Kierunki Studiów - Mechatronika

Kierunki Studiów - Mechatronika

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

Mechatronika

Mechatronika

Fot. WorldSkills/Foter.com/CC BY-NC-ND

Mechatronika to jedna z najbardziej intensywnie rozwijających się dziedzin techniki. To równocześnie wymarzony kierunek studiów dla osób, które interesują się nowinkami technicznymi, śledzą rynek nowoczesnych gadżetów elektronicznych i które chciałyby swoją pasję przekuć na praktykę.

Mechatronika jest to dziedzina inżynierii, która łączy w sobie między innymi zagadnienia z obszaru inżynierii mechanicznej, elektrycznej i komputerowej oraz automatyki i robotyki. Jej istota polega na ciągłym ulepszaniu rozwiązań mechanicznych wykorzystywanych w różnorodnych mechanizmach. Kiedy w 1969 roku ukuto termin „mechatronika”, znaczył on tyle, co zelektryfikowany mechanizm. Z czasem, wraz z imponującym rozwojem technologicznym, znacznie rozszerzono zakres dziedziny określanej tą nazwą. Krótko mówiąc: mechatronika służy projektowaniu i produkowaniu nowoczesnych urządzeń stosowanych w wielu branżach. Mechatronicy trudnią się między innymi wytwarzaniem układów sterowania samochodów, aparatury medycznej, elektroniki użytkowej (w tym także nowoczesnych zabawek) czy robotów przemysłowych.

Idealny kandydat na mechatronikęTym, co cechuje pracę mechatronika, jest konieczność projektowania wielofunkcyjnych, łatwych w obsłudze rozwiązań. Jeśli zatem chodzi o predyspozycje do wykonywania takiej profesji, to – poza uzdolnieniami technicznymi – z pewnością przydatne okażą się spostrzegawczość, pomysłowość, precyzja, wyobraźnia przestrzenna oraz umiejętność logicznego myślenia. Kandydaci na studia mechatroniczne powinni wykazywać oczywiście duże zainteresowania nowinkami technologicznymi oraz chętnie uczyć się nowych rzeczy.

Organizacja studiów, specjalnościStudia na kierunku mechatronika rozpocząć można zarówno na uczelniach państwowych (między innymi na najlepszych polskich politechnikach i uczelniach technicznych), jak i prywatnych. Program studiów na obu stopniach – I (inżynierskim, który trwa nie krócej niż 7 semestrów) i II (magisterskim) – realizowany jest stacjonarnie i niestacjonarnie. Studenci mechatroniki zazwyczaj już na początku nauki wybierają specjalizację, w ramach której mogą zgłębiać arkany między innymi:

- inżynierii biomedycznej;
- aparatury medycznej i urządzeń rehabilitacyjnych;
- inżynierii fotonicznej;
- sensorów i systemów pomiarowych;
- projektowania wspomaganego komputerowo;
- projektowania i eksploatowania systemów informatycznych;
- inżynierii systemów mechatronicznych w górnictwie;
- mechatronicznych układów jezdnych i napędowych;
- mechatronicznych systemów odlewniczych;
- konstrukcji inteligentnych.

Program studiówZgodnie ze standardami kształcenia, program studiów na kierunku mechatronika powinien obejmować przedmioty z grupy treści ogólnych (jak na przykład matematyka; fizyka; nauka o materiałach; automatyka i robotyka z teorią sterowania) oraz przedmioty z grupy treści kierunkowych:

- wprowadzenie do mechatroniki;
- mechanika techniczna i wytrzymałość materiałów;
- konstrukcja maszyn oraz grafika inżynierska;
- inżynieria wytwarzania;
- elektronika i elektrotechnika;
- informatyka i komputerowe wspomaganie w mechatronice;
- metrologia techniczna i systemy pomiarowe;
- zarządzanie, organizacja, zarządzanie i bezpieczeństwo pracy oraz ergonomia

oraz (na studiach II stopnia):
- mechatronika techniczna;
- mechanika techniczna;
- elektronika;
- informatyka techniczna;
- zarządzanie.

Studenci mechatroniki muszą również odbyć praktyki studenckie nie krótsze niż czterotygodniowe.

Praca dla mechatronikówAbsolwenci mechatroniki, w zależności od wybranej specjalności, znajdują zatrudnienie w przemyśle elektromaszynowym, motoryzacyjnym, lotniczym, obrabiarkowym, wydobywczym, high-tech i sprzętu gospodarstwa domowego; w stacjach diagnostycznych oraz serwisowych; w placówkach służby zdrowia (tu: eksploatacja aparatury diagnostycznej i urządzeń medycznych; w instytucjach naukowo-badawczych lub badawczo-rozwojowych. Warto pamiętać, że dyplom ukończenia mechatroniki – a więc dziedziny nauki, która dynamicznie się rozwija – nie oznacza wcale końca edukacji. Absolwent studiów mechatronicznych powinien mieć świadomość, że stale musi się dokształcać i podwyższać swoje kwalifikacje.

RekrutacjaNa Politechnice Warszawskiej przy ustalaniu list rankingowych brane będą pod uwagę wyniki maturalne z matematyki, języka obcego nowożytnego oraz trzeciego przedmiotu (do wyboru: fizyka, informatyka, chemia, biologia; ważne! przedmioty do wyboru różnią się między sobą współczynnikami wagowymi). Rekrutacja na Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie przebiega w oparciu o wynik maturalny z języka obcego nowożytnego oraz przedmiotu głównego (do wyboru: matematyka, fizyka lub informatyka). Z kolei Politechnika Gdańska przeprowadza rekrutację na podstawie wyników maturalnych z matematyki albo fizyki.


Red. Barbara Stachnik


Data publikacji: 21.03.2016

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Mechatronika i kierunki pokrewne

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi

Akademia Morska w Szczecinie

Gdańska Szkoła Wyższa

Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu

Politechnika Częstochowska

Politechnika Koszalińska

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Politechnika Śląska w Gliwicach

Politechnika Warszawska

Uczelnia Jana Wyżykowskiego

pokaż więcej >>

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Praca socjalna

Praca socjalna

Propozycja dla tych, którzy czują, że chcieliby dać światu coś od siebie. A nawet jeżeli nie cały świat skorzysta na wiedzy przyszłego przedstawiciela pomocy społecznej, to na pewno lokalne środowisko, które z pewnością ...

Sinologia (filologia chińska)

Sinologia (filologia chińska)

Chiny to w tej chwili zdecydowanie najpotężniejsza gospodarka świata. Liczne firmy i przedsiębiorstwa z Państwa Środka coraz agresywniej inwestują w Azji, Europie i obu Amerykach, a ekspansja gospodarcza pociąga za sobą za ...

Biotechnologia

Biotechnologia

Młodość, świeży i zdrowy wygląd, świetna kondycja. Oto, do czego dąży dziś większość z nas. W dobie daleko rozwiniętej medycyny oraz zaawansowanych technologii, łatwiej jest ten cel osiągnąć. Dlatego specjalista w tej dziedzinie ...

Ochrona środowiska

Ochrona środowiska

Obecnie tematem numer 1 na świecie jest środowisko naturalne i jego ochrona. Tym, którzy nadal zastanawiają się nad wyborem studiów, przedstawiamy, jeden z najbardziej obiecujących kierunków. Ochrona środowiska.

Doradztwo personalne

Doradztwo personalne

Zastanawiasz się nad Tym jaką ścieżkę kariery wybrać? W czym sprawdzisz się najlepiej? Co przyniesie Ci najwięcej satysfakcji, a przy okazji pozwoli na godny zarobek? Z pewnością. W końcu, nie bez powodu czytasz ten artyku ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Doradztwo Zawodowe

Doradztwo Zawodowe

W niepewnych czasach, kiedy ludzie konsultują większość życiowych wyborów ze specjalistami w przeróżnych dziedzinach, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu… zostać jednym z takich specjalistów. Studia podyplomowe z doradztwa zawodowego mogą w tym bardzo pomóc.

więcej

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Aby poszerzyć swoje kwalifikacje i możliwości uzyskania dobrze płatnej pracy, warto ...

więcej

Fundusze Unijne

Fundusze Unijne

Studia podyplomowe z zakresu funduszy unijnych podnoszą kwalifikacje osób aplikujących ...

więcej

Prawo pracy

Prawo pracy

Prawo pracy to dziedzina szczególnie przydatna tym, którzy na co dzień trudnią ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr
Dla pierwszych 20 osób, które chcą zapisać się na studia Informatyka w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach przygotowaliśmy specjalną promocję - tylko 1300 zł za pierwszy semestr. Szczegóły w regulaminie "Bądź szybszy zyskaj więcej".

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Efektywne rozplanowanie czasu – klucz do sukcesu !

Efektywne rozplanowanie czasu – klucz do sukcesu !

W wielu miejscach pracy panuje przekonanie, że pracownik pracujący d ...

więcej

Studia we Włoszech

Studia we Włoszech

Włochy. To tu zaczęła się historia europejskich uniwersytetów, to t ...

więcej

Język angielski BEC Vantage

Język angielski BEC Vantage

Decydując się na zdawanie egzaminu certyfikatowego z języka obcego, po ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.