Kierunki Studiów - Iberystyka

Kierunki Studiów - Iberystyka

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Iberystyka

Iberystyka

Fot. http://www.freedigitalphotos.net

Przyszli studenci wybierają ten kierunek z wielu powodów. Jednych urzeka gorący temperament mieszkańców Półwyspu, inni pragną poznać kulturę ojczyzny Pablo Picasso, Pedro Almodovara, Penelope Cruz czy Fernando Torresa, jeszcze inni uwielbiają zajadać się paellą i wygrzewać na plażach Costa del Sol.

A najbardziej przekonujący jest fakt, że tylko po hiszpańsku mówi się w 20 państwach na świecie, nie wspominając o portugalskim...

Iberystyka a filologiaChoć obie nazwy często mylnie traktowane są jako synonimy, warto pamiętać, że są to dwa zupełnie odmienne kierunki, a od tego który wybierzemy zależy charakter naszych studiów.
Iberystyka jest kierunkiem kulturoznawczym. Studenci zgłębiają wiedzę z zakresu kultury, literatury oraz historii krajów Półwyspu Iberyjskiego, rozszerzając je czasem o bliskie mentalnie państwa Ameryki Łacińskiej. Iberystyka, jako przedmiot uniwersytecki, dzieli się na Hispanistykę oraz Portugalistykę. W zawiązku z tym, uczelnie dzielą ten kierunek na dwie, niepokrywające się specjalizacje. W ramach każdej z nich językiem wykładowym jest polski oraz hiszpański lub polski z portugalskim.

Absolwent filologii hiszpańskiej biegle włada językiem oraz posiada wszelkie podstawy do podjęcia pracy tłumacza lub nauczyciela. Kierunki te różnią się przede wszystkim programem oraz możliwościami jakie daje ich ukończenie. Iberystyka kładzie nacisk na stosunki międzykulturowe,
w ramach filologii studenci uczą się zasad językowych, gramatyki, uczęszczają na tak zwane translatoria, gdzie szlifują warsztat tłumacza.

¡hola, Iberystyka!Uniwersytety często oferują Iberystykę (np. Warszawski), lub filologię, jak to jest na Uniwersytecie Łódzkim, czasem udostępniają jedno i drugie (Uniwersytet Jagielloński). Uczelnie niepubliczne, natomiast, skupiają się na języku od strony praktycznej, dlatego w ich przypadku dominuje czysta filologia.

Program Iberystyki jest bardzo bogaty. Obejmuje przedmioty od najogólniejszych, np. "zarys historii filozofii", do tych najbardziej szczegółowych, jak "kino Ameryki Łacińskiej".

Dzięki temu jej absolwent posiada szerokie poglądy pozwalające mu na pracę w:
• dwujęzycznych instytucjach kultury,
• agencjach reklamowych i public relations
• firmach, przedsiębiorstwach i urzędach na terenie zarówno Polski jak i Hiszpanii czy Portugalii
• muzeach, teatrach, redakcjach.

W tym miejscu warto jest wspomnieć, że wielu polskich dziennikarzy i innych osób medialnych ukończyło ten kierunek, np. Ewa Ewart.

Jak zostać absolwentem?Na początku trzeba się dostać, a nie jest łatwo. Na jedno miejsce przypada 18 kandydatów, dla porównania o Germanistykę konkuruje trzech, co sprawia, że śmiało Iberystykę wśród kulturoznawstwa można nazwać kierunkiem ekskluzywnym.

Zasady rekrutacjiZwykle nie ma obowiązku znajomości języka, który chcemy studiować. Jednak jeżeli wcześniej uczyliśmy się np. hiszpańskiego, będzie nam znacznie łatwiej.

W trakcie rekrutacji liczą się takie przedmioty jak:
• język polski (podstawowy lub rozszerzony)
• rozszerzony język angielski
• inny rozszerzony język obcy, a najczęściej: francuski, hiszpański, rosyjski lub niemiecki
• podstawowa matematyka.


Nie samą nauką żyje student…… Iberystyki. Jego akademickie życie mija pod hasłem: „jaka kultura taka i nauka o niej”, co
w przypadku Iberystyki oznacza mnogość festiwali, wydarzeń kulturalnych i kół zainteresowań,
w ramach których młodzi mogą rozwijać swoje pasje. Nikogo nie zdziwi fakt, że stoiska Iberystyki, w trakcie dni otwartych uczelni, zawsze są najbardziej kolorowe. Dzięki międzynarodowej kadrze wykładowców na korytarzu odczuć również można latynoski temperament, który udziela się studentom i popcha ich ku takim przedsięwzięciom jak uczelniany teatr, wystawy i dni kultury latynoskiej, festiwale filmowe i taneczne.

Iberystyka jest kierunkiem, na którym nauka przez zabawę nabiera nowego znaczenia.
Data publikacji: 19.10.2015

Studia kierunki

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Rozważasz studia na kierunku nawigacja? Sprawdź, które uczelnie w Szczecinie oferują taki kierunek kandydatom i dowiedz się, jak przebiega rekrutacja! Takie i inne informacje znajdziesz w naszym artykule!

więcej

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Jeśli rozważasz studia teologiczne, sprawdź koniecznie, które uczelnie w Poznaniu prowadzą taki kierunek. Przygotowaliśmy dla Ciebie tę informację, ale nie tylko - także zasady rekrutacji na studia teologiczne!

więcej

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Jeśli wybierasz się na studia astronomiczne, wybierz miasto Kopernika! Już dziś sprawdź, które uczelnie w Toruniu prowadzą taki kierunek i w jaki sposób pomyślnie przejść rekrutację!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Iberystyka i kierunki pokrewne

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Uniwersytet SWPS

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla ...

Teologia

Teologia

Rozważasz podjęcie studiów na „teologii”? Dowiedz się jak przebiega nauka na tym kierunku i co Cię czeka po studiach – czy tylko posada katechety?

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska to kierunek interdyscyplinarny – na pograniczu nauk technicznych i przyrodniczych. Jest to również, ze względu na aktualność omawianej podczas studiów tematyki, kierunek przyszłościowy. Dlaczego? Przeczytaj! ...

Handel zagraniczny

Handel zagraniczny

Marzysz o tym, by pracować w handlu zagranicznym? – Chcesz pewnie podjąć studia, które przygotują Cię do realizacji tego marzenia. Doskonałą decyzją okaże się wybór odpowiedniej, perspektywicznej specjalności.

Rolnictwo

Rolnictwo

Modernizacja rolnictwa i jego stały rozwój wymagają, aby osoby, które chcą się nim zawodowo trudnić, posiadały rozbudowane kompetencje i interdyscyplinarną wiedzę. Właśnie dlatego wiele z nich wybiera studia rolnicze I i II stop ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Turystyka i rekreacja

Turystyka i rekreacja

Studia podyplomowe z zakresu turystki i rekreacji to doskonały punkt wyjścia do zdobycia wąskiej specjalizacji zawodowej. Pracujesz w branży turystycznej lub nosisz się z zamiarem podjęcia takiej pracy? Przeczytaj, w jaki sposób podnieść swoje kwalifikacje.

więcej

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Chcesz podnieść swoje zawodowe kompetencje? Zdobyć aktualną wiedzę z zakresu rachunkowości ...

więcej

Menedżer jakości

Menedżer jakości

Swoją przyszłość zawodową wiążesz z zarządzaniem jakością? Obecne stanowisko pracy ...

więcej

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Studia podyplomowe z zakresu dyplomacji i stosunków międzynarodowych to ciekawa ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Polska należy do grupy najbardziej zapracowanych krajów na świecie. Mł ...

więcej

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Organizowany corocznie ranking najlepszych uczelni na świecie opublikował l ...

więcej

Język francuski - DALF (C2)

Język francuski - DALF (C2)

DALF C2 otwiera drzwi do nauki i pracy po francusku. Ten międzynarodowy ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy