Uczelnie facebook Kierunki Studiów - Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo

Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo

Fot. http://www.freedigitalphotos.net


Jeśli myślisz, że absolwenci informacji naukowej i bibliotekoznawstwa mają dwie możliwości: „nudna” praca w bibliotece albo zasilenie grona bezrobotnych, koniecznie przeczytaj ten artykuł! W ten sposób, być może, znajdziesz studia w sam raz dla siebie.

Studia z zakresu informacji naukowej i bibliotekoznawstwa gwarantują absolwentom gruntowne, humanistyczne wykształcenie. Co ważne, informacja naukowa i bibliotekoznawstwo to – wbrew pozorom – nie tylko studia dla bibliotekarzy; przygotowują bowiem do pracy w rozmaitych instytucjach. Ważnym aspektem tych studiów jest przecież informacja naukowa, a informacja – jak wiadomo – jest współcześnie najcenniejszym kapitałem.

Osób, które potrafią sprawnie selekcjonować, opracowywać i gromadzić informacje , potrzeba nie tylko w instytucjach kulturalnych, takich jak biblioteki. A tym, którym biblioteka kojarzy się ze stosem zakurzonych książek i z nudą, należy uzmysłowić, że współczesna biblioteka może być fascynującym i kreatywnym miejscem.

Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo – dla kogo?Jeżeli jesteś pasjonatem informacji, interesuje Cię rynek książki i rynek wydawniczy lub historia prasy, jej współczesna kondycja oraz przyszłość, a także prawo autorskie i informacyjne; jeżeli potrafisz być systematyczny i dokładny, a przy tym nie brak Ci spostrzegawczości i chęci ciągłego rozwoju, to studia z zakresu informacji naukowej i bibliotekoznawstwa mogą okazać się trafnym wyborem.

Program studiówProgram studiów na kierunku bibliotekoznawstwo i informacja naukowa obejmuje między innymi zajęcia z zakresu przedmiotów ogólnych: komunikacji społecznej i medialnej; systemów komunikowania w nauce; metod zarządzania; historii kultury; nauki o książce, bibliotece i informacji oraz czytelnictwa.

Na drugim stopniu studiów (magisterskim) studenci zostaną zaznajomieni także z tematyką społeczeństwa informacji i wiedzy, kierunków badawczych w informacji naukowej, bibliotekoznawstwie i bibliologii oraz z terminologią specjalistyczną.

Istotna będzie również wiedza kierunkowa zdobyta podczas zajęć – między innymi z analizy i opracowywania dokumentów; historii książek i bibliotek; bibliotekarstwa; społecznych kontekstów działalności biblioteczno-informacyjnej i problematyki użytkowników informacji; projektowania i oceny systemów i usług informacyjnych i bibliotecznych oraz zagadnień wydawniczych i księgarskich.

Z kolei podczas studiów magisterskich studenci zdobędą informacje na temat zarządzania i marketingu w bibliotekarstwie i praktyce informacyjnej, problematyki prawnej w działalności bibliotecznej i informacyjnej oraz etyki takiej działalności.

Ważnym aspektem tych studiów będzie wiedza dotycząca technologii informatycznej – absolwent powinien umieć tworzyć bazy danych oraz stron www. Informacja elektroniczna stanowi ważny element edukacji przyszłego absolwenta.

RekrutacjaZainteresowanie studiami na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo jest zaskakująco niewielkie, dlatego też kandydaci nie muszą obawiać się znaczącej konkurencji. Studia (I i II stopnia) podjąć można głównie na uniwersytetach – zarówno w trybie dziennym, jak i zaocznym.

Proces rekrutacji na każdej uczelni przebiega inaczej. Na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach rekrutacja na kierunek bibliotekoznawstwo i informacja naukowa przebiega na podstawie wyników z języka polskiego – zarówno z egzaminu pisemnego (poziom podstawowy lub rozszerzony), jak i ustnego, a także z drugiego przedmiotu (do wyboru język obcy lub matematyka).

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie rekrutuje z kolei na podstawie wyników z dwóch przedmiotów – języka polskiego lub matematyki oraz drugiego, dowolnie wybranego przedmiotu. Uniwersytet Warszawski bierze pod uwagę wyniki z języka polskiego, nowożytnego języka obcego oraz matematyki (poziom podstawowy lub rozszerzony). Uniwersytet Łódzki z kolei – jedynie język polski i język obcy.

Warto więc na bieżąco śledzić informacje na temat rekrutacji prowadzonej przez interesujące Cię uczelnie – różnią się one na poszczególnych szkołach wyższych. Progi punktowe, a więc minimalna ilość punktów, z którą przyjęto na studia ostatnią osobę z listy rankingowej, wynosiły:

Na UW (2011 r.) – 12, 76 punktu;
Na UJ (2011 r.) – 33 punkty.

Nawet jeśli na maturze powinie Ci się noga, możesz spróbować swoich sił na studiach z zakresu informacji naukowej i bibliotekoznawstwa – bez obaw, że o jedno miejsce walczy kilkanaście osób.

„Co jeśli nie biblioteka?”, czyli: Co można robić po informacji naukowej i bibliotekoznawstwie?Absolwent studiów z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej będzie mógł podjąć pracę w rozmaitych „branżach” – w działalności związanej z komunikacją publiczną, kulturą, edukacją, nauką oraz administracją, a także w biznesie. Miejscem pracy absolwenta może być zatem nie tylko biblioteka (choć wielu absolwentów właśnie w bibliotece chciałoby pracować), ale również jej współczesne „odmiany”, np. mediateki.


Oprócz instytucji kulturalnych tego typu absolwent studiów na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo może pracować w:

- centrum informacji naukowej, branżowej lub europejskiej;
- wydawnictwie;
- archiwum;
- księgarni;
- pracowni bibliograficznej;
- placówce wykorzystującej biblioterapię (współpraca m.in. z osobami niepełnosprawnymi);
- instytucji przetwarzającej informacje;
- ośrodkach i pracowniach prasoznawczych;
- szkolnictwie (wymagana specjalizacja nauczycielska lub kurs pedagogiczny).

Jak widać, informacja naukowa i bibliotekoznawstwo nie jest kierunkiem tylko i wyłącznie dla bibliofilów, ale także dla osób, które chcą, aby przedmiotem ich pracy zawodowej była szerokorozumiana informacja. Jej selekcjonowanie, opracowywanie i gromadzenie – także z wykrorzystaniem najnowszych technologii – może być niesamowitą przygodą.


Red. Barbara Stachnik


Data publikacji: 08.01.2018

kierunki studiów – artykuły

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Zamknij