Kierunki Studiów - Iberystyka

Kierunki Studiów - Iberystyka

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

Iberystyka

Iberystyka

Fot. http://www.freedigitalphotos.net

Przyszli studenci wybierają ten kierunek z wielu powodów. Jednych urzeka gorący temperament mieszkańców Półwyspu, inni pragną poznać kulturę ojczyzny Pablo Picasso, Pedro Almodovara, Penelope Cruz czy Fernando Torresa, jeszcze inni uwielbiają zajadać się paellą i wygrzewać na plażach Costa del Sol.

A najbardziej przekonujący jest fakt, że tylko po hiszpańsku mówi się w 20 państwach na świecie, nie wspominając o portugalskim...

Iberystyka a filologiaChoć obie nazwy często mylnie traktowane są jako synonimy, warto pamiętać, że są to dwa zupełnie odmienne kierunki, a od tego który wybierzemy zależy charakter naszych studiów.
Iberystyka jest kierunkiem kulturoznawczym. Studenci zgłębiają wiedzę z zakresu kultury, literatury oraz historii krajów Półwyspu Iberyjskiego, rozszerzając je czasem o bliskie mentalnie państwa Ameryki Łacińskiej. Iberystyka, jako przedmiot uniwersytecki, dzieli się na Hispanistykę oraz Portugalistykę. W zawiązku z tym, uczelnie dzielą ten kierunek na dwie, niepokrywające się specjalizacje. W ramach każdej z nich językiem wykładowym jest polski oraz hiszpański lub polski z portugalskim.

Absolwent filologii hiszpańskiej biegle włada językiem oraz posiada wszelkie podstawy do podjęcia pracy tłumacza lub nauczyciela. Kierunki te różnią się przede wszystkim programem oraz możliwościami jakie daje ich ukończenie. Iberystyka kładzie nacisk na stosunki międzykulturowe,
w ramach filologii studenci uczą się zasad językowych, gramatyki, uczęszczają na tak zwane translatoria, gdzie szlifują warsztat tłumacza.

¡hola, Iberystyka!Uniwersytety często oferują Iberystykę (np. Warszawski), lub filologię, jak to jest na Uniwersytecie Łódzkim, czasem udostępniają jedno i drugie (Uniwersytet Jagielloński). Uczelnie niepubliczne, natomiast, skupiają się na języku od strony praktycznej, dlatego w ich przypadku dominuje czysta filologia.

Program Iberystyki jest bardzo bogaty. Obejmuje przedmioty od najogólniejszych, np. "zarys historii filozofii", do tych najbardziej szczegółowych, jak "kino Ameryki Łacińskiej".

Dzięki temu jej absolwent posiada szerokie poglądy pozwalające mu na pracę w:
• dwujęzycznych instytucjach kultury,
• agencjach reklamowych i public relations
• firmach, przedsiębiorstwach i urzędach na terenie zarówno Polski jak i Hiszpanii czy Portugalii
• muzeach, teatrach, redakcjach.

W tym miejscu warto jest wspomnieć, że wielu polskich dziennikarzy i innych osób medialnych ukończyło ten kierunek, np. Ewa Ewart.

Jak zostać absolwentem?Na początku trzeba się dostać, a nie jest łatwo. Na jedno miejsce przypada 18 kandydatów, dla porównania o Germanistykę konkuruje trzech, co sprawia, że śmiało Iberystykę wśród kulturoznawstwa można nazwać kierunkiem ekskluzywnym.

Zasady rekrutacjiZwykle nie ma obowiązku znajomości języka, który chcemy studiować. Jednak jeżeli wcześniej uczyliśmy się np. hiszpańskiego, będzie nam znacznie łatwiej.

W trakcie rekrutacji liczą się takie przedmioty jak:
• język polski (podstawowy lub rozszerzony)
• rozszerzony język angielski
• inny rozszerzony język obcy, a najczęściej: francuski, hiszpański, rosyjski lub niemiecki
• podstawowa matematyka.


Nie samą nauką żyje student…… Iberystyki. Jego akademickie życie mija pod hasłem: „jaka kultura taka i nauka o niej”, co
w przypadku Iberystyki oznacza mnogość festiwali, wydarzeń kulturalnych i kół zainteresowań,
w ramach których młodzi mogą rozwijać swoje pasje. Nikogo nie zdziwi fakt, że stoiska Iberystyki, w trakcie dni otwartych uczelni, zawsze są najbardziej kolorowe. Dzięki międzynarodowej kadrze wykładowców na korytarzu odczuć również można latynoski temperament, który udziela się studentom i popcha ich ku takim przedsięwzięciom jak uczelniany teatr, wystawy i dni kultury latynoskiej, festiwale filmowe i taneczne.

Iberystyka jest kierunkiem, na którym nauka przez zabawę nabiera nowego znaczenia.
Data publikacji: 24.04.2017

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Iberystyka i kierunki pokrewne

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Uniwersytet SWPS

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Praca socjalna

Praca socjalna

Propozycja dla tych, którzy czują, że chcieliby dać światu coś od siebie. A nawet jeżeli nie cały świat skorzysta na wiedzy przyszłego przedstawiciela pomocy społecznej, to na pewno lokalne środowisko, które z pewnością ...

Sinologia (filologia chińska)

Sinologia (filologia chińska)

Chiny to w tej chwili zdecydowanie najpotężniejsza gospodarka świata. Liczne firmy i przedsiębiorstwa z Państwa Środka coraz agresywniej inwestują w Azji, Europie i obu Amerykach, a ekspansja gospodarcza pociąga za sobą za ...

Biotechnologia

Biotechnologia

Młodość, świeży i zdrowy wygląd, świetna kondycja. Oto, do czego dąży dziś większość z nas. W dobie daleko rozwiniętej medycyny oraz zaawansowanych technologii, łatwiej jest ten cel osiągnąć. Dlatego specjalista w tej dziedzinie ...

Ochrona środowiska

Ochrona środowiska

Obecnie tematem numer 1 na świecie jest środowisko naturalne i jego ochrona. Tym, którzy nadal zastanawiają się nad wyborem studiów, przedstawiamy, jeden z najbardziej obiecujących kierunków. Ochrona środowiska.

Doradztwo personalne

Doradztwo personalne

Zastanawiasz się nad Tym jaką ścieżkę kariery wybrać? W czym sprawdzisz się najlepiej? Co przyniesie Ci najwięcej satysfakcji, a przy okazji pozwoli na godny zarobek? Z pewnością. W końcu, nie bez powodu czytasz ten artyku ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Doradztwo Zawodowe

Doradztwo Zawodowe

W niepewnych czasach, kiedy ludzie konsultują większość życiowych wyborów ze specjalistami w przeróżnych dziedzinach, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu… zostać jednym z takich specjalistów. Studia podyplomowe z doradztwa zawodowego mogą w tym bardzo pomóc.

więcej

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Aby poszerzyć swoje kwalifikacje i możliwości uzyskania dobrze płatnej pracy, warto ...

więcej

Fundusze Unijne

Fundusze Unijne

Studia podyplomowe z zakresu funduszy unijnych podnoszą kwalifikacje osób aplikujących ...

więcej

Prawo pracy

Prawo pracy

Prawo pracy to dziedzina szczególnie przydatna tym, którzy na co dzień trudnią ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr
Dla pierwszych 20 osób, które chcą zapisać się na studia Informatyka w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach przygotowaliśmy specjalną promocję - tylko 1300 zł za pierwszy semestr. Szczegóły w regulaminie "Bądź szybszy zyskaj więcej".

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Efektywne rozplanowanie czasu – klucz do sukcesu !

Efektywne rozplanowanie czasu – klucz do sukcesu !

W wielu miejscach pracy panuje przekonanie, że pracownik pracujący d ...

więcej

Studia we Włoszech

Studia we Włoszech

Włochy. To tu zaczęła się historia europejskich uniwersytetów, to t ...

więcej

Język angielski BEC Vantage

Język angielski BEC Vantage

Decydując się na zdawanie egzaminu certyfikatowego z języka obcego, po ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.