Kierunki Studiów - Mechanika i budowa maszyn

Kierunki Studiów - Mechanika i budowa maszyn

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

Mechanika i budowa maszyn

Mechanika i budowa maszyn

Fot.: www.freedigitalphotos.net

„Mechanika i budowa maszyn” to sztandarowy kierunek techniczny, który rokrocznie przyciąga kandydatów na wysoko wykwalifikowanych inżynierów. Na takich, bez wątpienia, czeka rynek pracy.

„Mechanika i budowa maszyn” to jeden z najstarszych kierunków studiów technicznych i równocześnie jeden z najbardziej nowoczesnych – bazuje na najnowszych osiągnięciach, jeśli idzie o metody, techniki i narzędzia wykorzystywane w pracy inżyniera mechanika. Studia na tym kierunku zapewniają studentom zdobycie gruntownego wykształcenia – nie tylko fachowej wiedzy z zakresu nauk technicznych (ze szczególnym naciskiem na projektowanie, wytwarzanie, mechanikę i eksploatację maszyn, urządzeń i konstrukcji mechanicznych), co przyszłym absolwentom pozwala na samodzielne rozwiązywanie złożonych problemów, ale i wiedzy z zakresu organizacji i zarządzania. Ponadto studenci uczą się obsługi programów komputerowych wspomagających projektowanie.

Predyspozycje kandydatówStudia na tym kierunku okażą się strzałem w dziesiątkę dla osób zainteresowanych matematyką i fizyką, które z łatwością przyswajają nową wiedzę i nie wzdrygają się na myśl o godzinach spędzonych na rozwiązywaniu wymagających zadań. Umysł analityczny i wrodzona łatwość w dochodzeniu po nitce do kłębka z pewnością ułatwi rozwiązywanie nie jednego zadania akademickiego, ale i przyda się niejednokrotnie w pracy zawodowej. Kandydaci powinni wykazywać się zmysłem technicznym, zdolnościami manualnymi i dokładnością. Pożądanymi cechami okażą się również samodzielność, wytrwałość, cierpliwość i... dociekliwość.

Organizacja studiów. SpecjalnościMaturzyści, którzy chcą rozpocząć studia na kierunku „mechanika i budowa maszyn”, mają do wyboru wiele polskich uczelni technicznych – w tym oczywiście i te, które cieszą się największą renomą. Studia I stopnia, inżynierskie, trwają nie krócej niż 7 semestrów, a studia II stopnia, magisterskie – nie krócej niż 3 semestry. Kierunek dostępny jest w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym, dzięki czemu studia podjąć mogą także i te osoby, które naukę muszą pogodzić z pracą. Studia są dostępne również w języku angielskim.

W ramach studiów z zakresu mechaniki i budowy maszyn oferowane są studentom rozmaite specjalności, takie jak:
- inżynieria produkcji;
- techniki wytwarzania;
- biomechanika inżynierska;
- komputerowe projektowanie maszyn i procesów technologicznych;
- obrabiarki CNC;
- technologie poligrafii;
- technologie metali i tworzyw sztucznych;
- uzbrojenie;
- aparatura i sprzęt medyczny;
- konstrukcja i eksploatacja maszyn;
- mechanika stosowana z informatyką;
- informatyzacja i robotyzacja wytwarzania;
- biomechanika i inżynieria produkcji sprzętu rehabilitacyjnego;
- wirtualne modele projektowania i eksploatacji maszyn roboczych;
- kontrola i zapewnienie jakości w spawalnictwie;
- ekologiczne technologie spalania;
- energetyka cieplna i chłodnictwo;
- Mechanical Engineering and Applied Computer Science
i inne.

Wybór specjalności projektuje w pewnym sensie przyszłą ścieżkę zawodową, dlatego warto zastanowić się, jaki specjalistyczny obszar mechaniki i budowy maszyn odpowiada najbardziej zainteresowaniom studenta.

Program studiówPrzykładowy program studiów I stopnia na kierunku „mechanika i budowa maszyn” (spec. konstrukcja maszyn, urządzeń, pojazdów) obejmuje zajęcia z następujących przedmiotów:
- grafika inżynierska – geometria wykreślna;
- grafika inżynierska – zapis konstrukcji;
- grafika inżynierska 3D;
- maszynoznawstwo;
- statystyka inżynierska;
- termodynamika techniczna;
- materiałoznawstwo;
- mechanika;
- równania różniczkowe zwyczajne;
- ekologia w produkcji przemysłowej;
- elektrotechnika;
- elektronika;
- mechanika płynów;
- chemia materiałów;
- technologia materiałów inżynierskich;
- algebra z geometrią analityczną;
- analiza matematyczna;
- fizyka;
- techniki wytwarzania – odlewnictwo, spawalnictwo, obróbka ubytkowa;
- technologie informacyjne;
- podstawy zarządzania;
- podstawy konstrukcji maszyn;
- teoria mechanizmów i manipulatorów;
- hydrostatyczne układy napędowe;
- metoda elementów skończonych;
- układy napędowe pojazdów;
- podstawy automatyki;
- podstawy organizacji produkcji;
- zarządzanie w produkcji;
- silniki spalinowe;
- budowa pojazdów samochodowych
i inne.

Przedmioty prowadzone są w formie wykładów, seminariów, ćwiczeń, laboratoriów i pracowni.

Perspektywy zawodoweNie da się ukryć, że mechanika pojawia się w wielu, jeśli nie we wszystkich, aspektach działalności człowieka. Dlatego właśnie absolwenci „mechaniki i budowy maszyn” nie będą mieć problemów ze znalezieniem pracy. Oczywiście nie bez znaczenia okaże się profil (specjalność) ukończonych studiów i indywidualne kompetencje absolwenta. Przemysły: maszynowy, motoryzacyjny, lotniczy, elektroniczny, a nawet spożywczy potrzebują wysoko wykwalifikowanych specjalistów – nie tylko do pracy w dużych firmach, ale i w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Absolwentów zatrudnia się także w jednostkach projektowo-konstrukcyjnych czy instytutach badawczo-rozwojowych.

RekrutacjaMimo że każda z uczelni sama ustala zasady naboru, w przypadku kierunku „mechanika i budowa maszyn” przedmiotami szczególnie istotnymi w procesie rekrutacji na studia I stopnia są przedmioty ścisłe, na czele z matematyką i fizyką. Politechnika Warszawska kwalifikuje kandydatów do przyjęcia na studia na podstawie wyników egzaminów maturalnych z trzech przedmiotów: matematyki, języka obcego nowożytnego i trzeciego przedmiotu do wyboru (fizyka, informatyka, chemia lub biologia). Politechnika Wrocławska bierze pod uwagę wyniki z czterech przedmiotów: matematyki, języka obcego nowożytnego, języka polskiego i fizyki. Przy rekrutacji na Politechnikę Gdańską liczą się z kolei wyniki z matematyki albo fizyki. Ważny jest poziom zdawanego przedmiotu (podstawowy czy rozszerzony) oraz waga punktowa, jaką przypisuje mu dana uczelnia (wyższa dla przedmiotów ścisłych, niższa dla języka obcego czy języka polskiego). Rekrutacja na studia II stopnia przebiega zazwyczaj w oparciu o ocenę z dyplomu i średnią ocen uzyskanych na studiach inżynierskich.

Data publikacji: 02.01.2017

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Mechanika i budowa maszyn i kierunki pokrewne

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi

Akademia Morska w Szczecinie

PAŃSTWOWA SZKOŁA WYŻSZA IM. PAPIEŻA JANA PAWŁA II W BIAŁEJ PODLASKIEJ

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica w Pile

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu

Politechnika Częstochowska

Politechnika Koszalińska

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Politechnika Śląska w Gliwicach

Politechnika Warszawska

pokaż więcej >>

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Praca socjalna

Praca socjalna

Propozycja dla tych, którzy czują, że chcieliby dać światu coś od siebie. A nawet jeżeli nie cały świat skorzysta na wiedzy przyszłego przedstawiciela pomocy społecznej, to na pewno lokalne środowisko, które z pewnością ...

Sinologia (filologia chińska)

Sinologia (filologia chińska)

Chiny to w tej chwili zdecydowanie najpotężniejsza gospodarka świata. Liczne firmy i przedsiębiorstwa z Państwa Środka coraz agresywniej inwestują w Azji, Europie i obu Amerykach, a ekspansja gospodarcza pociąga za sobą za ...

Biotechnologia

Biotechnologia

Młodość, świeży i zdrowy wygląd, świetna kondycja. Oto, do czego dąży dziś większość z nas. W dobie daleko rozwiniętej medycyny oraz zaawansowanych technologii, łatwiej jest ten cel osiągnąć. Dlatego specjalista w tej dziedzinie ...

Ochrona środowiska

Ochrona środowiska

Obecnie tematem numer 1 na świecie jest środowisko naturalne i jego ochrona. Tym, którzy nadal zastanawiają się nad wyborem studiów, przedstawiamy, jeden z najbardziej obiecujących kierunków. Ochrona środowiska.

Doradztwo personalne

Doradztwo personalne

Zastanawiasz się nad Tym jaką ścieżkę kariery wybrać? W czym sprawdzisz się najlepiej? Co przyniesie Ci najwięcej satysfakcji, a przy okazji pozwoli na godny zarobek? Z pewnością. W końcu, nie bez powodu czytasz ten artyku ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Doradztwo Zawodowe

Doradztwo Zawodowe

W niepewnych czasach, kiedy ludzie konsultują większość życiowych wyborów ze specjalistami w przeróżnych dziedzinach, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu… zostać jednym z takich specjalistów. Studia podyplomowe z doradztwa zawodowego mogą w tym bardzo pomóc.

więcej

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Aby poszerzyć swoje kwalifikacje i możliwości uzyskania dobrze płatnej pracy, warto ...

więcej

Fundusze Unijne

Fundusze Unijne

Studia podyplomowe z zakresu funduszy unijnych podnoszą kwalifikacje osób aplikujących ...

więcej

Prawo pracy

Prawo pracy

Prawo pracy to dziedzina szczególnie przydatna tym, którzy na co dzień trudnią ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr
Dla pierwszych 20 osób, które chcą zapisać się na studia Informatyka w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach przygotowaliśmy specjalną promocję - tylko 1300 zł za pierwszy semestr. Szczegóły w regulaminie "Bądź szybszy zyskaj więcej".

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czego boimy się w pracy?

Czego boimy się w pracy?

Praca na każdym stanowisku, niezależnie od tego czy ją lubimy, wi ...

więcej

Studia w Niemczech

Studia w Niemczech

Studia w Niemczech to szansa na solidne wykształcenie, cenione na ...

więcej

Jezyk holenderski - CNaVT

Jezyk holenderski - CNaVT

Certyfikat z języka holenderskiego to przysłowiowy As w rękawie. Zn ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy