Kierunki Studiów - Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo

Kierunki Studiów - Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo

Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo

Fot. http://www.freedigitalphotos.net

Jeśli myślisz, że absolwenci informacji naukowej i bibliotekoznawstwa mają dwie możliwości: „nudna” praca w bibliotece albo zasilenie grona bezrobotnych, koniecznie przeczytaj ten artykuł! W ten sposób, być może, znajdziesz studia w sam raz dla siebie.

Studia z zakresu informacji naukowej i bibliotekoznawstwa gwarantują absolwentom gruntowne, humanistyczne wykształcenie. Co ważne, informacja naukowa i bibliotekoznawstwo to – wbrew pozorom – nie tylko studia dla bibliotekarzy; przygotowują bowiem do pracy w rozmaitych instytucjach. Ważnym aspektem tych studiów jest przecież informacja naukowa, a informacja – jak wiadomo – jest współcześnie najcenniejszym kapitałem.

Osób, które potrafią sprawnie selekcjonować, opracowywać i gromadzić informacje , potrzeba nie tylko w instytucjach kulturalnych, takich jak biblioteki. A tym, którym biblioteka kojarzy się ze stosem zakurzonych książek i z nudą, należy uzmysłowić, że współczesna biblioteka może być fascynującym i kreatywnym miejscem.

Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo – dla kogo?Jeżeli jesteś pasjonatem informacji, interesuje Cię rynek książki i rynek wydawniczy lub historia prasy, jej współczesna kondycja oraz przyszłość, a także prawo autorskie i informacyjne; jeżeli potrafisz być systematyczny i dokładny, a przy tym nie brak Ci spostrzegawczości i chęci ciągłego rozwoju, to studia z zakresu informacji naukowej i bibliotekoznawstwa mogą okazać się trafnym wyborem.

Program studiówProgram studiów na kierunku bibliotekoznawstwo i informacja naukowa obejmuje między innymi zajęcia z zakresu przedmiotów ogólnych: komunikacji społecznej i medialnej; systemów komunikowania w nauce; metod zarządzania; historii kultury; nauki o książce, bibliotece i informacji oraz czytelnictwa.

Na drugim stopniu studiów (magisterskim) studenci zostaną zaznajomieni także z tematyką społeczeństwa informacji i wiedzy, kierunków badawczych w informacji naukowej, bibliotekoznawstwie i bibliologii oraz z terminologią specjalistyczną.

Istotna będzie również wiedza kierunkowa zdobyta podczas zajęć – między innymi z analizy i opracowywania dokumentów; historii książek i bibliotek; bibliotekarstwa; społecznych kontekstów działalności biblioteczno-informacyjnej i problematyki użytkowników informacji; projektowania i oceny systemów i usług informacyjnych i bibliotecznych oraz zagadnień wydawniczych i księgarskich.

Z kolei podczas studiów magisterskich studenci zdobędą informacje na temat zarządzania i marketingu w bibliotekarstwie i praktyce informacyjnej, problematyki prawnej w działalności bibliotecznej i informacyjnej oraz etyki takiej działalności.

Ważnym aspektem tych studiów będzie wiedza dotycząca technologii informatycznej – absolwent powinien umieć tworzyć bazy danych oraz stron www. Informacja elektroniczna stanowi ważny element edukacji przyszłego absolwenta.

RekrutacjaZainteresowanie studiami na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo jest zaskakująco niewielkie, dlatego też kandydaci nie muszą obawiać się znaczącej konkurencji. Studia (I i II stopnia) podjąć można głównie na uniwersytetach – zarówno w trybie dziennym, jak i zaocznym.

Proces rekrutacji na każdej uczelni przebiega inaczej. Na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach rekrutacja na kierunek bibliotekoznawstwo i informacja naukowa przebiega na podstawie wyników z języka polskiego – zarówno z egzaminu pisemnego (poziom podstawowy lub rozszerzony), jak i ustnego, a także z drugiego przedmiotu (do wyboru język obcy lub matematyka).

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie rekrutuje z kolei na podstawie wyników z dwóch przedmiotów – języka polskiego lub matematyki oraz drugiego, dowolnie wybranego przedmiotu. Uniwersytet Warszawski bierze pod uwagę wyniki z języka polskiego, nowożytnego języka obcego oraz matematyki (poziom podstawowy lub rozszerzony). Uniwersytet Łódzki z kolei – jedynie język polski i język obcy.

Warto więc na bieżąco śledzić informacje na temat rekrutacji prowadzonej przez interesujące Cię uczelnie – różnią się one na poszczególnych szkołach wyższych. Progi punktowe, a więc minimalna ilość punktów, z którą przyjęto na studia ostatnią osobę z listy rankingowej, wynosiły:

Na UW (2011 r.) – 12, 76 punktu;
Na UJ (2011 r.) – 33 punkty.

Nawet jeśli na maturze powinie Ci się noga, możesz spróbować swoich sił na studiach z zakresu informacji naukowej i bibliotekoznawstwa – bez obaw, że o jedno miejsce walczy kilkanaście osób.

„Co jeśli nie biblioteka?”, czyli: Co można robić po informacji naukowej i bibliotekoznawstwie?Absolwent studiów z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej będzie mógł podjąć pracę w rozmaitych „branżach” – w działalności związanej z komunikacją publiczną, kulturą, edukacją, nauką oraz administracją, a także w biznesie. Miejscem pracy absolwenta może być zatem nie tylko biblioteka (choć wielu absolwentów właśnie w bibliotece chciałoby pracować), ale również jej współczesne „odmiany”, np. mediateki.


Oprócz instytucji kulturalnych tego typu absolwent studiów na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo może pracować w:

- centrum informacji naukowej, branżowej lub europejskiej;
- wydawnictwie;
- archiwum;
- księgarni;
- pracowni bibliograficznej;
- placówce wykorzystującej biblioterapię (współpraca m.in. z osobami niepełnosprawnymi);
- instytucji przetwarzającej informacje;
- ośrodkach i pracowniach prasoznawczych;
- szkolnictwie (wymagana specjalizacja nauczycielska lub kurs pedagogiczny).

Jak widać, informacja naukowa i bibliotekoznawstwo nie jest kierunkiem tylko i wyłącznie dla bibliofilów, ale także dla osób, które chcą, aby przedmiotem ich pracy zawodowej była szerokorozumiana informacja. Jej selekcjonowanie, opracowywanie i gromadzenie – także z wykrorzystaniem najnowszych technologii – może być niesamowitą przygodą.


Red. Barbara StachnikData publikacji: 18.01.2016

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Komentarze użytkowników

uheuxumge

http://20mg-cheapesttadalafil.com/ - 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor http://20mg-cheapesttadalafil.com/

ukcosamo

http://20mg-cheapesttadalafil.com/ - 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor http://20mg-cheapesttadalafil.com/

dixosaduh

http://20mg-cheapesttadalafil.com/ - 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor http://20mg-cheapesttadalafil.com/

imagocarowa

http://20mg-cheapesttadalafil.com/ - 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor http://20mg-cheapesttadalafil.com/

Uczelnie prowadzące kierunek Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo i kierunki pokrewne

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Praca socjalna

Praca socjalna

Propozycja dla tych, którzy czują, że chcieliby dać światu coś od siebie. A nawet jeżeli nie cały świat skorzysta na wiedzy przyszłego przedstawiciela pomocy społecznej, to na pewno lokalne środowisko, które z pewnością ...

Sinologia (filologia chińska)

Sinologia (filologia chińska)

Chiny to w tej chwili zdecydowanie najpotężniejsza gospodarka świata. Liczne firmy i przedsiębiorstwa z Państwa Środka coraz agresywniej inwestują w Azji, Europie i obu Amerykach, a ekspansja gospodarcza pociąga za sobą za ...

Biotechnologia

Biotechnologia

Młodość, świeży i zdrowy wygląd, świetna kondycja. Oto, do czego dąży dziś większość z nas. W dobie daleko rozwiniętej medycyny oraz zaawansowanych technologii, łatwiej jest ten cel osiągnąć. Dlatego specjalista w tej dziedzinie ...

Ochrona środowiska

Ochrona środowiska

Obecnie tematem numer 1 na świecie jest środowisko naturalne i jego ochrona. Tym, którzy nadal zastanawiają się nad wyborem studiów, przedstawiamy, jeden z najbardziej obiecujących kierunków. Ochrona środowiska.

Doradztwo personalne

Doradztwo personalne

Zastanawiasz się nad Tym jaką ścieżkę kariery wybrać? W czym sprawdzisz się najlepiej? Co przyniesie Ci najwięcej satysfakcji, a przy okazji pozwoli na godny zarobek? Z pewnością. W końcu, nie bez powodu czytasz ten artyku ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Doradztwo Zawodowe

Doradztwo Zawodowe

W niepewnych czasach, kiedy ludzie konsultują większość życiowych wyborów ze specjalistami w przeróżnych dziedzinach, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu… zostać jednym z takich specjalistów. Studia podyplomowe z doradztwa zawodowego mogą w tym bardzo pomóc.

więcej

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Aby poszerzyć swoje kwalifikacje i możliwości uzyskania dobrze płatnej pracy, warto ...

więcej

Fundusze Unijne

Fundusze Unijne

Studia podyplomowe z zakresu funduszy unijnych podnoszą kwalifikacje osób aplikujących ...

więcej

Prawo pracy

Prawo pracy

Prawo pracy to dziedzina szczególnie przydatna tym, którzy na co dzień trudnią ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr
Dla pierwszych 20 osób, które chcą zapisać się na studia Informatyka w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach przygotowaliśmy specjalną promocję - tylko 1300 zł za pierwszy semestr. Szczegóły w regulaminie "Bądź szybszy zyskaj więcej".

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Efektywne rozplanowanie czasu – klucz do sukcesu !

Efektywne rozplanowanie czasu – klucz do sukcesu !

W wielu miejscach pracy panuje przekonanie, że pracownik pracujący d ...

więcej

Studia we Włoszech

Studia we Włoszech

Włochy. To tu zaczęła się historia europejskich uniwersytetów, to t ...

więcej

Język angielski BEC Vantage

Język angielski BEC Vantage

Decydując się na zdawanie egzaminu certyfikatowego z języka obcego, po ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.