Kierunki Studiów - Lotnictwo i kosmonautyka

Kierunki Studiów - Lotnictwo i kosmonautyka

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

Lotnictwo i kosmonautyka

Lotnictwo i kosmonautyka

Fot. www.freedigitalphotos.net

Jeśli marzysz o konstruowaniu statków kosmicznych lub karierze pilota, to z pewnością wiesz już, że dzięki studiom na kierunku lotnictwo i kosmonautyka możesz być bardzo blisko realizacji swoich marzeń. Dowiedz się więcej o tych wyjątkowych studiach!

Studia na kierunku lotnictwo i kosmonautyka to realizacja wielu dziecięcych marzeń o zdobywaniu podniebnej przestrzeni lub podróży jeszcze dalej – w kosmos. Wielu z nas wyrasta z młodzieńczych planów na przyszłość, wybierając ścieżkę zawodową zgoła inną niż wyobrażenia, które towarzyszyły nam w najmłodszych latach. Są jednak tacy, którzy wytrwale dążą ku temu, aby pasję i zawód połączyć w jedno. Kierunek lotnictwo i kosmonautyka kształci specjalistów z zakresu techniki lotniczej oraz kosmicznej. Dostarcza wiedzy – tak teoretycznej, jak i praktycznej – z zakresu konstrukcji, produkcji i eksploatacji statków powietrznych oraz kosmicznych. Wykształcenie, jakie odbierają adepci tego kierunku, bazuje na znajomości meandrów wielu dziedzin, w tym mechaniki, elektroniki, techniki mikroprocesorowej, informatyki oraz technik komputerowych, a także materiałów i technologii lotniczych.

Organizacja studiów, specjalizacjeZe względu na specyfikę kierunku, związaną między innymi z koniecznością posiadania odpowiedniego zaplecza – zarówno kadrowego, jak i technicznego – studia podjąć można jedynie na kilku uczelniach w kraju. Najbardziej znanymi jednostkami naukowymi posiadającymi w swojej ofercie edukacyjnej lotnictwo i kosmonautykę są Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego, Politechnika Warszawska oraz Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza. Studia prowadzone są na I stopniu (inżynierskim) oraz II stopniu (magisterskim). Studia inżynierskie trwają nie krócej niż 7 semestrów, z kolei magisterskie – nie krócej niż 3 semestry.

W czasie studiów wybrać należy specjalizację. Wojskowa Akademia Techniczna oferuje studentom: awionikę, samoloty i śmigłowce, napędy lotnicze, uzbrojenie lotnicze. Politechnika Rzeszowska oferuje ponadto specjalizację pilotaż, ukończenie której gwarantuje – oprócz tytułu naukowego – licencję pilota zawodowego II klasy. Aby jednak móc studiować w ramach tej specjalizacji, należy nie tylko mieć za sobą intensywne szkolenie lotnicze (nalot na samolotach i szybowcach), ale i wykazywać się pewnymi predyspozycjami zawodowymi. Równie ważnym kryterium są dobre wyniki w nauce oraz znajomość języka angielskiego.

ProgramWedług ministerialnych standardów kształcenia dla kierunku lotnictwo i kosmonautyka program studiów I stopnia obejmuje następujące przedmioty:
- matematyka;
- fizyka;
- informatyka;
- grafika inżynierska i zapis konstrukcji;
- mechanika ogólna; płynów; lotu;
- wytrzymałość materiałów i konstrukcji;
- aerodynamika;
- podstawy elektroniki; elektrotechniki; automatyki; konstrukcji maszyn;
- budowa i projektowanie obiektów latających;
- wyposażenie pokładowe;
- technologia lotnicza i kosmiczna;
- materiały lotnicze;
- eksploatacja statków latających.

Z kolei w czasie studiów II stopnia studenci będą uczestniczyć w następujących przedmiotach:
- wybrane działy matematyki;
- wybrane działy fizyki;
- metody numeryczne w budowie i eksploatacji konstrukcji lotniczych;
- teoria przetwarzania sygnałów i identyfikacji;
- optymalizacja konstrukcji lotniczych;
- zarządzanie eksploatacją obiektów latających.

Perspektywy zawodoweAbsolwenci studiów na kierunku lotnictwo i kosmonautyka znajdą zatrudnienie – w zależności od ukończonej specjalizacji – między innymi w zakładach produkujących i remontujących obiekty lotnicze i kosmonautyczne; w lotnictwie cywilnym, a także w służbach naziemnych, które eksploatują sprzęt lotniczy. Podobnie jak w przypadku innych studiów technicznych, studenci muszą liczyć się z tym, że dyplom nie zwalnia ich z konieczności dalszego rozwoju. Szkolenia i kursy, podczas których doskonali się wiedzę i umiejętności, to nieodzowny element kariery specjalistów z tej branży. Dzięki nim nie tylko uaktualniają stan wiedzy, ale i zachowują konkurencyjność na rynku pracy.

RekrutacjaKandydaci na studia z zakresu lotnictwa i kosmonautyki rekrutowani są na podstawie wyników maturalnych. Poszczególne uczelnie określają swoje własne kryteria, czyli – w praktyce – spis przedmiotów, z których wyniki przeliczane są na punkty rankingowe. Dla przykładu: Politechnika Rzeszowska uwzględnia wyniki z języka polskiego, języka obcego nowożytnego, matematyki oraz fizyki i astronomii. Politechnika Warszawska bierze pod uwagę matematykę, język obcy nowożytny i jeden przedmiot wybrany przez kandydata (do wyboru: fizyka, chemia, biologia, informatyka).

Kariera w przemyśle lotniczym, zawód pilota czy konstruktora statków kosmicznych to bez wątpienia interesująca ścieżka zawodowa. Bez wątpienia na jej wybór wpływa pasja i techniczne zacięcie, przydatne okażą się również wiara w siebie i entuzjazm. To wszystko w połączeniu z solidnym wykształceniem może się okazać gwarancją sukcesu i satysfakcji.

Red. Barbara Stachnik

Data publikacji: 02.05.2016

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Praca socjalna

Praca socjalna

Propozycja dla tych, którzy czują, że chcieliby dać światu coś od siebie. A nawet jeżeli nie cały świat skorzysta na wiedzy przyszłego przedstawiciela pomocy społecznej, to na pewno lokalne środowisko, które z pewnością ...

Sinologia (filologia chińska)

Sinologia (filologia chińska)

Chiny to w tej chwili zdecydowanie najpotężniejsza gospodarka świata. Liczne firmy i przedsiębiorstwa z Państwa Środka coraz agresywniej inwestują w Azji, Europie i obu Amerykach, a ekspansja gospodarcza pociąga za sobą za ...

Biotechnologia

Biotechnologia

Młodość, świeży i zdrowy wygląd, świetna kondycja. Oto, do czego dąży dziś większość z nas. W dobie daleko rozwiniętej medycyny oraz zaawansowanych technologii, łatwiej jest ten cel osiągnąć. Dlatego specjalista w tej dziedzinie ...

Ochrona środowiska

Ochrona środowiska

Obecnie tematem numer 1 na świecie jest środowisko naturalne i jego ochrona. Tym, którzy nadal zastanawiają się nad wyborem studiów, przedstawiamy, jeden z najbardziej obiecujących kierunków. Ochrona środowiska.

Doradztwo personalne

Doradztwo personalne

Zastanawiasz się nad Tym jaką ścieżkę kariery wybrać? W czym sprawdzisz się najlepiej? Co przyniesie Ci najwięcej satysfakcji, a przy okazji pozwoli na godny zarobek? Z pewnością. W końcu, nie bez powodu czytasz ten artyku ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Prawo pracy

Prawo pracy

Prawo pracy to dziedzina szczególnie przydatna tym, którzy na co dzień trudnią się... zatrudnianiem. Jeżeli Twoja profesja wymaga znajomości prawa pracy, a nie masz za sobą studiów prawniczych, być może rozważasz studia podyplomowe w tym zakresie. Jeśli tak, dowiedz się więcej!

więcej

Zdrowie Publiczne

Zdrowie Publiczne

Uczelnie wyższe oferują słuchaczom studia podyplomowe z zakresu zdrowia publicznego ...

więcej

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy

Bez względu na to czy pracujemy w dużej korporacji czy jednoosobowym przedsiębiorstwie, ...

więcej

Wycena nieruchomości

Wycena nieruchomości

Pracę rzeczoznawcy majątkowego, a konkretnie specjalisty w zakresie wyceny nieruchomości, ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr
Dla pierwszych 20 osób, które chcą zapisać się na studia Informatyka w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach przygotowaliśmy specjalną promocję - tylko 1300 zł za pierwszy semestr. Szczegóły w regulaminie "Bądź szybszy zyskaj więcej".

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Polska należy do grupy najbardziej zapracowanych krajów na świecie. Mł ...

więcej

Studia w Danii

Studia w Danii

W szeregu słów kojarzących się z Danią powinno się znaleźć, obok sł ...

więcej

Język francuski - TCF ( B2)

Język francuski - TCF ( B2)

Uczysz się francuskiego od pewnego czasu i nie wiesz, na jakim poziomie ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy