Kierunki Studiów - Grafika

Kierunki Studiów - Grafika

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

Grafika

Grafika

Fot.: http://www.freedigitalphotos.net

Grafika jest kierunkiem artystycznym, który kształci twórczych reprezentantów przemysłu kreatywnego. Jesteś uzdolniony plastycznie, a multimedia są Twoją pasją? Oto studia dla Ciebie!

Grafika to jeden z działów sztuk plastycznych, podobnie jak malarstwo czy rzeźba. W jej ramach wyodrębnia się grafikę artystyczną oraz grafikę użytkową. Współcześnie, ze względu na rolę reklamy i mediów, szczególnego znaczenia nabiera grafika użytkowa, której wytwory podziwiamy na co dzień na plakatach, billboardach, w prasie czy przeglądając zawartość Internetu. Grafika, jako taka, jest jedną z gałęzi przemysłu kreatywnego, który generuje 4% PKB Unii Europejskiej i określany jest mianem motoru napędowego rozwoju Wspólnoty. Co za tym idzie, graficy mają przed sobą świetlaną przyszłość zawodową.

Predyspozycje kandydataZ uwagi na specyfikę studiów, a także na wymagania rynku pracy, z którymi skonfrontują się przyszli absolwenci grafiki, wśród cech idealnego kandydata wymienić trzeba nie tylko zdolności plastyczne, ale i łatwość w przyswajaniu umiejętności komputerowych – będą bowiem korzystać z wielu programów graficznych (np. Adobe Indesign, Adobe Photoshop, Adobe Flash, Adobe Illustrator, Adobe Premiere, Corel Draw X3, Adobe After Effects, NVU, Adobe Dreamweaver itp.).

Osoby, które planują podjąć studia na tym kierunku, powinny także interesować się szeroko rozumianą kulturą i sztuką. Niezbędna będzie kreatywna i twórcza postawa studenta oraz zmysł estetyczny. W pracy grafika przydatna okaże się również umiejętność zarządzania czasem i terminowość, a także realizowania zleceń pod presją czasu. Przeciwwskazaniem do podjęcia studiów są problemy ze wzrokiem.

Organizacja studiów, specjalnościKierunek „grafika” oferuje studentom wiele uczelni państwowych, a także coraz więcej uczelni prywatnych. Renomą cieszą się studia na uczelniach artystycznych. Studia podjąć można zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Studia licencjackie (I stopnia) trwają nie krócej niż 6 semestrów, a studia magisterskie (II stopnia) – nie krócej niż 4 semestry. Co ciekawe, grafikę studiować można także w systemie studiów jednolitych magisterskich (pięcioletnich).

Studenci mają możliwość, aby w ramach studiów wybrać specjalność, która najbardziej pokryje się z ich zainteresowaniami i ukształtuje drogę kariery zawodowej. Oto przykładowe specjalności oferowane studentom grafiki:
- grafika projektowa;
- grafika komputerowa i DTP;
- grafika warsztatowa;
- grafika artystyczna;
- grafika wydawnicza;
- komunikacja wizualna;
- multimedia;
- reklama;
i inne.

Program studiówNie można zostać grafikiem-teoretykiem, toteż program studiów graficznych przewiduje wiele zajęć praktycznych. Studenci uczęszczają na zajęcia w wybranych pracowniach, związanych najczęściej tematycznie z wybraną specjalnością. Ramowy program studiów I i II stopnia jest jednak taki sam dla wszystkich studentów grafiki, określają go ministerialne standardy kształcenia – odnosi się on do następujących treści:
- historia i teoria sztuki;
- filozofia, estetyka i socjologia sztuki;
- marketing i wiedza prawna w działalności artystycznej i projektowej;
- ogólnoplastyczna kreacja wizualna;
- grafiki warsztatowej;
- grafiki projektowej;
- podstawy multimediów i techniki przetwarzania obrazu.

Perspektywy zawodowePrzemysł kreatywny rośnie w siłę, a co za tym idzie – wzrasta zapotrzebowanie na uzdolnionych twórców. Warto pamiętać, że w Polsce pracę grafika rzadko kiedy wykonuje się w ramach etatu, jest to najczęściej praca freelancerska. Graficy związani są zawodowo między innymi z wydawnictwami, agencjami graficznymi, agencjami reklamowymi, instytucjami wystawienniczymi, galeriami sztuki oraz instytucjami kulturalno-oświatowymi, a także z szeroko rozumianymi mass-mediami. Zatrudniają ich również firmy z rozmaitych branż, które zlecają realizację projektów graficznych.

RekrutacjaTak jak w przypadku innych kierunków artystycznych, również rekrutując się na grafikę, trzeba zazwyczaj dostarczyć w terminie tak zwaną teczkę – zbiór dotychczasowych prac plastycznych, jak i przystąpić do egzaminu wstępnego sprawdzającego predyspozycje kandydata. Niektóre uczelnie uwzględniają w procesie rekrutacji również wyniki egzaminów maturalnych. Ponieważ kryteria naboru różnią się na poszczególnych uczelniach, warto sprawdzić, jakie zasady ustaliła wybrana przez kandydata szkoła wyższa. Informacje takie znaleźć można na stronach internetowych uczelni.

Red. B. Stachnik

Data publikacji: 23.01.2017

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Grafika i kierunki pokrewne

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi

Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna w Radomiu

Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. Karola Goduli

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu

Politechnika Częstochowska

Politechnika Koszalińska

Polski Uniwersytet Wirtualny

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych

pokaż więcej >>

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Praca socjalna

Praca socjalna

Propozycja dla tych, którzy czują, że chcieliby dać światu coś od siebie. A nawet jeżeli nie cały świat skorzysta na wiedzy przyszłego przedstawiciela pomocy społecznej, to na pewno lokalne środowisko, które z pewnością ...

Sinologia (filologia chińska)

Sinologia (filologia chińska)

Chiny to w tej chwili zdecydowanie najpotężniejsza gospodarka świata. Liczne firmy i przedsiębiorstwa z Państwa Środka coraz agresywniej inwestują w Azji, Europie i obu Amerykach, a ekspansja gospodarcza pociąga za sobą za ...

Biotechnologia

Biotechnologia

Młodość, świeży i zdrowy wygląd, świetna kondycja. Oto, do czego dąży dziś większość z nas. W dobie daleko rozwiniętej medycyny oraz zaawansowanych technologii, łatwiej jest ten cel osiągnąć. Dlatego specjalista w tej dziedzinie ...

Ochrona środowiska

Ochrona środowiska

Obecnie tematem numer 1 na świecie jest środowisko naturalne i jego ochrona. Tym, którzy nadal zastanawiają się nad wyborem studiów, przedstawiamy, jeden z najbardziej obiecujących kierunków. Ochrona środowiska.

Doradztwo personalne

Doradztwo personalne

Zastanawiasz się nad Tym jaką ścieżkę kariery wybrać? W czym sprawdzisz się najlepiej? Co przyniesie Ci najwięcej satysfakcji, a przy okazji pozwoli na godny zarobek? Z pewnością. W końcu, nie bez powodu czytasz ten artyku ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Doradztwo Zawodowe

Doradztwo Zawodowe

W niepewnych czasach, kiedy ludzie konsultują większość życiowych wyborów ze specjalistami w przeróżnych dziedzinach, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu… zostać jednym z takich specjalistów. Studia podyplomowe z doradztwa zawodowego mogą w tym bardzo pomóc.

więcej

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Aby poszerzyć swoje kwalifikacje i możliwości uzyskania dobrze płatnej pracy, warto ...

więcej

Fundusze Unijne

Fundusze Unijne

Studia podyplomowe z zakresu funduszy unijnych podnoszą kwalifikacje osób aplikujących ...

więcej

Prawo pracy

Prawo pracy

Prawo pracy to dziedzina szczególnie przydatna tym, którzy na co dzień trudnią ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr
Dla pierwszych 20 osób, które chcą zapisać się na studia Informatyka w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach przygotowaliśmy specjalną promocję - tylko 1300 zł za pierwszy semestr. Szczegóły w regulaminie "Bądź szybszy zyskaj więcej".

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Efektywne rozplanowanie czasu – klucz do sukcesu !

Efektywne rozplanowanie czasu – klucz do sukcesu !

W wielu miejscach pracy panuje przekonanie, że pracownik pracujący d ...

więcej

Studia we Włoszech

Studia we Włoszech

Włochy. To tu zaczęła się historia europejskich uniwersytetów, to t ...

więcej

Język angielski BEC Vantage

Język angielski BEC Vantage

Decydując się na zdawanie egzaminu certyfikatowego z języka obcego, po ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.