce to marzenie wielu młodych, zaangażowanych społecznie ludzi. ...

więcej

Grafika  komputerowa

Grafika komputerowa

Już od jakiegoś czasu mówi się, że światem rządzi reklama i internet. Dopóki będzie ...

więcej

Aranżacja wnętrz

Aranżacja wnętrz

Kierunek równie przyjemny co wymagający. Uczy praktycznych umiejętności i uzupełnia ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czy ukończenie studiów jest gwarantem zdobycia dobrej pracy?

Czy ukończenie studiów jest gwarantem zdobycia dobrej pracy?

Obserwując sytuację na rynku pracy trudno jest jednoznacznie stwierdzić cz ...

więcej

Studia we Francji

Studia we Francji

Studia we Francji wiążą się z mnóstwem... atrakcji! Nie bez powododu prze ...

więcej

Język francuski - TCF ( B2)

Język francuski - TCF ( B2)

Uczysz się francuskiego od pewnego czasu i nie wiesz, na jakim poziomie ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy