Kierunki Studiów - Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo

Kierunki Studiów - Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo

Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo

Fot. http://www.freedigitalphotos.net

Jeśli myślisz, że absolwenci informacji naukowej i bibliotekoznawstwa mają dwie możliwości: „nudna” praca w bibliotece albo zasilenie grona bezrobotnych, koniecznie przeczytaj ten artykuł! W ten sposób, być może, znajdziesz studia w sam raz dla siebie.

Studia z zakresu informacji naukowej i bibliotekoznawstwa gwarantują absolwentom gruntowne, humanistyczne wykształcenie. Co ważne, informacja naukowa i bibliotekoznawstwo to – wbrew pozorom – nie tylko studia dla bibliotekarzy; przygotowują bowiem do pracy w rozmaitych instytucjach. Ważnym aspektem tych studiów jest przecież informacja naukowa, a informacja – jak wiadomo – jest współcześnie najcenniejszym kapitałem.

Osób, które potrafią sprawnie selekcjonować, opracowywać i gromadzić informacje , potrzeba nie tylko w instytucjach kulturalnych, takich jak biblioteki. A tym, którym biblioteka kojarzy się ze stosem zakurzonych książek i z nudą, należy uzmysłowić, że współczesna biblioteka może być fascynującym i kreatywnym miejscem.

Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo – dla kogo?Jeżeli jesteś pasjonatem informacji, interesuje Cię rynek książki i rynek wydawniczy lub historia prasy, jej współczesna kondycja oraz przyszłość, a także prawo autorskie i informacyjne; jeżeli potrafisz być systematyczny i dokładny, a przy tym nie brak Ci spostrzegawczości i chęci ciągłego rozwoju, to studia z zakresu informacji naukowej i bibliotekoznawstwa mogą okazać się trafnym wyborem.

Program studiówProgram studiów na kierunku bibliotekoznawstwo i informacja naukowa obejmuje między innymi zajęcia z zakresu przedmiotów ogólnych: komunikacji społecznej i medialnej; systemów komunikowania w nauce; metod zarządzania; historii kultury; nauki o książce, bibliotece i informacji oraz czytelnictwa.

Na drugim stopniu studiów (magisterskim) studenci zostaną zaznajomieni także z tematyką społeczeństwa informacji i wiedzy, kierunków badawczych w informacji naukowej, bibliotekoznawstwie i bibliologii oraz z terminologią specjalistyczną.

Istotna będzie również wiedza kierunkowa zdobyta podczas zajęć – między innymi z analizy i opracowywania dokumentów; historii książek i bibliotek; bibliotekarstwa; społecznych kontekstów działalności biblioteczno-informacyjnej i problematyki użytkowników informacji; projektowania i oceny systemów i usług informacyjnych i bibliotecznych oraz zagadnień wydawniczych i księgarskich.

Z kolei podczas studiów magisterskich studenci zdobędą informacje na temat zarządzania i marketingu w bibliotekarstwie i praktyce informacyjnej, problematyki prawnej w działalności bibliotecznej i informacyjnej oraz etyki takiej działalności.

Ważnym aspektem tych studiów będzie wiedza dotycząca technologii informatycznej – absolwent powinien umieć tworzyć bazy danych oraz stron www. Informacja elektroniczna stanowi ważny element edukacji przyszłego absolwenta.

RekrutacjaZainteresowanie studiami na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo jest zaskakująco niewielkie, dlatego też kandydaci nie muszą obawiać się znaczącej konkurencji. Studia (I i II stopnia) podjąć można głównie na uniwersytetach – zarówno w trybie dziennym, jak i zaocznym.

Proces rekrutacji na każdej uczelni przebiega inaczej. Na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach rekrutacja na kierunek bibliotekoznawstwo i informacja naukowa przebiega na podstawie wyników z języka polskiego – zarówno z egzaminu pisemnego (poziom podstawowy lub rozszerzony), jak i ustnego, a także z drugiego przedmiotu (do wyboru język obcy lub matematyka).

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie rekrutuje z kolei na podstawie wyników z dwóch przedmiotów – języka polskiego lub matematyki oraz drugiego, dowolnie wybranego przedmiotu. Uniwersytet Warszawski bierze pod uwagę wyniki z języka polskiego, nowożytnego języka obcego oraz matematyki (poziom podstawowy lub rozszerzony). Uniwersytet Łódzki z kolei – jedynie język polski i język obcy.

Warto więc na bieżąco śledzić informacje na temat rekrutacji prowadzonej przez interesujące Cię uczelnie – różnią się one na poszczególnych szkołach wyższych. Progi punktowe, a więc minimalna ilość punktów, z którą przyjęto na studia ostatnią osobę z listy rankingowej, wynosiły:

Na UW (2011 r.) – 12, 76 punktu;
Na UJ (2011 r.) – 33 punkty.

Nawet jeśli na maturze powinie Ci się noga, możesz spróbować swoich sił na studiach z zakresu informacji naukowej i bibliotekoznawstwa – bez obaw, że o jedno miejsce walczy kilkanaście osób.

„Co jeśli nie biblioteka?”, czyli: Co można robić po informacji naukowej i bibliotekoznawstwie?Absolwent studiów z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej będzie mógł podjąć pracę w rozmaitych „branżach” – w działalności związanej z komunikacją publiczną, kulturą, edukacją, nauką oraz administracją, a także w biznesie. Miejscem pracy absolwenta może być zatem nie tylko biblioteka (choć wielu absolwentów właśnie w bibliotece chciałoby pracować), ale również jej współczesne „odmiany”, np. mediateki.


Oprócz instytucji kulturalnych tego typu absolwent studiów na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo może pracować w:

- centrum informacji naukowej, branżowej lub europejskiej;
- wydawnictwie;
- archiwum;
- księgarni;
- pracowni bibliograficznej;
- placówce wykorzystującej biblioterapię (współpraca m.in. z osobami niepełnosprawnymi);
- instytucji przetwarzającej informacje;
- ośrodkach i pracowniach prasoznawczych;
- szkolnictwie (wymagana specjalizacja nauczycielska lub kurs pedagogiczny).

Jak widać, informacja naukowa i bibliotekoznawstwo nie jest kierunkiem tylko i wyłącznie dla bibliofilów, ale także dla osób, które chcą, aby przedmiotem ich pracy zawodowej była szerokorozumiana informacja. Jej selekcjonowanie, opracowywanie i gromadzenie – także z wykrorzystaniem najnowszych technologii – może być niesamowitą przygodą.


Red. Barbara StachnikData publikacji: 18.01.2016

Studia kierunki

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Planujesz studia wojskowe na elitarnym kierunku dowodzenie? Czy wiesz, które uczelnie we Wrocławiu oferują taką ścieżkę edukacji? Mamy dla Ciebie tę informację!

więcej

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Jeśli myślisz o studiach edytorskich, już dzisiaj sprawdź, które uczelnie w Lublinie mają ten kierunek w swojej ofercie i jak przebiega rekrutacja! Te i inne informacje przygotowała dla Ciebie nasza redakcja!

więcej

Uczelnie z kierunkiem Business Management w Łodzi

Uczelnie z kierunkiem Business Management w Łodzi

Jeśli widzisz swoją przyszłość na menadżerskim stanowisku w międzynarodowej korporacji, studia Business Management świetnie Cię do tego przygotują. Dowiedz się, które uczelnie w Łodzi oferują taki kierunek i wystartuj z impetem w życie zawodowe!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo i kierunki pokrewne

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego

Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Iberystyka

Iberystyka

Przyszli studenci wybierają ten kierunek z wielu powodów. Jednych urzeka gorący temperament mieszkańców Półwyspu, inni pragną poznać kulturę ojczyzny Pablo Picasso, Pedro Almodovara, Penelope Cruz czy Fernando Torresa, jeszcze i ...

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza to kierunek stworzony w odpowiedzi na realne potrzeby rynku pracy. Jesteś zainteresowany innowacyjnym programem studiów i pewnymi perspektywami zawodowymi? Dowiedz się więcej!

Biofizyka

Biofizyka

Szukasz kierunku studiów z pogranicza fizyki i biologii, który „jest skazany” na intensywny rozwój? Interesujesz się nowinkami ze świata nauki? Studiuj biofizykę!

Psychologia w biznesie

Psychologia w biznesie

„Psychologia w biznesie” to interdyscyplinarny kierunek studiów, którego punktem wyjściowym jest przekonanie, że wiedza psychologiczna znajduje zastosowanie w biznesie – i to jako najważniejszy składnik sukcesu przedsiębio ...

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Design Managment - zarządznie designem

Design Managment - zarządznie designem

Marketing, zarządzanie to dziś jedne z najbardziej obleganych kierunków. Strategia każdej firmy opiera się na tych dwóch dziedzinach. Stworzenie odpowiedniego produktu, wykreowanie go i sprzedaż to nie lada sztuka. Oto studia, które pokazują, jak to zrobić najlepiej.

więcej

Administracja samorządowa

Administracja samorządowa

Kariera w polityce to marzenie wielu młodych, zaangażowanych społecznie ludzi. ...

więcej

Grafika  komputerowa

Grafika komputerowa

Już od jakiegoś czasu mówi się, że światem rządzi reklama i internet. Dopóki będzie ...

więcej

Aranżacja wnętrz

Aranżacja wnętrz

Kierunek równie przyjemny co wymagający. Uczy praktycznych umiejętności i uzupełnia ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czy ukończenie studiów jest gwarantem zdobycia dobrej pracy?

Czy ukończenie studiów jest gwarantem zdobycia dobrej pracy?

Obserwując sytuację na rynku pracy trudno jest jednoznacznie stwierdzić cz ...

więcej

Studia we Francji

Studia we Francji

Studia we Francji wiążą się z mnóstwem... atrakcji! Nie bez powododu prze ...

więcej

Język francuski - TCF ( B2)

Język francuski - TCF ( B2)

Uczysz się francuskiego od pewnego czasu i nie wiesz, na jakim poziomie ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy