Kierunki Studiów - Matematyka

Kierunki Studiów - Matematyka

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

Matematyka

Matematyka

Fot.: www.freedigitalphotos.net

Studia na kierunku „matematyka” to doskonały start w dorosłość – absolwenci wyposażeni są w rzetelną wiedzę i w umiejętności, które gwarantują ciekawą i dobrze opłacaną pracę. Wybierasz matematykę? Nie przeliczysz się!

Matematykę nie bez powodu nazywa się Królową Nauk – stanowi bowiem punkt wyjścia dla wielu innych dziedzin, a także – szczególnie w przypadku nauk eksperymentalnych – swoisty punkt odniesienia i weryfikacji. Matematyka ciągle się rozwija, dynamicznie przenikając się z innymi dziedzinami, działami czy teoriami; jej zakres systematycznie się powiększa, obejmując nie tylko nauki ścisłe czy technikę, ale też nauki humanistyczne.

Schematyczne pojmowanie matematyki – jako nauki sprowadzonej do liczb i pojęć geometrycznych – pokutuje jeszcze w niektórych szkołach, zniechęcając niepotrzebnie wielu uczniów, jednak takie ujęcie już dawno straciło na aktualności. Matematyka to fascynująca dziedzina – przekonają się o tym z pewnością ci maturzyści, którzy zdecydują się kontynuować swoją edukację i studiować właśnie ten kierunek. Okaże się wówczas, że dwa i dwa to nie zawsze cztery.

Predyspozycje kandydatówKandydaci na studia matematyczne z pewnością pamiętają jeszcze ze szkoły średniej, że nauka tego przedmiotu wymagała określonych predyspozycji, takich jak umiejętność logicznego myślenia, dobra pamięć czy wyobraźnia. Zgłębianie meandrów matematyki ułatwi podczas studiów również analityczny zmysł, a także matematyczna pasja. Warto dodać, że w pracy zawodowej przyszłemu matematykowi przyda się cierpliwość i konsekwencja, na wagę złota będą także sumienność i precyzja.

Organizacja studiów. SpecjalnościKierunek „matematyka” znajduje się w ofercie edukacyjnej wielu uczelni – zarówno publicznych, jak i prywatnych, jednak w zestawień najlepszych jednostek dydaktycznych prowadzących ten kierunek brylują z reguły państwowe uniwersytety. Studia podjąć można na I i II stopniu, w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Nierzadko już podczas rekrutacji kandydaci wybierają specjalność, której program realizować będą w toku nauki. Wybór specjalności ma nieraz zasadnicze znaczenie, w pewnym sensie ukierunkowuje bowiem dalszą drogę.

Przykładowe specjalności z zakresu zastosowań matematyki:
- matematyka nauczycielska;
- matematyka finansowa;
- matematyka finansowa i aktuarialna;
- analiza danych;
- modelowanie i optymalizacja dyskretna;
- matematyka stosowana;
- matematyka teoretyczna;
- matematyka w ekonomii i ubezpieczeniach;
- zastosowania statystyki i rachunku prawdopodobieństwa;
- biomatematyka;
- matematyka komputerowa i obliczeniowa;
- matematyka w informatyce i zarządzaniu;
- Pure and Applied Mathematics (studia w języku angielskim);
- Mathematical Methods in Computer Science (studia w języku angielskim)
i inne.

Program studiówProgram studiów na kierunku „matematyka” obejmuje zarówno przedmioty obowiązkowe, dające ogólne wykształcenie matematyczne (zgodne z ministerialnymi standardami kształcenia), jak i przedmioty realizowane w ramach wybranej przez studenta specjalności oraz przedmioty fakultatywne. Organizacja studiów matematycznych oparta jest na systemie punktowym (punkty ECTS), zgodnie z Deklaracją Bolońską, a na wielu uczelniach studenci mogą w dużej mierze kształtować swój program studiów samodzielnie.

Tak wygląda przykładowy program studiów I stopnia dla specjalności „matematyka w ekonomii”:
- elementy logiki i teorii mnogości;
- matematyka dyskretna;
- analiza matematyczna;
- algebra liniowa z geometrią;
- programy użytkowe;
- wstęp do algebry;
- typologia;
- informatyka;
- miarka i całka;
- rachunek prawdopodobieństwa;
- rachunkowość;
- mikroekonomia;
- makroekonomia;
- równania różniczkowe zwyczajne;
- język angielski w naukach matematycznych;
- metody numeryczne;
- statystyka;
- finanse publiczne i rynki przemysłowe;
- elementy prawa;
- analiza ekonomiczna;
- ekonometria.

Perspektywy zawodoweAbsolwenci matematyki mają przed sobą naprawdę kuszące perspektywy – dyplom ukończenia studiów matematycznych I lub II stopnia stanowi nierzadko przepustkę do świata finansów lub klucz do sukcesu w branży najnowszych technologii. Sektor finansowy stoi otworem przed matematykami – znajdują zatrudnienie między innymi jako doradcy finansowi, analitycy, quanci – podobnie jak towarzystwa ubezpieczeniowe czy przedsiębiorstwa trudniące się produkcją lub handlem. Matematycy pracują jako maklerzy, doradcy inwestycyjni czy aktuariusze. Wielu z nich zawodowo trudni się... informatyką! Niektórzy absolwenci wybierają specjalność nauczycielską i podejmują pracę w szkole. Są i tacy, którzy rozpoczynają karierę naukową – jej pierwszym etapem są studia doktoranckie.

RekrutacjaMaturzyści, którzy chcą studiować matematykę, powinni skupić się na przygotowaniach do matury przede wszystkim z – tu bez zaskoczeń! – matematyki i języka obcego. Na podstawie wyników z tych dwóch przedmiotów rekrutuje większość uczelni (na przykład Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Wrocławski). Zdarza się także, że podstawą kwalifikacji na studia jest wynik z samej matematyki (Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górnicz-Hutnicza w Krakowie). Oczywiście najlepiej jest przystąpić do egzaminu dojrzałości z matematyki na poziomie rozszerzonym – wynikom z części rozszerzonej przypisuje się bowiem wyższą wagę punktową. Zasady naboru na studia II stopnia różnią się w zależności od uczelni – z reguły liczy się ocena z dyplomu i średnia ocen zdobytych w toku studiów.

Red. B. Stachnik

Data publikacji: 28.11.2016

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Matematyka i kierunki pokrewne

Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie

Akademia Pomorska w Słupsku

Politechnika Częstochowska

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Politechnika Śląska w Gliwicach

Politechnika Warszawska

Uniwersytet Jagielloński

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

pokaż więcej >>

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Praca socjalna

Praca socjalna

Propozycja dla tych, którzy czują, że chcieliby dać światu coś od siebie. A nawet jeżeli nie cały świat skorzysta na wiedzy przyszłego przedstawiciela pomocy społecznej, to na pewno lokalne środowisko, które z pewnością ...

Sinologia (filologia chińska)

Sinologia (filologia chińska)

Chiny to w tej chwili zdecydowanie najpotężniejsza gospodarka świata. Liczne firmy i przedsiębiorstwa z Państwa Środka coraz agresywniej inwestują w Azji, Europie i obu Amerykach, a ekspansja gospodarcza pociąga za sobą za ...

Biotechnologia

Biotechnologia

Młodość, świeży i zdrowy wygląd, świetna kondycja. Oto, do czego dąży dziś większość z nas. W dobie daleko rozwiniętej medycyny oraz zaawansowanych technologii, łatwiej jest ten cel osiągnąć. Dlatego specjalista w tej dziedzinie ...

Ochrona środowiska

Ochrona środowiska

Obecnie tematem numer 1 na świecie jest środowisko naturalne i jego ochrona. Tym, którzy nadal zastanawiają się nad wyborem studiów, przedstawiamy, jeden z najbardziej obiecujących kierunków. Ochrona środowiska.

Doradztwo personalne

Doradztwo personalne

Zastanawiasz się nad Tym jaką ścieżkę kariery wybrać? W czym sprawdzisz się najlepiej? Co przyniesie Ci najwięcej satysfakcji, a przy okazji pozwoli na godny zarobek? Z pewnością. W końcu, nie bez powodu czytasz ten artyku ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Doradztwo Zawodowe

Doradztwo Zawodowe

W niepewnych czasach, kiedy ludzie konsultują większość życiowych wyborów ze specjalistami w przeróżnych dziedzinach, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu… zostać jednym z takich specjalistów. Studia podyplomowe z doradztwa zawodowego mogą w tym bardzo pomóc.

więcej

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Aby poszerzyć swoje kwalifikacje i możliwości uzyskania dobrze płatnej pracy, warto ...

więcej

Fundusze Unijne

Fundusze Unijne

Studia podyplomowe z zakresu funduszy unijnych podnoszą kwalifikacje osób aplikujących ...

więcej

Prawo pracy

Prawo pracy

Prawo pracy to dziedzina szczególnie przydatna tym, którzy na co dzień trudnią ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr
Dla pierwszych 20 osób, które chcą zapisać się na studia Informatyka w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach przygotowaliśmy specjalną promocję - tylko 1300 zł za pierwszy semestr. Szczegóły w regulaminie "Bądź szybszy zyskaj więcej".

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czego boimy się w pracy?

Czego boimy się w pracy?

Praca na każdym stanowisku, niezależnie od tego czy ją lubimy, wi ...

więcej

Studia w Niemczech

Studia w Niemczech

Studia w Niemczech to szansa na solidne wykształcenie, cenione na ...

więcej

Jezyk holenderski - CNaVT

Jezyk holenderski - CNaVT

Certyfikat z języka holenderskiego to przysłowiowy As w rękawie. Zn ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy