Kierunki Studiów - Mechanika i budowa maszyn

Kierunki Studiów - Mechanika i budowa maszyn

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Mechanika i budowa maszyn

Mechanika i budowa maszyn

Fot.: www.freedigitalphotos.net

„Mechanika i budowa maszyn” to sztandarowy kierunek techniczny, który rokrocznie przyciąga kandydatów na wysoko wykwalifikowanych inżynierów. Na takich, bez wątpienia, czeka rynek pracy.

„Mechanika i budowa maszyn” to jeden z najstarszych kierunków studiów technicznych i równocześnie jeden z najbardziej nowoczesnych – bazuje na najnowszych osiągnięciach, jeśli idzie o metody, techniki i narzędzia wykorzystywane w pracy inżyniera mechanika. Studia na tym kierunku zapewniają studentom zdobycie gruntownego wykształcenia – nie tylko fachowej wiedzy z zakresu nauk technicznych (ze szczególnym naciskiem na projektowanie, wytwarzanie, mechanikę i eksploatację maszyn, urządzeń i konstrukcji mechanicznych), co przyszłym absolwentom pozwala na samodzielne rozwiązywanie złożonych problemów, ale i wiedzy z zakresu organizacji i zarządzania. Ponadto studenci uczą się obsługi programów komputerowych wspomagających projektowanie.

Predyspozycje kandydatówStudia na tym kierunku okażą się strzałem w dziesiątkę dla osób zainteresowanych matematyką i fizyką, które z łatwością przyswajają nową wiedzę i nie wzdrygają się na myśl o godzinach spędzonych na rozwiązywaniu wymagających zadań. Umysł analityczny i wrodzona łatwość w dochodzeniu po nitce do kłębka z pewnością ułatwi rozwiązywanie nie jednego zadania akademickiego, ale i przyda się niejednokrotnie w pracy zawodowej. Kandydaci powinni wykazywać się zmysłem technicznym, zdolnościami manualnymi i dokładnością. Pożądanymi cechami okażą się również samodzielność, wytrwałość, cierpliwość i... dociekliwość.

Organizacja studiów. SpecjalnościMaturzyści, którzy chcą rozpocząć studia na kierunku „mechanika i budowa maszyn”, mają do wyboru wiele polskich uczelni technicznych – w tym oczywiście i te, które cieszą się największą renomą. Studia I stopnia, inżynierskie, trwają nie krócej niż 7 semestrów, a studia II stopnia, magisterskie – nie krócej niż 3 semestry. Kierunek dostępny jest w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym, dzięki czemu studia podjąć mogą także i te osoby, które naukę muszą pogodzić z pracą. Studia są dostępne również w języku angielskim.

W ramach studiów z zakresu mechaniki i budowy maszyn oferowane są studentom rozmaite specjalności, takie jak:
- inżynieria produkcji;
- techniki wytwarzania;
- biomechanika inżynierska;
- komputerowe projektowanie maszyn i procesów technologicznych;
- obrabiarki CNC;
- technologie poligrafii;
- technologie metali i tworzyw sztucznych;
- uzbrojenie;
- aparatura i sprzęt medyczny;
- konstrukcja i eksploatacja maszyn;
- mechanika stosowana z informatyką;
- informatyzacja i robotyzacja wytwarzania;
- biomechanika i inżynieria produkcji sprzętu rehabilitacyjnego;
- wirtualne modele projektowania i eksploatacji maszyn roboczych;
- kontrola i zapewnienie jakości w spawalnictwie;
- ekologiczne technologie spalania;
- energetyka cieplna i chłodnictwo;
- Mechanical Engineering and Applied Computer Science
i inne.

Wybór specjalności projektuje w pewnym sensie przyszłą ścieżkę zawodową, dlatego warto zastanowić się, jaki specjalistyczny obszar mechaniki i budowy maszyn odpowiada najbardziej zainteresowaniom studenta.

Program studiówPrzykładowy program studiów I stopnia na kierunku „mechanika i budowa maszyn” (spec. konstrukcja maszyn, urządzeń, pojazdów) obejmuje zajęcia z następujących przedmiotów:
- grafika inżynierska – geometria wykreślna;
- grafika inżynierska – zapis konstrukcji;
- grafika inżynierska 3D;
- maszynoznawstwo;
- statystyka inżynierska;
- termodynamika techniczna;
- materiałoznawstwo;
- mechanika;
- równania różniczkowe zwyczajne;
- ekologia w produkcji przemysłowej;
- elektrotechnika;
- elektronika;
- mechanika płynów;
- chemia materiałów;
- technologia materiałów inżynierskich;
- algebra z geometrią analityczną;
- analiza matematyczna;
- fizyka;
- techniki wytwarzania – odlewnictwo, spawalnictwo, obróbka ubytkowa;
- technologie informacyjne;
- podstawy zarządzania;
- podstawy konstrukcji maszyn;
- teoria mechanizmów i manipulatorów;
- hydrostatyczne układy napędowe;
- metoda elementów skończonych;
- układy napędowe pojazdów;
- podstawy automatyki;
- podstawy organizacji produkcji;
- zarządzanie w produkcji;
- silniki spalinowe;
- budowa pojazdów samochodowych
i inne.

Przedmioty prowadzone są w formie wykładów, seminariów, ćwiczeń, laboratoriów i pracowni.

Perspektywy zawodoweNie da się ukryć, że mechanika pojawia się w wielu, jeśli nie we wszystkich, aspektach działalności człowieka. Dlatego właśnie absolwenci „mechaniki i budowy maszyn” nie będą mieć problemów ze znalezieniem pracy. Oczywiście nie bez znaczenia okaże się profil (specjalność) ukończonych studiów i indywidualne kompetencje absolwenta. Przemysły: maszynowy, motoryzacyjny, lotniczy, elektroniczny, a nawet spożywczy potrzebują wysoko wykwalifikowanych specjalistów – nie tylko do pracy w dużych firmach, ale i w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Absolwentów zatrudnia się także w jednostkach projektowo-konstrukcyjnych czy instytutach badawczo-rozwojowych.

RekrutacjaMimo że każda z uczelni sama ustala zasady naboru, w przypadku kierunku „mechanika i budowa maszyn” przedmiotami szczególnie istotnymi w procesie rekrutacji na studia I stopnia są przedmioty ścisłe, na czele z matematyką i fizyką. Politechnika Warszawska kwalifikuje kandydatów do przyjęcia na studia na podstawie wyników egzaminów maturalnych z trzech przedmiotów: matematyki, języka obcego nowożytnego i trzeciego przedmiotu do wyboru (fizyka, informatyka, chemia lub biologia). Politechnika Wrocławska bierze pod uwagę wyniki z czterech przedmiotów: matematyki, języka obcego nowożytnego, języka polskiego i fizyki. Przy rekrutacji na Politechnikę Gdańską liczą się z kolei wyniki z matematyki albo fizyki. Ważny jest poziom zdawanego przedmiotu (podstawowy czy rozszerzony) oraz waga punktowa, jaką przypisuje mu dana uczelnia (wyższa dla przedmiotów ścisłych, niższa dla języka obcego czy języka polskiego). Rekrutacja na studia II stopnia przebiega zazwyczaj w oparciu o ocenę z dyplomu i średnią ocen uzyskanych na studiach inżynierskich.

Data publikacji: 02.01.2017

Studia kierunki

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Planujesz studia wojskowe na elitarnym kierunku dowodzenie? Czy wiesz, które uczelnie we Wrocławiu oferują taką ścieżkę edukacji? Mamy dla Ciebie tę informację!

więcej

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Jeśli myślisz o studiach edytorskich, już dzisiaj sprawdź, które uczelnie w Lublinie mają ten kierunek w swojej ofercie i jak przebiega rekrutacja! Te i inne informacje przygotowała dla Ciebie nasza redakcja!

więcej

Uczelnie z kierunkiem Business Management w Łodzi

Uczelnie z kierunkiem Business Management w Łodzi

Jeśli widzisz swoją przyszłość na menadżerskim stanowisku w międzynarodowej korporacji, studia Business Management świetnie Cię do tego przygotują. Dowiedz się, które uczelnie w Łodzi oferują taki kierunek i wystartuj z impetem w życie zawodowe!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Mechanika i budowa maszyn i kierunki pokrewne

Akademia Morska w Szczecinie

PAŃSTWOWA SZKOŁA WYŻSZA IM. PAPIEŻA JANA PAWŁA II W BIAŁEJ PODLASKIEJ

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica w Pile

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu

Politechnika Białostocka

Politechnika Częstochowska

Politechnika Koszalińska

Politechnika Śląska w Gliwicach

Politechnika Warszawska

Politechnika Warszawska Filia w Płocku

pokaż więcej >>

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Iberystyka

Iberystyka

Przyszli studenci wybierają ten kierunek z wielu powodów. Jednych urzeka gorący temperament mieszkańców Półwyspu, inni pragną poznać kulturę ojczyzny Pablo Picasso, Pedro Almodovara, Penelope Cruz czy Fernando Torresa, jeszcze i ...

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza to kierunek stworzony w odpowiedzi na realne potrzeby rynku pracy. Jesteś zainteresowany innowacyjnym programem studiów i pewnymi perspektywami zawodowymi? Dowiedz się więcej!

Biofizyka

Biofizyka

Szukasz kierunku studiów z pogranicza fizyki i biologii, który „jest skazany” na intensywny rozwój? Interesujesz się nowinkami ze świata nauki? Studiuj biofizykę!

Psychologia w biznesie

Psychologia w biznesie

„Psychologia w biznesie” to interdyscyplinarny kierunek studiów, którego punktem wyjściowym jest przekonanie, że wiedza psychologiczna znajduje zastosowanie w biznesie – i to jako najważniejszy składnik sukcesu przedsiębio ...

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Design Managment - zarządznie designem

Design Managment - zarządznie designem

Marketing, zarządzanie to dziś jedne z najbardziej obleganych kierunków. Strategia każdej firmy opiera się na tych dwóch dziedzinach. Stworzenie odpowiedniego produktu, wykreowanie go i sprzedaż to nie lada sztuka. Oto studia, które pokazują, jak to zrobić najlepiej.

więcej

Administracja samorządowa

Administracja samorządowa

Kariera w polityce to marzenie wielu młodych, zaangażowanych społecznie ludzi. ...

więcej

Grafika  komputerowa

Grafika komputerowa

Już od jakiegoś czasu mówi się, że światem rządzi reklama i internet. Dopóki będzie ...

więcej

Aranżacja wnętrz

Aranżacja wnętrz

Kierunek równie przyjemny co wymagający. Uczy praktycznych umiejętności i uzupełnia ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czy ukończenie studiów jest gwarantem zdobycia dobrej pracy?

Czy ukończenie studiów jest gwarantem zdobycia dobrej pracy?

Obserwując sytuację na rynku pracy trudno jest jednoznacznie stwierdzić cz ...

więcej

Studia we Francji

Studia we Francji

Studia we Francji wiążą się z mnóstwem... atrakcji! Nie bez powododu prze ...

więcej

Język francuski - TCF ( B2)

Język francuski - TCF ( B2)

Uczysz się francuskiego od pewnego czasu i nie wiesz, na jakim poziomie ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy