Uczelnie facebook Kierunki Studiów - Historia sztuki

Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Historia sztuki

Fot. http://www.freedigitalphotos.net


Mówi się, że w dzisiejszych czasach, kiedy królują kierunki ścisłe, nie ma miejsca dla humanistów. Wbrew tej teorii klasyczne kierunki studiów, takie jak historia sztuki, wciąż cieszą się zainteresowaniem młodych ludzi. Okazuje się, że ich absolwenci nie narzekają na brak propozycji pracy nawet w trakcie studiów. Czego nauczymy się na historii sztuki?

Specyfika kierunkuWiększość uczelni bierze pod uwagę indywidualne potrzeby artystycznych dusz, wybierających historię sztuki, i pozostawia dużą dowolność w konstruowaniu planu studiów. Każdy historyk sztuki powinien jednak znać pewne podstawy, pewien kanon, aby osiągnąć odpowiedni punkt wyjścia dla własnych dociekań i badań. Dlatego też czekają go zajęcia z takich przedmiotów, jak sztuka prehistoryczna, sztuka starożytności, sztuka wczesnochrześcijańska i bizantyjska… i tak dalej, aż do nowożytności.

Wszyscy pierwszoroczniacy są zachwyceni zupełnie innym podejściem do historii sztuki niż to prezentowane w szkole, zazwyczaj oparte na suchych faktach. Na zajęciach uniwersyteckich pojawia się coś więcej – wykładowcy często posługują się nowoczesnymi technologiami, aby unaocznić przekazywane treści, a podczas zajęć o charakterze ćwiczeń czy konwersatoriów pojawiają się swobodne, owocne dyskusje, w których głos zabrać może każdy student. Prowadzący zajęcia poszerzają znacznie horyzonty studenta, ukazując mu nowe, nieznane punkty widzenia na jego pasję.

Poza zajęciami czysto historycznymi i umożliwiającymi odczytywać dzieła dawne (takimi jak języki łaciński i grecki czy historia filozofii) w ofercie instytutów historii sztuki znajdziemy też bardziej praktyczne zajęcia związane z krytyką artystyczną, muzealnictwem, ochroną zabytków czy badaniem architektury. W zależności od osobistych zainteresowań i upodobań student może dobierać zajęcia fakultatywne tak, aby stworzyć swoją własną , wymarzoną ścieżkę studiów.

Dla kogo?Historia sztuki nie jest dla każdego – to kierunek elitarny, dla osób naprawdę zainteresowanych sztuką, jej rozwojem na przestrzeni wieków, jej twórcami i perspektywami rozwoju. Świetnie odnajdą się tutaj osoby od dziecka pasjonujące się sztukami plastycznymi, wykazujące dużą wrażliwość na dzieło sztuki i konteksty, w jakich jest ono osadzone.

Co ciekawe, na podjęcie studiów w zakresie historii sztuki coraz częściej decydują się przyszli poloniści – okazuje się bowiem, że nie sposób dogłębnie czytać literaturę bez znajomości kodu kulturowego wyznaczanego przez sztukę.

Gdzie studiować historię sztuki?To kierunek niezwykle popularny i posiadający bogatą tradycję w polskim świecie akademickim. W swojej ofercie posiada go większość ważniejszych polskich uczelni. Wykwalifikowaną kadrę i szeroką bazę naukową posiada m.in. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (dodatkowym atutem jest tutaj możliwość studiowania historii sztuki zaocznie).

Uważa się, że jeśli chodzi o sztukę współczesną, najlepiej kształcić się na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, zaś krakowski Uniwersytet Jagielloński proponuje autorskie programy dydaktyczne z historii sztuki pozaeuropejskiej. Świetny poziom prezentuje też ten kierunek na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu czy Uniwersytecie Wrocławskim.

Przy rekrutacji bierze się pod uwagę najczęściej wynik egzaminu maturalnego z historii bądź historii sztuki, języka polskiego i języka obcego. Często punktowana jest także wcześniejsza aktywność kandydata w szeroko pojętych sztukach plastycznych. Laureaci i finaliści Olimpiady Artystycznej mają zapewniony indeks na historii sztuki na prawie wszystkich polskich uczelniach.


Możliwości zawodoweHistoryk sztuki ma przed sobą co najmniej kilka różnorodnych ścieżek kariery. W zależności od specjalizacji może spełniać się m.in. jako krytyk artystyczny i współpracować z licznymi na polskim i zagranicznych rynkach wydawnictwami branżowymi. Ciekawą opcją jest praca w charakterze kustosza muzeum bądź przewodnika – w zawodach tych ceni się szeroką wiedzę i kreatywne podejście do wyznaczanych zadań.

Na żądnych działania historyków sztuki czekają stanowiska kuratora czy konserwatora zabytków. Odważni i przejawiający talent pedagogiczny absolwenci tego kierunku świetnie odnajdą się też w roli nauczyciela w szkołach publicznych czy artystycznych bądź jako wykładowcy na swojej Alma Mater.


red. Katarzyna Lipska

Data publikacji: 22.01.2018

kierunki studiów – artykuły

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Zamknij