Kierunki Studiów - Psychologia

Kierunki Studiów - Psychologia

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

Psychologia

Psychologia

Fot. www.freedigitalphotos.net

Psychologia rokrocznie cieszy się sporym zainteresowaniem maturzystów. Znak, że jest to kierunek interesujący i przyszłościowy! Jeśli Ty także chcesz studiować psychologię, dowiedz się, czym takie studia się charakteryzują.

Psychologia to dziedzina, której głównym celem jest poznanie i zrozumienie człowieka znajdującego się na poszczególnych etapach życia. Dostarcza odpowiedzi na pytania o to, jak działa ludzka psychika, w jaki sposób człowiek postrzega świat, który go otacza, oraz jak reaguje w skrajnie nieraz różnych sytuacjach. Rozkłada na czynniki pierwsze ludzkie emocje i motywacje, opisuje mechanizmy funkcjonowania człowieka jako jednostki, ale i człowieka w relacjach z innymi ludźmi. Psychologia staje się wobec tego nie tylko „narzędziem” pomocy osobom znajdującym się z różnych przyczyn na życiowym zakręcie czy osobom chorym, ale i osobom zdrowym, które funkcjonują prawidłowo i które pragną rozwijać swój osobowościowy potencjał – także w sferze zawodowej.

Psychologia 3+2?Psychologia to jeden z kierunków, który prowadzony jest nadal jako studia jednolite magisterskie trwające pięć lat. Przyszły rok akademicki może okazać się jednak w tej kwestii przełomowy – Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zgodziło się, aby psychologię podzielić zgodnie z zasadą „trzy plus dwa” (trzyletnie studia licencjackie, dwuletnie studia magisterskie). Niewykluczone, że pierwsi studenci rozpoczną studia licencjackie z psychologii już jesienią 2013 roku.

Warto jednak podkreślić, że aby wykonywać zawód psychologa, należy być absolwentem studiów jednolitych magisterskich. Po co więc komu dyplom licencjata psychologii? Okazuje się, że kompetencje, które podczas studiów zdobywają adepci psychologii, wykorzystuje się obecnie w wielu „branżach”, tak więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że psychologię szturmować będą także ci maturzyści, którzy studia na tym kierunku potraktują jako przyspieszoną szkołę pożądanych na rynku pracy psychologicznych kompetencji.

Organizacja studiów, specjalizacjeStudia na kierunku psychologia podjąć można zarówno na uczelniach publicznych, jak i na uczelniach prywatnych; tak w trybie stacjonarnym (dziennie), jak i niestacjonarnym (wieczorowo lub zaocznie).

Studenci psychologii zazwyczaj na czwartym roku studiów wybierają specjalizację. Oto przykładowe możliwości specjalizacji:
- psychologia kliniczna;
- psychologia kliniczna dziecka;
- psychologia stosowana;
- psychologia wychowawcza stosowana;
- psychologia sądowa;
- psychologia organizacji i pracy;
- psychoterapia;
- terapia dzieci i małżeństw;
- psychologia środowiskowa;
- psychologia społeczna;
- psychologia biznesu;
- psychologia reklamy i zachowań konsumenckich.

Program studiówOprócz przedmiotów obowiązkowych, wyszczególnionych w ministerialnych standardach kształcenia dla kierunku psychologia, w toku studiów studenci będą musieli zaliczyć także przedmioty fakultatywne. Wiele z nich ma charakter treningowy (na przykład trening twórczości, trening relaksacji itp.). Każda uczelnia indywidualnie określa zakres przedmiotów fakultatywnych, które musi zaliczyć student. Osobną kwestią są przedmioty specjalizacyjne, a więc realizowane w ramach konkretnej specjalizacji.

Program studiów obejmuje następujące wykłady i ćwiczenia obligatoryjne:
- filozofia z elementami logiki;
- biologiczne podstawy zachowań;
- wprowadzenie do psychologii i historii myśli psychologicznej;
- metodologia badań psychologicznych i statystyka;
- etyka zawodu psychologa;
- procesy poznawcze;
- emocje i motywacja;
- osobowość;
- psychologia różnic indywidualnych;
- psychologia społeczna;
- psychologia rozwoju człowieka w cyklu życia;
- psychometria;
- diagnoza psychologiczna;
- pomoc psychologiczna;
- psychopatologia.

Predyspozycje kandydataPrzyszłego psychologa powinna charakteryzować otwartość na innych ludzi oraz wrażliwość na ich problemy; jednym słowem – empatia. Podstawową predyspozycją kandydata na studia psychologiczne powinna być także umiejętność nawiązywania kontaktu oraz wzbudzania zaufania. Zmysł obserwacji, analizy i łączenia ze sobą faktów również przyda się przyszłemu psychologowi. Powinien on również aktywnie słuchać, a także w prosty i zrozumiały sposób się wypowiadać. Bez względu na pole działalności zawodowej, psycholog będzie miał kontakt z ludźmi, więc najlepiej by było, aby zwyczajnie lubił przebywanie w ich towarzystwie.

Perspektywy zawodoweJak już wspomniano, kompetencje, jakie można zdobyć w trakcie studiów psychologicznych, predestynują do pracy w rozmaitych branżach. Bardzo często psychologów zatrudniają przedsiębiorstwa, oferując im karierę w popularnych ostatnio (i, przyznać trzeba, dobrze opłacanych) działach HR-owych. Zgodnie z wykształceniem i ukończoną specjalizacją psychologowie podejmują zatrudnienie między innymi w resorcie sprawiedliwości (rodzinne ośrodki diagnostyczne, schroniska dla nieletnich itp.), w zakładach penitencjarnych, w policji, w poradniach zdrowia psychicznego, w centrach pomocy rodzinie, firmach doradczych i coachingowych czy w ośrodkach interwencji kryzysowej. Psychologowie prowadzą także prywatną praktykę psychoterapeutyczną, a także uzyskują nierzadko kwalifikacje do pracy w zawodzie trenera osobistego. Inną możliwą dziedziną działań zawodowych są dla psychologów negocjacje, marketing, PR czy reklama.

RekrutacjaJak wygląda nabór na psychologię? Każda z uczelni samodzielnie ustala warunki przyjmowania kandydatów. Na Uniwersytecie Jagiellońskim rekrutacja na psychologię uwzględnia wyniki maturalne z dwóch przedmiotów. Pierwszym z nich jest język polski lub język obcy, drugim – do wyboru – biologia, chemia, filozofia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki/sztuki/, informatyka, matematyka lub WOS. Wynikom z tych przedmiotów przypisywane są jednak różne wagi. Z kolei rekrutacja na psychologię stosowaną uwzględnia wyniki z trzech przedmiotów. Pierwszym jest język polski, drugim – język obcy, trzecim (do wyboru) – biologia, filozofia, historia, historia muzyki/sztuki, informatyka, matematyka lub WOS.

Rekrutacja na drugi najlepszy uniwersytet w Polsce, Uniwersytet Warszawski, obejmuje już cztery przedmioty. Poza językiem polskim i językiem obcym nowożytnym uwzględniana jest także obowiązkowa matematyka oraz czwarty przedmiot (do wyboru) – może to być drugi język obcy, biologia, historia, WOS, geografia, fizyka i astronomia, chemia lub filozofia.

Psychologia cieszy się rokrocznie dużym zainteresowaniem maturzystów. Najlepiej świadczą o tym fakty – podczas rekrutacji na rok akademicki 2012/2013 o jeden indeks ubiegało się (w zależności od uczelni) kilka, a nawet kilkanaście osób. W czym tkwi tajemnica tej popularności? Przede wszystkim są to studia ciekawe, odkrywające meandry ludzkiej osobowości. Nic więc dziwnego, że tak wielu młodych ludzi pragnie udać się w tę fascynującą podróż – podróż w głąb ludzkiej natury.

Red. B. Stachnik


Data publikacji: 20.06.2016

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Psychologia i kierunki pokrewne

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi

Akademia Ignatianum w Krakowie

Akademia Leona Koźmińskiego

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

Collegium Civitas

Dolnośląska Szkoła Wyższa

Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego

Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. Karola Goduli

Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu

Polski Uniwersytet Wirtualny

pokaż więcej >>

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Praca socjalna

Praca socjalna

Propozycja dla tych, którzy czują, że chcieliby dać światu coś od siebie. A nawet jeżeli nie cały świat skorzysta na wiedzy przyszłego przedstawiciela pomocy społecznej, to na pewno lokalne środowisko, które z pewnością ...

Sinologia (filologia chińska)

Sinologia (filologia chińska)

Chiny to w tej chwili zdecydowanie najpotężniejsza gospodarka świata. Liczne firmy i przedsiębiorstwa z Państwa Środka coraz agresywniej inwestują w Azji, Europie i obu Amerykach, a ekspansja gospodarcza pociąga za sobą za ...

Biotechnologia

Biotechnologia

Młodość, świeży i zdrowy wygląd, świetna kondycja. Oto, do czego dąży dziś większość z nas. W dobie daleko rozwiniętej medycyny oraz zaawansowanych technologii, łatwiej jest ten cel osiągnąć. Dlatego specjalista w tej dziedzinie ...

Ochrona środowiska

Ochrona środowiska

Obecnie tematem numer 1 na świecie jest środowisko naturalne i jego ochrona. Tym, którzy nadal zastanawiają się nad wyborem studiów, przedstawiamy, jeden z najbardziej obiecujących kierunków. Ochrona środowiska.

Doradztwo personalne

Doradztwo personalne

Zastanawiasz się nad Tym jaką ścieżkę kariery wybrać? W czym sprawdzisz się najlepiej? Co przyniesie Ci najwięcej satysfakcji, a przy okazji pozwoli na godny zarobek? Z pewnością. W końcu, nie bez powodu czytasz ten artyku ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Doradztwo Zawodowe

Doradztwo Zawodowe

W niepewnych czasach, kiedy ludzie konsultują większość życiowych wyborów ze specjalistami w przeróżnych dziedzinach, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu… zostać jednym z takich specjalistów. Studia podyplomowe z doradztwa zawodowego mogą w tym bardzo pomóc.

więcej

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Aby poszerzyć swoje kwalifikacje i możliwości uzyskania dobrze płatnej pracy, warto ...

więcej

Fundusze Unijne

Fundusze Unijne

Studia podyplomowe z zakresu funduszy unijnych podnoszą kwalifikacje osób aplikujących ...

więcej

Prawo pracy

Prawo pracy

Prawo pracy to dziedzina szczególnie przydatna tym, którzy na co dzień trudnią ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr
Dla pierwszych 20 osób, które chcą zapisać się na studia Informatyka w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach przygotowaliśmy specjalną promocję - tylko 1300 zł za pierwszy semestr. Szczegóły w regulaminie "Bądź szybszy zyskaj więcej".

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Efektywne rozplanowanie czasu – klucz do sukcesu !

Efektywne rozplanowanie czasu – klucz do sukcesu !

W wielu miejscach pracy panuje przekonanie, że pracownik pracujący d ...

więcej

Studia we Włoszech

Studia we Włoszech

Włochy. To tu zaczęła się historia europejskich uniwersytetów, to t ...

więcej

Język angielski BEC Vantage

Język angielski BEC Vantage

Decydując się na zdawanie egzaminu certyfikatowego z języka obcego, po ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.