Kierunki Studiów - Japonistyka

Kierunki Studiów - Japonistyka

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Japonistyka

Japonistyka

Fot. http://www.freedigitalphotos.net

Światowa gospodarka ewoluuje, ewoluują w związku z tym lokalne rynki pracy. Być może świadomość obecnych trendów, silnie zauważalnych w ostatnich latach, jest przyczyną olbrzymiego zainteresowania maturzystów kierunkiem niezwykle orientalnym – japonistyką.

Japonistyka, inaczej japonologia, to – najkrócej mówiąc – filologia japońska, a więc dziedzina dotycząca języka japońskiego i japońskiego dorobku literackiego. Jest to kierunek popularny zwłaszcza wśród pasjonatów kultury japońskiej, którzy pragną nauczyć się języka, a w przyszłości wykorzystywać go jako narzędzie pracy, ale także wśród osób świadomych potencjału gospodarczego Japonii i wpływu, jaki wywiera na światową gospodarkę.

Japonistyczna oferta dydaktyczna polskich uczelniJaponistykę można studiować w czterech polskich ośrodkach akademickich – na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, na Uniwersytecie Warszawskim, na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczelnie te co roku odnotowują duże zainteresowanie maturzystów kierunkiem (ok. 20 osób na 1 miejsce).

Studia japonistyczne można podjąć także w prywatnych uczelniach, jednak najczęściej są to specjalizacje dla wyjściowych studiów z zakresu stosunków międzynarodowych (np. w warszawskim Collegium Civitas lub w Szkole Wyższej Prawa i Dyplomacji w Gdyni) lub studiów kulturoznawczych (np. w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych).

Wyjątkiem są studia w Wyższej Szkole Języków Obcych w Poznaniu, która była pierwszą prywatną uczelnią kształcącą filologów japońskich. Także Wyższa Szkoła Studiów Międzynarodowych w Łodzi oferuje studentom studia stricte japonistyczne z dodatkowymi modułami tematycznymi z zakresu turystyki międzynarodowej, translatorski, informatyki bądź dziennikarstwa.

Należy pamiętać o tym, że liczba godzin praktycznej nauki języka na uczelniach prywatnych bywa
z reguły znacznie okrojona. Problematyczny okazać się może także wyjazd na stypendium – uczelnie prywatne nie posiadają umów z japońskimi uniwersytetami, co znacznie utrudnia wyjazd stypendialny. Z kolei prywatne uczelnie dysponują często kontaktami z przedstawicielami świata biznesu, których nie posiadają uczelnie państwowe.

Specyfika studiówStudia japonistyczne to studia elitarne, na roku jest zwykle nie więcej niż 30 osób. Osią studiów jest praktyczna nauka języka, połączona z przyswojeniem zestawu znaków japońskich – kanji.
Egzamin z praktycznej nauki języka japońskiego to z pewnością najcięższy egzamin. Zdaje się go po każdym roku studiów, na kolejnych latach wzrasta poziom znajomości języka. Oprócz tego studenci muszą zdać egzamin m. in. z historii, religii i filozofii Japonii, z zagadnień społeczno-kulturowych, z pisma japońskiego i gramatyki.

Warto także dodać, że tak jak do innych studiów filologicznych, także do japonistyki potrzebna będzie systematyczność i samodyscyplina, a dodatkowo także odrobina zdolności manualnych, dobry słuch, pamięć wzrokowa oraz otwartość na inną kulturę.

Specjalizację wybiera się głównie spośród dwóch – językoznawczej i literaturaturoznawczej. UW oferuje z reguły także możliwość wyboru specjalizacji kulturoznawczej, nauczycielskiej i translatorski. Warto na bieżąco śledzić ofertę uczelni, gdyż może się ona zmieniać.

Poza stypendiami uczelnianymi (każdy z uniwersytetów umożliwia stypendia dla najlepszych studentów, informację o wyjazdach stypendialnych można uzyskać bezpośrednio na uczelni) japonistów dotyczy także stypendium fundowane przez Ambasadę Japonii (monbusho). Inną możliwość wyjazdu zapewnia stypendium Fundacji Japońskiej dla nauczycieli języka japońskiego. Alternatywę stanowią także stypendia Jasso.

Zawrotne tempo JaponiiJaponia fascynuje nie tylko hermetyczną, orientalną kulturą, ale również prężnym rozwojem gospodarczym. Obecnie stanowi trzecią – tuż po USA i Chinach – potęgę gospodarczą świata. Innowacyjność, nowoczesne technologie oraz efektywne metody zarządzania – wszystko to razem złożyło się na sukces Japonii.

UE dostrzegła w tym azjatyckim kraju poważnego partnera handlowego, wpływ miały na to m.in. liczne japońskie inwestycje w krajach UE, także w Polsce. Szacuje się, że na polskim rynku działa obecnie około 260 firm z japońskim kapitałem, wyspecjalizowanych głównie w wysoko rozwiniętych technologiach.

Nowe możliwości dla japonistówZmienia się zatem odpowiedź na pytanie: „Co można robić po japonistyce?”. Absolwenci japonistyki będą mogli nie tylko tłumaczyć, uczyć języka lub pracować w instytucjach odpowiedzialnych za relacje polsko-japońskie czy w dyplomacji.

Znajomość języka japońskiego pozwoli im również pracować w międzynarodowych koncernach albo w firmach outsourcingowych lub z japońskim kapitałem. Atrakcyjność języków tzw. „egzotycznych” ciągle wzrasta, ponieważ stale powstają internacjonalne projekty, w których znajomość danego języka nie wystarcza – istotne jest także obycie z realiami kulturowymi i etykietą biznesową kraju.

red. Barbara Stachnik

Data publikacji: 25.01.2016

Studia kierunki

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Planujesz studia wojskowe na elitarnym kierunku dowodzenie? Czy wiesz, które uczelnie we Wrocławiu oferują taką ścieżkę edukacji? Mamy dla Ciebie tę informację!

więcej

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Jeśli myślisz o studiach edytorskich, już dzisiaj sprawdź, które uczelnie w Lublinie mają ten kierunek w swojej ofercie i jak przebiega rekrutacja! Te i inne informacje przygotowała dla Ciebie nasza redakcja!

więcej

Uczelnie z kierunkiem Business Management w Łodzi

Uczelnie z kierunkiem Business Management w Łodzi

Jeśli widzisz swoją przyszłość na menadżerskim stanowisku w międzynarodowej korporacji, studia Business Management świetnie Cię do tego przygotują. Dowiedz się, które uczelnie w Łodzi oferują taki kierunek i wystartuj z impetem w życie zawodowe!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Iberystyka

Iberystyka

Przyszli studenci wybierają ten kierunek z wielu powodów. Jednych urzeka gorący temperament mieszkańców Półwyspu, inni pragną poznać kulturę ojczyzny Pablo Picasso, Pedro Almodovara, Penelope Cruz czy Fernando Torresa, jeszcze i ...

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza to kierunek stworzony w odpowiedzi na realne potrzeby rynku pracy. Jesteś zainteresowany innowacyjnym programem studiów i pewnymi perspektywami zawodowymi? Dowiedz się więcej!

Biofizyka

Biofizyka

Szukasz kierunku studiów z pogranicza fizyki i biologii, który „jest skazany” na intensywny rozwój? Interesujesz się nowinkami ze świata nauki? Studiuj biofizykę!

Psychologia w biznesie

Psychologia w biznesie

„Psychologia w biznesie” to interdyscyplinarny kierunek studiów, którego punktem wyjściowym jest przekonanie, że wiedza psychologiczna znajduje zastosowanie w biznesie – i to jako najważniejszy składnik sukcesu przedsiębio ...

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Design Managment - zarządznie designem

Design Managment - zarządznie designem

Marketing, zarządzanie to dziś jedne z najbardziej obleganych kierunków. Strategia każdej firmy opiera się na tych dwóch dziedzinach. Stworzenie odpowiedniego produktu, wykreowanie go i sprzedaż to nie lada sztuka. Oto studia, które pokazują, jak to zrobić najlepiej.

więcej

Administracja samorządowa

Administracja samorządowa

Kariera w polityce to marzenie wielu młodych, zaangażowanych społecznie ludzi. ...

więcej

Grafika  komputerowa

Grafika komputerowa

Już od jakiegoś czasu mówi się, że światem rządzi reklama i internet. Dopóki będzie ...

więcej

Aranżacja wnętrz

Aranżacja wnętrz

Kierunek równie przyjemny co wymagający. Uczy praktycznych umiejętności i uzupełnia ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czy ukończenie studiów jest gwarantem zdobycia dobrej pracy?

Czy ukończenie studiów jest gwarantem zdobycia dobrej pracy?

Obserwując sytuację na rynku pracy trudno jest jednoznacznie stwierdzić cz ...

więcej

Studia we Francji

Studia we Francji

Studia we Francji wiążą się z mnóstwem... atrakcji! Nie bez powododu prze ...

więcej

Język francuski - TCF ( B2)

Język francuski - TCF ( B2)

Uczysz się francuskiego od pewnego czasu i nie wiesz, na jakim poziomie ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy