Kierunki Studiów - Iberystyka

Kierunki Studiów - Iberystyka

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Iberystyka

Iberystyka

Fot. http://www.freedigitalphotos.net

Przyszli studenci wybierają ten kierunek z wielu powodów. Jednych urzeka gorący temperament mieszkańców Półwyspu, inni pragną poznać kulturę ojczyzny Pablo Picasso, Pedro Almodovara, Penelope Cruz czy Fernando Torresa, jeszcze inni uwielbiają zajadać się paellą i wygrzewać na plażach Costa del Sol.

A najbardziej przekonujący jest fakt, że tylko po hiszpańsku mówi się w 20 państwach na świecie, nie wspominając o portugalskim...

Iberystyka a filologiaChoć obie nazwy często mylnie traktowane są jako synonimy, warto pamiętać, że są to dwa zupełnie odmienne kierunki, a od tego który wybierzemy zależy charakter naszych studiów.
Iberystyka jest kierunkiem kulturoznawczym. Studenci zgłębiają wiedzę z zakresu kultury, literatury oraz historii krajów Półwyspu Iberyjskiego, rozszerzając je czasem o bliskie mentalnie państwa Ameryki Łacińskiej. Iberystyka, jako przedmiot uniwersytecki, dzieli się na Hispanistykę oraz Portugalistykę. W zawiązku z tym, uczelnie dzielą ten kierunek na dwie, niepokrywające się specjalizacje. W ramach każdej z nich językiem wykładowym jest polski oraz hiszpański lub polski z portugalskim.

Absolwent filologii hiszpańskiej biegle włada językiem oraz posiada wszelkie podstawy do podjęcia pracy tłumacza lub nauczyciela. Kierunki te różnią się przede wszystkim programem oraz możliwościami jakie daje ich ukończenie. Iberystyka kładzie nacisk na stosunki międzykulturowe,
w ramach filologii studenci uczą się zasad językowych, gramatyki, uczęszczają na tak zwane translatoria, gdzie szlifują warsztat tłumacza.

¡hola, Iberystyka!Uniwersytety często oferują Iberystykę (np. Warszawski), lub filologię, jak to jest na Uniwersytecie Łódzkim, czasem udostępniają jedno i drugie (Uniwersytet Jagielloński). Uczelnie niepubliczne, natomiast, skupiają się na języku od strony praktycznej, dlatego w ich przypadku dominuje czysta filologia.

Program Iberystyki jest bardzo bogaty. Obejmuje przedmioty od najogólniejszych, np. "zarys historii filozofii", do tych najbardziej szczegółowych, jak "kino Ameryki Łacińskiej".

Dzięki temu jej absolwent posiada szerokie poglądy pozwalające mu na pracę w:
• dwujęzycznych instytucjach kultury,
• agencjach reklamowych i public relations
• firmach, przedsiębiorstwach i urzędach na terenie zarówno Polski jak i Hiszpanii czy Portugalii
• muzeach, teatrach, redakcjach.

W tym miejscu warto jest wspomnieć, że wielu polskich dziennikarzy i innych osób medialnych ukończyło ten kierunek, np. Ewa Ewart.

Jak zostać absolwentem?Na początku trzeba się dostać, a nie jest łatwo. Na jedno miejsce przypada 18 kandydatów, dla porównania o Germanistykę konkuruje trzech, co sprawia, że śmiało Iberystykę wśród kulturoznawstwa można nazwać kierunkiem ekskluzywnym.

Zasady rekrutacjiZwykle nie ma obowiązku znajomości języka, który chcemy studiować. Jednak jeżeli wcześniej uczyliśmy się np. hiszpańskiego, będzie nam znacznie łatwiej.

W trakcie rekrutacji liczą się takie przedmioty jak:
• język polski (podstawowy lub rozszerzony)
• rozszerzony język angielski
• inny rozszerzony język obcy, a najczęściej: francuski, hiszpański, rosyjski lub niemiecki
• podstawowa matematyka.


Nie samą nauką żyje student…… Iberystyki. Jego akademickie życie mija pod hasłem: „jaka kultura taka i nauka o niej”, co
w przypadku Iberystyki oznacza mnogość festiwali, wydarzeń kulturalnych i kół zainteresowań,
w ramach których młodzi mogą rozwijać swoje pasje. Nikogo nie zdziwi fakt, że stoiska Iberystyki, w trakcie dni otwartych uczelni, zawsze są najbardziej kolorowe. Dzięki międzynarodowej kadrze wykładowców na korytarzu odczuć również można latynoski temperament, który udziela się studentom i popcha ich ku takim przedsięwzięciom jak uczelniany teatr, wystawy i dni kultury latynoskiej, festiwale filmowe i taneczne.

Iberystyka jest kierunkiem, na którym nauka przez zabawę nabiera nowego znaczenia.
Data publikacji: 24.04.2017

Studia kierunki

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Planujesz studia wojskowe na elitarnym kierunku dowodzenie? Czy wiesz, które uczelnie we Wrocławiu oferują taką ścieżkę edukacji? Mamy dla Ciebie tę informację!

więcej

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Jeśli myślisz o studiach edytorskich, już dzisiaj sprawdź, które uczelnie w Lublinie mają ten kierunek w swojej ofercie i jak przebiega rekrutacja! Te i inne informacje przygotowała dla Ciebie nasza redakcja!

więcej

Uczelnie z kierunkiem Business Management w Łodzi

Uczelnie z kierunkiem Business Management w Łodzi

Jeśli widzisz swoją przyszłość na menadżerskim stanowisku w międzynarodowej korporacji, studia Business Management świetnie Cię do tego przygotują. Dowiedz się, które uczelnie w Łodzi oferują taki kierunek i wystartuj z impetem w życie zawodowe!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Iberystyka i kierunki pokrewne

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Uniwersytet SWPS

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza to kierunek stworzony w odpowiedzi na realne potrzeby rynku pracy. Jesteś zainteresowany innowacyjnym programem studiów i pewnymi perspektywami zawodowymi? Dowiedz się więcej!

Biofizyka

Biofizyka

Szukasz kierunku studiów z pogranicza fizyki i biologii, który „jest skazany” na intensywny rozwój? Interesujesz się nowinkami ze świata nauki? Studiuj biofizykę!

Psychologia w biznesie

Psychologia w biznesie

„Psychologia w biznesie” to interdyscyplinarny kierunek studiów, którego punktem wyjściowym jest przekonanie, że wiedza psychologiczna znajduje zastosowanie w biznesie – i to jako najważniejszy składnik sukcesu przedsiębio ...

Grafika komputerowa

Grafika komputerowa

Nowoczesne technologie traktujesz jak narzędzie pracy twórczej? Nie brak Ci kreatywności? Studia na grafice komputerowej to doskonała propozycja dla osób z wyobraźnią. Dowiedz się więcej!

Teologia

Teologia

Rozważasz podjęcie studiów na „teologii”? Dowiedz się jak przebiega nauka na tym kierunku i co Cię czeka po studiach – czy tylko posada katechety?

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Design Managment - zarządznie designem

Design Managment - zarządznie designem

Marketing, zarządzanie to dziś jedne z najbardziej obleganych kierunków. Strategia każdej firmy opiera się na tych dwóch dziedzinach. Stworzenie odpowiedniego produktu, wykreowanie go i sprzedaż to nie lada sztuka. Oto studia, które pokazują, jak to zrobić najlepiej.

więcej

Administracja samorządowa

Administracja samorządowa

Kariera w polityce to marzenie wielu młodych, zaangażowanych społecznie ludzi. ...

więcej

Grafika  komputerowa

Grafika komputerowa

Już od jakiegoś czasu mówi się, że światem rządzi reklama i internet. Dopóki będzie ...

więcej

Aranżacja wnętrz

Aranżacja wnętrz

Kierunek równie przyjemny co wymagający. Uczy praktycznych umiejętności i uzupełnia ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czy ukończenie studiów jest gwarantem zdobycia dobrej pracy?

Czy ukończenie studiów jest gwarantem zdobycia dobrej pracy?

Obserwując sytuację na rynku pracy trudno jest jednoznacznie stwierdzić cz ...

więcej

Studia we Francji

Studia we Francji

Studia we Francji wiążą się z mnóstwem... atrakcji! Nie bez powododu prze ...

więcej

Język francuski - TCF ( B2)

Język francuski - TCF ( B2)

Uczysz się francuskiego od pewnego czasu i nie wiesz, na jakim poziomie ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy