Kierunki Studiów - Kulturoznawstwo

Kierunki Studiów - Kulturoznawstwo

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

Kulturoznawstwo

Kulturoznawstwo

For. www.freedigitalphotos.net

Kulturoznawstwo to kierunek dla ludzi aktywnie zainteresowanych kulturą i jej przejawami. Ciekawość świata i głód wiedzy w zestawieniu z urozmaiconym, interesującym programem studiów zaowocuje solidnym humanistycznym wykształceniem.

Mianem „kulturoznawstwo” określa się zwyczajowo albo teoretyczną (najczęściej filozoficzną) refleksję o kulturze, albo interdyscyplinarne studia humanistyczne skoncentrowane na rozmaitych formach kultury zarówno – tak zwanej – wysokiej, jak i masowej czy popularnej. Kulturoznawstwo, jako kierunek studiów, wykorzystuje dorobek wielu dyscyplin, co znajduje odzwierciedlenie w urozmaiconym programie nauczania. Standardy kształcenia na tym kierunku jasno określają kwalifikacje absolwenta – obejmują one między innymi podstawową wiedzę na temat zagadnień społecznych, ale także prawnych czy ekonomicznych oraz – przede wszystkim – umiejętność analizy przejawów kultury tak w skali regionalnej, jak i globalnej; tak w skali lokalnej, jak i w państwowej.

Dla kogo te studia?Dobry kulturoznawca powinien być zatem ciekawy świata i otwarty. Bez wątpienia powinien również orientować się po trosze w bieżących wydarzeniach kulturalnych, interesować się – chociażby ogólnie – wieloma obszarami kultury. Mitem jest jednak, że w kręgu zainteresowań kulturoznawcy znajdują się jedynie przejawy kultury wysokiej. Równie wartościowe okaże się także zainteresowanie współczesną sztuką audiowizualną, komiksem czy współczesną sztuką . Ważne jest jednak, aby pasji studenta towarzyszyła wspomniana już refleksja kulturoznawcza. Czego jeszcze oczekuje się od kandydatów na studia kulturoznawcze? Oprócz humanistycznego zacięcia oraz zainteresowania szeroko rozumianą kulturą także gotowości do samodzielnej pracy i komunikatywności.

Organizacja studiów, specjalnościKulturoznawstwo studiować można w trybie stacjonarnym, a więc dziennie, oraz w trybie niestacjonarnym, a więc zaocznie lub wieczorowo. Studia prowadzone są dwustopniowo: na I (licencjackim) oraz na II (magisterskim) stopniu. Studenci mają możliwość wyboru specjalności – najczęściej już podczas rekrutacji na studia.

Oto przykładowe specjalności oferowane studentom:
- zarządzanie kulturą i mediami;
- nowe media i komunikacja międzykulturowa;
- kultura nowych mediów;
- kultura popularna;
- komunikacja wizualna i projektowanie graficzne;
- komunikacja i media;
- produkcja i realizacja muzyki;
- medialno-aktorska;
- globalizacja, lokalność, rynek;
- krytyka artystyczna;
- kultura i wizerunek regionu;
- performance – sztuka rozwoju;
- społeczne obrazy przeszłości;
- antropologiczno-socjologiczna;
- teatrologia i filmoznawstwo;
- judaistyka;
- antropologiczno-folklorystyczna;
- porównawcze studia cywilizacji;
- rosjoznawstwo/ukrainoznawstwo itp.
i inne.

Studenci mogą zatem specjalizować się z rozmaitych obszarów kultury, dopasowując w ten sposób program studiów do swoich zainteresowań oraz planów na zawodową przyszłość. Ukończenie danej specjalności w pewnym sensie predestynuje także do pracy w określonym „sektorze” kultury, nie powinno jednak w żadnym wypadku ograniczać zainteresowań studenta. Decydując się na studia na kierunku kulturoznawstwo, a szczególnie wybierając specjalizację, warto zatem sprecyzować swoje zainteresowania i w ten sposób wyznaczyć poniekąd swoją zawodową ścieżkę.

Program studiówProgram studiów obejmuje przedmioty podstawowe oraz kierunkowe. W ramach przedmiotów podstawowych studenci studiów I stopnia poznają spojrzenie na kulturę z perspektywy różnych dyscyplin naukowych (wiedza o komunikacji, aksjologia, semiologia, socjologia kultury) oraz filozoficzne i metodologiczne podstawy kulturoznawstwa (historia filozofii, filozofia współczesnej humanistyki, metodologia badań kulturoznawczych), a także zdobędą wiedzę o sztuce, literaturze, teatrze, filmie i nowych mediach.

Przedmioty kierunkowe obejmują treści kształcenia w zakresie teoretycznych podstaw wiedzy o kulturze (na przykład: historia kultury i cywilizacji, historia myśli o kulturze), cech współczesnej kultury audiowizualnej oraz instytucji kultury i zarządzania nimi. Studenci studiów II stopnia – w ramach treści podstawowych – zgłębią meandry filozofii kultury i estetyki oraz – w ramach treści kierunkowych – antropologii i metod badań kulturoznawczych. Ponadto obowiązkowym elementem programu studiów I stopnia są praktyki studenckie.

Perspektywy zawodoweWybierając studia na kierunku kulturoznawstwo, warto pamiętać, że nie są to studia zawodowe (a więc nie przygotowują do pełnienia profesji kulturoznawcy, bo tę trudno nawet zdefiniować). Mimo to kompetencje zdobyte podczas studiów – między innymi ogólna wiedza o przejawach kultury, czy humanistyczna sprawność intelektualna – przydadzą się z pewnością na rynku pracy. Absolwenci kulturoznawstwa znajdą zatrudnienie nie tylko w instytucjach kultury (w sektorze państwowym, prywatnym czy NGO), ale i w instytucjach artystycznych, jednostkach naukowo-badawczych, w szeroko pojętych mediach (tradycyjnych, jak również internetowych), instytucjach edukacyjnych oraz upowszechniających kulturę, agencjach reklamowych i marketingowych. Ci absolwenci, którzy zdobędą także przygotowanie nauczycielskie, mogą również pracować jako nauczyciele wiedzy o kulturze.

RekrutacjaRekrutacja na kulturoznawstwo różni się na poszczególnych uczelniach, a także w zależności od oferowanych specjalności. Podstawą rekrutacji na studia I stopnia są jednak wyniki egzaminów maturalnych z języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, wiedzy o kulturze, historii czy filozofii. Brane są pod uwagę również wyniki egzaminów z języków obcych nowożytnych. Studia II stopnia przeznaczone są z reguły dla absolwentów kierunków humanistycznych, społecznych i artystycznych. Postępowanie kwalifikacyjne obejmuje zazwyczaj konkurs dyplomów (liczy się między innymi średnia uzyskaną podczas studiów I stopnia).

Studia na kierunku kulturoznawstwo to z pewnością dobry wybór – pod warunkiem, że jest on dyktowany prawdziwą ciekawością świata. Aktywna postawa studencka, pasja i chęć zgłębiania wiedzy nie tylko zaowocuje dyplomem, ale i przygotuje do pracy w zawodach wymagających otwartości umysłu, gwarantując jednocześnie solidne humanistyczne podstawy – tak pożądane przez pracodawców w wielu branżach.

Red. B. StachnikData publikacji: 06.06.2016

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Kulturoznawstwo i kierunki pokrewne

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi

Akademia Ignatianum w Krakowie

Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie

Collegium Polonicum w Słubicach Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Polski Uniwersytet Wirtualny

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych

Społeczna Akademia Nauk w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego

pokaż więcej >>

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Praca socjalna

Praca socjalna

Propozycja dla tych, którzy czują, że chcieliby dać światu coś od siebie. A nawet jeżeli nie cały świat skorzysta na wiedzy przyszłego przedstawiciela pomocy społecznej, to na pewno lokalne środowisko, które z pewnością ...

Sinologia (filologia chińska)

Sinologia (filologia chińska)

Chiny to w tej chwili zdecydowanie najpotężniejsza gospodarka świata. Liczne firmy i przedsiębiorstwa z Państwa Środka coraz agresywniej inwestują w Azji, Europie i obu Amerykach, a ekspansja gospodarcza pociąga za sobą za ...

Biotechnologia

Biotechnologia

Młodość, świeży i zdrowy wygląd, świetna kondycja. Oto, do czego dąży dziś większość z nas. W dobie daleko rozwiniętej medycyny oraz zaawansowanych technologii, łatwiej jest ten cel osiągnąć. Dlatego specjalista w tej dziedzinie ...

Ochrona środowiska

Ochrona środowiska

Obecnie tematem numer 1 na świecie jest środowisko naturalne i jego ochrona. Tym, którzy nadal zastanawiają się nad wyborem studiów, przedstawiamy, jeden z najbardziej obiecujących kierunków. Ochrona środowiska.

Doradztwo personalne

Doradztwo personalne

Zastanawiasz się nad Tym jaką ścieżkę kariery wybrać? W czym sprawdzisz się najlepiej? Co przyniesie Ci najwięcej satysfakcji, a przy okazji pozwoli na godny zarobek? Z pewnością. W końcu, nie bez powodu czytasz ten artyku ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Doradztwo Zawodowe

Doradztwo Zawodowe

W niepewnych czasach, kiedy ludzie konsultują większość życiowych wyborów ze specjalistami w przeróżnych dziedzinach, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu… zostać jednym z takich specjalistów. Studia podyplomowe z doradztwa zawodowego mogą w tym bardzo pomóc.

więcej

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Aby poszerzyć swoje kwalifikacje i możliwości uzyskania dobrze płatnej pracy, warto ...

więcej

Fundusze Unijne

Fundusze Unijne

Studia podyplomowe z zakresu funduszy unijnych podnoszą kwalifikacje osób aplikujących ...

więcej

Prawo pracy

Prawo pracy

Prawo pracy to dziedzina szczególnie przydatna tym, którzy na co dzień trudnią ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr
Dla pierwszych 20 osób, które chcą zapisać się na studia Informatyka w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach przygotowaliśmy specjalną promocję - tylko 1300 zł za pierwszy semestr. Szczegóły w regulaminie "Bądź szybszy zyskaj więcej".

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czego boimy się w pracy?

Czego boimy się w pracy?

Praca na każdym stanowisku, niezależnie od tego czy ją lubimy, wi ...

więcej

Studia w Niemczech

Studia w Niemczech

Studia w Niemczech to szansa na solidne wykształcenie, cenione na ...

więcej

Jezyk holenderski - CNaVT

Jezyk holenderski - CNaVT

Certyfikat z języka holenderskiego to przysłowiowy As w rękawie. Zn ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy