Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Lotnictwo i kosmonautyka

Fot. www.freedigitalphotos.net


Jeśli marzysz o konstruowaniu statków kosmicznych lub karierze pilota, to z pewnością wiesz już, że dzięki studiom na kierunku lotnictwo i kosmonautyka możesz być bardzo blisko realizacji swoich marzeń. Dowiedz się więcej o tych wyjątkowych studiach!

Studia na kierunku lotnictwo i kosmonautyka to realizacja wielu dziecięcych marzeń o zdobywaniu podniebnej przestrzeni lub podróży jeszcze dalej – w kosmos. Wielu z nas wyrasta z młodzieńczych planów na przyszłość, wybierając ścieżkę zawodową zgoła inną niż wyobrażenia, które towarzyszyły nam w najmłodszych latach. Są jednak tacy, którzy wytrwale dążą ku temu, aby pasję i zawód połączyć w jedno. Kierunek lotnictwo i kosmonautyka kształci specjalistów z zakresu techniki lotniczej oraz kosmicznej. Dostarcza wiedzy – tak teoretycznej, jak i praktycznej – z zakresu konstrukcji, produkcji i eksploatacji statków powietrznych oraz kosmicznych. Wykształcenie, jakie odbierają adepci tego kierunku, bazuje na znajomości meandrów wielu dziedzin, w tym mechaniki, elektroniki, techniki mikroprocesorowej, informatyki oraz technik komputerowych, a także materiałów i technologii lotniczych.

Organizacja studiów, specjalizacjeZe względu na specyfikę kierunku, związaną między innymi z koniecznością posiadania odpowiedniego zaplecza – zarówno kadrowego, jak i technicznego – studia podjąć można jedynie na kilku uczelniach w kraju. Najbardziej znanymi jednostkami naukowymi posiadającymi w swojej ofercie edukacyjnej lotnictwo i kosmonautykę są Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego, Politechnika Warszawska oraz Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza. Studia prowadzone są na I stopniu (inżynierskim) oraz II stopniu (magisterskim). Studia inżynierskie trwają nie krócej niż 7 semestrów, z kolei magisterskie – nie krócej niż 3 semestry.

W czasie studiów wybrać należy specjalizację. Wojskowa Akademia Techniczna oferuje studentom: awionikę, samoloty i śmigłowce, napędy lotnicze, uzbrojenie lotnicze. Politechnika Rzeszowska oferuje ponadto specjalizację pilotaż, ukończenie której gwarantuje – oprócz tytułu naukowego – licencję pilota zawodowego II klasy. Aby jednak móc studiować w ramach tej specjalizacji, należy nie tylko mieć za sobą intensywne szkolenie lotnicze (nalot na samolotach i szybowcach), ale i wykazywać się pewnymi predyspozycjami zawodowymi. Równie ważnym kryterium są dobre wyniki w nauce oraz znajomość języka angielskiego.

ProgramWedług ministerialnych standardów kształcenia dla kierunku lotnictwo i kosmonautyka program studiów I stopnia obejmuje następujące przedmioty:
- matematyka;
- fizyka;
- informatyka;
- grafika inżynierska i zapis konstrukcji;
- mechanika ogólna; płynów; lotu;
- wytrzymałość materiałów i konstrukcji;
- aerodynamika;
- podstawy elektroniki; elektrotechniki; automatyki; konstrukcji maszyn;
- budowa i projektowanie obiektów latających;
- wyposażenie pokładowe;
- technologia lotnicza i kosmiczna;
- materiały lotnicze;
- eksploatacja statków latających.

Z kolei w czasie studiów II stopnia studenci będą uczestniczyć w następujących przedmiotach:
- wybrane działy matematyki;
- wybrane działy fizyki;
- metody numeryczne w budowie i eksploatacji konstrukcji lotniczych;
- teoria przetwarzania sygnałów i identyfikacji;
- optymalizacja konstrukcji lotniczych;
- zarządzanie eksploatacją obiektów latających.

Perspektywy zawodoweAbsolwenci studiów na kierunku lotnictwo i kosmonautyka znajdą zatrudnienie – w zależności od ukończonej specjalizacji – między innymi w zakładach produkujących i remontujących obiekty lotnicze i kosmonautyczne; w lotnictwie cywilnym, a także w służbach naziemnych, które eksploatują sprzęt lotniczy. Podobnie jak w przypadku innych studiów technicznych, studenci muszą liczyć się z tym, że dyplom nie zwalnia ich z konieczności dalszego rozwoju. Szkolenia i kursy, podczas których doskonali się wiedzę i umiejętności, to nieodzowny element kariery specjalistów z tej branży. Dzięki nim nie tylko uaktualniają stan wiedzy, ale i zachowują konkurencyjność na rynku pracy.

RekrutacjaKandydaci na studia z zakresu lotnictwa i kosmonautyki rekrutowani są na podstawie wyników maturalnych. Poszczególne uczelnie określają swoje własne kryteria, czyli – w praktyce – spis przedmiotów, z których wyniki przeliczane są na punkty rankingowe. Dla przykładu: Politechnika Rzeszowska uwzględnia wyniki z języka polskiego, języka obcego nowożytnego, matematyki oraz fizyki i astronomii. Politechnika Warszawska bierze pod uwagę matematykę, język obcy nowożytny i jeden przedmiot wybrany przez kandydata (do wyboru: fizyka, chemia, biologia, informatyka).

Kariera w przemyśle lotniczym, zawód pilota czy konstruktora statków kosmicznych to bez wątpienia interesująca ścieżka zawodowa. Bez wątpienia na jej wybór wpływa pasja i techniczne zacięcie, przydatne okażą się również wiara w siebie i entuzjazm. To wszystko w połączeniu z solidnym wykształceniem może się okazać gwarancją sukcesu i satysfakcji.

Red. Barbara Stachnik

Data publikacji: 30.04.2018
ikonka kierunki studiów
Kierunki studiów - artykuły