Kierunki Studiów - Religioznawstwo

Kierunki Studiów - Religioznawstwo

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

Religioznawstwo

Religioznawstwo

Fot. http://foter.com

Studia religioznawcze przenoszą w wielobarwny świat innych kultur i religii. Religioznawstwo to ciekawy kierunek wybierany najczęściej przez pasjonatów. Jesteś jednym z nich?

Religioznawstwo jest kierunkiem studiów przyrównywanym nierzadko do teologii lub filozofii religii. Różni się ono jednak znacznie od tych dwóch dziedzin – traktuje bowiem przedmiot swoich badań w sposób empiryczny. Studia służą między innymi zapoznaniu się z teoriami, które wyjaśniają zjawisko religii jako takiej; przybliżają ją studentom zarówno od strony procesów społecznych i historycznych, jak i psychicznych. W ramach studiów omawiane są najbardziej istotne przejawy religijności na całym świecie, co służy zdobyciu wiedzy o rozmaitych tradycjach religijnych i uzyskaniu międzykulturowych kompetencji – te stają się z kolei cenną pomocą w zrozumieniu wyznawców innych religii.

Kompetencje kandydataKandydat na studia religioznawcze powinien wykazać się otwartością na rozmaite kultury i religie; przejawiać zainteresowanie religijnymi tradycjami poszczególnych narodów. Zacięcie humanistyczne, łatwość lektury tekstów teoretycznych, zdolność analizy i interpretacji, umiejętność refleksji i zajmowania własnego stanowiska w dyskusji okażą się na tych studiach cennymi atutami. Wyjściowa będzie tutaj jednak ciekawość świata, ludzi i innych kultur. Niezbędny okaże się szacunek dla cudzych poglądów i przekonań oraz otwartość na dialog międzykulturowy.

Organizacja studiówKierunek ten oferują kandydatom na przykład Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Gdański, jednakże tylko w Krakowie podjąć można magisterskie studia religioznawcze (pozostałe uczelnie prowadzą jedynie studia licencjackie). Religioznawstwo studiować można zarówno stacjonarnie (dziennie), jak i niestacjonarnie (zaocznie).

Uwaga! Religioznawstwo to także specjalność studiów filozoficznych lub kulturoznawczych.

Program studiówZajęcia na religioznawstwie prowadzone są w formie ćwiczeń, wykładów, konserwatoriów i seminariów. Oto przykładowe przedmioty realizowane w toku studiów I stopnia:
- wstęp do religioznawstwa;
- historia filozofii;
- metody badań w religioznawstwie;
- socjologia religii;
- filozofia religii;
- psychologia religii;
- religie ludów pierwotnych;
- religie starożytnego Egiptu;
- podstawowe elementy doktryny chrześcijańskiej;
- polska religijność ludowa;
- antropologiczne teorie religii;
- religie Indii;
- Islam;
- Buddyzm;
- wielokulturowość a tożsamość;
- kompetencje międzykulturowe;
- historyczne podstawy chrześcijaństwa;
- chrześcijaństwo w spotkaniu z religiami Azji i Afryki oraz Ameryki Łacińskiej
i inne.

Oprócz języka obcego nowożytnego, który podczas studiów licencjackich należy opanować co najmniej na poziomie B2, studenci religioznawstwa będą uczyć się także języka orientalnego lub antycznego (do wyboru np. greka, łacina, język hebrajski, język arabski, język chiński, sanskryt). Program studiów uzupełniony jest także przedmiotami fakultatywnymi (wybieranymi przez studenta z oferowanej listy przedmiotów dodatkowych).

Praca dla religioznawcy?Studia na kierunku religioznawstwo kształcą absolwentów doskonale zorientowanych w relacjach pomiędzy religią a kulturą, państwem i społeczeństwem. Religioznawstwo uznawane jest jednak za kierunek hobbystyczny – faktem jest bowiem, że jest to dziedzina na tyle niszowa, że zgłębiają ją przede wszystkim pasjonaci. Religioznawstwo wybierane jest również nierzadko jako drugi kierunek studiów – między innymi przez dziennikarzy, teologów, filozofów, prawników, pracowników socjalnych czy też organizatorów turystyki.

Jeżeli chodzi o perspektywy zawodowe, to absolwenci religioznawstwa mogą szukać zatrudnienia w instytucjach, które posiadają kontakty międzynarodowe, międzyreligijne i międzykulturowe – zaliczyć można do nich organizacje europejskie i międzynarodowe, centra kultury, muzea, instytucje zajmujące się migracjami, biura pielgrzymkowe i biura podróży, a także biura handlowe oraz przedsiębiorstwa współpracujące z zagranicznymi partnerami czy też instytucje upowszechnienia kultury i sztuki. Wielu absolwentów religioznawstwa wybiera także ścieżkę kariery naukowej.

RekrutacjaUniwersytet Jagielloński przeprowadza nabór studentów na podstawie wyników egzaminów maturalnych z dwóch przedmiotów. Pierwszym z nich jest język polski lub język obcy nowożytny (angielski, francuski, niemiecki), drugim – do wyboru – historia, wiedza o społeczeństwie lub filozofia. Uniwersytet Gdański w procesie rekrutacji uwzględnia wyniki z języka polskiego, języka obcego oraz dwóch innych przedmiotów (do wyboru: geografia, historia, matematyka, WOS, filozofia).


Red. B. Stachnik

Data publikacji: 01.08.2016

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Religioznawstwo i kierunki pokrewne

Uniwersytet Jagielloński

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Praca socjalna

Praca socjalna

Propozycja dla tych, którzy czują, że chcieliby dać światu coś od siebie. A nawet jeżeli nie cały świat skorzysta na wiedzy przyszłego przedstawiciela pomocy społecznej, to na pewno lokalne środowisko, które z pewnością ...

Sinologia (filologia chińska)

Sinologia (filologia chińska)

Chiny to w tej chwili zdecydowanie najpotężniejsza gospodarka świata. Liczne firmy i przedsiębiorstwa z Państwa Środka coraz agresywniej inwestują w Azji, Europie i obu Amerykach, a ekspansja gospodarcza pociąga za sobą za ...

Biotechnologia

Biotechnologia

Młodość, świeży i zdrowy wygląd, świetna kondycja. Oto, do czego dąży dziś większość z nas. W dobie daleko rozwiniętej medycyny oraz zaawansowanych technologii, łatwiej jest ten cel osiągnąć. Dlatego specjalista w tej dziedzinie ...

Ochrona środowiska

Ochrona środowiska

Obecnie tematem numer 1 na świecie jest środowisko naturalne i jego ochrona. Tym, którzy nadal zastanawiają się nad wyborem studiów, przedstawiamy, jeden z najbardziej obiecujących kierunków. Ochrona środowiska.

Doradztwo personalne

Doradztwo personalne

Zastanawiasz się nad Tym jaką ścieżkę kariery wybrać? W czym sprawdzisz się najlepiej? Co przyniesie Ci najwięcej satysfakcji, a przy okazji pozwoli na godny zarobek? Z pewnością. W końcu, nie bez powodu czytasz ten artyku ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Doradztwo Zawodowe

Doradztwo Zawodowe

W niepewnych czasach, kiedy ludzie konsultują większość życiowych wyborów ze specjalistami w przeróżnych dziedzinach, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu… zostać jednym z takich specjalistów. Studia podyplomowe z doradztwa zawodowego mogą w tym bardzo pomóc.

więcej

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Aby poszerzyć swoje kwalifikacje i możliwości uzyskania dobrze płatnej pracy, warto ...

więcej

Fundusze Unijne

Fundusze Unijne

Studia podyplomowe z zakresu funduszy unijnych podnoszą kwalifikacje osób aplikujących ...

więcej

Prawo pracy

Prawo pracy

Prawo pracy to dziedzina szczególnie przydatna tym, którzy na co dzień trudnią ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr
Dla pierwszych 20 osób, które chcą zapisać się na studia Informatyka w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach przygotowaliśmy specjalną promocję - tylko 1300 zł za pierwszy semestr. Szczegóły w regulaminie "Bądź szybszy zyskaj więcej".

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czego boimy się w pracy?

Czego boimy się w pracy?

Praca na każdym stanowisku, niezależnie od tego czy ją lubimy, wi ...

więcej

Studia w Niemczech

Studia w Niemczech

Studia w Niemczech to szansa na solidne wykształcenie, cenione na ...

więcej

Jezyk holenderski - CNaVT

Jezyk holenderski - CNaVT

Certyfikat z języka holenderskiego to przysłowiowy As w rękawie. Zn ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy