Kierunki Studiów - Lotnictwo i kosmonautyka

Kierunki Studiów - Lotnictwo i kosmonautyka

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Lotnictwo i kosmonautyka

Lotnictwo i kosmonautyka

Fot. www.freedigitalphotos.net

Jeśli marzysz o konstruowaniu statków kosmicznych lub karierze pilota, to z pewnością wiesz już, że dzięki studiom na kierunku lotnictwo i kosmonautyka możesz być bardzo blisko realizacji swoich marzeń. Dowiedz się więcej o tych wyjątkowych studiach!

Studia na kierunku lotnictwo i kosmonautyka to realizacja wielu dziecięcych marzeń o zdobywaniu podniebnej przestrzeni lub podróży jeszcze dalej – w kosmos. Wielu z nas wyrasta z młodzieńczych planów na przyszłość, wybierając ścieżkę zawodową zgoła inną niż wyobrażenia, które towarzyszyły nam w najmłodszych latach. Są jednak tacy, którzy wytrwale dążą ku temu, aby pasję i zawód połączyć w jedno. Kierunek lotnictwo i kosmonautyka kształci specjalistów z zakresu techniki lotniczej oraz kosmicznej. Dostarcza wiedzy – tak teoretycznej, jak i praktycznej – z zakresu konstrukcji, produkcji i eksploatacji statków powietrznych oraz kosmicznych. Wykształcenie, jakie odbierają adepci tego kierunku, bazuje na znajomości meandrów wielu dziedzin, w tym mechaniki, elektroniki, techniki mikroprocesorowej, informatyki oraz technik komputerowych, a także materiałów i technologii lotniczych.

Organizacja studiów, specjalizacjeZe względu na specyfikę kierunku, związaną między innymi z koniecznością posiadania odpowiedniego zaplecza – zarówno kadrowego, jak i technicznego – studia podjąć można jedynie na kilku uczelniach w kraju. Najbardziej znanymi jednostkami naukowymi posiadającymi w swojej ofercie edukacyjnej lotnictwo i kosmonautykę są Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego, Politechnika Warszawska oraz Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza. Studia prowadzone są na I stopniu (inżynierskim) oraz II stopniu (magisterskim). Studia inżynierskie trwają nie krócej niż 7 semestrów, z kolei magisterskie – nie krócej niż 3 semestry.

W czasie studiów wybrać należy specjalizację. Wojskowa Akademia Techniczna oferuje studentom: awionikę, samoloty i śmigłowce, napędy lotnicze, uzbrojenie lotnicze. Politechnika Rzeszowska oferuje ponadto specjalizację pilotaż, ukończenie której gwarantuje – oprócz tytułu naukowego – licencję pilota zawodowego II klasy. Aby jednak móc studiować w ramach tej specjalizacji, należy nie tylko mieć za sobą intensywne szkolenie lotnicze (nalot na samolotach i szybowcach), ale i wykazywać się pewnymi predyspozycjami zawodowymi. Równie ważnym kryterium są dobre wyniki w nauce oraz znajomość języka angielskiego.

ProgramWedług ministerialnych standardów kształcenia dla kierunku lotnictwo i kosmonautyka program studiów I stopnia obejmuje następujące przedmioty:
- matematyka;
- fizyka;
- informatyka;
- grafika inżynierska i zapis konstrukcji;
- mechanika ogólna; płynów; lotu;
- wytrzymałość materiałów i konstrukcji;
- aerodynamika;
- podstawy elektroniki; elektrotechniki; automatyki; konstrukcji maszyn;
- budowa i projektowanie obiektów latających;
- wyposażenie pokładowe;
- technologia lotnicza i kosmiczna;
- materiały lotnicze;
- eksploatacja statków latających.

Z kolei w czasie studiów II stopnia studenci będą uczestniczyć w następujących przedmiotach:
- wybrane działy matematyki;
- wybrane działy fizyki;
- metody numeryczne w budowie i eksploatacji konstrukcji lotniczych;
- teoria przetwarzania sygnałów i identyfikacji;
- optymalizacja konstrukcji lotniczych;
- zarządzanie eksploatacją obiektów latających.

Perspektywy zawodoweAbsolwenci studiów na kierunku lotnictwo i kosmonautyka znajdą zatrudnienie – w zależności od ukończonej specjalizacji – między innymi w zakładach produkujących i remontujących obiekty lotnicze i kosmonautyczne; w lotnictwie cywilnym, a także w służbach naziemnych, które eksploatują sprzęt lotniczy. Podobnie jak w przypadku innych studiów technicznych, studenci muszą liczyć się z tym, że dyplom nie zwalnia ich z konieczności dalszego rozwoju. Szkolenia i kursy, podczas których doskonali się wiedzę i umiejętności, to nieodzowny element kariery specjalistów z tej branży. Dzięki nim nie tylko uaktualniają stan wiedzy, ale i zachowują konkurencyjność na rynku pracy.

RekrutacjaKandydaci na studia z zakresu lotnictwa i kosmonautyki rekrutowani są na podstawie wyników maturalnych. Poszczególne uczelnie określają swoje własne kryteria, czyli – w praktyce – spis przedmiotów, z których wyniki przeliczane są na punkty rankingowe. Dla przykładu: Politechnika Rzeszowska uwzględnia wyniki z języka polskiego, języka obcego nowożytnego, matematyki oraz fizyki i astronomii. Politechnika Warszawska bierze pod uwagę matematykę, język obcy nowożytny i jeden przedmiot wybrany przez kandydata (do wyboru: fizyka, chemia, biologia, informatyka).

Kariera w przemyśle lotniczym, zawód pilota czy konstruktora statków kosmicznych to bez wątpienia interesująca ścieżka zawodowa. Bez wątpienia na jej wybór wpływa pasja i techniczne zacięcie, przydatne okażą się również wiara w siebie i entuzjazm. To wszystko w połączeniu z solidnym wykształceniem może się okazać gwarancją sukcesu i satysfakcji.

Red. Barbara Stachnik

Data publikacji: 02.05.2016

Studia kierunki

Uczelnie w Poznaniu z kierunkiem malarstwo

Uczelnie w Poznaniu z kierunkiem malarstwo

Marzysz o studiach artystycznych z zakresu malarstwa? Dowiedz się już teraz, które uczelnie w Poznaniu posiadają w swojej ofercie taki kierunek studiów i sprawdź, jak wygląda rekrutacja!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Planujesz studia wojskowe na elitarnym kierunku dowodzenie? Czy wiesz, które uczelnie we Wrocławiu oferują taką ścieżkę edukacji? Mamy dla Ciebie tę informację!

więcej

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Jeśli myślisz o studiach edytorskich, już dzisiaj sprawdź, które uczelnie w Lublinie mają ten kierunek w swojej ofercie i jak przebiega rekrutacja! Te i inne informacje przygotowała dla Ciebie nasza redakcja!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Iberystyka

Iberystyka

Przyszli studenci wybierają ten kierunek z wielu powodów. Jednych urzeka gorący temperament mieszkańców Półwyspu, inni pragną poznać kulturę ojczyzny Pablo Picasso, Pedro Almodovara, Penelope Cruz czy Fernando Torresa, jeszcze i ...

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza to kierunek stworzony w odpowiedzi na realne potrzeby rynku pracy. Jesteś zainteresowany innowacyjnym programem studiów i pewnymi perspektywami zawodowymi? Dowiedz się więcej!

Biofizyka

Biofizyka

Szukasz kierunku studiów z pogranicza fizyki i biologii, który „jest skazany” na intensywny rozwój? Interesujesz się nowinkami ze świata nauki? Studiuj biofizykę!

Psychologia w biznesie

Psychologia w biznesie

„Psychologia w biznesie” to interdyscyplinarny kierunek studiów, którego punktem wyjściowym jest przekonanie, że wiedza psychologiczna znajduje zastosowanie w biznesie – i to jako najważniejszy składnik sukcesu przedsiębio ...

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Design Managment - zarządznie designem

Design Managment - zarządznie designem

Marketing, zarządzanie to dziś jedne z najbardziej obleganych kierunków. Strategia każdej firmy opiera się na tych dwóch dziedzinach. Stworzenie odpowiedniego produktu, wykreowanie go i sprzedaż to nie lada sztuka. Oto studia, które pokazują, jak to zrobić najlepiej.

więcej

Administracja samorządowa

Administracja samorządowa

Kariera w polityce to marzenie wielu młodych, zaangażowanych społecznie ludzi. ...

więcej

Grafika  komputerowa

Grafika komputerowa

Już od jakiegoś czasu mówi się, że światem rządzi reklama i internet. Dopóki będzie ...

więcej

Aranżacja wnętrz

Aranżacja wnętrz

Kierunek równie przyjemny co wymagający. Uczy praktycznych umiejętności i uzupełnia ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak wybrać właściwą drogę rozwoju zawodowego

Jak wybrać właściwą drogę rozwoju zawodowego

Nawet najbardziej skrupulatne plany kariery zawodowej mogą zostać z ...

więcej

Studia we Francji

Studia we Francji

Studia we Francji wiążą się z mnóstwem... atrakcji! Nie bez powododu prze ...

więcej

Język niemiecki – Goethe-Zertifikat C1

Język niemiecki – Goethe-Zertifikat C1

Sprichst du Deutsch? Jeśli tak, to zadbaj o to, aby znajomość języka odp ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy