Kierunki Studiów - Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo

Kierunki Studiów - Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo

Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo

Fot. http://www.freedigitalphotos.net

Jeśli myślisz, że absolwenci informacji naukowej i bibliotekoznawstwa mają dwie możliwości: „nudna” praca w bibliotece albo zasilenie grona bezrobotnych, koniecznie przeczytaj ten artykuł! W ten sposób, być może, znajdziesz studia w sam raz dla siebie.

Studia z zakresu informacji naukowej i bibliotekoznawstwa gwarantują absolwentom gruntowne, humanistyczne wykształcenie. Co ważne, informacja naukowa i bibliotekoznawstwo to – wbrew pozorom – nie tylko studia dla bibliotekarzy; przygotowują bowiem do pracy w rozmaitych instytucjach. Ważnym aspektem tych studiów jest przecież informacja naukowa, a informacja – jak wiadomo – jest współcześnie najcenniejszym kapitałem.

Osób, które potrafią sprawnie selekcjonować, opracowywać i gromadzić informacje , potrzeba nie tylko w instytucjach kulturalnych, takich jak biblioteki. A tym, którym biblioteka kojarzy się ze stosem zakurzonych książek i z nudą, należy uzmysłowić, że współczesna biblioteka może być fascynującym i kreatywnym miejscem.

Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo – dla kogo?Jeżeli jesteś pasjonatem informacji, interesuje Cię rynek książki i rynek wydawniczy lub historia prasy, jej współczesna kondycja oraz przyszłość, a także prawo autorskie i informacyjne; jeżeli potrafisz być systematyczny i dokładny, a przy tym nie brak Ci spostrzegawczości i chęci ciągłego rozwoju, to studia z zakresu informacji naukowej i bibliotekoznawstwa mogą okazać się trafnym wyborem.

Program studiówProgram studiów na kierunku bibliotekoznawstwo i informacja naukowa obejmuje między innymi zajęcia z zakresu przedmiotów ogólnych: komunikacji społecznej i medialnej; systemów komunikowania w nauce; metod zarządzania; historii kultury; nauki o książce, bibliotece i informacji oraz czytelnictwa.

Na drugim stopniu studiów (magisterskim) studenci zostaną zaznajomieni także z tematyką społeczeństwa informacji i wiedzy, kierunków badawczych w informacji naukowej, bibliotekoznawstwie i bibliologii oraz z terminologią specjalistyczną.

Istotna będzie również wiedza kierunkowa zdobyta podczas zajęć – między innymi z analizy i opracowywania dokumentów; historii książek i bibliotek; bibliotekarstwa; społecznych kontekstów działalności biblioteczno-informacyjnej i problematyki użytkowników informacji; projektowania i oceny systemów i usług informacyjnych i bibliotecznych oraz zagadnień wydawniczych i księgarskich.

Z kolei podczas studiów magisterskich studenci zdobędą informacje na temat zarządzania i marketingu w bibliotekarstwie i praktyce informacyjnej, problematyki prawnej w działalności bibliotecznej i informacyjnej oraz etyki takiej działalności.

Ważnym aspektem tych studiów będzie wiedza dotycząca technologii informatycznej – absolwent powinien umieć tworzyć bazy danych oraz stron www. Informacja elektroniczna stanowi ważny element edukacji przyszłego absolwenta.

RekrutacjaZainteresowanie studiami na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo jest zaskakująco niewielkie, dlatego też kandydaci nie muszą obawiać się znaczącej konkurencji. Studia (I i II stopnia) podjąć można głównie na uniwersytetach – zarówno w trybie dziennym, jak i zaocznym.

Proces rekrutacji na każdej uczelni przebiega inaczej. Na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach rekrutacja na kierunek bibliotekoznawstwo i informacja naukowa przebiega na podstawie wyników z języka polskiego – zarówno z egzaminu pisemnego (poziom podstawowy lub rozszerzony), jak i ustnego, a także z drugiego przedmiotu (do wyboru język obcy lub matematyka).

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie rekrutuje z kolei na podstawie wyników z dwóch przedmiotów – języka polskiego lub matematyki oraz drugiego, dowolnie wybranego przedmiotu. Uniwersytet Warszawski bierze pod uwagę wyniki z języka polskiego, nowożytnego języka obcego oraz matematyki (poziom podstawowy lub rozszerzony). Uniwersytet Łódzki z kolei – jedynie język polski i język obcy.

Warto więc na bieżąco śledzić informacje na temat rekrutacji prowadzonej przez interesujące Cię uczelnie – różnią się one na poszczególnych szkołach wyższych. Progi punktowe, a więc minimalna ilość punktów, z którą przyjęto na studia ostatnią osobę z listy rankingowej, wynosiły:

Na UW (2011 r.) – 12, 76 punktu;
Na UJ (2011 r.) – 33 punkty.

Nawet jeśli na maturze powinie Ci się noga, możesz spróbować swoich sił na studiach z zakresu informacji naukowej i bibliotekoznawstwa – bez obaw, że o jedno miejsce walczy kilkanaście osób.

„Co jeśli nie biblioteka?”, czyli: Co można robić po informacji naukowej i bibliotekoznawstwie?Absolwent studiów z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej będzie mógł podjąć pracę w rozmaitych „branżach” – w działalności związanej z komunikacją publiczną, kulturą, edukacją, nauką oraz administracją, a także w biznesie. Miejscem pracy absolwenta może być zatem nie tylko biblioteka (choć wielu absolwentów właśnie w bibliotece chciałoby pracować), ale również jej współczesne „odmiany”, np. mediateki.


Oprócz instytucji kulturalnych tego typu absolwent studiów na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo może pracować w:

- centrum informacji naukowej, branżowej lub europejskiej;
- wydawnictwie;
- archiwum;
- księgarni;
- pracowni bibliograficznej;
- placówce wykorzystującej biblioterapię (współpraca m.in. z osobami niepełnosprawnymi);
- instytucji przetwarzającej informacje;
- ośrodkach i pracowniach prasoznawczych;
- szkolnictwie (wymagana specjalizacja nauczycielska lub kurs pedagogiczny).

Jak widać, informacja naukowa i bibliotekoznawstwo nie jest kierunkiem tylko i wyłącznie dla bibliofilów, ale także dla osób, które chcą, aby przedmiotem ich pracy zawodowej była szerokorozumiana informacja. Jej selekcjonowanie, opracowywanie i gromadzenie – także z wykrorzystaniem najnowszych technologii – może być niesamowitą przygodą.


Red. Barbara StachnikData publikacji: 18.01.2016

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Komentarze użytkowników

uheuxumge

http://20mg-cheapesttadalafil.com/ - 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor http://20mg-cheapesttadalafil.com/

ukcosamo

http://20mg-cheapesttadalafil.com/ - 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor http://20mg-cheapesttadalafil.com/

dixosaduh

http://20mg-cheapesttadalafil.com/ - 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor http://20mg-cheapesttadalafil.com/

imagocarowa

http://20mg-cheapesttadalafil.com/ - 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor http://20mg-cheapesttadalafil.com/

Uczelnie prowadzące kierunek Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo i kierunki pokrewne

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Praca socjalna

Praca socjalna

Propozycja dla tych, którzy czują, że chcieliby dać światu coś od siebie. A nawet jeżeli nie cały świat skorzysta na wiedzy przyszłego przedstawiciela pomocy społecznej, to na pewno lokalne środowisko, które z pewnością ...

Sinologia (filologia chińska)

Sinologia (filologia chińska)

Chiny to w tej chwili zdecydowanie najpotężniejsza gospodarka świata. Liczne firmy i przedsiębiorstwa z Państwa Środka coraz agresywniej inwestują w Azji, Europie i obu Amerykach, a ekspansja gospodarcza pociąga za sobą za ...

Biotechnologia

Biotechnologia

Młodość, świeży i zdrowy wygląd, świetna kondycja. Oto, do czego dąży dziś większość z nas. W dobie daleko rozwiniętej medycyny oraz zaawansowanych technologii, łatwiej jest ten cel osiągnąć. Dlatego specjalista w tej dziedzinie ...

Ochrona środowiska

Ochrona środowiska

Obecnie tematem numer 1 na świecie jest środowisko naturalne i jego ochrona. Tym, którzy nadal zastanawiają się nad wyborem studiów, przedstawiamy, jeden z najbardziej obiecujących kierunków. Ochrona środowiska.

Doradztwo personalne

Doradztwo personalne

Zastanawiasz się nad Tym jaką ścieżkę kariery wybrać? W czym sprawdzisz się najlepiej? Co przyniesie Ci najwięcej satysfakcji, a przy okazji pozwoli na godny zarobek? Z pewnością. W końcu, nie bez powodu czytasz ten artyku ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Prawo pracy

Prawo pracy

Prawo pracy to dziedzina szczególnie przydatna tym, którzy na co dzień trudnią się... zatrudnianiem. Jeżeli Twoja profesja wymaga znajomości prawa pracy, a nie masz za sobą studiów prawniczych, być może rozważasz studia podyplomowe w tym zakresie. Jeśli tak, dowiedz się więcej!

więcej

Zdrowie Publiczne

Zdrowie Publiczne

Uczelnie wyższe oferują słuchaczom studia podyplomowe z zakresu zdrowia publicznego ...

więcej

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy

Bez względu na to czy pracujemy w dużej korporacji czy jednoosobowym przedsiębiorstwie, ...

więcej

Wycena nieruchomości

Wycena nieruchomości

Pracę rzeczoznawcy majątkowego, a konkretnie specjalisty w zakresie wyceny nieruchomości, ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr
Dla pierwszych 20 osób, które chcą zapisać się na studia Informatyka w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach przygotowaliśmy specjalną promocję - tylko 1300 zł za pierwszy semestr. Szczegóły w regulaminie "Bądź szybszy zyskaj więcej".

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Szlifuj swoje kompetencje, a znajdziesz zatrudnienie

Szlifuj swoje kompetencje, a znajdziesz zatrudnienie

Jeśli zastanawiasz się, jakie wymogi powinieneś spełnić, aby być ...

więcej

Studia w Danii

Studia w Danii

W szeregu słów kojarzących się z Danią powinno się znaleźć, obok sł ...

więcej

Język portugalski - DIPLE

Język portugalski - DIPLE

Osoby uczące się języka portugalskiego z pewnością rozpoczęły naukę ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.