Kierunki Studiów - Kierunek lekarski

Kierunki Studiów - Kierunek lekarski

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Kierunek lekarski

Kierunek lekarski

Fot.: http://www.freedigitalphotos.net

Kierunek lekarski w pigułce – zdobądź najważniejsze informacje! Program studiów, rekrutacja, predyspozycje i przeciwwskazania do studiowania, perspektywy zawodowe – wszystko to opisaliśmy z myślą o zainteresowanych studiami na tym kierunku.

Kierunek lekarski to jeden z najbardziej popularnych kierunków studiów, a uczelnie medyczne co roku przeżywają prawdziwe oblężenie. Kandydatów nie odstrasza ani to, że studia są długie, ani że wymagające. Także praca w zawodzie lekarza bywa nieraz trudna i wyczerpująca. Żeby jednak móc pracować jako lekarz, trzeba najpierw uzyskać odpowiednie kwalifikacje – na samym początku ukończyć studia na kierunku lekarskim. Dowiedzmy się o nich trochę więcej...

Jednolite, magisterskie. Sześcioletnie? – Organizacja studiówStudia na kierunku lekarskim trwają 6 lat i prowadzone są w formie jednolitych studiów magisterskich, co stanowi wyjątek od Deklaracji Bolońskiej. Kierunek lekarski studiować można na publicznych uczelniach medycznych (znajduje się ich w Polsce kilkanaście) – dziennie lub wieczorowo. Po ukończeniu studiów uzyskuje się tytuł lekarza.

Na tym jednak nie koniec drogi – absolwenci będą musieli odbyć po studiach staż podyplomowy, nie krótszy niż 12 miesięcy. Podczas stażu młodzi lekarze wykonują swoje obowiązki zawodowe na podstawie ograniczonego prawa do wykonywania zawodu lekarza. Aby zdobyć pełne uprawnienia, muszą zdać Lekarski Egzamin Państwowy. Następnym etapem jest otwarcie specjalizacji (do wyboru spośród kilkunastu możliwych), w ramach której zaliczyć należy zajęcia teoretyczne i praktyczne, a także wykonywać zabiegi, uczestniczyć w dyżurach itp. Specjalizację wieńczy Państwowy Egzamin Specjalizacyjny (przygotowanie do niego trwa od 2 do 6 lat).

Predyspozycje i przeciwwskazania do podjęcia studiów na kierunku lekarskimPraca lekarza jest niezwykle ważna, jej przedmiotem jest bowiem zdrowie i życie pacjentów. Przyszły lekarz powinien być zatem osobą odpowiedzialną i sumienną, wykonującą swoje zawodowe obowiązki z prawdziwym zaangażowaniem. Niezwykle istotną rolę w pracy lekarza odgrywa empatia odczuwana względem pacjenta i jego problemów. Empatii towarzyszyć powinna odporność psychiczna i umiejętność pracy w trudnych warunkach, nierzadko z cierpiącym pacjentem. Ważną kompetencją okaże się umiejętne oddzielanie pracy i życia prywatnego – zarówno dla dobra lekarza, jak i dla dobra jego pacjentów, nie powinien on zabierać pracy do domu.

Ważna okaże się także dyskrecja – lekarz objęty jest tajemnicą lekarską wynikającą z kodeksu etyki lekarskiej. Przyszły lekarz powinien bez wątpienia z łatwością kojarzyć fakty, wykazywać zdolność logicznego myślenia, a przy tym być spostrzegawczym – jego uwadze nie powinien ujść najdrobniejszy nawet szczegół czy na pozór nieistotny objaw chorobowy. Umiejętność wyciągania wniosków i określania związków przyczynowo-skutkowych przyda się z kolei podczas stawiania diagnozy.

Student medycyny powinien mieć także dobrą pamięć – podczas studiów będzie musiał przyswoić sporą dawkę wiedzy. Niezwykle ważna jest też umiejętność szybkiego podejmowania decyzji, także w sytuacjach stresowych i pod presją czasu – o życiu pacjenta decydują nieraz minuty. Cenna będzie także gotowość do pracy w zespole, której wymaga wiele specjalizacji (np. chirurgiczna), łatwość w nawiązywaniu kontaktów i zdobywaniu zaufania pacjenta.

Przeciwwskazaniami do wykonywania zawodu lekarza są choroby psychiczne, dysfunkcje kończyn górnych lub ogólne zniekształcenia ciała, a także nosicielstwo przewlekłych chorób zakaźnych.


Program studiów, praktykiW ramach studiów na kierunku lekarskim studenci będą musieli uczestniczyć w zajęciach z następujących przedmiotów:
- biochemia z elementami chemii;
- fizjologia;
- anatomia z embriologią;
- histologia z cytofizjologią;
- pierwsza pomoc;
- genetyka z biologią molekularną;
- szkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy;
- patologia;
- patomorfologia;
- patofizjologia;
- mikrobiologia z parazytologią i immunologią;
- farmakologia;
- biofizyka medyczna;
- telemedycyna z elementami symulacji medycznej;
- etyka w medycynie;
- historia medycyny;
- wstęp do nauk klinicznych;
- socjologia medycyny;
- psychologia lekarska;
- higiena;
- laboratoryjne nauczanie czynności klinicznych;
- diagnostyka laboratoryjna;
- epidemiologia i zdrowie publiczne;
- EBM z elementami statystyki medycznej;
- choroby wewnętrzne;
- dermatologia;
- pediatria;
- ginekologia;
- chirurgia;
- radiologia;
- mikrobiologia kliniczna;
- immunologia kliniczna;
- medycyna rodzinna;
- neurologia;
- psychiatria;
- genetyka kliniczna;
- anestezjologia i intensywna terapia;
- laryngologia z propedeutyką stomatologii;
- okulistyka;
- prawo i deontologia lekarska;
- medycyna pracy;
- medycyna nuklearna;
- choroby zakaźne;
- geriatria i medycyna paliatywna;
- toksykologia;
- onkologia;
- rehabilitacja;
- medycyna sądowa;
- ortopedia;
- medycyna ratunkowa;
i inne.

Studenci kierunku lekarskiego będą musieli odbywać także coroczne praktyki wakacyjne – pielęgniarską, w zakresie lecznictwa otwartego, w zakresie chorób wewnętrznych, w zakresie pomocy doraźnej, w zakresie chirurgii ogólnej, w zakresie pediatrii, w zakresie ginekologii i położnictwa. Program zajęć uwzględnia także zajęcia z wychowania fizycznego, lektorat oraz (opcjonalnie) naukę języka łacińskiego.

Perspektywy zawodoweLekarze zatrudniani są szpitalach, publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej czy instytutach badawczych. Część lekarzy prowadzi także własną praktykę specjalistyczną (prywatne gabinety lekarskie). Większość absolwentów kierunku lekarskiego rozpoczyna swoją karierę w szpitalach miejskich, zdobywając tam specjalizację.

W zawodzie lekarza ważny jest nieustanny rozwój zawodowy – młodzi lekarze zobowiązują się do niego, składając Przyrzeczenie Lekarskie („przyrzekam [...] stale poszerzać swą wiedzę lekarską”). Lekarze mogą brać udział w branżowych kursach i szkoleniach, wielu z nich decyduje się także na studia podyplomowe z zakresu zarządzania, aby móc sprawnie kierować placówką służby zdrowia.

Rekrutacja na studia na kierunku lekarskimO jedno miejsce na kierunku lekarskim stara się zwykle kilkanaście osób, konkurencja jest zatem spora. Wymagania uczelni nie pozostawiają złudzeń – na kierunku lekarskim studiują tylko najlepsi. W procesie rekrutacji brany jest pod uwagę wynik z egzaminu maturalnego z biologii (poziom rozszerzony) oraz z jednego lub dwóch dodatkowych przedmiotów – najczęściej chemii, matematyki lub fizyki z astronomią. Szczegóły dotyczące szczegółowych zasad naboru na studia znaleźć można na stronach internetowych poszczególnych uczelni.

Red. B. Stachnik

Data publikacji: 31.10.2016

Studia kierunki

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Rozważasz studia na kierunku nawigacja? Sprawdź, które uczelnie w Szczecinie oferują taki kierunek kandydatom i dowiedz się, jak przebiega rekrutacja! Takie i inne informacje znajdziesz w naszym artykule!

więcej

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Jeśli rozważasz studia teologiczne, sprawdź koniecznie, które uczelnie w Poznaniu prowadzą taki kierunek. Przygotowaliśmy dla Ciebie tę informację, ale nie tylko - także zasady rekrutacji na studia teologiczne!

więcej

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Jeśli wybierasz się na studia astronomiczne, wybierz miasto Kopernika! Już dziś sprawdź, które uczelnie w Toruniu prowadzą taki kierunek i w jaki sposób pomyślnie przejść rekrutację!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Kierunek lekarski i kierunki pokrewne

Krakowska Akademia im. A. Frycza Modrzewskiego

Pomorski Uniwersytet Medyczny

Uniwersytet Jagielloński

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Uniwersytet Zielonogórski

Wydział Medyczny - Uniwersytet Rzeszowski

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla ...

Teologia

Teologia

Rozważasz podjęcie studiów na „teologii”? Dowiedz się jak przebiega nauka na tym kierunku i co Cię czeka po studiach – czy tylko posada katechety?

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska to kierunek interdyscyplinarny – na pograniczu nauk technicznych i przyrodniczych. Jest to również, ze względu na aktualność omawianej podczas studiów tematyki, kierunek przyszłościowy. Dlaczego? Przeczytaj! ...

Handel zagraniczny

Handel zagraniczny

Marzysz o tym, by pracować w handlu zagranicznym? – Chcesz pewnie podjąć studia, które przygotują Cię do realizacji tego marzenia. Doskonałą decyzją okaże się wybór odpowiedniej, perspektywicznej specjalności.

Rolnictwo

Rolnictwo

Modernizacja rolnictwa i jego stały rozwój wymagają, aby osoby, które chcą się nim zawodowo trudnić, posiadały rozbudowane kompetencje i interdyscyplinarną wiedzę. Właśnie dlatego wiele z nich wybiera studia rolnicze I i II stop ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Chcesz podnieść swoje zawodowe kompetencje? Zdobyć aktualną wiedzę z zakresu rachunkowości i finansów przedsiębiorstw, która pozwoli Ci podjąć interesującą, dobrze płatną pracę? A może zamierzasz ubiegać się o certyfikat księgowego? Te studia są dla Ciebie!

więcej

Menedżer jakości

Menedżer jakości

Swoją przyszłość zawodową wiążesz z zarządzaniem jakością? Obecne stanowisko pracy ...

więcej

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Studia podyplomowe z zakresu dyplomacji i stosunków międzynarodowych to ciekawa ...

więcej

Organizacja pomocy społecznej i pracy socjalnej

Organizacja pomocy społecznej i pracy socjalnej

Studia podyplomowe na kierunku „organizacja pomocy społecznej i pracy socjalnej” ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak zrobić dobre wrażenie w czasie rozmowy telefonicznej z rekruterem?

Jak zrobić dobre wrażenie w czasie rozmowy telefonicznej z rekruterem?

Oczekując na rozmowę rekrutacyjną i znając dokładny termin jej prze ...

więcej

Studia w Hiszpanii

Studia w Hiszpanii

Studiując w Hiszpanii, poznajesz nie tylko bogatą kulturę tego kr ...

więcej

Język portugalski - DAPLE

Język portugalski - DAPLE

DALPE (Diploma Avançado de Português Língua Estrangeira)to certyfikat, kt ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy