Kierunki Studiów - Historia sztuki

Kierunki Studiów - Historia sztuki

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Historia sztuki

Historia sztuki

Fot. http://www.freedigitalphotos.net

Mówi się, że w dzisiejszych czasach, kiedy królują kierunki ścisłe, nie ma miejsca dla humanistów. Wbrew tej teorii klasyczne kierunki studiów, takie jak historia sztuki, wciąż cieszą się zainteresowaniem młodych ludzi. Okazuje się, że ich absolwenci nie narzekają na brak propozycji pracy nawet w trakcie studiów. Czego nauczymy się na historii sztuki?

Specyfika kierunkuWiększość uczelni bierze pod uwagę indywidualne potrzeby artystycznych dusz, wybierających historię sztuki, i pozostawia dużą dowolność w konstruowaniu planu studiów. Każdy historyk sztuki powinien jednak znać pewne podstawy, pewien kanon, aby osiągnąć odpowiedni punkt wyjścia dla własnych dociekań i badań. Dlatego też czekają go zajęcia z takich przedmiotów, jak sztuka prehistoryczna, sztuka starożytności, sztuka wczesnochrześcijańska i bizantyjska… i tak dalej, aż do nowożytności.

Wszyscy pierwszoroczniacy są zachwyceni zupełnie innym podejściem do historii sztuki niż to prezentowane w szkole, zazwyczaj oparte na suchych faktach. Na zajęciach uniwersyteckich pojawia się coś więcej – wykładowcy często posługują się nowoczesnymi technologiami, aby unaocznić przekazywane treści, a podczas zajęć o charakterze ćwiczeń czy konwersatoriów pojawiają się swobodne, owocne dyskusje, w których głos zabrać może każdy student. Prowadzący zajęcia poszerzają znacznie horyzonty studenta, ukazując mu nowe, nieznane punkty widzenia na jego pasję.

Poza zajęciami czysto historycznymi i umożliwiającymi odczytywać dzieła dawne (takimi jak języki łaciński i grecki czy historia filozofii) w ofercie instytutów historii sztuki znajdziemy też bardziej praktyczne zajęcia związane z krytyką artystyczną, muzealnictwem, ochroną zabytków czy badaniem architektury. W zależności od osobistych zainteresowań i upodobań student może dobierać zajęcia fakultatywne tak, aby stworzyć swoją własną , wymarzoną ścieżkę studiów.

Dla kogo?Historia sztuki nie jest dla każdego – to kierunek elitarny, dla osób naprawdę zainteresowanych sztuką, jej rozwojem na przestrzeni wieków, jej twórcami i perspektywami rozwoju. Świetnie odnajdą się tutaj osoby od dziecka pasjonujące się sztukami plastycznymi, wykazujące dużą wrażliwość na dzieło sztuki i konteksty, w jakich jest ono osadzone.

Co ciekawe, na podjęcie studiów w zakresie historii sztuki coraz częściej decydują się przyszli poloniści – okazuje się bowiem, że nie sposób dogłębnie czytać literaturę bez znajomości kodu kulturowego wyznaczanego przez sztukę.

Gdzie studiować historię sztuki?To kierunek niezwykle popularny i posiadający bogatą tradycję w polskim świecie akademickim. W swojej ofercie posiada go większość ważniejszych polskich uczelni. Wykwalifikowaną kadrę i szeroką bazę naukową posiada m.in. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (dodatkowym atutem jest tutaj możliwość studiowania historii sztuki zaocznie).

Uważa się, że jeśli chodzi o sztukę współczesną, najlepiej kształcić się na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, zaś krakowski Uniwersytet Jagielloński proponuje autorskie programy dydaktyczne z historii sztuki pozaeuropejskiej. Świetny poziom prezentuje też ten kierunek na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu czy Uniwersytecie Wrocławskim.

Przy rekrutacji bierze się pod uwagę najczęściej wynik egzaminu maturalnego z historii bądź historii sztuki, języka polskiego i języka obcego. Często punktowana jest także wcześniejsza aktywność kandydata w szeroko pojętych sztukach plastycznych. Laureaci i finaliści Olimpiady Artystycznej mają zapewniony indeks na historii sztuki na prawie wszystkich polskich uczelniach.


Możliwości zawodoweHistoryk sztuki ma przed sobą co najmniej kilka różnorodnych ścieżek kariery. W zależności od specjalizacji może spełniać się m.in. jako krytyk artystyczny i współpracować z licznymi na polskim i zagranicznych rynkach wydawnictwami branżowymi. Ciekawą opcją jest praca w charakterze kustosza muzeum bądź przewodnika – w zawodach tych ceni się szeroką wiedzę i kreatywne podejście do wyznaczanych zadań.

Na żądnych działania historyków sztuki czekają stanowiska kuratora czy konserwatora zabytków. Odważni i przejawiający talent pedagogiczny absolwenci tego kierunku świetnie odnajdą się też w roli nauczyciela w szkołach publicznych czy artystycznych bądź jako wykładowcy na swojej Alma Mater.


red. Katarzyna Lipska

Data publikacji: 01.02.2016

Studia kierunki

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Rozważasz studia na kierunku nawigacja? Sprawdź, które uczelnie w Szczecinie oferują taki kierunek kandydatom i dowiedz się, jak przebiega rekrutacja! Takie i inne informacje znajdziesz w naszym artykule!

więcej

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Jeśli rozważasz studia teologiczne, sprawdź koniecznie, które uczelnie w Poznaniu prowadzą taki kierunek. Przygotowaliśmy dla Ciebie tę informację, ale nie tylko - także zasady rekrutacji na studia teologiczne!

więcej

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Jeśli wybierasz się na studia astronomiczne, wybierz miasto Kopernika! Już dziś sprawdź, które uczelnie w Toruniu prowadzą taki kierunek i w jaki sposób pomyślnie przejść rekrutację!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Historia sztuki i kierunki pokrewne

Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku

Uniwersytet Jagielloński

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Rzeszowski

pokaż więcej >>

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla ...

Teologia

Teologia

Rozważasz podjęcie studiów na „teologii”? Dowiedz się jak przebiega nauka na tym kierunku i co Cię czeka po studiach – czy tylko posada katechety?

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska to kierunek interdyscyplinarny – na pograniczu nauk technicznych i przyrodniczych. Jest to również, ze względu na aktualność omawianej podczas studiów tematyki, kierunek przyszłościowy. Dlaczego? Przeczytaj! ...

Handel zagraniczny

Handel zagraniczny

Marzysz o tym, by pracować w handlu zagranicznym? – Chcesz pewnie podjąć studia, które przygotują Cię do realizacji tego marzenia. Doskonałą decyzją okaże się wybór odpowiedniej, perspektywicznej specjalności.

Rolnictwo

Rolnictwo

Modernizacja rolnictwa i jego stały rozwój wymagają, aby osoby, które chcą się nim zawodowo trudnić, posiadały rozbudowane kompetencje i interdyscyplinarną wiedzę. Właśnie dlatego wiele z nich wybiera studia rolnicze I i II stop ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Turystyka i rekreacja

Turystyka i rekreacja

Studia podyplomowe z zakresu turystki i rekreacji to doskonały punkt wyjścia do zdobycia wąskiej specjalizacji zawodowej. Pracujesz w branży turystycznej lub nosisz się z zamiarem podjęcia takiej pracy? Przeczytaj, w jaki sposób podnieść swoje kwalifikacje.

więcej

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Chcesz podnieść swoje zawodowe kompetencje? Zdobyć aktualną wiedzę z zakresu rachunkowości ...

więcej

Menedżer jakości

Menedżer jakości

Swoją przyszłość zawodową wiążesz z zarządzaniem jakością? Obecne stanowisko pracy ...

więcej

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Studia podyplomowe z zakresu dyplomacji i stosunków międzynarodowych to ciekawa ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Polska należy do grupy najbardziej zapracowanych krajów na świecie. Mł ...

więcej

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Organizowany corocznie ranking najlepszych uczelni na świecie opublikował l ...

więcej

Język francuski - DALF (C2)

Język francuski - DALF (C2)

DALF C2 otwiera drzwi do nauki i pracy po francusku. Ten międzynarodowy ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy