Kierunki Studiów - Psychologia

Kierunki Studiów - Psychologia

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Psychologia

Psychologia

Fot. www.freedigitalphotos.net

Psychologia rokrocznie cieszy się sporym zainteresowaniem maturzystów. Znak, że jest to kierunek interesujący i przyszłościowy! Jeśli Ty także chcesz studiować psychologię, dowiedz się, czym takie studia się charakteryzują.

Psychologia to dziedzina, której głównym celem jest poznanie i zrozumienie człowieka znajdującego się na poszczególnych etapach życia. Dostarcza odpowiedzi na pytania o to, jak działa ludzka psychika, w jaki sposób człowiek postrzega świat, który go otacza, oraz jak reaguje w skrajnie nieraz różnych sytuacjach. Rozkłada na czynniki pierwsze ludzkie emocje i motywacje, opisuje mechanizmy funkcjonowania człowieka jako jednostki, ale i człowieka w relacjach z innymi ludźmi. Psychologia staje się wobec tego nie tylko „narzędziem” pomocy osobom znajdującym się z różnych przyczyn na życiowym zakręcie czy osobom chorym, ale i osobom zdrowym, które funkcjonują prawidłowo i które pragną rozwijać swój osobowościowy potencjał – także w sferze zawodowej.

Psychologia 3+2?Psychologia to jeden z kierunków, który prowadzony jest nadal jako studia jednolite magisterskie trwające pięć lat. Przyszły rok akademicki może okazać się jednak w tej kwestii przełomowy – Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zgodziło się, aby psychologię podzielić zgodnie z zasadą „trzy plus dwa” (trzyletnie studia licencjackie, dwuletnie studia magisterskie). Niewykluczone, że pierwsi studenci rozpoczną studia licencjackie z psychologii już jesienią 2013 roku.

Warto jednak podkreślić, że aby wykonywać zawód psychologa, należy być absolwentem studiów jednolitych magisterskich. Po co więc komu dyplom licencjata psychologii? Okazuje się, że kompetencje, które podczas studiów zdobywają adepci psychologii, wykorzystuje się obecnie w wielu „branżach”, tak więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że psychologię szturmować będą także ci maturzyści, którzy studia na tym kierunku potraktują jako przyspieszoną szkołę pożądanych na rynku pracy psychologicznych kompetencji.

Organizacja studiów, specjalizacjeStudia na kierunku psychologia podjąć można zarówno na uczelniach publicznych, jak i na uczelniach prywatnych; tak w trybie stacjonarnym (dziennie), jak i niestacjonarnym (wieczorowo lub zaocznie).

Studenci psychologii zazwyczaj na czwartym roku studiów wybierają specjalizację. Oto przykładowe możliwości specjalizacji:
- psychologia kliniczna;
- psychologia kliniczna dziecka;
- psychologia stosowana;
- psychologia wychowawcza stosowana;
- psychologia sądowa;
- psychologia organizacji i pracy;
- psychoterapia;
- terapia dzieci i małżeństw;
- psychologia środowiskowa;
- psychologia społeczna;
- psychologia biznesu;
- psychologia reklamy i zachowań konsumenckich.

Program studiówOprócz przedmiotów obowiązkowych, wyszczególnionych w ministerialnych standardach kształcenia dla kierunku psychologia, w toku studiów studenci będą musieli zaliczyć także przedmioty fakultatywne. Wiele z nich ma charakter treningowy (na przykład trening twórczości, trening relaksacji itp.). Każda uczelnia indywidualnie określa zakres przedmiotów fakultatywnych, które musi zaliczyć student. Osobną kwestią są przedmioty specjalizacyjne, a więc realizowane w ramach konkretnej specjalizacji.

Program studiów obejmuje następujące wykłady i ćwiczenia obligatoryjne:
- filozofia z elementami logiki;
- biologiczne podstawy zachowań;
- wprowadzenie do psychologii i historii myśli psychologicznej;
- metodologia badań psychologicznych i statystyka;
- etyka zawodu psychologa;
- procesy poznawcze;
- emocje i motywacja;
- osobowość;
- psychologia różnic indywidualnych;
- psychologia społeczna;
- psychologia rozwoju człowieka w cyklu życia;
- psychometria;
- diagnoza psychologiczna;
- pomoc psychologiczna;
- psychopatologia.

Predyspozycje kandydataPrzyszłego psychologa powinna charakteryzować otwartość na innych ludzi oraz wrażliwość na ich problemy; jednym słowem – empatia. Podstawową predyspozycją kandydata na studia psychologiczne powinna być także umiejętność nawiązywania kontaktu oraz wzbudzania zaufania. Zmysł obserwacji, analizy i łączenia ze sobą faktów również przyda się przyszłemu psychologowi. Powinien on również aktywnie słuchać, a także w prosty i zrozumiały sposób się wypowiadać. Bez względu na pole działalności zawodowej, psycholog będzie miał kontakt z ludźmi, więc najlepiej by było, aby zwyczajnie lubił przebywanie w ich towarzystwie.

Perspektywy zawodoweJak już wspomniano, kompetencje, jakie można zdobyć w trakcie studiów psychologicznych, predestynują do pracy w rozmaitych branżach. Bardzo często psychologów zatrudniają przedsiębiorstwa, oferując im karierę w popularnych ostatnio (i, przyznać trzeba, dobrze opłacanych) działach HR-owych. Zgodnie z wykształceniem i ukończoną specjalizacją psychologowie podejmują zatrudnienie między innymi w resorcie sprawiedliwości (rodzinne ośrodki diagnostyczne, schroniska dla nieletnich itp.), w zakładach penitencjarnych, w policji, w poradniach zdrowia psychicznego, w centrach pomocy rodzinie, firmach doradczych i coachingowych czy w ośrodkach interwencji kryzysowej. Psychologowie prowadzą także prywatną praktykę psychoterapeutyczną, a także uzyskują nierzadko kwalifikacje do pracy w zawodzie trenera osobistego. Inną możliwą dziedziną działań zawodowych są dla psychologów negocjacje, marketing, PR czy reklama.

RekrutacjaJak wygląda nabór na psychologię? Każda z uczelni samodzielnie ustala warunki przyjmowania kandydatów. Na Uniwersytecie Jagiellońskim rekrutacja na psychologię uwzględnia wyniki maturalne z dwóch przedmiotów. Pierwszym z nich jest język polski lub język obcy, drugim – do wyboru – biologia, chemia, filozofia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki/sztuki/, informatyka, matematyka lub WOS. Wynikom z tych przedmiotów przypisywane są jednak różne wagi. Z kolei rekrutacja na psychologię stosowaną uwzględnia wyniki z trzech przedmiotów. Pierwszym jest język polski, drugim – język obcy, trzecim (do wyboru) – biologia, filozofia, historia, historia muzyki/sztuki, informatyka, matematyka lub WOS.

Rekrutacja na drugi najlepszy uniwersytet w Polsce, Uniwersytet Warszawski, obejmuje już cztery przedmioty. Poza językiem polskim i językiem obcym nowożytnym uwzględniana jest także obowiązkowa matematyka oraz czwarty przedmiot (do wyboru) – może to być drugi język obcy, biologia, historia, WOS, geografia, fizyka i astronomia, chemia lub filozofia.

Psychologia cieszy się rokrocznie dużym zainteresowaniem maturzystów. Najlepiej świadczą o tym fakty – podczas rekrutacji na rok akademicki 2012/2013 o jeden indeks ubiegało się (w zależności od uczelni) kilka, a nawet kilkanaście osób. W czym tkwi tajemnica tej popularności? Przede wszystkim są to studia ciekawe, odkrywające meandry ludzkiej osobowości. Nic więc dziwnego, że tak wielu młodych ludzi pragnie udać się w tę fascynującą podróż – podróż w głąb ludzkiej natury.

Red. B. Stachnik


Data publikacji: 20.06.2016

Studia kierunki

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Rozważasz studia na kierunku nawigacja? Sprawdź, które uczelnie w Szczecinie oferują taki kierunek kandydatom i dowiedz się, jak przebiega rekrutacja! Takie i inne informacje znajdziesz w naszym artykule!

więcej

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Jeśli rozważasz studia teologiczne, sprawdź koniecznie, które uczelnie w Poznaniu prowadzą taki kierunek. Przygotowaliśmy dla Ciebie tę informację, ale nie tylko - także zasady rekrutacji na studia teologiczne!

więcej

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Jeśli wybierasz się na studia astronomiczne, wybierz miasto Kopernika! Już dziś sprawdź, które uczelnie w Toruniu prowadzą taki kierunek i w jaki sposób pomyślnie przejść rekrutację!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Psychologia i kierunki pokrewne

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi (dawniej Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi)

Akademia Ignatianum w Krakowie

Akademia Leona Koźmińskiego

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

Collegium Civitas

Dolnośląska Szkoła Wyższa

Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego

Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. Karola Goduli

Krakowska Akademia im. A. Frycza Modrzewskiego

Polski Uniwersytet Wirtualny

pokaż więcej >>

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla ...

Teologia

Teologia

Rozważasz podjęcie studiów na „teologii”? Dowiedz się jak przebiega nauka na tym kierunku i co Cię czeka po studiach – czy tylko posada katechety?

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska to kierunek interdyscyplinarny – na pograniczu nauk technicznych i przyrodniczych. Jest to również, ze względu na aktualność omawianej podczas studiów tematyki, kierunek przyszłościowy. Dlaczego? Przeczytaj! ...

Handel zagraniczny

Handel zagraniczny

Marzysz o tym, by pracować w handlu zagranicznym? – Chcesz pewnie podjąć studia, które przygotują Cię do realizacji tego marzenia. Doskonałą decyzją okaże się wybór odpowiedniej, perspektywicznej specjalności.

Rolnictwo

Rolnictwo

Modernizacja rolnictwa i jego stały rozwój wymagają, aby osoby, które chcą się nim zawodowo trudnić, posiadały rozbudowane kompetencje i interdyscyplinarną wiedzę. Właśnie dlatego wiele z nich wybiera studia rolnicze I i II stop ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Turystyka i rekreacja

Turystyka i rekreacja

Studia podyplomowe z zakresu turystki i rekreacji to doskonały punkt wyjścia do zdobycia wąskiej specjalizacji zawodowej. Pracujesz w branży turystycznej lub nosisz się z zamiarem podjęcia takiej pracy? Przeczytaj, w jaki sposób podnieść swoje kwalifikacje.

więcej

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Chcesz podnieść swoje zawodowe kompetencje? Zdobyć aktualną wiedzę z zakresu rachunkowości ...

więcej

Menedżer jakości

Menedżer jakości

Swoją przyszłość zawodową wiążesz z zarządzaniem jakością? Obecne stanowisko pracy ...

więcej

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Studia podyplomowe z zakresu dyplomacji i stosunków międzynarodowych to ciekawa ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Polska należy do grupy najbardziej zapracowanych krajów na świecie. Mł ...

więcej

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Organizowany corocznie ranking najlepszych uczelni na świecie opublikował l ...

więcej

Język francuski - DALF (C2)

Język francuski - DALF (C2)

DALF C2 otwiera drzwi do nauki i pracy po francusku. Ten międzynarodowy ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy