Kierunki Studiów - Lotnictwo i kosmonautyka

Kierunki Studiów - Lotnictwo i kosmonautyka

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Lotnictwo i kosmonautyka

Lotnictwo i kosmonautyka

Fot. www.freedigitalphotos.net

Jeśli marzysz o konstruowaniu statków kosmicznych lub karierze pilota, to z pewnością wiesz już, że dzięki studiom na kierunku lotnictwo i kosmonautyka możesz być bardzo blisko realizacji swoich marzeń. Dowiedz się więcej o tych wyjątkowych studiach!

Studia na kierunku lotnictwo i kosmonautyka to realizacja wielu dziecięcych marzeń o zdobywaniu podniebnej przestrzeni lub podróży jeszcze dalej – w kosmos. Wielu z nas wyrasta z młodzieńczych planów na przyszłość, wybierając ścieżkę zawodową zgoła inną niż wyobrażenia, które towarzyszyły nam w najmłodszych latach. Są jednak tacy, którzy wytrwale dążą ku temu, aby pasję i zawód połączyć w jedno. Kierunek lotnictwo i kosmonautyka kształci specjalistów z zakresu techniki lotniczej oraz kosmicznej. Dostarcza wiedzy – tak teoretycznej, jak i praktycznej – z zakresu konstrukcji, produkcji i eksploatacji statków powietrznych oraz kosmicznych. Wykształcenie, jakie odbierają adepci tego kierunku, bazuje na znajomości meandrów wielu dziedzin, w tym mechaniki, elektroniki, techniki mikroprocesorowej, informatyki oraz technik komputerowych, a także materiałów i technologii lotniczych.

Organizacja studiów, specjalizacjeZe względu na specyfikę kierunku, związaną między innymi z koniecznością posiadania odpowiedniego zaplecza – zarówno kadrowego, jak i technicznego – studia podjąć można jedynie na kilku uczelniach w kraju. Najbardziej znanymi jednostkami naukowymi posiadającymi w swojej ofercie edukacyjnej lotnictwo i kosmonautykę są Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego, Politechnika Warszawska oraz Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza. Studia prowadzone są na I stopniu (inżynierskim) oraz II stopniu (magisterskim). Studia inżynierskie trwają nie krócej niż 7 semestrów, z kolei magisterskie – nie krócej niż 3 semestry.

W czasie studiów wybrać należy specjalizację. Wojskowa Akademia Techniczna oferuje studentom: awionikę, samoloty i śmigłowce, napędy lotnicze, uzbrojenie lotnicze. Politechnika Rzeszowska oferuje ponadto specjalizację pilotaż, ukończenie której gwarantuje – oprócz tytułu naukowego – licencję pilota zawodowego II klasy. Aby jednak móc studiować w ramach tej specjalizacji, należy nie tylko mieć za sobą intensywne szkolenie lotnicze (nalot na samolotach i szybowcach), ale i wykazywać się pewnymi predyspozycjami zawodowymi. Równie ważnym kryterium są dobre wyniki w nauce oraz znajomość języka angielskiego.

ProgramWedług ministerialnych standardów kształcenia dla kierunku lotnictwo i kosmonautyka program studiów I stopnia obejmuje następujące przedmioty:
- matematyka;
- fizyka;
- informatyka;
- grafika inżynierska i zapis konstrukcji;
- mechanika ogólna; płynów; lotu;
- wytrzymałość materiałów i konstrukcji;
- aerodynamika;
- podstawy elektroniki; elektrotechniki; automatyki; konstrukcji maszyn;
- budowa i projektowanie obiektów latających;
- wyposażenie pokładowe;
- technologia lotnicza i kosmiczna;
- materiały lotnicze;
- eksploatacja statków latających.

Z kolei w czasie studiów II stopnia studenci będą uczestniczyć w następujących przedmiotach:
- wybrane działy matematyki;
- wybrane działy fizyki;
- metody numeryczne w budowie i eksploatacji konstrukcji lotniczych;
- teoria przetwarzania sygnałów i identyfikacji;
- optymalizacja konstrukcji lotniczych;
- zarządzanie eksploatacją obiektów latających.

Perspektywy zawodoweAbsolwenci studiów na kierunku lotnictwo i kosmonautyka znajdą zatrudnienie – w zależności od ukończonej specjalizacji – między innymi w zakładach produkujących i remontujących obiekty lotnicze i kosmonautyczne; w lotnictwie cywilnym, a także w służbach naziemnych, które eksploatują sprzęt lotniczy. Podobnie jak w przypadku innych studiów technicznych, studenci muszą liczyć się z tym, że dyplom nie zwalnia ich z konieczności dalszego rozwoju. Szkolenia i kursy, podczas których doskonali się wiedzę i umiejętności, to nieodzowny element kariery specjalistów z tej branży. Dzięki nim nie tylko uaktualniają stan wiedzy, ale i zachowują konkurencyjność na rynku pracy.

RekrutacjaKandydaci na studia z zakresu lotnictwa i kosmonautyki rekrutowani są na podstawie wyników maturalnych. Poszczególne uczelnie określają swoje własne kryteria, czyli – w praktyce – spis przedmiotów, z których wyniki przeliczane są na punkty rankingowe. Dla przykładu: Politechnika Rzeszowska uwzględnia wyniki z języka polskiego, języka obcego nowożytnego, matematyki oraz fizyki i astronomii. Politechnika Warszawska bierze pod uwagę matematykę, język obcy nowożytny i jeden przedmiot wybrany przez kandydata (do wyboru: fizyka, chemia, biologia, informatyka).

Kariera w przemyśle lotniczym, zawód pilota czy konstruktora statków kosmicznych to bez wątpienia interesująca ścieżka zawodowa. Bez wątpienia na jej wybór wpływa pasja i techniczne zacięcie, przydatne okażą się również wiara w siebie i entuzjazm. To wszystko w połączeniu z solidnym wykształceniem może się okazać gwarancją sukcesu i satysfakcji.

Red. Barbara Stachnik

Data publikacji: 02.05.2016

Studia kierunki

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Rozważasz studia na kierunku nawigacja? Sprawdź, które uczelnie w Szczecinie oferują taki kierunek kandydatom i dowiedz się, jak przebiega rekrutacja! Takie i inne informacje znajdziesz w naszym artykule!

więcej

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Jeśli rozważasz studia teologiczne, sprawdź koniecznie, które uczelnie w Poznaniu prowadzą taki kierunek. Przygotowaliśmy dla Ciebie tę informację, ale nie tylko - także zasady rekrutacji na studia teologiczne!

więcej

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Jeśli wybierasz się na studia astronomiczne, wybierz miasto Kopernika! Już dziś sprawdź, które uczelnie w Toruniu prowadzą taki kierunek i w jaki sposób pomyślnie przejść rekrutację!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla ...

Teologia

Teologia

Rozważasz podjęcie studiów na „teologii”? Dowiedz się jak przebiega nauka na tym kierunku i co Cię czeka po studiach – czy tylko posada katechety?

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska to kierunek interdyscyplinarny – na pograniczu nauk technicznych i przyrodniczych. Jest to również, ze względu na aktualność omawianej podczas studiów tematyki, kierunek przyszłościowy. Dlaczego? Przeczytaj! ...

Handel zagraniczny

Handel zagraniczny

Marzysz o tym, by pracować w handlu zagranicznym? – Chcesz pewnie podjąć studia, które przygotują Cię do realizacji tego marzenia. Doskonałą decyzją okaże się wybór odpowiedniej, perspektywicznej specjalności.

Rolnictwo

Rolnictwo

Modernizacja rolnictwa i jego stały rozwój wymagają, aby osoby, które chcą się nim zawodowo trudnić, posiadały rozbudowane kompetencje i interdyscyplinarną wiedzę. Właśnie dlatego wiele z nich wybiera studia rolnicze I i II stop ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Turystyka i rekreacja

Turystyka i rekreacja

Studia podyplomowe z zakresu turystki i rekreacji to doskonały punkt wyjścia do zdobycia wąskiej specjalizacji zawodowej. Pracujesz w branży turystycznej lub nosisz się z zamiarem podjęcia takiej pracy? Przeczytaj, w jaki sposób podnieść swoje kwalifikacje.

więcej

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Chcesz podnieść swoje zawodowe kompetencje? Zdobyć aktualną wiedzę z zakresu rachunkowości ...

więcej

Menedżer jakości

Menedżer jakości

Swoją przyszłość zawodową wiążesz z zarządzaniem jakością? Obecne stanowisko pracy ...

więcej

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Studia podyplomowe z zakresu dyplomacji i stosunków międzynarodowych to ciekawa ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Polska należy do grupy najbardziej zapracowanych krajów na świecie. Mł ...

więcej

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Organizowany corocznie ranking najlepszych uczelni na świecie opublikował l ...

więcej

Język francuski - DALF (C2)

Język francuski - DALF (C2)

DALF C2 otwiera drzwi do nauki i pracy po francusku. Ten międzynarodowy ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy