Kierunki Studiów - Japonistyka

Kierunki Studiów - Japonistyka

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Japonistyka

Japonistyka

Fot. http://www.freedigitalphotos.net

Światowa gospodarka ewoluuje, ewoluują w związku z tym lokalne rynki pracy. Być może świadomość obecnych trendów, silnie zauważalnych w ostatnich latach, jest przyczyną olbrzymiego zainteresowania maturzystów kierunkiem niezwykle orientalnym – japonistyką.

Japonistyka, inaczej japonologia, to – najkrócej mówiąc – filologia japońska, a więc dziedzina dotycząca języka japońskiego i japońskiego dorobku literackiego. Jest to kierunek popularny zwłaszcza wśród pasjonatów kultury japońskiej, którzy pragną nauczyć się języka, a w przyszłości wykorzystywać go jako narzędzie pracy, ale także wśród osób świadomych potencjału gospodarczego Japonii i wpływu, jaki wywiera na światową gospodarkę.

Japonistyczna oferta dydaktyczna polskich uczelniJaponistykę można studiować w czterech polskich ośrodkach akademickich – na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, na Uniwersytecie Warszawskim, na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczelnie te co roku odnotowują duże zainteresowanie maturzystów kierunkiem (ok. 20 osób na 1 miejsce).

Studia japonistyczne można podjąć także w prywatnych uczelniach, jednak najczęściej są to specjalizacje dla wyjściowych studiów z zakresu stosunków międzynarodowych (np. w warszawskim Collegium Civitas lub w Szkole Wyższej Prawa i Dyplomacji w Gdyni) lub studiów kulturoznawczych (np. w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych).

Wyjątkiem są studia w Wyższej Szkole Języków Obcych w Poznaniu, która była pierwszą prywatną uczelnią kształcącą filologów japońskich. Także Wyższa Szkoła Studiów Międzynarodowych w Łodzi oferuje studentom studia stricte japonistyczne z dodatkowymi modułami tematycznymi z zakresu turystyki międzynarodowej, translatorski, informatyki bądź dziennikarstwa.

Należy pamiętać o tym, że liczba godzin praktycznej nauki języka na uczelniach prywatnych bywa
z reguły znacznie okrojona. Problematyczny okazać się może także wyjazd na stypendium – uczelnie prywatne nie posiadają umów z japońskimi uniwersytetami, co znacznie utrudnia wyjazd stypendialny. Z kolei prywatne uczelnie dysponują często kontaktami z przedstawicielami świata biznesu, których nie posiadają uczelnie państwowe.

Specyfika studiówStudia japonistyczne to studia elitarne, na roku jest zwykle nie więcej niż 30 osób. Osią studiów jest praktyczna nauka języka, połączona z przyswojeniem zestawu znaków japońskich – kanji.
Egzamin z praktycznej nauki języka japońskiego to z pewnością najcięższy egzamin. Zdaje się go po każdym roku studiów, na kolejnych latach wzrasta poziom znajomości języka. Oprócz tego studenci muszą zdać egzamin m. in. z historii, religii i filozofii Japonii, z zagadnień społeczno-kulturowych, z pisma japońskiego i gramatyki.

Warto także dodać, że tak jak do innych studiów filologicznych, także do japonistyki potrzebna będzie systematyczność i samodyscyplina, a dodatkowo także odrobina zdolności manualnych, dobry słuch, pamięć wzrokowa oraz otwartość na inną kulturę.

Specjalizację wybiera się głównie spośród dwóch – językoznawczej i literaturaturoznawczej. UW oferuje z reguły także możliwość wyboru specjalizacji kulturoznawczej, nauczycielskiej i translatorski. Warto na bieżąco śledzić ofertę uczelni, gdyż może się ona zmieniać.

Poza stypendiami uczelnianymi (każdy z uniwersytetów umożliwia stypendia dla najlepszych studentów, informację o wyjazdach stypendialnych można uzyskać bezpośrednio na uczelni) japonistów dotyczy także stypendium fundowane przez Ambasadę Japonii (monbusho). Inną możliwość wyjazdu zapewnia stypendium Fundacji Japońskiej dla nauczycieli języka japońskiego. Alternatywę stanowią także stypendia Jasso.

Zawrotne tempo JaponiiJaponia fascynuje nie tylko hermetyczną, orientalną kulturą, ale również prężnym rozwojem gospodarczym. Obecnie stanowi trzecią – tuż po USA i Chinach – potęgę gospodarczą świata. Innowacyjność, nowoczesne technologie oraz efektywne metody zarządzania – wszystko to razem złożyło się na sukces Japonii.

UE dostrzegła w tym azjatyckim kraju poważnego partnera handlowego, wpływ miały na to m.in. liczne japońskie inwestycje w krajach UE, także w Polsce. Szacuje się, że na polskim rynku działa obecnie około 260 firm z japońskim kapitałem, wyspecjalizowanych głównie w wysoko rozwiniętych technologiach.

Nowe możliwości dla japonistówZmienia się zatem odpowiedź na pytanie: „Co można robić po japonistyce?”. Absolwenci japonistyki będą mogli nie tylko tłumaczyć, uczyć języka lub pracować w instytucjach odpowiedzialnych za relacje polsko-japońskie czy w dyplomacji.

Znajomość języka japońskiego pozwoli im również pracować w międzynarodowych koncernach albo w firmach outsourcingowych lub z japońskim kapitałem. Atrakcyjność języków tzw. „egzotycznych” ciągle wzrasta, ponieważ stale powstają internacjonalne projekty, w których znajomość danego języka nie wystarcza – istotne jest także obycie z realiami kulturowymi i etykietą biznesową kraju.

red. Barbara Stachnik

Data publikacji: 25.01.2016

Studia kierunki

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Rozważasz studia na kierunku nawigacja? Sprawdź, które uczelnie w Szczecinie oferują taki kierunek kandydatom i dowiedz się, jak przebiega rekrutacja! Takie i inne informacje znajdziesz w naszym artykule!

więcej

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Jeśli rozważasz studia teologiczne, sprawdź koniecznie, które uczelnie w Poznaniu prowadzą taki kierunek. Przygotowaliśmy dla Ciebie tę informację, ale nie tylko - także zasady rekrutacji na studia teologiczne!

więcej

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Jeśli wybierasz się na studia astronomiczne, wybierz miasto Kopernika! Już dziś sprawdź, które uczelnie w Toruniu prowadzą taki kierunek i w jaki sposób pomyślnie przejść rekrutację!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla ...

Teologia

Teologia

Rozważasz podjęcie studiów na „teologii”? Dowiedz się jak przebiega nauka na tym kierunku i co Cię czeka po studiach – czy tylko posada katechety?

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska to kierunek interdyscyplinarny – na pograniczu nauk technicznych i przyrodniczych. Jest to również, ze względu na aktualność omawianej podczas studiów tematyki, kierunek przyszłościowy. Dlaczego? Przeczytaj! ...

Handel zagraniczny

Handel zagraniczny

Marzysz o tym, by pracować w handlu zagranicznym? – Chcesz pewnie podjąć studia, które przygotują Cię do realizacji tego marzenia. Doskonałą decyzją okaże się wybór odpowiedniej, perspektywicznej specjalności.

Rolnictwo

Rolnictwo

Modernizacja rolnictwa i jego stały rozwój wymagają, aby osoby, które chcą się nim zawodowo trudnić, posiadały rozbudowane kompetencje i interdyscyplinarną wiedzę. Właśnie dlatego wiele z nich wybiera studia rolnicze I i II stop ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Turystyka i rekreacja

Turystyka i rekreacja

Studia podyplomowe z zakresu turystki i rekreacji to doskonały punkt wyjścia do zdobycia wąskiej specjalizacji zawodowej. Pracujesz w branży turystycznej lub nosisz się z zamiarem podjęcia takiej pracy? Przeczytaj, w jaki sposób podnieść swoje kwalifikacje.

więcej

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Chcesz podnieść swoje zawodowe kompetencje? Zdobyć aktualną wiedzę z zakresu rachunkowości ...

więcej

Menedżer jakości

Menedżer jakości

Swoją przyszłość zawodową wiążesz z zarządzaniem jakością? Obecne stanowisko pracy ...

więcej

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Studia podyplomowe z zakresu dyplomacji i stosunków międzynarodowych to ciekawa ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Polska należy do grupy najbardziej zapracowanych krajów na świecie. Mł ...

więcej

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Organizowany corocznie ranking najlepszych uczelni na świecie opublikował l ...

więcej

Język francuski - DALF (C2)

Język francuski - DALF (C2)

DALF C2 otwiera drzwi do nauki i pracy po francusku. Ten międzynarodowy ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy