Kierunki Studiów - Japonistyka

Kierunki Studiów - Japonistyka

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

Japonistyka

Japonistyka

Fot. http://www.freedigitalphotos.net

Światowa gospodarka ewoluuje, ewoluują w związku z tym lokalne rynki pracy. Być może świadomość obecnych trendów, silnie zauważalnych w ostatnich latach, jest przyczyną olbrzymiego zainteresowania maturzystów kierunkiem niezwykle orientalnym – japonistyką.

Japonistyka, inaczej japonologia, to – najkrócej mówiąc – filologia japońska, a więc dziedzina dotycząca języka japońskiego i japońskiego dorobku literackiego. Jest to kierunek popularny zwłaszcza wśród pasjonatów kultury japońskiej, którzy pragną nauczyć się języka, a w przyszłości wykorzystywać go jako narzędzie pracy, ale także wśród osób świadomych potencjału gospodarczego Japonii i wpływu, jaki wywiera na światową gospodarkę.

Japonistyczna oferta dydaktyczna polskich uczelniJaponistykę można studiować w czterech polskich ośrodkach akademickich – na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, na Uniwersytecie Warszawskim, na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczelnie te co roku odnotowują duże zainteresowanie maturzystów kierunkiem (ok. 20 osób na 1 miejsce).

Studia japonistyczne można podjąć także w prywatnych uczelniach, jednak najczęściej są to specjalizacje dla wyjściowych studiów z zakresu stosunków międzynarodowych (np. w warszawskim Collegium Civitas lub w Szkole Wyższej Prawa i Dyplomacji w Gdyni) lub studiów kulturoznawczych (np. w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych).

Wyjątkiem są studia w Wyższej Szkole Języków Obcych w Poznaniu, która była pierwszą prywatną uczelnią kształcącą filologów japońskich. Także Wyższa Szkoła Studiów Międzynarodowych w Łodzi oferuje studentom studia stricte japonistyczne z dodatkowymi modułami tematycznymi z zakresu turystyki międzynarodowej, translatorski, informatyki bądź dziennikarstwa.

Należy pamiętać o tym, że liczba godzin praktycznej nauki języka na uczelniach prywatnych bywa
z reguły znacznie okrojona. Problematyczny okazać się może także wyjazd na stypendium – uczelnie prywatne nie posiadają umów z japońskimi uniwersytetami, co znacznie utrudnia wyjazd stypendialny. Z kolei prywatne uczelnie dysponują często kontaktami z przedstawicielami świata biznesu, których nie posiadają uczelnie państwowe.

Specyfika studiówStudia japonistyczne to studia elitarne, na roku jest zwykle nie więcej niż 30 osób. Osią studiów jest praktyczna nauka języka, połączona z przyswojeniem zestawu znaków japońskich – kanji.
Egzamin z praktycznej nauki języka japońskiego to z pewnością najcięższy egzamin. Zdaje się go po każdym roku studiów, na kolejnych latach wzrasta poziom znajomości języka. Oprócz tego studenci muszą zdać egzamin m. in. z historii, religii i filozofii Japonii, z zagadnień społeczno-kulturowych, z pisma japońskiego i gramatyki.

Warto także dodać, że tak jak do innych studiów filologicznych, także do japonistyki potrzebna będzie systematyczność i samodyscyplina, a dodatkowo także odrobina zdolności manualnych, dobry słuch, pamięć wzrokowa oraz otwartość na inną kulturę.

Specjalizację wybiera się głównie spośród dwóch – językoznawczej i literaturaturoznawczej. UW oferuje z reguły także możliwość wyboru specjalizacji kulturoznawczej, nauczycielskiej i translatorski. Warto na bieżąco śledzić ofertę uczelni, gdyż może się ona zmieniać.

Poza stypendiami uczelnianymi (każdy z uniwersytetów umożliwia stypendia dla najlepszych studentów, informację o wyjazdach stypendialnych można uzyskać bezpośrednio na uczelni) japonistów dotyczy także stypendium fundowane przez Ambasadę Japonii (monbusho). Inną możliwość wyjazdu zapewnia stypendium Fundacji Japońskiej dla nauczycieli języka japońskiego. Alternatywę stanowią także stypendia Jasso.

Zawrotne tempo JaponiiJaponia fascynuje nie tylko hermetyczną, orientalną kulturą, ale również prężnym rozwojem gospodarczym. Obecnie stanowi trzecią – tuż po USA i Chinach – potęgę gospodarczą świata. Innowacyjność, nowoczesne technologie oraz efektywne metody zarządzania – wszystko to razem złożyło się na sukces Japonii.

UE dostrzegła w tym azjatyckim kraju poważnego partnera handlowego, wpływ miały na to m.in. liczne japońskie inwestycje w krajach UE, także w Polsce. Szacuje się, że na polskim rynku działa obecnie około 260 firm z japońskim kapitałem, wyspecjalizowanych głównie w wysoko rozwiniętych technologiach.

Nowe możliwości dla japonistówZmienia się zatem odpowiedź na pytanie: „Co można robić po japonistyce?”. Absolwenci japonistyki będą mogli nie tylko tłumaczyć, uczyć języka lub pracować w instytucjach odpowiedzialnych za relacje polsko-japońskie czy w dyplomacji.

Znajomość języka japońskiego pozwoli im również pracować w międzynarodowych koncernach albo w firmach outsourcingowych lub z japońskim kapitałem. Atrakcyjność języków tzw. „egzotycznych” ciągle wzrasta, ponieważ stale powstają internacjonalne projekty, w których znajomość danego języka nie wystarcza – istotne jest także obycie z realiami kulturowymi i etykietą biznesową kraju.

red. Barbara Stachnik

Data publikacji: 25.01.2016

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Praca socjalna

Praca socjalna

Propozycja dla tych, którzy czują, że chcieliby dać światu coś od siebie. A nawet jeżeli nie cały świat skorzysta na wiedzy przyszłego przedstawiciela pomocy społecznej, to na pewno lokalne środowisko, które z pewnością ...

Sinologia (filologia chińska)

Sinologia (filologia chińska)

Chiny to w tej chwili zdecydowanie najpotężniejsza gospodarka świata. Liczne firmy i przedsiębiorstwa z Państwa Środka coraz agresywniej inwestują w Azji, Europie i obu Amerykach, a ekspansja gospodarcza pociąga za sobą za ...

Biotechnologia

Biotechnologia

Młodość, świeży i zdrowy wygląd, świetna kondycja. Oto, do czego dąży dziś większość z nas. W dobie daleko rozwiniętej medycyny oraz zaawansowanych technologii, łatwiej jest ten cel osiągnąć. Dlatego specjalista w tej dziedzinie ...

Ochrona środowiska

Ochrona środowiska

Obecnie tematem numer 1 na świecie jest środowisko naturalne i jego ochrona. Tym, którzy nadal zastanawiają się nad wyborem studiów, przedstawiamy, jeden z najbardziej obiecujących kierunków. Ochrona środowiska.

Doradztwo personalne

Doradztwo personalne

Zastanawiasz się nad Tym jaką ścieżkę kariery wybrać? W czym sprawdzisz się najlepiej? Co przyniesie Ci najwięcej satysfakcji, a przy okazji pozwoli na godny zarobek? Z pewnością. W końcu, nie bez powodu czytasz ten artyku ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Doradztwo Zawodowe

Doradztwo Zawodowe

W niepewnych czasach, kiedy ludzie konsultują większość życiowych wyborów ze specjalistami w przeróżnych dziedzinach, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu… zostać jednym z takich specjalistów. Studia podyplomowe z doradztwa zawodowego mogą w tym bardzo pomóc.

więcej

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Aby poszerzyć swoje kwalifikacje i możliwości uzyskania dobrze płatnej pracy, warto ...

więcej

Fundusze Unijne

Fundusze Unijne

Studia podyplomowe z zakresu funduszy unijnych podnoszą kwalifikacje osób aplikujących ...

więcej

Prawo pracy

Prawo pracy

Prawo pracy to dziedzina szczególnie przydatna tym, którzy na co dzień trudnią ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr
Dla pierwszych 20 osób, które chcą zapisać się na studia Informatyka w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach przygotowaliśmy specjalną promocję - tylko 1300 zł za pierwszy semestr. Szczegóły w regulaminie "Bądź szybszy zyskaj więcej".

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czego boimy się w pracy?

Czego boimy się w pracy?

Praca na każdym stanowisku, niezależnie od tego czy ją lubimy, wi ...

więcej

Studia w Niemczech

Studia w Niemczech

Studia w Niemczech to szansa na solidne wykształcenie, cenione na ...

więcej

Jezyk holenderski - CNaVT

Jezyk holenderski - CNaVT

Certyfikat z języka holenderskiego to przysłowiowy As w rękawie. Zn ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy