Kierunki Studiów - Politologia

Kierunki Studiów - Politologia

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

Politologia

Politologia

Fot. http://foter.com

Politologia jest kierunkiem, który z pewnością przyciągnie pasjonatów bieżących wydarzeń politycznych. Jeśli Ty też chętnie śledzisz doniesienia ze świata polityki i właśnie zastanawiasz się nad wyborem kierunku, dowiedz się więcej o studiach politologicznych!

Politologia jest dziedziną humanistyczną, która – krótko mówiąc – skupia się na analizie życia politycznego. Słowa-klucze, które niejako definiują zakres zainteresowań politologa, to właśnie „polityka”, „władza” i „państwo”. Studia na tym kierunku dostarczają wiedzy na temat polityki polskiej i światowej; studenci zdobywają także umiejętność diagnozy problemów politycznych i społecznych oraz omawiania ich w szerokim kontekście. Zgłębiają w tym celu zagadnienia propedeutyczne (prawne, ekonomiczne, społeczne czy historyczne), a więc wprowadzające do politologii, oraz – między innymi – zagadnienia związane z systemami politycznymi, ze współczesną polityką, jej międzynarodowymi aspektami i doktrynalnymi uwarunkowaniami. Poznają również zasady demokracji, działalność partii politycznych i reguły politycznej rywalizacji.

Dla kogo politologia?Studia politologiczne to odpowiedni kierunek dla osób, które interesują się aktualnymi wydarzeniami politycznymi – z chęcią śledzą doniesienia ze świata polityki, na bieżąco przeglądają prasę lub internetowe serwisy informacyjne czy też oglądają informacyjne programy telewizyjne. Kandydaci powinni znać historię Polski, orientować się w historii powszechnej oraz posiadać informacje z zakresu wiedzy o społeczeństwie. Mocną stroną kandydata powinna być także logika – dedukcja (wnioskowanie) to jedno z podstawowych „narzędzi pracy” politologa. Atutem będzie łatwość w formułowaniu wypowiedzi – zarówno ustnej, jak i pisemnej. Przyszła praca będzie wymagała również podejmowania decyzji oraz zajmowania stanowiska w dyskusji i umiejętności argumentowania. Politolog powinien też odnajdywać się w pracy zespołowej, być komunikatywnym i otwartym na dialog.

Organizacja studiów, specjalnościPolitologię studiować można zarówno na I stopniu (studia licencjackie), jak i na II stopniu (studia magisterskie) studiów. Studenci mogą wybrać stacjonarny lub niestacjonarny tryb nauki. Zazwyczaj mają także możliwość wyboru specjalności – już podczas zapisu na studia (rekrutacji) lub po pierwszych semestrach studiowania. Oto przykładowe specjalności:
- psychologia polityki;
- socjologia polityki;
- filozofia i etyka polityki;
- metodologia badań politycznych;
- statystyka i demografia;
- organizacja i zarządzanie;
- systemy polityczne;
- najnowsza historia polityczna;
- stosunki międzynarodowe;
- integracja europejska;
- prawo europejskie;
- administracja publiczna;
- samorząd i polityka lokalna;
- marketing polityczny
- media i dziennikarstwo;
- reklama i public relations;
- przywództwo polityczne;
- służby zagraniczne
i inne.

Program studiówProgram studiów licencjackich uwzględnia – zgodnie z ministerialnymi standardami kształcenia – przedmioty, które dotyczą: nauki o państwie i prawie, nauki o polityce, myśli politycznej, systemów politycznych, najnowszej historii politycznej, historii politycznej Polski XX wieku, systemu politycznego Rzeczpospolitej Polskiej, partii politycznych i systemów partyjnych, administracji publicznej, samorządu i polityki lokalnej, marketingu politycznego, polityki społecznej i gospodarczej, stosunków międzynarodowych, statystyki i demografii, organizacji i zarządzania oraz integracji europejskiej.

Z kolei podczas studiów magisterskich studenci zapoznają się z zagadnieniami związanymi z teorią polityki, metodologią badań politologicznych, ruchami społecznymi, historią instytucji politycznych, filozofią i etyką polityki, socjologią polityki, psychologią polityki, komunikowaniem politycznym, decydowaniem politycznym oraz prawem europejskim.

Każda z uczelni przygotowuje również zazwyczaj listę przedmiotów fakultatywnych, które studenci wybierają zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Osobną grupę przedmiotów stanowią także przedmioty realizowane w ramach specjalności. Studenci będą uczestniczyć w lektoracie z języka obcego – warto pamiętać, że znajomość języków obcych stwarza zawodowe możliwości pracy (na przykład w strukturach Unii Europejskiej lub w dyplomacji).

Perspektywy zawodoweAbsolwenci politologii znajdują zatrudnienie w mediach (prasa, radio, telewizja, Internet), w strukturach partii politycznych, w administracji rządowej i samorządowej, w organizacjach pozarządowych, w instytucjach lub organizacjach międzynarodowych. Pracują między innymi jako eksperci do spraw badania opinii publicznej czy specjaliści public relations lub marketingu politycznego. Niektórzy absolwenci decydują się na karierę polityczną. Bez względu na wybór ścieżki zawodowej politolodzy mogą podnosić stale swoje kwalifikacje.

RekrutacjaRekrutacja na politologię przebiega różnie – w zależności od wewnętrznych ustaleń danej uczelni. Dla przykładu – Uniwersytet Opolski prowadzi nabór kandydatów na studia I stopnia na podstawie wyników maturalnych z języka obcego, języka polskiego i trzeciego przedmiotu wybranego przez kandydata; Uniwersytet Jagielloński rekrutuje na podstawie matury z dwóch przedmiotów (pierwszym jest filozofia lub historia lub wiedza o społeczeństwie, a drugim jest język obcy); Uniwersytet Śląski kwalifikuje kandydatów do przyjęcia na studia w oparciu o wyniki matury z języka polskiego, języka obcego, matematyki i jeszcze jednego przedmiotu (wybranego przez kandydata).

Red. B. Stachnik

Data publikacji: 25.07.2016

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Politologia i kierunki pokrewne

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi

Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie

Akademia Pomorska w Słupsku

Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica w Pile

Polski Uniwersytet Wirtualny

Społeczna Akademia Nauk Warszawa

Uniwersytet Jagielloński

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

pokaż więcej >>

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Praca socjalna

Praca socjalna

Propozycja dla tych, którzy czują, że chcieliby dać światu coś od siebie. A nawet jeżeli nie cały świat skorzysta na wiedzy przyszłego przedstawiciela pomocy społecznej, to na pewno lokalne środowisko, które z pewnością ...

Sinologia (filologia chińska)

Sinologia (filologia chińska)

Chiny to w tej chwili zdecydowanie najpotężniejsza gospodarka świata. Liczne firmy i przedsiębiorstwa z Państwa Środka coraz agresywniej inwestują w Azji, Europie i obu Amerykach, a ekspansja gospodarcza pociąga za sobą za ...

Biotechnologia

Biotechnologia

Młodość, świeży i zdrowy wygląd, świetna kondycja. Oto, do czego dąży dziś większość z nas. W dobie daleko rozwiniętej medycyny oraz zaawansowanych technologii, łatwiej jest ten cel osiągnąć. Dlatego specjalista w tej dziedzinie ...

Ochrona środowiska

Ochrona środowiska

Obecnie tematem numer 1 na świecie jest środowisko naturalne i jego ochrona. Tym, którzy nadal zastanawiają się nad wyborem studiów, przedstawiamy, jeden z najbardziej obiecujących kierunków. Ochrona środowiska.

Doradztwo personalne

Doradztwo personalne

Zastanawiasz się nad Tym jaką ścieżkę kariery wybrać? W czym sprawdzisz się najlepiej? Co przyniesie Ci najwięcej satysfakcji, a przy okazji pozwoli na godny zarobek? Z pewnością. W końcu, nie bez powodu czytasz ten artyku ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Doradztwo Zawodowe

Doradztwo Zawodowe

W niepewnych czasach, kiedy ludzie konsultują większość życiowych wyborów ze specjalistami w przeróżnych dziedzinach, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu… zostać jednym z takich specjalistów. Studia podyplomowe z doradztwa zawodowego mogą w tym bardzo pomóc.

więcej

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Aby poszerzyć swoje kwalifikacje i możliwości uzyskania dobrze płatnej pracy, warto ...

więcej

Fundusze Unijne

Fundusze Unijne

Studia podyplomowe z zakresu funduszy unijnych podnoszą kwalifikacje osób aplikujących ...

więcej

Prawo pracy

Prawo pracy

Prawo pracy to dziedzina szczególnie przydatna tym, którzy na co dzień trudnią ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr
Dla pierwszych 20 osób, które chcą zapisać się na studia Informatyka w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach przygotowaliśmy specjalną promocję - tylko 1300 zł za pierwszy semestr. Szczegóły w regulaminie "Bądź szybszy zyskaj więcej".

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Efektywne rozplanowanie czasu – klucz do sukcesu !

Efektywne rozplanowanie czasu – klucz do sukcesu !

W wielu miejscach pracy panuje przekonanie, że pracownik pracujący d ...

więcej

Studia we Włoszech

Studia we Włoszech

Włochy. To tu zaczęła się historia europejskich uniwersytetów, to t ...

więcej

Język angielski BEC Vantage

Język angielski BEC Vantage

Decydując się na zdawanie egzaminu certyfikatowego z języka obcego, po ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.