Kierunki Studiów - Matematyka

Kierunki Studiów - Matematyka

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Matematyka

Matematyka

Fot.: www.freedigitalphotos.net

Studia na kierunku „matematyka” to doskonały start w dorosłość – absolwenci wyposażeni są w rzetelną wiedzę i w umiejętności, które gwarantują ciekawą i dobrze opłacaną pracę. Wybierasz matematykę? Nie przeliczysz się!

Matematykę nie bez powodu nazywa się Królową Nauk – stanowi bowiem punkt wyjścia dla wielu innych dziedzin, a także – szczególnie w przypadku nauk eksperymentalnych – swoisty punkt odniesienia i weryfikacji. Matematyka ciągle się rozwija, dynamicznie przenikając się z innymi dziedzinami, działami czy teoriami; jej zakres systematycznie się powiększa, obejmując nie tylko nauki ścisłe czy technikę, ale też nauki humanistyczne.

Schematyczne pojmowanie matematyki – jako nauki sprowadzonej do liczb i pojęć geometrycznych – pokutuje jeszcze w niektórych szkołach, zniechęcając niepotrzebnie wielu uczniów, jednak takie ujęcie już dawno straciło na aktualności. Matematyka to fascynująca dziedzina – przekonają się o tym z pewnością ci maturzyści, którzy zdecydują się kontynuować swoją edukację i studiować właśnie ten kierunek. Okaże się wówczas, że dwa i dwa to nie zawsze cztery.

Predyspozycje kandydatówKandydaci na studia matematyczne z pewnością pamiętają jeszcze ze szkoły średniej, że nauka tego przedmiotu wymagała określonych predyspozycji, takich jak umiejętność logicznego myślenia, dobra pamięć czy wyobraźnia. Zgłębianie meandrów matematyki ułatwi podczas studiów również analityczny zmysł, a także matematyczna pasja. Warto dodać, że w pracy zawodowej przyszłemu matematykowi przyda się cierpliwość i konsekwencja, na wagę złota będą także sumienność i precyzja.

Organizacja studiów. SpecjalnościKierunek „matematyka” znajduje się w ofercie edukacyjnej wielu uczelni – zarówno publicznych, jak i prywatnych, jednak w zestawień najlepszych jednostek dydaktycznych prowadzących ten kierunek brylują z reguły państwowe uniwersytety. Studia podjąć można na I i II stopniu, w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Nierzadko już podczas rekrutacji kandydaci wybierają specjalność, której program realizować będą w toku nauki. Wybór specjalności ma nieraz zasadnicze znaczenie, w pewnym sensie ukierunkowuje bowiem dalszą drogę.

Przykładowe specjalności z zakresu zastosowań matematyki:
- matematyka nauczycielska;
- matematyka finansowa;
- matematyka finansowa i aktuarialna;
- analiza danych;
- modelowanie i optymalizacja dyskretna;
- matematyka stosowana;
- matematyka teoretyczna;
- matematyka w ekonomii i ubezpieczeniach;
- zastosowania statystyki i rachunku prawdopodobieństwa;
- biomatematyka;
- matematyka komputerowa i obliczeniowa;
- matematyka w informatyce i zarządzaniu;
- Pure and Applied Mathematics (studia w języku angielskim);
- Mathematical Methods in Computer Science (studia w języku angielskim)
i inne.

Program studiówProgram studiów na kierunku „matematyka” obejmuje zarówno przedmioty obowiązkowe, dające ogólne wykształcenie matematyczne (zgodne z ministerialnymi standardami kształcenia), jak i przedmioty realizowane w ramach wybranej przez studenta specjalności oraz przedmioty fakultatywne. Organizacja studiów matematycznych oparta jest na systemie punktowym (punkty ECTS), zgodnie z Deklaracją Bolońską, a na wielu uczelniach studenci mogą w dużej mierze kształtować swój program studiów samodzielnie.

Tak wygląda przykładowy program studiów I stopnia dla specjalności „matematyka w ekonomii”:
- elementy logiki i teorii mnogości;
- matematyka dyskretna;
- analiza matematyczna;
- algebra liniowa z geometrią;
- programy użytkowe;
- wstęp do algebry;
- typologia;
- informatyka;
- miarka i całka;
- rachunek prawdopodobieństwa;
- rachunkowość;
- mikroekonomia;
- makroekonomia;
- równania różniczkowe zwyczajne;
- język angielski w naukach matematycznych;
- metody numeryczne;
- statystyka;
- finanse publiczne i rynki przemysłowe;
- elementy prawa;
- analiza ekonomiczna;
- ekonometria.

Perspektywy zawodoweAbsolwenci matematyki mają przed sobą naprawdę kuszące perspektywy – dyplom ukończenia studiów matematycznych I lub II stopnia stanowi nierzadko przepustkę do świata finansów lub klucz do sukcesu w branży najnowszych technologii. Sektor finansowy stoi otworem przed matematykami – znajdują zatrudnienie między innymi jako doradcy finansowi, analitycy, quanci – podobnie jak towarzystwa ubezpieczeniowe czy przedsiębiorstwa trudniące się produkcją lub handlem. Matematycy pracują jako maklerzy, doradcy inwestycyjni czy aktuariusze. Wielu z nich zawodowo trudni się... informatyką! Niektórzy absolwenci wybierają specjalność nauczycielską i podejmują pracę w szkole. Są i tacy, którzy rozpoczynają karierę naukową – jej pierwszym etapem są studia doktoranckie.

RekrutacjaMaturzyści, którzy chcą studiować matematykę, powinni skupić się na przygotowaniach do matury przede wszystkim z – tu bez zaskoczeń! – matematyki i języka obcego. Na podstawie wyników z tych dwóch przedmiotów rekrutuje większość uczelni (na przykład Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Wrocławski). Zdarza się także, że podstawą kwalifikacji na studia jest wynik z samej matematyki (Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górnicz-Hutnicza w Krakowie). Oczywiście najlepiej jest przystąpić do egzaminu dojrzałości z matematyki na poziomie rozszerzonym – wynikom z części rozszerzonej przypisuje się bowiem wyższą wagę punktową. Zasady naboru na studia II stopnia różnią się w zależności od uczelni – z reguły liczy się ocena z dyplomu i średnia ocen zdobytych w toku studiów.

Red. B. Stachnik

Data publikacji: 28.11.2016

Studia kierunki

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Rozważasz studia na kierunku nawigacja? Sprawdź, które uczelnie w Szczecinie oferują taki kierunek kandydatom i dowiedz się, jak przebiega rekrutacja! Takie i inne informacje znajdziesz w naszym artykule!

więcej

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Jeśli rozważasz studia teologiczne, sprawdź koniecznie, które uczelnie w Poznaniu prowadzą taki kierunek. Przygotowaliśmy dla Ciebie tę informację, ale nie tylko - także zasady rekrutacji na studia teologiczne!

więcej

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Jeśli wybierasz się na studia astronomiczne, wybierz miasto Kopernika! Już dziś sprawdź, które uczelnie w Toruniu prowadzą taki kierunek i w jaki sposób pomyślnie przejść rekrutację!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Matematyka i kierunki pokrewne

Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie

Politechnika Białostocka

Politechnika Częstochowska

Politechnika Poznańska - Wydział Elektryczny

Politechnika Śląska w Gliwicach

Politechnika Warszawska

Politechnika Łódzka

Uniwersytet Jagielloński

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego

pokaż więcej >>

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla ...

Teologia

Teologia

Rozważasz podjęcie studiów na „teologii”? Dowiedz się jak przebiega nauka na tym kierunku i co Cię czeka po studiach – czy tylko posada katechety?

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska to kierunek interdyscyplinarny – na pograniczu nauk technicznych i przyrodniczych. Jest to również, ze względu na aktualność omawianej podczas studiów tematyki, kierunek przyszłościowy. Dlaczego? Przeczytaj! ...

Handel zagraniczny

Handel zagraniczny

Marzysz o tym, by pracować w handlu zagranicznym? – Chcesz pewnie podjąć studia, które przygotują Cię do realizacji tego marzenia. Doskonałą decyzją okaże się wybór odpowiedniej, perspektywicznej specjalności.

Rolnictwo

Rolnictwo

Modernizacja rolnictwa i jego stały rozwój wymagają, aby osoby, które chcą się nim zawodowo trudnić, posiadały rozbudowane kompetencje i interdyscyplinarną wiedzę. Właśnie dlatego wiele z nich wybiera studia rolnicze I i II stop ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Turystyka i rekreacja

Turystyka i rekreacja

Studia podyplomowe z zakresu turystki i rekreacji to doskonały punkt wyjścia do zdobycia wąskiej specjalizacji zawodowej. Pracujesz w branży turystycznej lub nosisz się z zamiarem podjęcia takiej pracy? Przeczytaj, w jaki sposób podnieść swoje kwalifikacje.

więcej

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Chcesz podnieść swoje zawodowe kompetencje? Zdobyć aktualną wiedzę z zakresu rachunkowości ...

więcej

Menedżer jakości

Menedżer jakości

Swoją przyszłość zawodową wiążesz z zarządzaniem jakością? Obecne stanowisko pracy ...

więcej

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Studia podyplomowe z zakresu dyplomacji i stosunków międzynarodowych to ciekawa ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Polska należy do grupy najbardziej zapracowanych krajów na świecie. Mł ...

więcej

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Organizowany corocznie ranking najlepszych uczelni na świecie opublikował l ...

więcej

Język francuski - DALF (C2)

Język francuski - DALF (C2)

DALF C2 otwiera drzwi do nauki i pracy po francusku. Ten międzynarodowy ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy