Kierunki Studiów - Politologia

Kierunki Studiów - Politologia

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Politologia

Politologia

Fot. http://foter.com

Politologia jest kierunkiem, który z pewnością przyciągnie pasjonatów bieżących wydarzeń politycznych. Jeśli Ty też chętnie śledzisz doniesienia ze świata polityki i właśnie zastanawiasz się nad wyborem kierunku, dowiedz się więcej o studiach politologicznych!

Politologia jest dziedziną humanistyczną, która – krótko mówiąc – skupia się na analizie życia politycznego. Słowa-klucze, które niejako definiują zakres zainteresowań politologa, to właśnie „polityka”, „władza” i „państwo”. Studia na tym kierunku dostarczają wiedzy na temat polityki polskiej i światowej; studenci zdobywają także umiejętność diagnozy problemów politycznych i społecznych oraz omawiania ich w szerokim kontekście. Zgłębiają w tym celu zagadnienia propedeutyczne (prawne, ekonomiczne, społeczne czy historyczne), a więc wprowadzające do politologii, oraz – między innymi – zagadnienia związane z systemami politycznymi, ze współczesną polityką, jej międzynarodowymi aspektami i doktrynalnymi uwarunkowaniami. Poznają również zasady demokracji, działalność partii politycznych i reguły politycznej rywalizacji.

Dla kogo politologia?Studia politologiczne to odpowiedni kierunek dla osób, które interesują się aktualnymi wydarzeniami politycznymi – z chęcią śledzą doniesienia ze świata polityki, na bieżąco przeglądają prasę lub internetowe serwisy informacyjne czy też oglądają informacyjne programy telewizyjne. Kandydaci powinni znać historię Polski, orientować się w historii powszechnej oraz posiadać informacje z zakresu wiedzy o społeczeństwie. Mocną stroną kandydata powinna być także logika – dedukcja (wnioskowanie) to jedno z podstawowych „narzędzi pracy” politologa. Atutem będzie łatwość w formułowaniu wypowiedzi – zarówno ustnej, jak i pisemnej. Przyszła praca będzie wymagała również podejmowania decyzji oraz zajmowania stanowiska w dyskusji i umiejętności argumentowania. Politolog powinien też odnajdywać się w pracy zespołowej, być komunikatywnym i otwartym na dialog.

Organizacja studiów, specjalnościPolitologię studiować można zarówno na I stopniu (studia licencjackie), jak i na II stopniu (studia magisterskie) studiów. Studenci mogą wybrać stacjonarny lub niestacjonarny tryb nauki. Zazwyczaj mają także możliwość wyboru specjalności – już podczas zapisu na studia (rekrutacji) lub po pierwszych semestrach studiowania. Oto przykładowe specjalności:
- psychologia polityki;
- socjologia polityki;
- filozofia i etyka polityki;
- metodologia badań politycznych;
- statystyka i demografia;
- organizacja i zarządzanie;
- systemy polityczne;
- najnowsza historia polityczna;
- stosunki międzynarodowe;
- integracja europejska;
- prawo europejskie;
- administracja publiczna;
- samorząd i polityka lokalna;
- marketing polityczny
- media i dziennikarstwo;
- reklama i public relations;
- przywództwo polityczne;
- służby zagraniczne
i inne.

Program studiówProgram studiów licencjackich uwzględnia – zgodnie z ministerialnymi standardami kształcenia – przedmioty, które dotyczą: nauki o państwie i prawie, nauki o polityce, myśli politycznej, systemów politycznych, najnowszej historii politycznej, historii politycznej Polski XX wieku, systemu politycznego Rzeczpospolitej Polskiej, partii politycznych i systemów partyjnych, administracji publicznej, samorządu i polityki lokalnej, marketingu politycznego, polityki społecznej i gospodarczej, stosunków międzynarodowych, statystyki i demografii, organizacji i zarządzania oraz integracji europejskiej.

Z kolei podczas studiów magisterskich studenci zapoznają się z zagadnieniami związanymi z teorią polityki, metodologią badań politologicznych, ruchami społecznymi, historią instytucji politycznych, filozofią i etyką polityki, socjologią polityki, psychologią polityki, komunikowaniem politycznym, decydowaniem politycznym oraz prawem europejskim.

Każda z uczelni przygotowuje również zazwyczaj listę przedmiotów fakultatywnych, które studenci wybierają zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Osobną grupę przedmiotów stanowią także przedmioty realizowane w ramach specjalności. Studenci będą uczestniczyć w lektoracie z języka obcego – warto pamiętać, że znajomość języków obcych stwarza zawodowe możliwości pracy (na przykład w strukturach Unii Europejskiej lub w dyplomacji).

Perspektywy zawodoweAbsolwenci politologii znajdują zatrudnienie w mediach (prasa, radio, telewizja, Internet), w strukturach partii politycznych, w administracji rządowej i samorządowej, w organizacjach pozarządowych, w instytucjach lub organizacjach międzynarodowych. Pracują między innymi jako eksperci do spraw badania opinii publicznej czy specjaliści public relations lub marketingu politycznego. Niektórzy absolwenci decydują się na karierę polityczną. Bez względu na wybór ścieżki zawodowej politolodzy mogą podnosić stale swoje kwalifikacje.

RekrutacjaRekrutacja na politologię przebiega różnie – w zależności od wewnętrznych ustaleń danej uczelni. Dla przykładu – Uniwersytet Opolski prowadzi nabór kandydatów na studia I stopnia na podstawie wyników maturalnych z języka obcego, języka polskiego i trzeciego przedmiotu wybranego przez kandydata; Uniwersytet Jagielloński rekrutuje na podstawie matury z dwóch przedmiotów (pierwszym jest filozofia lub historia lub wiedza o społeczeństwie, a drugim jest język obcy); Uniwersytet Śląski kwalifikuje kandydatów do przyjęcia na studia w oparciu o wyniki matury z języka polskiego, języka obcego, matematyki i jeszcze jednego przedmiotu (wybranego przez kandydata).

Red. B. Stachnik

Data publikacji: 25.07.2016

Studia kierunki

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Rozważasz studia na kierunku nawigacja? Sprawdź, które uczelnie w Szczecinie oferują taki kierunek kandydatom i dowiedz się, jak przebiega rekrutacja! Takie i inne informacje znajdziesz w naszym artykule!

więcej

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Jeśli rozważasz studia teologiczne, sprawdź koniecznie, które uczelnie w Poznaniu prowadzą taki kierunek. Przygotowaliśmy dla Ciebie tę informację, ale nie tylko - także zasady rekrutacji na studia teologiczne!

więcej

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Jeśli wybierasz się na studia astronomiczne, wybierz miasto Kopernika! Już dziś sprawdź, które uczelnie w Toruniu prowadzą taki kierunek i w jaki sposób pomyślnie przejść rekrutację!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Politologia i kierunki pokrewne

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi (dawniej Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi)

Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie

Collegium Civitas

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica w Pile

Polski Uniwersytet Wirtualny

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku

Uniwersytet Jagielloński

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

pokaż więcej >>

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla ...

Teologia

Teologia

Rozważasz podjęcie studiów na „teologii”? Dowiedz się jak przebiega nauka na tym kierunku i co Cię czeka po studiach – czy tylko posada katechety?

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska to kierunek interdyscyplinarny – na pograniczu nauk technicznych i przyrodniczych. Jest to również, ze względu na aktualność omawianej podczas studiów tematyki, kierunek przyszłościowy. Dlaczego? Przeczytaj! ...

Handel zagraniczny

Handel zagraniczny

Marzysz o tym, by pracować w handlu zagranicznym? – Chcesz pewnie podjąć studia, które przygotują Cię do realizacji tego marzenia. Doskonałą decyzją okaże się wybór odpowiedniej, perspektywicznej specjalności.

Rolnictwo

Rolnictwo

Modernizacja rolnictwa i jego stały rozwój wymagają, aby osoby, które chcą się nim zawodowo trudnić, posiadały rozbudowane kompetencje i interdyscyplinarną wiedzę. Właśnie dlatego wiele z nich wybiera studia rolnicze I i II stop ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Turystyka i rekreacja

Turystyka i rekreacja

Studia podyplomowe z zakresu turystki i rekreacji to doskonały punkt wyjścia do zdobycia wąskiej specjalizacji zawodowej. Pracujesz w branży turystycznej lub nosisz się z zamiarem podjęcia takiej pracy? Przeczytaj, w jaki sposób podnieść swoje kwalifikacje.

więcej

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Chcesz podnieść swoje zawodowe kompetencje? Zdobyć aktualną wiedzę z zakresu rachunkowości ...

więcej

Menedżer jakości

Menedżer jakości

Swoją przyszłość zawodową wiążesz z zarządzaniem jakością? Obecne stanowisko pracy ...

więcej

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Studia podyplomowe z zakresu dyplomacji i stosunków międzynarodowych to ciekawa ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Polska należy do grupy najbardziej zapracowanych krajów na świecie. Mł ...

więcej

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Organizowany corocznie ranking najlepszych uczelni na świecie opublikował l ...

więcej

Język francuski - DALF (C2)

Język francuski - DALF (C2)

DALF C2 otwiera drzwi do nauki i pracy po francusku. Ten międzynarodowy ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy