Kierunki Studiów - Historia sztuki

Kierunki Studiów - Historia sztuki

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

Historia sztuki

Historia sztuki

Fot. http://www.freedigitalphotos.net

Mówi się, że w dzisiejszych czasach, kiedy królują kierunki ścisłe, nie ma miejsca dla humanistów. Wbrew tej teorii klasyczne kierunki studiów, takie jak historia sztuki, wciąż cieszą się zainteresowaniem młodych ludzi. Okazuje się, że ich absolwenci nie narzekają na brak propozycji pracy nawet w trakcie studiów. Czego nauczymy się na historii sztuki?

Specyfika kierunkuWiększość uczelni bierze pod uwagę indywidualne potrzeby artystycznych dusz, wybierających historię sztuki, i pozostawia dużą dowolność w konstruowaniu planu studiów. Każdy historyk sztuki powinien jednak znać pewne podstawy, pewien kanon, aby osiągnąć odpowiedni punkt wyjścia dla własnych dociekań i badań. Dlatego też czekają go zajęcia z takich przedmiotów, jak sztuka prehistoryczna, sztuka starożytności, sztuka wczesnochrześcijańska i bizantyjska… i tak dalej, aż do nowożytności.

Wszyscy pierwszoroczniacy są zachwyceni zupełnie innym podejściem do historii sztuki niż to prezentowane w szkole, zazwyczaj oparte na suchych faktach. Na zajęciach uniwersyteckich pojawia się coś więcej – wykładowcy często posługują się nowoczesnymi technologiami, aby unaocznić przekazywane treści, a podczas zajęć o charakterze ćwiczeń czy konwersatoriów pojawiają się swobodne, owocne dyskusje, w których głos zabrać może każdy student. Prowadzący zajęcia poszerzają znacznie horyzonty studenta, ukazując mu nowe, nieznane punkty widzenia na jego pasję.

Poza zajęciami czysto historycznymi i umożliwiającymi odczytywać dzieła dawne (takimi jak języki łaciński i grecki czy historia filozofii) w ofercie instytutów historii sztuki znajdziemy też bardziej praktyczne zajęcia związane z krytyką artystyczną, muzealnictwem, ochroną zabytków czy badaniem architektury. W zależności od osobistych zainteresowań i upodobań student może dobierać zajęcia fakultatywne tak, aby stworzyć swoją własną , wymarzoną ścieżkę studiów.

Dla kogo?Historia sztuki nie jest dla każdego – to kierunek elitarny, dla osób naprawdę zainteresowanych sztuką, jej rozwojem na przestrzeni wieków, jej twórcami i perspektywami rozwoju. Świetnie odnajdą się tutaj osoby od dziecka pasjonujące się sztukami plastycznymi, wykazujące dużą wrażliwość na dzieło sztuki i konteksty, w jakich jest ono osadzone.

Co ciekawe, na podjęcie studiów w zakresie historii sztuki coraz częściej decydują się przyszli poloniści – okazuje się bowiem, że nie sposób dogłębnie czytać literaturę bez znajomości kodu kulturowego wyznaczanego przez sztukę.

Gdzie studiować historię sztuki?To kierunek niezwykle popularny i posiadający bogatą tradycję w polskim świecie akademickim. W swojej ofercie posiada go większość ważniejszych polskich uczelni. Wykwalifikowaną kadrę i szeroką bazę naukową posiada m.in. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (dodatkowym atutem jest tutaj możliwość studiowania historii sztuki zaocznie).

Uważa się, że jeśli chodzi o sztukę współczesną, najlepiej kształcić się na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, zaś krakowski Uniwersytet Jagielloński proponuje autorskie programy dydaktyczne z historii sztuki pozaeuropejskiej. Świetny poziom prezentuje też ten kierunek na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu czy Uniwersytecie Wrocławskim.

Przy rekrutacji bierze się pod uwagę najczęściej wynik egzaminu maturalnego z historii bądź historii sztuki, języka polskiego i języka obcego. Często punktowana jest także wcześniejsza aktywność kandydata w szeroko pojętych sztukach plastycznych. Laureaci i finaliści Olimpiady Artystycznej mają zapewniony indeks na historii sztuki na prawie wszystkich polskich uczelniach.


Możliwości zawodoweHistoryk sztuki ma przed sobą co najmniej kilka różnorodnych ścieżek kariery. W zależności od specjalizacji może spełniać się m.in. jako krytyk artystyczny i współpracować z licznymi na polskim i zagranicznych rynkach wydawnictwami branżowymi. Ciekawą opcją jest praca w charakterze kustosza muzeum bądź przewodnika – w zawodach tych ceni się szeroką wiedzę i kreatywne podejście do wyznaczanych zadań.

Na żądnych działania historyków sztuki czekają stanowiska kuratora czy konserwatora zabytków. Odważni i przejawiający talent pedagogiczny absolwenci tego kierunku świetnie odnajdą się też w roli nauczyciela w szkołach publicznych czy artystycznych bądź jako wykładowcy na swojej Alma Mater.


red. Katarzyna Lipska

Data publikacji: 01.02.2016

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Historia sztuki i kierunki pokrewne

Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie

Akademia Pomorska w Słupsku

Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu

Społeczna Akademia Nauk Łódź

Uniwersytet Jagielloński

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

pokaż więcej >>

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Praca socjalna

Praca socjalna

Propozycja dla tych, którzy czują, że chcieliby dać światu coś od siebie. A nawet jeżeli nie cały świat skorzysta na wiedzy przyszłego przedstawiciela pomocy społecznej, to na pewno lokalne środowisko, które z pewnością ...

Sinologia (filologia chińska)

Sinologia (filologia chińska)

Chiny to w tej chwili zdecydowanie najpotężniejsza gospodarka świata. Liczne firmy i przedsiębiorstwa z Państwa Środka coraz agresywniej inwestują w Azji, Europie i obu Amerykach, a ekspansja gospodarcza pociąga za sobą za ...

Biotechnologia

Biotechnologia

Młodość, świeży i zdrowy wygląd, świetna kondycja. Oto, do czego dąży dziś większość z nas. W dobie daleko rozwiniętej medycyny oraz zaawansowanych technologii, łatwiej jest ten cel osiągnąć. Dlatego specjalista w tej dziedzinie ...

Ochrona środowiska

Ochrona środowiska

Obecnie tematem numer 1 na świecie jest środowisko naturalne i jego ochrona. Tym, którzy nadal zastanawiają się nad wyborem studiów, przedstawiamy, jeden z najbardziej obiecujących kierunków. Ochrona środowiska.

Doradztwo personalne

Doradztwo personalne

Zastanawiasz się nad Tym jaką ścieżkę kariery wybrać? W czym sprawdzisz się najlepiej? Co przyniesie Ci najwięcej satysfakcji, a przy okazji pozwoli na godny zarobek? Z pewnością. W końcu, nie bez powodu czytasz ten artyku ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Doradztwo Zawodowe

Doradztwo Zawodowe

W niepewnych czasach, kiedy ludzie konsultują większość życiowych wyborów ze specjalistami w przeróżnych dziedzinach, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu… zostać jednym z takich specjalistów. Studia podyplomowe z doradztwa zawodowego mogą w tym bardzo pomóc.

więcej

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Aby poszerzyć swoje kwalifikacje i możliwości uzyskania dobrze płatnej pracy, warto ...

więcej

Fundusze Unijne

Fundusze Unijne

Studia podyplomowe z zakresu funduszy unijnych podnoszą kwalifikacje osób aplikujących ...

więcej

Prawo pracy

Prawo pracy

Prawo pracy to dziedzina szczególnie przydatna tym, którzy na co dzień trudnią ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr
Dla pierwszych 20 osób, które chcą zapisać się na studia Informatyka w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach przygotowaliśmy specjalną promocję - tylko 1300 zł za pierwszy semestr. Szczegóły w regulaminie "Bądź szybszy zyskaj więcej".

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Efektywne rozplanowanie czasu – klucz do sukcesu !

Efektywne rozplanowanie czasu – klucz do sukcesu !

W wielu miejscach pracy panuje przekonanie, że pracownik pracujący d ...

więcej

Studia we Włoszech

Studia we Włoszech

Włochy. To tu zaczęła się historia europejskich uniwersytetów, to t ...

więcej

Język angielski BEC Vantage

Język angielski BEC Vantage

Decydując się na zdawanie egzaminu certyfikatowego z języka obcego, po ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.