Kierunki Studiów - Religioznawstwo

Kierunki Studiów - Religioznawstwo

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Religioznawstwo

Religioznawstwo

Fot. http://foter.com

Studia religioznawcze przenoszą w wielobarwny świat innych kultur i religii. Religioznawstwo to ciekawy kierunek wybierany najczęściej przez pasjonatów. Jesteś jednym z nich?

Religioznawstwo jest kierunkiem studiów przyrównywanym nierzadko do teologii lub filozofii religii. Różni się ono jednak znacznie od tych dwóch dziedzin – traktuje bowiem przedmiot swoich badań w sposób empiryczny. Studia służą między innymi zapoznaniu się z teoriami, które wyjaśniają zjawisko religii jako takiej; przybliżają ją studentom zarówno od strony procesów społecznych i historycznych, jak i psychicznych. W ramach studiów omawiane są najbardziej istotne przejawy religijności na całym świecie, co służy zdobyciu wiedzy o rozmaitych tradycjach religijnych i uzyskaniu międzykulturowych kompetencji – te stają się z kolei cenną pomocą w zrozumieniu wyznawców innych religii.

Kompetencje kandydataKandydat na studia religioznawcze powinien wykazać się otwartością na rozmaite kultury i religie; przejawiać zainteresowanie religijnymi tradycjami poszczególnych narodów. Zacięcie humanistyczne, łatwość lektury tekstów teoretycznych, zdolność analizy i interpretacji, umiejętność refleksji i zajmowania własnego stanowiska w dyskusji okażą się na tych studiach cennymi atutami. Wyjściowa będzie tutaj jednak ciekawość świata, ludzi i innych kultur. Niezbędny okaże się szacunek dla cudzych poglądów i przekonań oraz otwartość na dialog międzykulturowy.

Organizacja studiówKierunek ten oferują kandydatom na przykład Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Gdański, jednakże tylko w Krakowie podjąć można magisterskie studia religioznawcze (pozostałe uczelnie prowadzą jedynie studia licencjackie). Religioznawstwo studiować można zarówno stacjonarnie (dziennie), jak i niestacjonarnie (zaocznie).

Uwaga! Religioznawstwo to także specjalność studiów filozoficznych lub kulturoznawczych.

Program studiówZajęcia na religioznawstwie prowadzone są w formie ćwiczeń, wykładów, konserwatoriów i seminariów. Oto przykładowe przedmioty realizowane w toku studiów I stopnia:
- wstęp do religioznawstwa;
- historia filozofii;
- metody badań w religioznawstwie;
- socjologia religii;
- filozofia religii;
- psychologia religii;
- religie ludów pierwotnych;
- religie starożytnego Egiptu;
- podstawowe elementy doktryny chrześcijańskiej;
- polska religijność ludowa;
- antropologiczne teorie religii;
- religie Indii;
- Islam;
- Buddyzm;
- wielokulturowość a tożsamość;
- kompetencje międzykulturowe;
- historyczne podstawy chrześcijaństwa;
- chrześcijaństwo w spotkaniu z religiami Azji i Afryki oraz Ameryki Łacińskiej
i inne.

Oprócz języka obcego nowożytnego, który podczas studiów licencjackich należy opanować co najmniej na poziomie B2, studenci religioznawstwa będą uczyć się także języka orientalnego lub antycznego (do wyboru np. greka, łacina, język hebrajski, język arabski, język chiński, sanskryt). Program studiów uzupełniony jest także przedmiotami fakultatywnymi (wybieranymi przez studenta z oferowanej listy przedmiotów dodatkowych).

Praca dla religioznawcy?Studia na kierunku religioznawstwo kształcą absolwentów doskonale zorientowanych w relacjach pomiędzy religią a kulturą, państwem i społeczeństwem. Religioznawstwo uznawane jest jednak za kierunek hobbystyczny – faktem jest bowiem, że jest to dziedzina na tyle niszowa, że zgłębiają ją przede wszystkim pasjonaci. Religioznawstwo wybierane jest również nierzadko jako drugi kierunek studiów – między innymi przez dziennikarzy, teologów, filozofów, prawników, pracowników socjalnych czy też organizatorów turystyki.

Jeżeli chodzi o perspektywy zawodowe, to absolwenci religioznawstwa mogą szukać zatrudnienia w instytucjach, które posiadają kontakty międzynarodowe, międzyreligijne i międzykulturowe – zaliczyć można do nich organizacje europejskie i międzynarodowe, centra kultury, muzea, instytucje zajmujące się migracjami, biura pielgrzymkowe i biura podróży, a także biura handlowe oraz przedsiębiorstwa współpracujące z zagranicznymi partnerami czy też instytucje upowszechnienia kultury i sztuki. Wielu absolwentów religioznawstwa wybiera także ścieżkę kariery naukowej.

RekrutacjaUniwersytet Jagielloński przeprowadza nabór studentów na podstawie wyników egzaminów maturalnych z dwóch przedmiotów. Pierwszym z nich jest język polski lub język obcy nowożytny (angielski, francuski, niemiecki), drugim – do wyboru – historia, wiedza o społeczeństwie lub filozofia. Uniwersytet Gdański w procesie rekrutacji uwzględnia wyniki z języka polskiego, języka obcego oraz dwóch innych przedmiotów (do wyboru: geografia, historia, matematyka, WOS, filozofia).


Red. B. Stachnik

Data publikacji: 01.08.2016

Studia kierunki

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Planujesz studia wojskowe na elitarnym kierunku dowodzenie? Czy wiesz, które uczelnie we Wrocławiu oferują taką ścieżkę edukacji? Mamy dla Ciebie tę informację!

więcej

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Jeśli myślisz o studiach edytorskich, już dzisiaj sprawdź, które uczelnie w Lublinie mają ten kierunek w swojej ofercie i jak przebiega rekrutacja! Te i inne informacje przygotowała dla Ciebie nasza redakcja!

więcej

Uczelnie z kierunkiem Business Management w Łodzi

Uczelnie z kierunkiem Business Management w Łodzi

Jeśli widzisz swoją przyszłość na menadżerskim stanowisku w międzynarodowej korporacji, studia Business Management świetnie Cię do tego przygotują. Dowiedz się, które uczelnie w Łodzi oferują taki kierunek i wystartuj z impetem w życie zawodowe!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Religioznawstwo i kierunki pokrewne

Uniwersytet Jagielloński

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Iberystyka

Iberystyka

Przyszli studenci wybierają ten kierunek z wielu powodów. Jednych urzeka gorący temperament mieszkańców Półwyspu, inni pragną poznać kulturę ojczyzny Pablo Picasso, Pedro Almodovara, Penelope Cruz czy Fernando Torresa, jeszcze i ...

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza to kierunek stworzony w odpowiedzi na realne potrzeby rynku pracy. Jesteś zainteresowany innowacyjnym programem studiów i pewnymi perspektywami zawodowymi? Dowiedz się więcej!

Biofizyka

Biofizyka

Szukasz kierunku studiów z pogranicza fizyki i biologii, który „jest skazany” na intensywny rozwój? Interesujesz się nowinkami ze świata nauki? Studiuj biofizykę!

Psychologia w biznesie

Psychologia w biznesie

„Psychologia w biznesie” to interdyscyplinarny kierunek studiów, którego punktem wyjściowym jest przekonanie, że wiedza psychologiczna znajduje zastosowanie w biznesie – i to jako najważniejszy składnik sukcesu przedsiębio ...

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Design Managment - zarządznie designem

Design Managment - zarządznie designem

Marketing, zarządzanie to dziś jedne z najbardziej obleganych kierunków. Strategia każdej firmy opiera się na tych dwóch dziedzinach. Stworzenie odpowiedniego produktu, wykreowanie go i sprzedaż to nie lada sztuka. Oto studia, które pokazują, jak to zrobić najlepiej.

więcej

Administracja samorządowa

Administracja samorządowa

Kariera w polityce to marzenie wielu młodych, zaangażowanych społecznie ludzi. ...

więcej

Grafika  komputerowa

Grafika komputerowa

Już od jakiegoś czasu mówi się, że światem rządzi reklama i internet. Dopóki będzie ...

więcej

Aranżacja wnętrz

Aranżacja wnętrz

Kierunek równie przyjemny co wymagający. Uczy praktycznych umiejętności i uzupełnia ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czy ukończenie studiów jest gwarantem zdobycia dobrej pracy?

Czy ukończenie studiów jest gwarantem zdobycia dobrej pracy?

Obserwując sytuację na rynku pracy trudno jest jednoznacznie stwierdzić cz ...

więcej

Studia we Francji

Studia we Francji

Studia we Francji wiążą się z mnóstwem... atrakcji! Nie bez powododu prze ...

więcej

Język francuski - TCF ( B2)

Język francuski - TCF ( B2)

Uczysz się francuskiego od pewnego czasu i nie wiesz, na jakim poziomie ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy