Kierunki Studiów - Psychologia

Kierunki Studiów - Psychologia

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Psychologia

Psychologia

Fot. www.freedigitalphotos.net

Psychologia rokrocznie cieszy się sporym zainteresowaniem maturzystów. Znak, że jest to kierunek interesujący i przyszłościowy! Jeśli Ty także chcesz studiować psychologię, dowiedz się, czym takie studia się charakteryzują.

Psychologia to dziedzina, której głównym celem jest poznanie i zrozumienie człowieka znajdującego się na poszczególnych etapach życia. Dostarcza odpowiedzi na pytania o to, jak działa ludzka psychika, w jaki sposób człowiek postrzega świat, który go otacza, oraz jak reaguje w skrajnie nieraz różnych sytuacjach. Rozkłada na czynniki pierwsze ludzkie emocje i motywacje, opisuje mechanizmy funkcjonowania człowieka jako jednostki, ale i człowieka w relacjach z innymi ludźmi. Psychologia staje się wobec tego nie tylko „narzędziem” pomocy osobom znajdującym się z różnych przyczyn na życiowym zakręcie czy osobom chorym, ale i osobom zdrowym, które funkcjonują prawidłowo i które pragną rozwijać swój osobowościowy potencjał – także w sferze zawodowej.

Psychologia 3+2?Psychologia to jeden z kierunków, który prowadzony jest nadal jako studia jednolite magisterskie trwające pięć lat. Przyszły rok akademicki może okazać się jednak w tej kwestii przełomowy – Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zgodziło się, aby psychologię podzielić zgodnie z zasadą „trzy plus dwa” (trzyletnie studia licencjackie, dwuletnie studia magisterskie). Niewykluczone, że pierwsi studenci rozpoczną studia licencjackie z psychologii już jesienią 2013 roku.

Warto jednak podkreślić, że aby wykonywać zawód psychologa, należy być absolwentem studiów jednolitych magisterskich. Po co więc komu dyplom licencjata psychologii? Okazuje się, że kompetencje, które podczas studiów zdobywają adepci psychologii, wykorzystuje się obecnie w wielu „branżach”, tak więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że psychologię szturmować będą także ci maturzyści, którzy studia na tym kierunku potraktują jako przyspieszoną szkołę pożądanych na rynku pracy psychologicznych kompetencji.

Organizacja studiów, specjalizacjeStudia na kierunku psychologia podjąć można zarówno na uczelniach publicznych, jak i na uczelniach prywatnych; tak w trybie stacjonarnym (dziennie), jak i niestacjonarnym (wieczorowo lub zaocznie).

Studenci psychologii zazwyczaj na czwartym roku studiów wybierają specjalizację. Oto przykładowe możliwości specjalizacji:
- psychologia kliniczna;
- psychologia kliniczna dziecka;
- psychologia stosowana;
- psychologia wychowawcza stosowana;
- psychologia sądowa;
- psychologia organizacji i pracy;
- psychoterapia;
- terapia dzieci i małżeństw;
- psychologia środowiskowa;
- psychologia społeczna;
- psychologia biznesu;
- psychologia reklamy i zachowań konsumenckich.

Program studiówOprócz przedmiotów obowiązkowych, wyszczególnionych w ministerialnych standardach kształcenia dla kierunku psychologia, w toku studiów studenci będą musieli zaliczyć także przedmioty fakultatywne. Wiele z nich ma charakter treningowy (na przykład trening twórczości, trening relaksacji itp.). Każda uczelnia indywidualnie określa zakres przedmiotów fakultatywnych, które musi zaliczyć student. Osobną kwestią są przedmioty specjalizacyjne, a więc realizowane w ramach konkretnej specjalizacji.

Program studiów obejmuje następujące wykłady i ćwiczenia obligatoryjne:
- filozofia z elementami logiki;
- biologiczne podstawy zachowań;
- wprowadzenie do psychologii i historii myśli psychologicznej;
- metodologia badań psychologicznych i statystyka;
- etyka zawodu psychologa;
- procesy poznawcze;
- emocje i motywacja;
- osobowość;
- psychologia różnic indywidualnych;
- psychologia społeczna;
- psychologia rozwoju człowieka w cyklu życia;
- psychometria;
- diagnoza psychologiczna;
- pomoc psychologiczna;
- psychopatologia.

Predyspozycje kandydataPrzyszłego psychologa powinna charakteryzować otwartość na innych ludzi oraz wrażliwość na ich problemy; jednym słowem – empatia. Podstawową predyspozycją kandydata na studia psychologiczne powinna być także umiejętność nawiązywania kontaktu oraz wzbudzania zaufania. Zmysł obserwacji, analizy i łączenia ze sobą faktów również przyda się przyszłemu psychologowi. Powinien on również aktywnie słuchać, a także w prosty i zrozumiały sposób się wypowiadać. Bez względu na pole działalności zawodowej, psycholog będzie miał kontakt z ludźmi, więc najlepiej by było, aby zwyczajnie lubił przebywanie w ich towarzystwie.

Perspektywy zawodoweJak już wspomniano, kompetencje, jakie można zdobyć w trakcie studiów psychologicznych, predestynują do pracy w rozmaitych branżach. Bardzo często psychologów zatrudniają przedsiębiorstwa, oferując im karierę w popularnych ostatnio (i, przyznać trzeba, dobrze opłacanych) działach HR-owych. Zgodnie z wykształceniem i ukończoną specjalizacją psychologowie podejmują zatrudnienie między innymi w resorcie sprawiedliwości (rodzinne ośrodki diagnostyczne, schroniska dla nieletnich itp.), w zakładach penitencjarnych, w policji, w poradniach zdrowia psychicznego, w centrach pomocy rodzinie, firmach doradczych i coachingowych czy w ośrodkach interwencji kryzysowej. Psychologowie prowadzą także prywatną praktykę psychoterapeutyczną, a także uzyskują nierzadko kwalifikacje do pracy w zawodzie trenera osobistego. Inną możliwą dziedziną działań zawodowych są dla psychologów negocjacje, marketing, PR czy reklama.

RekrutacjaJak wygląda nabór na psychologię? Każda z uczelni samodzielnie ustala warunki przyjmowania kandydatów. Na Uniwersytecie Jagiellońskim rekrutacja na psychologię uwzględnia wyniki maturalne z dwóch przedmiotów. Pierwszym z nich jest język polski lub język obcy, drugim – do wyboru – biologia, chemia, filozofia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki/sztuki/, informatyka, matematyka lub WOS. Wynikom z tych przedmiotów przypisywane są jednak różne wagi. Z kolei rekrutacja na psychologię stosowaną uwzględnia wyniki z trzech przedmiotów. Pierwszym jest język polski, drugim – język obcy, trzecim (do wyboru) – biologia, filozofia, historia, historia muzyki/sztuki, informatyka, matematyka lub WOS.

Rekrutacja na drugi najlepszy uniwersytet w Polsce, Uniwersytet Warszawski, obejmuje już cztery przedmioty. Poza językiem polskim i językiem obcym nowożytnym uwzględniana jest także obowiązkowa matematyka oraz czwarty przedmiot (do wyboru) – może to być drugi język obcy, biologia, historia, WOS, geografia, fizyka i astronomia, chemia lub filozofia.

Psychologia cieszy się rokrocznie dużym zainteresowaniem maturzystów. Najlepiej świadczą o tym fakty – podczas rekrutacji na rok akademicki 2012/2013 o jeden indeks ubiegało się (w zależności od uczelni) kilka, a nawet kilkanaście osób. W czym tkwi tajemnica tej popularności? Przede wszystkim są to studia ciekawe, odkrywające meandry ludzkiej osobowości. Nic więc dziwnego, że tak wielu młodych ludzi pragnie udać się w tę fascynującą podróż – podróż w głąb ludzkiej natury.

Red. B. Stachnik


Data publikacji: 20.06.2016

Studia kierunki

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Planujesz studia wojskowe na elitarnym kierunku dowodzenie? Czy wiesz, które uczelnie we Wrocławiu oferują taką ścieżkę edukacji? Mamy dla Ciebie tę informację!

więcej

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Jeśli myślisz o studiach edytorskich, już dzisiaj sprawdź, które uczelnie w Lublinie mają ten kierunek w swojej ofercie i jak przebiega rekrutacja! Te i inne informacje przygotowała dla Ciebie nasza redakcja!

więcej

Uczelnie z kierunkiem Business Management w Łodzi

Uczelnie z kierunkiem Business Management w Łodzi

Jeśli widzisz swoją przyszłość na menadżerskim stanowisku w międzynarodowej korporacji, studia Business Management świetnie Cię do tego przygotują. Dowiedz się, które uczelnie w Łodzi oferują taki kierunek i wystartuj z impetem w życie zawodowe!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Psychologia i kierunki pokrewne

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi (dawniej Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi)

Akademia Ignatianum w Krakowie

Akademia Leona Koźmińskiego

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

Collegium Civitas

Dolnośląska Szkoła Wyższa

Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego

Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. Karola Goduli

Krakowska Akademia im. A. Frycza Modrzewskiego

Polski Uniwersytet Wirtualny

pokaż więcej >>

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Iberystyka

Iberystyka

Przyszli studenci wybierają ten kierunek z wielu powodów. Jednych urzeka gorący temperament mieszkańców Półwyspu, inni pragną poznać kulturę ojczyzny Pablo Picasso, Pedro Almodovara, Penelope Cruz czy Fernando Torresa, jeszcze i ...

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza to kierunek stworzony w odpowiedzi na realne potrzeby rynku pracy. Jesteś zainteresowany innowacyjnym programem studiów i pewnymi perspektywami zawodowymi? Dowiedz się więcej!

Biofizyka

Biofizyka

Szukasz kierunku studiów z pogranicza fizyki i biologii, który „jest skazany” na intensywny rozwój? Interesujesz się nowinkami ze świata nauki? Studiuj biofizykę!

Psychologia w biznesie

Psychologia w biznesie

„Psychologia w biznesie” to interdyscyplinarny kierunek studiów, którego punktem wyjściowym jest przekonanie, że wiedza psychologiczna znajduje zastosowanie w biznesie – i to jako najważniejszy składnik sukcesu przedsiębio ...

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Design Managment - zarządznie designem

Design Managment - zarządznie designem

Marketing, zarządzanie to dziś jedne z najbardziej obleganych kierunków. Strategia każdej firmy opiera się na tych dwóch dziedzinach. Stworzenie odpowiedniego produktu, wykreowanie go i sprzedaż to nie lada sztuka. Oto studia, które pokazują, jak to zrobić najlepiej.

więcej

Administracja samorządowa

Administracja samorządowa

Kariera w polityce to marzenie wielu młodych, zaangażowanych społecznie ludzi. ...

więcej

Grafika  komputerowa

Grafika komputerowa

Już od jakiegoś czasu mówi się, że światem rządzi reklama i internet. Dopóki będzie ...

więcej

Aranżacja wnętrz

Aranżacja wnętrz

Kierunek równie przyjemny co wymagający. Uczy praktycznych umiejętności i uzupełnia ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czy ukończenie studiów jest gwarantem zdobycia dobrej pracy?

Czy ukończenie studiów jest gwarantem zdobycia dobrej pracy?

Obserwując sytuację na rynku pracy trudno jest jednoznacznie stwierdzić cz ...

więcej

Studia we Francji

Studia we Francji

Studia we Francji wiążą się z mnóstwem... atrakcji! Nie bez powododu prze ...

więcej

Język francuski - TCF ( B2)

Język francuski - TCF ( B2)

Uczysz się francuskiego od pewnego czasu i nie wiesz, na jakim poziomie ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy