Kierunki Studiów - Mechatronika

Kierunki Studiów - Mechatronika

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Mechatronika

Mechatronika

Fot. WorldSkills/Foter.com/CC BY-NC-ND

Mechatronika to jedna z najbardziej intensywnie rozwijających się dziedzin techniki. To równocześnie wymarzony kierunek studiów dla osób, które interesują się nowinkami technicznymi, śledzą rynek nowoczesnych gadżetów elektronicznych i które chciałyby swoją pasję przekuć na praktykę.

Mechatronika jest to dziedzina inżynierii, która łączy w sobie między innymi zagadnienia z obszaru inżynierii mechanicznej, elektrycznej i komputerowej oraz automatyki i robotyki. Jej istota polega na ciągłym ulepszaniu rozwiązań mechanicznych wykorzystywanych w różnorodnych mechanizmach. Kiedy w 1969 roku ukuto termin „mechatronika”, znaczył on tyle, co zelektryfikowany mechanizm. Z czasem, wraz z imponującym rozwojem technologicznym, znacznie rozszerzono zakres dziedziny określanej tą nazwą. Krótko mówiąc: mechatronika służy projektowaniu i produkowaniu nowoczesnych urządzeń stosowanych w wielu branżach. Mechatronicy trudnią się między innymi wytwarzaniem układów sterowania samochodów, aparatury medycznej, elektroniki użytkowej (w tym także nowoczesnych zabawek) czy robotów przemysłowych.

Idealny kandydat na mechatronikęTym, co cechuje pracę mechatronika, jest konieczność projektowania wielofunkcyjnych, łatwych w obsłudze rozwiązań. Jeśli zatem chodzi o predyspozycje do wykonywania takiej profesji, to – poza uzdolnieniami technicznymi – z pewnością przydatne okażą się spostrzegawczość, pomysłowość, precyzja, wyobraźnia przestrzenna oraz umiejętność logicznego myślenia. Kandydaci na studia mechatroniczne powinni wykazywać oczywiście duże zainteresowania nowinkami technologicznymi oraz chętnie uczyć się nowych rzeczy.

Organizacja studiów, specjalnościStudia na kierunku mechatronika rozpocząć można zarówno na uczelniach państwowych (między innymi na najlepszych polskich politechnikach i uczelniach technicznych), jak i prywatnych. Program studiów na obu stopniach – I (inżynierskim, który trwa nie krócej niż 7 semestrów) i II (magisterskim) – realizowany jest stacjonarnie i niestacjonarnie. Studenci mechatroniki zazwyczaj już na początku nauki wybierają specjalizację, w ramach której mogą zgłębiać arkany między innymi:

- inżynierii biomedycznej;
- aparatury medycznej i urządzeń rehabilitacyjnych;
- inżynierii fotonicznej;
- sensorów i systemów pomiarowych;
- projektowania wspomaganego komputerowo;
- projektowania i eksploatowania systemów informatycznych;
- inżynierii systemów mechatronicznych w górnictwie;
- mechatronicznych układów jezdnych i napędowych;
- mechatronicznych systemów odlewniczych;
- konstrukcji inteligentnych.

Program studiówZgodnie ze standardami kształcenia, program studiów na kierunku mechatronika powinien obejmować przedmioty z grupy treści ogólnych (jak na przykład matematyka; fizyka; nauka o materiałach; automatyka i robotyka z teorią sterowania) oraz przedmioty z grupy treści kierunkowych:

- wprowadzenie do mechatroniki;
- mechanika techniczna i wytrzymałość materiałów;
- konstrukcja maszyn oraz grafika inżynierska;
- inżynieria wytwarzania;
- elektronika i elektrotechnika;
- informatyka i komputerowe wspomaganie w mechatronice;
- metrologia techniczna i systemy pomiarowe;
- zarządzanie, organizacja, zarządzanie i bezpieczeństwo pracy oraz ergonomia

oraz (na studiach II stopnia):
- mechatronika techniczna;
- mechanika techniczna;
- elektronika;
- informatyka techniczna;
- zarządzanie.

Studenci mechatroniki muszą również odbyć praktyki studenckie nie krótsze niż czterotygodniowe.

Praca dla mechatronikówAbsolwenci mechatroniki, w zależności od wybranej specjalności, znajdują zatrudnienie w przemyśle elektromaszynowym, motoryzacyjnym, lotniczym, obrabiarkowym, wydobywczym, high-tech i sprzętu gospodarstwa domowego; w stacjach diagnostycznych oraz serwisowych; w placówkach służby zdrowia (tu: eksploatacja aparatury diagnostycznej i urządzeń medycznych; w instytucjach naukowo-badawczych lub badawczo-rozwojowych. Warto pamiętać, że dyplom ukończenia mechatroniki – a więc dziedziny nauki, która dynamicznie się rozwija – nie oznacza wcale końca edukacji. Absolwent studiów mechatronicznych powinien mieć świadomość, że stale musi się dokształcać i podwyższać swoje kwalifikacje.

RekrutacjaNa Politechnice Warszawskiej przy ustalaniu list rankingowych brane będą pod uwagę wyniki maturalne z matematyki, języka obcego nowożytnego oraz trzeciego przedmiotu (do wyboru: fizyka, informatyka, chemia, biologia; ważne! przedmioty do wyboru różnią się między sobą współczynnikami wagowymi). Rekrutacja na Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie przebiega w oparciu o wynik maturalny z języka obcego nowożytnego oraz przedmiotu głównego (do wyboru: matematyka, fizyka lub informatyka). Z kolei Politechnika Gdańska przeprowadza rekrutację na podstawie wyników maturalnych z matematyki albo fizyki.


Red. Barbara Stachnik


Data publikacji: 21.03.2016

Studia kierunki

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Rozważasz studia na kierunku nawigacja? Sprawdź, które uczelnie w Szczecinie oferują taki kierunek kandydatom i dowiedz się, jak przebiega rekrutacja! Takie i inne informacje znajdziesz w naszym artykule!

więcej

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Jeśli rozważasz studia teologiczne, sprawdź koniecznie, które uczelnie w Poznaniu prowadzą taki kierunek. Przygotowaliśmy dla Ciebie tę informację, ale nie tylko - także zasady rekrutacji na studia teologiczne!

więcej

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Jeśli wybierasz się na studia astronomiczne, wybierz miasto Kopernika! Już dziś sprawdź, które uczelnie w Toruniu prowadzą taki kierunek i w jaki sposób pomyślnie przejść rekrutację!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Mechatronika i kierunki pokrewne

Akademia Morska w Szczecinie

Politechnika Białostocka

Politechnika Częstochowska

Politechnika Koszalińska

Politechnika Poznańska - Wydział Elektryczny

Politechnika Śląska w Gliwicach

Politechnika Warszawska

Politechnika Łódzka

Uczelnia Jana Wyżykowskiego

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego

pokaż więcej >>

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla ...

Teologia

Teologia

Rozważasz podjęcie studiów na „teologii”? Dowiedz się jak przebiega nauka na tym kierunku i co Cię czeka po studiach – czy tylko posada katechety?

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska to kierunek interdyscyplinarny – na pograniczu nauk technicznych i przyrodniczych. Jest to również, ze względu na aktualność omawianej podczas studiów tematyki, kierunek przyszłościowy. Dlaczego? Przeczytaj! ...

Handel zagraniczny

Handel zagraniczny

Marzysz o tym, by pracować w handlu zagranicznym? – Chcesz pewnie podjąć studia, które przygotują Cię do realizacji tego marzenia. Doskonałą decyzją okaże się wybór odpowiedniej, perspektywicznej specjalności.

Rolnictwo

Rolnictwo

Modernizacja rolnictwa i jego stały rozwój wymagają, aby osoby, które chcą się nim zawodowo trudnić, posiadały rozbudowane kompetencje i interdyscyplinarną wiedzę. Właśnie dlatego wiele z nich wybiera studia rolnicze I i II stop ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Chcesz podnieść swoje zawodowe kompetencje? Zdobyć aktualną wiedzę z zakresu rachunkowości i finansów przedsiębiorstw, która pozwoli Ci podjąć interesującą, dobrze płatną pracę? A może zamierzasz ubiegać się o certyfikat księgowego? Te studia są dla Ciebie!

więcej

Menedżer jakości

Menedżer jakości

Swoją przyszłość zawodową wiążesz z zarządzaniem jakością? Obecne stanowisko pracy ...

więcej

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Studia podyplomowe z zakresu dyplomacji i stosunków międzynarodowych to ciekawa ...

więcej

Organizacja pomocy społecznej i pracy socjalnej

Organizacja pomocy społecznej i pracy socjalnej

Studia podyplomowe na kierunku „organizacja pomocy społecznej i pracy socjalnej” ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak zrobić dobre wrażenie w czasie rozmowy telefonicznej z rekruterem?

Jak zrobić dobre wrażenie w czasie rozmowy telefonicznej z rekruterem?

Oczekując na rozmowę rekrutacyjną i znając dokładny termin jej prze ...

więcej

Studia w Hiszpanii

Studia w Hiszpanii

Studiując w Hiszpanii, poznajesz nie tylko bogatą kulturę tego kr ...

więcej

Język portugalski - DAPLE

Język portugalski - DAPLE

DALPE (Diploma Avançado de Português Língua Estrangeira)to certyfikat, kt ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy