Kierunki Studiów - Lotnictwo i kosmonautyka

Kierunki Studiów - Lotnictwo i kosmonautyka

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

Lotnictwo i kosmonautyka

Lotnictwo i kosmonautyka

Fot. www.freedigitalphotos.net

Jeśli marzysz o konstruowaniu statków kosmicznych lub karierze pilota, to z pewnością wiesz już, że dzięki studiom na kierunku lotnictwo i kosmonautyka możesz być bardzo blisko realizacji swoich marzeń. Dowiedz się więcej o tych wyjątkowych studiach!

Studia na kierunku lotnictwo i kosmonautyka to realizacja wielu dziecięcych marzeń o zdobywaniu podniebnej przestrzeni lub podróży jeszcze dalej – w kosmos. Wielu z nas wyrasta z młodzieńczych planów na przyszłość, wybierając ścieżkę zawodową zgoła inną niż wyobrażenia, które towarzyszyły nam w najmłodszych latach. Są jednak tacy, którzy wytrwale dążą ku temu, aby pasję i zawód połączyć w jedno. Kierunek lotnictwo i kosmonautyka kształci specjalistów z zakresu techniki lotniczej oraz kosmicznej. Dostarcza wiedzy – tak teoretycznej, jak i praktycznej – z zakresu konstrukcji, produkcji i eksploatacji statków powietrznych oraz kosmicznych. Wykształcenie, jakie odbierają adepci tego kierunku, bazuje na znajomości meandrów wielu dziedzin, w tym mechaniki, elektroniki, techniki mikroprocesorowej, informatyki oraz technik komputerowych, a także materiałów i technologii lotniczych.

Organizacja studiów, specjalizacjeZe względu na specyfikę kierunku, związaną między innymi z koniecznością posiadania odpowiedniego zaplecza – zarówno kadrowego, jak i technicznego – studia podjąć można jedynie na kilku uczelniach w kraju. Najbardziej znanymi jednostkami naukowymi posiadającymi w swojej ofercie edukacyjnej lotnictwo i kosmonautykę są Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego, Politechnika Warszawska oraz Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza. Studia prowadzone są na I stopniu (inżynierskim) oraz II stopniu (magisterskim). Studia inżynierskie trwają nie krócej niż 7 semestrów, z kolei magisterskie – nie krócej niż 3 semestry.

W czasie studiów wybrać należy specjalizację. Wojskowa Akademia Techniczna oferuje studentom: awionikę, samoloty i śmigłowce, napędy lotnicze, uzbrojenie lotnicze. Politechnika Rzeszowska oferuje ponadto specjalizację pilotaż, ukończenie której gwarantuje – oprócz tytułu naukowego – licencję pilota zawodowego II klasy. Aby jednak móc studiować w ramach tej specjalizacji, należy nie tylko mieć za sobą intensywne szkolenie lotnicze (nalot na samolotach i szybowcach), ale i wykazywać się pewnymi predyspozycjami zawodowymi. Równie ważnym kryterium są dobre wyniki w nauce oraz znajomość języka angielskiego.

ProgramWedług ministerialnych standardów kształcenia dla kierunku lotnictwo i kosmonautyka program studiów I stopnia obejmuje następujące przedmioty:
- matematyka;
- fizyka;
- informatyka;
- grafika inżynierska i zapis konstrukcji;
- mechanika ogólna; płynów; lotu;
- wytrzymałość materiałów i konstrukcji;
- aerodynamika;
- podstawy elektroniki; elektrotechniki; automatyki; konstrukcji maszyn;
- budowa i projektowanie obiektów latających;
- wyposażenie pokładowe;
- technologia lotnicza i kosmiczna;
- materiały lotnicze;
- eksploatacja statków latających.

Z kolei w czasie studiów II stopnia studenci będą uczestniczyć w następujących przedmiotach:
- wybrane działy matematyki;
- wybrane działy fizyki;
- metody numeryczne w budowie i eksploatacji konstrukcji lotniczych;
- teoria przetwarzania sygnałów i identyfikacji;
- optymalizacja konstrukcji lotniczych;
- zarządzanie eksploatacją obiektów latających.

Perspektywy zawodoweAbsolwenci studiów na kierunku lotnictwo i kosmonautyka znajdą zatrudnienie – w zależności od ukończonej specjalizacji – między innymi w zakładach produkujących i remontujących obiekty lotnicze i kosmonautyczne; w lotnictwie cywilnym, a także w służbach naziemnych, które eksploatują sprzęt lotniczy. Podobnie jak w przypadku innych studiów technicznych, studenci muszą liczyć się z tym, że dyplom nie zwalnia ich z konieczności dalszego rozwoju. Szkolenia i kursy, podczas których doskonali się wiedzę i umiejętności, to nieodzowny element kariery specjalistów z tej branży. Dzięki nim nie tylko uaktualniają stan wiedzy, ale i zachowują konkurencyjność na rynku pracy.

RekrutacjaKandydaci na studia z zakresu lotnictwa i kosmonautyki rekrutowani są na podstawie wyników maturalnych. Poszczególne uczelnie określają swoje własne kryteria, czyli – w praktyce – spis przedmiotów, z których wyniki przeliczane są na punkty rankingowe. Dla przykładu: Politechnika Rzeszowska uwzględnia wyniki z języka polskiego, języka obcego nowożytnego, matematyki oraz fizyki i astronomii. Politechnika Warszawska bierze pod uwagę matematykę, język obcy nowożytny i jeden przedmiot wybrany przez kandydata (do wyboru: fizyka, chemia, biologia, informatyka).

Kariera w przemyśle lotniczym, zawód pilota czy konstruktora statków kosmicznych to bez wątpienia interesująca ścieżka zawodowa. Bez wątpienia na jej wybór wpływa pasja i techniczne zacięcie, przydatne okażą się również wiara w siebie i entuzjazm. To wszystko w połączeniu z solidnym wykształceniem może się okazać gwarancją sukcesu i satysfakcji.

Red. Barbara Stachnik

Data publikacji: 02.05.2016

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Praca socjalna

Praca socjalna

Propozycja dla tych, którzy czują, że chcieliby dać światu coś od siebie. A nawet jeżeli nie cały świat skorzysta na wiedzy przyszłego przedstawiciela pomocy społecznej, to na pewno lokalne środowisko, które z pewnością ...

Sinologia (filologia chińska)

Sinologia (filologia chińska)

Chiny to w tej chwili zdecydowanie najpotężniejsza gospodarka świata. Liczne firmy i przedsiębiorstwa z Państwa Środka coraz agresywniej inwestują w Azji, Europie i obu Amerykach, a ekspansja gospodarcza pociąga za sobą za ...

Biotechnologia

Biotechnologia

Młodość, świeży i zdrowy wygląd, świetna kondycja. Oto, do czego dąży dziś większość z nas. W dobie daleko rozwiniętej medycyny oraz zaawansowanych technologii, łatwiej jest ten cel osiągnąć. Dlatego specjalista w tej dziedzinie ...

Ochrona środowiska

Ochrona środowiska

Obecnie tematem numer 1 na świecie jest środowisko naturalne i jego ochrona. Tym, którzy nadal zastanawiają się nad wyborem studiów, przedstawiamy, jeden z najbardziej obiecujących kierunków. Ochrona środowiska.

Doradztwo personalne

Doradztwo personalne

Zastanawiasz się nad Tym jaką ścieżkę kariery wybrać? W czym sprawdzisz się najlepiej? Co przyniesie Ci najwięcej satysfakcji, a przy okazji pozwoli na godny zarobek? Z pewnością. W końcu, nie bez powodu czytasz ten artyku ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Doradztwo Zawodowe

Doradztwo Zawodowe

W niepewnych czasach, kiedy ludzie konsultują większość życiowych wyborów ze specjalistami w przeróżnych dziedzinach, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu… zostać jednym z takich specjalistów. Studia podyplomowe z doradztwa zawodowego mogą w tym bardzo pomóc.

więcej

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Aby poszerzyć swoje kwalifikacje i możliwości uzyskania dobrze płatnej pracy, warto ...

więcej

Fundusze Unijne

Fundusze Unijne

Studia podyplomowe z zakresu funduszy unijnych podnoszą kwalifikacje osób aplikujących ...

więcej

Prawo pracy

Prawo pracy

Prawo pracy to dziedzina szczególnie przydatna tym, którzy na co dzień trudnią ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr
Dla pierwszych 20 osób, które chcą zapisać się na studia Informatyka w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach przygotowaliśmy specjalną promocję - tylko 1300 zł za pierwszy semestr. Szczegóły w regulaminie "Bądź szybszy zyskaj więcej".

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czego boimy się w pracy?

Czego boimy się w pracy?

Praca na każdym stanowisku, niezależnie od tego czy ją lubimy, wi ...

więcej

Studia w Niemczech

Studia w Niemczech

Studia w Niemczech to szansa na solidne wykształcenie, cenione na ...

więcej

Jezyk holenderski - CNaVT

Jezyk holenderski - CNaVT

Certyfikat z języka holenderskiego to przysłowiowy As w rękawie. Zn ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy