Kierunki Studiów - Religioznawstwo

Kierunki Studiów - Religioznawstwo

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Religioznawstwo

Religioznawstwo

Fot. http://foter.com

Studia religioznawcze przenoszą w wielobarwny świat innych kultur i religii. Religioznawstwo to ciekawy kierunek wybierany najczęściej przez pasjonatów. Jesteś jednym z nich?

Religioznawstwo jest kierunkiem studiów przyrównywanym nierzadko do teologii lub filozofii religii. Różni się ono jednak znacznie od tych dwóch dziedzin – traktuje bowiem przedmiot swoich badań w sposób empiryczny. Studia służą między innymi zapoznaniu się z teoriami, które wyjaśniają zjawisko religii jako takiej; przybliżają ją studentom zarówno od strony procesów społecznych i historycznych, jak i psychicznych. W ramach studiów omawiane są najbardziej istotne przejawy religijności na całym świecie, co służy zdobyciu wiedzy o rozmaitych tradycjach religijnych i uzyskaniu międzykulturowych kompetencji – te stają się z kolei cenną pomocą w zrozumieniu wyznawców innych religii.

Kompetencje kandydataKandydat na studia religioznawcze powinien wykazać się otwartością na rozmaite kultury i religie; przejawiać zainteresowanie religijnymi tradycjami poszczególnych narodów. Zacięcie humanistyczne, łatwość lektury tekstów teoretycznych, zdolność analizy i interpretacji, umiejętność refleksji i zajmowania własnego stanowiska w dyskusji okażą się na tych studiach cennymi atutami. Wyjściowa będzie tutaj jednak ciekawość świata, ludzi i innych kultur. Niezbędny okaże się szacunek dla cudzych poglądów i przekonań oraz otwartość na dialog międzykulturowy.

Organizacja studiówKierunek ten oferują kandydatom na przykład Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Gdański, jednakże tylko w Krakowie podjąć można magisterskie studia religioznawcze (pozostałe uczelnie prowadzą jedynie studia licencjackie). Religioznawstwo studiować można zarówno stacjonarnie (dziennie), jak i niestacjonarnie (zaocznie).

Uwaga! Religioznawstwo to także specjalność studiów filozoficznych lub kulturoznawczych.

Program studiówZajęcia na religioznawstwie prowadzone są w formie ćwiczeń, wykładów, konserwatoriów i seminariów. Oto przykładowe przedmioty realizowane w toku studiów I stopnia:
- wstęp do religioznawstwa;
- historia filozofii;
- metody badań w religioznawstwie;
- socjologia religii;
- filozofia religii;
- psychologia religii;
- religie ludów pierwotnych;
- religie starożytnego Egiptu;
- podstawowe elementy doktryny chrześcijańskiej;
- polska religijność ludowa;
- antropologiczne teorie religii;
- religie Indii;
- Islam;
- Buddyzm;
- wielokulturowość a tożsamość;
- kompetencje międzykulturowe;
- historyczne podstawy chrześcijaństwa;
- chrześcijaństwo w spotkaniu z religiami Azji i Afryki oraz Ameryki Łacińskiej
i inne.

Oprócz języka obcego nowożytnego, który podczas studiów licencjackich należy opanować co najmniej na poziomie B2, studenci religioznawstwa będą uczyć się także języka orientalnego lub antycznego (do wyboru np. greka, łacina, język hebrajski, język arabski, język chiński, sanskryt). Program studiów uzupełniony jest także przedmiotami fakultatywnymi (wybieranymi przez studenta z oferowanej listy przedmiotów dodatkowych).

Praca dla religioznawcy?Studia na kierunku religioznawstwo kształcą absolwentów doskonale zorientowanych w relacjach pomiędzy religią a kulturą, państwem i społeczeństwem. Religioznawstwo uznawane jest jednak za kierunek hobbystyczny – faktem jest bowiem, że jest to dziedzina na tyle niszowa, że zgłębiają ją przede wszystkim pasjonaci. Religioznawstwo wybierane jest również nierzadko jako drugi kierunek studiów – między innymi przez dziennikarzy, teologów, filozofów, prawników, pracowników socjalnych czy też organizatorów turystyki.

Jeżeli chodzi o perspektywy zawodowe, to absolwenci religioznawstwa mogą szukać zatrudnienia w instytucjach, które posiadają kontakty międzynarodowe, międzyreligijne i międzykulturowe – zaliczyć można do nich organizacje europejskie i międzynarodowe, centra kultury, muzea, instytucje zajmujące się migracjami, biura pielgrzymkowe i biura podróży, a także biura handlowe oraz przedsiębiorstwa współpracujące z zagranicznymi partnerami czy też instytucje upowszechnienia kultury i sztuki. Wielu absolwentów religioznawstwa wybiera także ścieżkę kariery naukowej.

RekrutacjaUniwersytet Jagielloński przeprowadza nabór studentów na podstawie wyników egzaminów maturalnych z dwóch przedmiotów. Pierwszym z nich jest język polski lub język obcy nowożytny (angielski, francuski, niemiecki), drugim – do wyboru – historia, wiedza o społeczeństwie lub filozofia. Uniwersytet Gdański w procesie rekrutacji uwzględnia wyniki z języka polskiego, języka obcego oraz dwóch innych przedmiotów (do wyboru: geografia, historia, matematyka, WOS, filozofia).


Red. B. Stachnik

Data publikacji: 01.08.2016

Studia kierunki

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Rozważasz studia na kierunku nawigacja? Sprawdź, które uczelnie w Szczecinie oferują taki kierunek kandydatom i dowiedz się, jak przebiega rekrutacja! Takie i inne informacje znajdziesz w naszym artykule!

więcej

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Jeśli rozważasz studia teologiczne, sprawdź koniecznie, które uczelnie w Poznaniu prowadzą taki kierunek. Przygotowaliśmy dla Ciebie tę informację, ale nie tylko - także zasady rekrutacji na studia teologiczne!

więcej

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Jeśli wybierasz się na studia astronomiczne, wybierz miasto Kopernika! Już dziś sprawdź, które uczelnie w Toruniu prowadzą taki kierunek i w jaki sposób pomyślnie przejść rekrutację!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Religioznawstwo i kierunki pokrewne

Uniwersytet Jagielloński

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Uniwersytet Łódzki

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla ...

Teologia

Teologia

Rozważasz podjęcie studiów na „teologii”? Dowiedz się jak przebiega nauka na tym kierunku i co Cię czeka po studiach – czy tylko posada katechety?

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska to kierunek interdyscyplinarny – na pograniczu nauk technicznych i przyrodniczych. Jest to również, ze względu na aktualność omawianej podczas studiów tematyki, kierunek przyszłościowy. Dlaczego? Przeczytaj! ...

Handel zagraniczny

Handel zagraniczny

Marzysz o tym, by pracować w handlu zagranicznym? – Chcesz pewnie podjąć studia, które przygotują Cię do realizacji tego marzenia. Doskonałą decyzją okaże się wybór odpowiedniej, perspektywicznej specjalności.

Rolnictwo

Rolnictwo

Modernizacja rolnictwa i jego stały rozwój wymagają, aby osoby, które chcą się nim zawodowo trudnić, posiadały rozbudowane kompetencje i interdyscyplinarną wiedzę. Właśnie dlatego wiele z nich wybiera studia rolnicze I i II stop ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Turystyka i rekreacja

Turystyka i rekreacja

Studia podyplomowe z zakresu turystki i rekreacji to doskonały punkt wyjścia do zdobycia wąskiej specjalizacji zawodowej. Pracujesz w branży turystycznej lub nosisz się z zamiarem podjęcia takiej pracy? Przeczytaj, w jaki sposób podnieść swoje kwalifikacje.

więcej

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Chcesz podnieść swoje zawodowe kompetencje? Zdobyć aktualną wiedzę z zakresu rachunkowości ...

więcej

Menedżer jakości

Menedżer jakości

Swoją przyszłość zawodową wiążesz z zarządzaniem jakością? Obecne stanowisko pracy ...

więcej

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Studia podyplomowe z zakresu dyplomacji i stosunków międzynarodowych to ciekawa ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Polska należy do grupy najbardziej zapracowanych krajów na świecie. Mł ...

więcej

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Organizowany corocznie ranking najlepszych uczelni na świecie opublikował l ...

więcej

Język francuski - DALF (C2)

Język francuski - DALF (C2)

DALF C2 otwiera drzwi do nauki i pracy po francusku. Ten międzynarodowy ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy