Kierunki Studiów - Matematyka

Kierunki Studiów - Matematyka

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Matematyka

Matematyka

Fot.: www.freedigitalphotos.net

Studia na kierunku „matematyka” to doskonały start w dorosłość – absolwenci wyposażeni są w rzetelną wiedzę i w umiejętności, które gwarantują ciekawą i dobrze opłacaną pracę. Wybierasz matematykę? Nie przeliczysz się!

Matematykę nie bez powodu nazywa się Królową Nauk – stanowi bowiem punkt wyjścia dla wielu innych dziedzin, a także – szczególnie w przypadku nauk eksperymentalnych – swoisty punkt odniesienia i weryfikacji. Matematyka ciągle się rozwija, dynamicznie przenikając się z innymi dziedzinami, działami czy teoriami; jej zakres systematycznie się powiększa, obejmując nie tylko nauki ścisłe czy technikę, ale też nauki humanistyczne.

Schematyczne pojmowanie matematyki – jako nauki sprowadzonej do liczb i pojęć geometrycznych – pokutuje jeszcze w niektórych szkołach, zniechęcając niepotrzebnie wielu uczniów, jednak takie ujęcie już dawno straciło na aktualności. Matematyka to fascynująca dziedzina – przekonają się o tym z pewnością ci maturzyści, którzy zdecydują się kontynuować swoją edukację i studiować właśnie ten kierunek. Okaże się wówczas, że dwa i dwa to nie zawsze cztery.

Predyspozycje kandydatówKandydaci na studia matematyczne z pewnością pamiętają jeszcze ze szkoły średniej, że nauka tego przedmiotu wymagała określonych predyspozycji, takich jak umiejętność logicznego myślenia, dobra pamięć czy wyobraźnia. Zgłębianie meandrów matematyki ułatwi podczas studiów również analityczny zmysł, a także matematyczna pasja. Warto dodać, że w pracy zawodowej przyszłemu matematykowi przyda się cierpliwość i konsekwencja, na wagę złota będą także sumienność i precyzja.

Organizacja studiów. SpecjalnościKierunek „matematyka” znajduje się w ofercie edukacyjnej wielu uczelni – zarówno publicznych, jak i prywatnych, jednak w zestawień najlepszych jednostek dydaktycznych prowadzących ten kierunek brylują z reguły państwowe uniwersytety. Studia podjąć można na I i II stopniu, w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Nierzadko już podczas rekrutacji kandydaci wybierają specjalność, której program realizować będą w toku nauki. Wybór specjalności ma nieraz zasadnicze znaczenie, w pewnym sensie ukierunkowuje bowiem dalszą drogę.

Przykładowe specjalności z zakresu zastosowań matematyki:
- matematyka nauczycielska;
- matematyka finansowa;
- matematyka finansowa i aktuarialna;
- analiza danych;
- modelowanie i optymalizacja dyskretna;
- matematyka stosowana;
- matematyka teoretyczna;
- matematyka w ekonomii i ubezpieczeniach;
- zastosowania statystyki i rachunku prawdopodobieństwa;
- biomatematyka;
- matematyka komputerowa i obliczeniowa;
- matematyka w informatyce i zarządzaniu;
- Pure and Applied Mathematics (studia w języku angielskim);
- Mathematical Methods in Computer Science (studia w języku angielskim)
i inne.

Program studiówProgram studiów na kierunku „matematyka” obejmuje zarówno przedmioty obowiązkowe, dające ogólne wykształcenie matematyczne (zgodne z ministerialnymi standardami kształcenia), jak i przedmioty realizowane w ramach wybranej przez studenta specjalności oraz przedmioty fakultatywne. Organizacja studiów matematycznych oparta jest na systemie punktowym (punkty ECTS), zgodnie z Deklaracją Bolońską, a na wielu uczelniach studenci mogą w dużej mierze kształtować swój program studiów samodzielnie.

Tak wygląda przykładowy program studiów I stopnia dla specjalności „matematyka w ekonomii”:
- elementy logiki i teorii mnogości;
- matematyka dyskretna;
- analiza matematyczna;
- algebra liniowa z geometrią;
- programy użytkowe;
- wstęp do algebry;
- typologia;
- informatyka;
- miarka i całka;
- rachunek prawdopodobieństwa;
- rachunkowość;
- mikroekonomia;
- makroekonomia;
- równania różniczkowe zwyczajne;
- język angielski w naukach matematycznych;
- metody numeryczne;
- statystyka;
- finanse publiczne i rynki przemysłowe;
- elementy prawa;
- analiza ekonomiczna;
- ekonometria.

Perspektywy zawodoweAbsolwenci matematyki mają przed sobą naprawdę kuszące perspektywy – dyplom ukończenia studiów matematycznych I lub II stopnia stanowi nierzadko przepustkę do świata finansów lub klucz do sukcesu w branży najnowszych technologii. Sektor finansowy stoi otworem przed matematykami – znajdują zatrudnienie między innymi jako doradcy finansowi, analitycy, quanci – podobnie jak towarzystwa ubezpieczeniowe czy przedsiębiorstwa trudniące się produkcją lub handlem. Matematycy pracują jako maklerzy, doradcy inwestycyjni czy aktuariusze. Wielu z nich zawodowo trudni się... informatyką! Niektórzy absolwenci wybierają specjalność nauczycielską i podejmują pracę w szkole. Są i tacy, którzy rozpoczynają karierę naukową – jej pierwszym etapem są studia doktoranckie.

RekrutacjaMaturzyści, którzy chcą studiować matematykę, powinni skupić się na przygotowaniach do matury przede wszystkim z – tu bez zaskoczeń! – matematyki i języka obcego. Na podstawie wyników z tych dwóch przedmiotów rekrutuje większość uczelni (na przykład Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Wrocławski). Zdarza się także, że podstawą kwalifikacji na studia jest wynik z samej matematyki (Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górnicz-Hutnicza w Krakowie). Oczywiście najlepiej jest przystąpić do egzaminu dojrzałości z matematyki na poziomie rozszerzonym – wynikom z części rozszerzonej przypisuje się bowiem wyższą wagę punktową. Zasady naboru na studia II stopnia różnią się w zależności od uczelni – z reguły liczy się ocena z dyplomu i średnia ocen zdobytych w toku studiów.

Red. B. Stachnik

Data publikacji: 28.11.2016

Studia kierunki

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Planujesz studia wojskowe na elitarnym kierunku dowodzenie? Czy wiesz, które uczelnie we Wrocławiu oferują taką ścieżkę edukacji? Mamy dla Ciebie tę informację!

więcej

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Jeśli myślisz o studiach edytorskich, już dzisiaj sprawdź, które uczelnie w Lublinie mają ten kierunek w swojej ofercie i jak przebiega rekrutacja! Te i inne informacje przygotowała dla Ciebie nasza redakcja!

więcej

Uczelnie z kierunkiem Business Management w Łodzi

Uczelnie z kierunkiem Business Management w Łodzi

Jeśli widzisz swoją przyszłość na menadżerskim stanowisku w międzynarodowej korporacji, studia Business Management świetnie Cię do tego przygotują. Dowiedz się, które uczelnie w Łodzi oferują taki kierunek i wystartuj z impetem w życie zawodowe!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Matematyka i kierunki pokrewne

Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie

Politechnika Białostocka

Politechnika Częstochowska

Politechnika Poznańska - Wydział Elektryczny

Politechnika Śląska w Gliwicach

Politechnika Warszawska

Politechnika Łódzka

Uniwersytet Jagielloński

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego

pokaż więcej >>

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Iberystyka

Iberystyka

Przyszli studenci wybierają ten kierunek z wielu powodów. Jednych urzeka gorący temperament mieszkańców Półwyspu, inni pragną poznać kulturę ojczyzny Pablo Picasso, Pedro Almodovara, Penelope Cruz czy Fernando Torresa, jeszcze i ...

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza to kierunek stworzony w odpowiedzi na realne potrzeby rynku pracy. Jesteś zainteresowany innowacyjnym programem studiów i pewnymi perspektywami zawodowymi? Dowiedz się więcej!

Biofizyka

Biofizyka

Szukasz kierunku studiów z pogranicza fizyki i biologii, który „jest skazany” na intensywny rozwój? Interesujesz się nowinkami ze świata nauki? Studiuj biofizykę!

Psychologia w biznesie

Psychologia w biznesie

„Psychologia w biznesie” to interdyscyplinarny kierunek studiów, którego punktem wyjściowym jest przekonanie, że wiedza psychologiczna znajduje zastosowanie w biznesie – i to jako najważniejszy składnik sukcesu przedsiębio ...

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Design Managment - zarządznie designem

Design Managment - zarządznie designem

Marketing, zarządzanie to dziś jedne z najbardziej obleganych kierunków. Strategia każdej firmy opiera się na tych dwóch dziedzinach. Stworzenie odpowiedniego produktu, wykreowanie go i sprzedaż to nie lada sztuka. Oto studia, które pokazują, jak to zrobić najlepiej.

więcej

Administracja samorządowa

Administracja samorządowa

Kariera w polityce to marzenie wielu młodych, zaangażowanych społecznie ludzi. ...

więcej

Grafika  komputerowa

Grafika komputerowa

Już od jakiegoś czasu mówi się, że światem rządzi reklama i internet. Dopóki będzie ...

więcej

Aranżacja wnętrz

Aranżacja wnętrz

Kierunek równie przyjemny co wymagający. Uczy praktycznych umiejętności i uzupełnia ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czy ukończenie studiów jest gwarantem zdobycia dobrej pracy?

Czy ukończenie studiów jest gwarantem zdobycia dobrej pracy?

Obserwując sytuację na rynku pracy trudno jest jednoznacznie stwierdzić cz ...

więcej

Studia we Francji

Studia we Francji

Studia we Francji wiążą się z mnóstwem... atrakcji! Nie bez powododu prze ...

więcej

Język francuski - TCF ( B2)

Język francuski - TCF ( B2)

Uczysz się francuskiego od pewnego czasu i nie wiesz, na jakim poziomie ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy